Komunikaty PR

Zlikwidować szarą strefę w branży pogrzebowej

2024-05-07  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
.
Kotara News

.
. Warszawa
kotara.news|gmail.com| |kotara.news|gmail.com
000000000
..

- Mamy nadzieję, że już wkrótce skończy się tzw. Wolna Amerykanka w sektorze funeralnym. Chodzi przede wszystkim o patologie związane z faktycznym brakiem zatrudnienia w sporej ilości firm naszej branży czyli brakiem kontroli nad obsługującymi czynności pogrzebowe osobami, co w efekcie prowadzi do sztucznego zaniżania jakości wykonywanych usług funeralnych. Skarb Państwa rocznie, z tego tytułu, traci ponad 2 mld złotych, głównie z powodu braku odprowadzania składek i podatków – przyznaje Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej (PIBP), odnosząc się do pilnej potrzeby znowelizowania Prawa Pogrzebowego. Uważa też, że nowe przepisy ograniczyłyby prowadzoną obecnie bez praktycznie żadnych ograniczeń działalność firm pogrzebowych, w tym – zajmujących się kremowaniem zwłok w wadliwy i szkodliwy dla otoczenia sposób. - Mamy nadzieję, że już wkrótce skończy się tzw. Wolna Amerykanka w sektorze funeralnym. Chodzi przede wszystkim o patologie związane z faktycznym brakiem zatrudnienia w sporej ilości firm naszej branży czyli brakiem kontroli nad obsługującymi czynności pogrzebowe osobami, co w efekcie prowadzi do sztucznego zaniżania jakości wykonywanych usług funeralnych. Skarb Państwa rocznie, z tego tytułu, traci ponad 2 mld złotych, głównie z powodu braku odprowadzania składek i podatków – przyznaje Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej (PIBP), odnosząc się do pilnej potrzeby znowelizowania Prawa Pogrzebowego. Uważa też, że nowe przepisy ograniczyłyby prowadzoną obecnie bez praktycznie żadnych ograniczeń działalność firm pogrzebowych, w tym – zajmujących się kremowaniem zwłok w wadliwy i szkodliwy dla otoczenia sposób.

Ruszyły pozytywne dla całego sektora pogrzebowego zmiany.

Podwyższenie zasiłku pogrzebowego początkiem szerszych zmian w branży pogrzebowej

To jednak dopiero początek, bowiem niedawne podwyższenie zasiłku na pochówek stanowiło realizację doraźnej potrzeby związanej m.in. z rosnącymi kosztami energii, materiałów czy pracy.

- Świadczenie to właściwie stało w miejscu od ponad 12 lat. Dzisiaj praktycznie na co dzień spotykamy się z tym, że rodziny osób zmarłych borykają się bowiem z problemem pokrycia kosztów pogrzebu. Należy przy tym zauważyć, że wydatki na organizację pochówku senso stricte w firmie pogrzebowej często są mniejsze aniżeli pozostałe kwestie z nim związane (np. cmentarz, konsolacja) – wskazuje Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. Według niego, coraz częściej rodziny osób zmarłych decydują się obecnie na pochówek urnowy, i to z kilku przyczyn. Jak twierdzi, przede wszystkim, aby zaoszczędzić na miejscu grzebalnym, które, w przypadku dużej aglomeracji i pochówku trumny, sięga nieraz nawet kilkunastu tysięcy złotych.

- Podniesienie wysokości świadczenia pogrzebowego powinno jednocześnie niejako zbiegać się w czasie z wprowadzeniem w życie nowego Prawa Pogrzebowego, i tutaj słyszymy już sygnały ze strony rządowej o kontynuacji prac – przekazuje Robert Czyżak, zwracając uwagę, że – oprócz waloryzacji zasiłku pogrzebowego - nowelizacja aktów prawnych zwanych zbiorczo Prawem Pogrzebowym stanowi dziś palącą konieczność, i to zarówno dla samej branży funeralnej, jak i dla klientów firm zajmujących się organizacją pochówku, w tym również zajmujących się przechowywaniem, transportem czy kremacją zwłok.

- Polska Izba Branży Pogrzebowej, jako członek Federacji Przedsiębiorców Polskich, wnioskowała już, aby w projekcje jednego z wchodzących w skład Prawa Pogrzebowego aktów prawnych, znalazł się zapis o obowiązku zatrudnienia, a tym samym profesjonalizacji naszego sektora. Dzisiaj mamy bowiem do czynienia tu z tzw. szarą strefą, która – o czym informuję z bólem - ma się całkiem dobrze – podaje prezes PIBP.

Konieczna likwidacja szarej strefy – przede wszystkim przez uporządkowanie kwestii zatrudnienia. Straty na 2 mld złotych rocznie

Jak przyznaje, obecnie jeszcze, i to w wielu przypadkach,  mamy do czynienia z chronicznym brakiem uregulowania w firmach funeralnych zatrudnienia, jak również z brakiem kontroli nad osobami bezpośrednio obsługującymi proces pochówku. - Firmy jednoosobowe zaniżają często jakość wykonywanych usług, a skarb państwa rocznie traci przez to ponad 2 mld złotych. Dzieje się tak  z tytułu nie odprowadzanych składek i podatków – alarmuje Robert Czyżak.

Jego zdaniem, firmy z tzw. „szarej strefy” nie odprowadzają Państwu należności z tytułu zatrudnienia, bo formalnie nie zatrudniają przecież praktycznie nikogo, a dziś jeszcze do wypłaty zasiłku pogrzebowego wystarczą praktycznie tylko faktura z informacją o zakupie trumny bądź urny, zaś pozostałe usługi przy wystawianiu faktur w przypadku przedsiębiorstw jednoosobowych są pomijane bądź rozliczane „pod stołem”. Chodzić może o takie, jak wynajęcie żałobników, oprawę kwiatową, przechowywanie zwłok w chłodni czy przygotowanie ich do pogrzebu.

- Po wprowadzeniu nadążających za duchem obecnych czasów regulacji, Skarb Państwa przestanie w końcu być na tym stratny, a to przecież nasze wspólne pieniądze, bowiem dzięki nim można byłoby finansować wiele potrzebnych społeczeństwu spraw – uważa Robert Czyżak.

Jak przypomina, dziś na rynku funeralnym panuje jeszcze swoista Wolna Amerykanka.

Ukrócić Wolną Amerykankę – także to, co m.in. szkodzi otoczeniu

Oprócz częstego braku uregulowania zatrudnienia, dotyczy ona także innych szkodliwych dla społeczeństwa aspektów działalności przedsiębiorstw funeralnych, w tym – zajmujących się kremowaniem zwłok w wadliwy i szkodliwy dla otoczenia sposób.

- Naszym obowiązkiem jest zwrócenie uwagi na każdą patologię w sektorze pogrzebowym. Stąd też stoimy na stanowisku, że zarówno konieczność przestrzegania norm środowiskowych, jak i poszanowania lokalnych społeczności i pozostawania z nimi w przyjaznych relacjach, także stanowić powinno normę dla wszystkich podmiotów, które w profesjonalny i nowoczesny sposób zajmują się poszczególnymi elementami procesu pochówku – stwierdza prezes PIBP. Według niego, stosowne zapisy w Prawie Pogrzebowym na ten temat i skuteczny mechanizm ich egzekwowania przyczynią się do znacznego ograniczenia ewentualnych kryzysów, jakie wynikać mogą w związku z działalnością niektórych przedsiębiorstw, a przez to – do znacznego polepszenia postrzegania całej branży pogrzebowej w społeczeństwie.

- Cieszymy się, że strona rządząca zauważa nasze bolączki i idzie w kierunku dobrych i potrzebnych zmian, nie tylko dla uczciwych przedsiębiorców pogrzebowych, ale również dla rodzin osób zmarłych, którzy w tych szczególnych i ciężkich chwilach potrzebują opieki i zaangażowania profesjonalistów – zauważa Robert Czyżak.

Przygotowany przez jeden z poprzednich rządów projekt nowelizacji Prawa Pogrzebowego utknął na razie w tzw. zamrażarce. Według PIBP, po jego odblokowaniu, mógłby on szybko i właściwie bez wielkich zmian zostać zatwierdzony i trafić do prac parlamentarnych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Barter Klub – miejsce dla poszukujących Biuro prasowe
2024-06-11 | 12:00

Barter Klub – miejsce dla poszukujących

Szukasz inspiracji, ścieżki rozwoju dla siebie lub swojego biznesu? A może potrzebujesz inwestora, tylko nie bardzo wiesz, skąd go wziąć? Barter Klub jest odpowiedzią na twoje
Firma Praktyczne aspekty wdrożenia outsourcingu w firmie
2024-06-11 | 10:36

Praktyczne aspekty wdrożenia outsourcingu w firmie

Wdrożenie outsourcingu w firmie, czyli przekazanie części zadań zewnętrznym usługodawcom, to coraz powszechniejsza strategia zwiększania efektywności operacyjnej biznesu. Aby jednak
Firma Innowacyjna franczyza z kompleksowym wsparciem – Instytut Podologii Suela
2024-06-11 | 01:00

Innowacyjna franczyza z kompleksowym wsparciem – Instytut Podologii Suela

– Chcemy utworzyć największą w kraju sieć gabinetów podologicznych. Wierzymy w sukces, ponieważ mamy sprawdzony plan biznesowy i oferujemy kompleksowe wsparcie dla naszych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nauka

Młodzi przed trzydziestką odnoszą sukcesy w polskiej nauce. Setka najzdolniejszych otrzymała właśnie stypendia

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz kolejny wyróżniła setkę młodych polskich naukowców przed 30. rokiem życia, którzy – mimo młodego wieku – mają już na koncie imponujący dorobek naukowy i sukcesy na światową skalę. Jest wśród nich 59 mężczyzn i 41 kobiet, reprezentujących wszystkie dziedziny nauki, a ponad 1/3 z nich posiada już stopień doktora. To grono najzdolniejszych badaczy – wyłonione spośród ponad 640 kandydatów – zostało nagrodzone prestiżowymi stypendiami START w wysokości 30 tys. zł, które mają wesprzeć dalszy rozwój ich naukowych karier.

Infrastruktura

Pola elektromagnetyczne nie stwarzają ryzyka dla ludzi. Poziomy promieniowania są znacznie poniżej limitów

Emisja promieniowania elektromagnetycznego ze stacji bazowych utrzymuje się na poziomie zaledwie 2,5 proc. limitu bezpieczeństwa – wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Choć budowa anten nadawczych telefonii komórkowej, zapewniających dostęp do łączności w standardzie 5G, często jest przedmiotem protestów, to okazuje się, że tego typu obiekty są zupełnie neutralne dla ludzi. Wytwarzają one promieniowanie niejonizujące, które nie ma wpływu na zmiany np. w strukturze DNA. Potencjalnie szkodliwe promieniowanie jonizujące jest natomiast obecne w aparatach rentgenowskich, rezonansie magnetycznym i tomografie komputerowym, dlatego badania z ich wykorzystaniem są zlecane i przeprowadzane zgodnie ze ścisłymi procedurami.

Przemysł

Wybuch wojny w Ukrainie napędził nowy wyścig zbrojeń. Polski przemysł stara się wykorzystywać te szanse

Wybuch wojny w Ukrainie podkreślił pilną potrzebę wzmocnienia sił zbrojnych w krajach UE i NATO. Napędził też nowy wyścig zbrojeń i boom w przemyśle obronnym. Także w Polsce, która od początku wojny przekazała walczącej Ukrainie m.in. czołgi, haubice, wyrzutnie rakietowe czy setki tysięcy sztuk amunicji. Konieczność odbudowy tych zapasów przełożyła się na zwiększone zamówienia dla przemysłu zbrojeniowego. – Nasza armia zamawia coraz więcej. Rośnie też eksport z polskich zakładów, co przekłada się na ich rozwój i rozbudowę mocy produkcyjnych – mówi Piotr Kisiel, p.o. prezesa zarządu spółki Rosomak.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.