Komunikaty PR

Zagrożenia ESG dla sektora MŚP. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gospodarczego

2024-05-14  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Karol Tyszka
Polskie Towarzystwo Gospodarcze

ul. Wiejska 16/2
00-490 Warszawa
media|iptg.pl| |media|iptg.pl
730905969
www.iptg.pl

Polskie Towarzystwo Gospodarcze wyraża głębokie zaniepokojenie i sygnalizuje liczne obawy wobec zestawu kryteriów określanych jako ESG oraz płynących z nich konsekwencji ekonomiczno-społecznych dla polskich przedsiębiorców i ogółu obywateli. Polska pod presją instytucji europejskich już teraz narzuciła owe kryteria największym firmom, a wkrótce mają zostać one wprowadzone do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Uważamy, że działanie takie doprowadzi do utraty konkurencyjności rodzimych podmiotów gospodarczych na rynku wewnętrznym i globalnym, licznych bankructw a nawet gwałtownego spowolnienia ekonomicznego przybierającego formę niekontrolowanej recesji, co w efekcie przełoży się na dramatyczny spadek zamożności wszystkich Polaków. 

 

Pozornie ESG groźne nie jest i służyć ma wyższemu dobru, jakim jest tzw. zrównoważony rozwój. Sam termin, a raczej skrót tłumaczy się jako „Environmental, Social, Governance” (Środowisko, Społeczeństwo, Zarządzanie), czyli wspomniany zestaw kryteriów, które inwestorzy, firmy oraz inne zainteresowane strony wykorzystują do oceny wpływu społecznego i środowiskowego oraz sposobu zarządzania przez przedsiębiorstwo. Poszczególne elementy ESG definiowane są na ogół w następujący sposób:

  • Środowisko (Environmental) –  odnosi się do praktyk związanych z ochroną środowiska naturalnego i zrównoważonym wykorzystywaniem zasobów, jak np. zmiany klimatyczne, emisje gazów cieplarnianych, zużycie wody i energii, zarządzanie odpadami itp.
  • Społeczeństwo (Social) – dotyczy relacji przedsiębiorstwa z pracownikami, klientami, społecznościami lokalnymi oraz społeczeństwem jako całością, w tym kwestii zróżnicowania, praktyk zatrudnienia, zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, zaangażowania społecznego itp.
  • Zarządzanie (Governance) – Obejmuje strukturę zarządzania w firmie, jej politykę korporacyjną, procedury audytowe, transparentność, niezależność zarządu, zrównoważone wynagrodzenia, przeciwdziałanie korupcji itp.

 

Pod tymi niewinnymi hasłami kryje się jednak prawdziwa intencja: ubezwłasnowolnienie gospodarek krajów rozwijających się (w tym polskiej) poprzez ograniczenie ich konkurencyjności na rzecz państw rozwiniętych, co prowadzi do daleko idącej pauperyzacji ogółu społeczeństw. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, skupienie się na aspektach środowiskowych, społecznych i zarządczych w ocenie przedsiębiorstw musi prowadzić do zniekształcenia inwestycji oraz karykaturalnego uproszczenia analizy firm. Przedsiębiorstwa są bowiem wówczas oceniane bardziej na podstawie ich pozycji w rankingach ESG niż na podstawie ich zdolności do generowania zysków, innowacji i zaspokajania potrzeb klientów.

 

Po drugie, egzekwowanie surowych standardów ESG znacząco zwiększa obciążenia administracyjne dla firm, szczególnie dla tych mniejszych, które nie mają zasobów ani środków do wdrożenia kompleksowych programów ESG. Po trzecie wreszcie, skupienie się a kwestiach ESG odwraca uwagę od innych ważnych obszarów, takich jak innowacje, efektywność operacyjna czy konkurencyjność na rynku.

 

Wreszcie, wprowadzenie ściślejszych regulacji ESG i rozciągnięcie ich na sektor MŚP ogranicza elastyczność przedsiębiorstw i uniemożliwia im szybką reakcję na zmieniające się warunki rynkowe. A pamiętać trzeba, że ESG nie jest dobrowolne – owe kryteria są wprowadzane i odgórnie implementowane w narodowym systemie prawnym. 

 

Dla Polski, jako członka Unii Europejskiej szczególnie istotne jest prawodawstwo wspólnotowe. Obecnie, jego nacisk jest położony na budowaniu przez firmy zdolności do:

  • mierzenia swojego wpływu (m.in. pomiar emisji gazów cieplarnianych),
  • ochrony zasobów (np. wodnych, lasów), 
  • efektywnego wykorzystania surowców i odpadów (Gospodarka o obiegu zamkniętym), 
  • uwzględnienia czynników ESG w modelu zarządzania szansami i ryzykiem firm (CSRD/CSDDD), 
  • wywierania wpływu na łańcuchy wartości firm poza granicami UE (CBAM/CSDDD), 
  • kwantyfikacji zgodności profilu działań firmy i jego modelu biznesowego z zasadami zrównoważonego rozwoju (Taksonomia UE).

 

Dlatego też, organizacje przedsiębiorców nie uznają ESG za jedyny, ani nawet główny, sposób oceny wydajności przedsiębiorstw, i stanowczo sprzeciwiają się nadmiernemu uprzywilejowaniu tych kryteriów w procesie inwestycyjnym oraz regulacyjnym. W związku z powyższym wzywamy polskich decydentów politycznych do skutecznego przeciwstawienia się włączania ESG do krajowego systemu gospodarczego, a przedsiębiorców do czynnych wystąpień przeciwko tym kryteriom. 

 

Działajmy wspólnie zanim nie będzie za późno!

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka 6 powodów, by kupić mieszkanie właśnie teraz Biuro prasowe
2024-06-15 | 17:00

6 powodów, by kupić mieszkanie właśnie teraz

W obliczu dynamicznych zmian na rynku nieruchomości, wielu z nas zastanawia się, czy teraz jest właściwy moment na inwestycję w mieszkanie. Przedstawiamy aktualne uwarunkowania rynkowe,
Gospodarka Faul play - 850 mln euro strat dla gospodarki przez nieczystą grę Europejczyków
2024-06-13 | 11:00

Faul play - 850 mln euro strat dla gospodarki przez nieczystą grę Europejczyków

12% obywateli Polski uzyskało dostęp lub korzystało z transmisji strumieniowych treści (streamingów) z nielegalnych źródeł internetowych w celu oglądania sportu.
Gospodarka Amest Otwock Sp. z o.o. wygrywa proces z Miastem Otwockiem
2024-06-12 | 11:20

Amest Otwock Sp. z o.o. wygrywa proces z Miastem Otwockiem

Amest Otwock – spółka działająca w branży gospodarowania odpadami – zgodnie z prawomocnym wyrokiem z dnia 10 czerwca 2024 roku wygrała rozpatrywaną przez Sąd Apelacyjny w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Firma

Sztuczna inteligencja w centrum zainteresowania biznesu. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania

Prawie połowa dyrektorów zarządzających firm spodziewa się, że do 2026 roku będzie wykorzystywać technologię GenAI do napędzania wzrostu i przyspieszania ekspansji swojego biznesu – wynika z 29. edycji globalnego badania IBM Institute for Business Value. Jednak w tej chwili firmy – mimo że dostrzegają potencjał GenAI i są skłonne ponieść ryzyka związane z jej wdrażaniem – podchodzą do niej dość ostrożnie. 71 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ogranicza się do pilotażu i eksperymentowania z tą technologią. Eksperci wskazują, że aby zwiększyć produktywność i wprowadzać innowacje dzięki generatywnej sztucznej inteligencji, organizacje muszą wyjść poza tę fazę eksperymentów. Tutaj problemem może się jednak okazać brak kadr.

Bankowość

Mimo wysokich cen mieszkań i stóp procentowych zainteresowanie kredytami hipotecznymi rośnie. Banki apelują o uproszczenie i ucyfrowienie procedur

Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi rośnie, choć ceny nieruchomości rosną dwucyfrowo, a na spadek stóp procentowych się nie zanosi. Przyczyną są głównie ogromne potrzeby mieszkaniowe. Zdaniem Bożeny Graczyk, wiceprezes ING Banku Śląskiego, cały proces przyznawania kredytów hipotecznych mógłby zostać uproszczony dzięki dostępowi banków do dokumentów potencjalnych klientów np. w ZUS-ie czy digitalizacji dostępu do ksiąg wieczystych. Poczucie bezpieczeństwa obu stron zwiększyłoby z kolei wypracowanie ustandaryzowanego wzoru umowy kredytowej.

Farmacja

Reforma UE ma wzmocnić europejskie bezpieczeństwo lekowe. Konieczne będą też inwestycje w produkcję leków

– Jeśli chcemy zwiększyć produkcję leków w Europie, musimy ją wspierać pod względem ekonomicznym, to jest kluczowa kwestia – mówi Peter Goldschmidt, prezes zarządu STADA Group. Jak wskazuje, już w czasie kryzysu związanego z pandemią COVID-19 branża farmaceutyczna zrobiła bardzo wiele, żeby zabezpieczyć łańcuchy dostaw, a tym samym zagwarantować bezpieczeństwo lekowe. W jeszcze większym stopniu ma je wzmocnić reforma europejskiego prawa farmaceutycznego, nad którą pracuje obecnie UE.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.