Komunikaty PR

Cyberwojna trwa w najbardziej zapalnych regionach świata – najnowszy raport ESET

2024-05-16  |  01:00

To, że cyberataki stanowią istotną część trwającej w Ukrainie wojny, jest już dla wszystkich oczywiste. Jak pokazuje najnowszy raport ESET, cyberwojna nie stanowi ewenementu, a raczej stały element współczesnych działań wojennych. Wszędzie tam, gdzie rośnie temperatura konfliktu, równolegle z konwencjonalnymi siłami zbrojnymi, zaczynają działać cyberprzestępcy. Obecnie są szczególnie aktywni w Ukrainie, Izraelu oraz na Tajwanie. Na terenie Europy również bardzo aktywnie działają grupy szpiegowskie z Rosji i Chin.

Po ataku Hamasu na Izrael w październiku 2023 r. i podczas trwającej wojny w Gazie ESET wykrył znaczny wzrost aktywności ze strony grup cyberprzestępczych związanych z Iranem. Grupy powiązane z Rosją skupiły swoją działalność na szpiegostwie w Unii Europejskiej i atakach na Ukrainę. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy badacze ESET zaobserwowali również liczne kampanie prowadzone przez chińskie grupy, wymierzone w różne cele na Tajwanie, gdzie w styczniu odbyły się wybory prezydenckie.

 - Celem większości kampanii były instytucje rządowe i określone branże, na przykład nieustannie nękana atakami ukraińska infrastruktura krytyczna. Europa doświadczyła zróżnicowanych ataków ze strony wielu różnych podmiotów. Grupy sprzymierzone z Rosją coraz mocniej koncentrują się na szpiegostwie w Unii Europejskiej, ale również organizacje związane z Chinami ewidentnie interesują się UE, utrzymując tu swoją stałą obecność – mówi  Jean-Ian Boutin, Director of Threat Research w ESET.

Rosyjskie grupy szpiegowskie koncentrują się na celach rządowych i sektorach kluczowych, takich jak np. energetyczny, obronny, NGO, edukacyjny czy telekomunikacyjny.

Poza tym prowadzą również szeroko zakrojone działania dezinformacyjne i psychologiczne jak np. odkryta przez badaczy ESET kampania Operation Texonto. Jej celem było rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskich protestach wyborczych i sytuacji wojennej w Charkowie, aby zwiększać niepewność wśród Ukraińców i Ukrainek, zarówno w kraju, jak i za granicą. W marcu atakujący próbowali również podszyć się pod zespół Aleksieja Nawalnego, aby zdezorganizować protest jego zwolenników.

W Tajwanie grupa SparklingGoblin zaatakowała telewizję, a bardzo aktywna Flax Typhoon obrała za cel organizacje rządowe, ale także firmę konsultingową, firmę zajmującą się oprogramowaniem do rezerwacji podróży oraz organizacje z branży farmaceutycznej i elektronicznej.

Śledząc zagrożenia związane z Iranem, badacze ESET zaobserwowali gwałtowny wzrost aktywności po ataku na Izrael 7 października 2023. Zwiększona aktywność koncentrowała się na dwóch głównych działaniach: kradzieży danych uwierzytelniających oraz na kolejnych atakach mających na celu uszkodzenie, zniszczenie systemów i destabilizację funkcjonowania organizacji. Warto zauważyć, że współmiernie do wzrostu liczby ataków spadła ich skuteczność i jakość operacyjna wykorzystywanych w nich narzędzi.

- Znając skalę działań cyberprzestępczych i cyberszpiegowskich, powinniśmy być bardzo ostrożni. Ważnymi celami cyberprzestępców są oczywiście elementy infrastruktury krytycznej czy instytucje rządowe. Nie możemy jednak zapominać, że jednym z ich głównych założeń jest sianie dezinformacji i paniki. Musimy zwracać szczególną uwagę na to, co czytamy i oglądamy, a przede wszystkim, którym źródłom informacji ufamy – podsumowuje Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET.

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Linkleaders
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie iiyama prezentuje ProLite XUB2790QSUH-B1 - monitor z wbudowanym mikrofonem i kam Biuro prasowe
2024-06-12 | 10:00

iiyama prezentuje ProLite XUB2790QSUH-B1 - monitor z wbudowanym mikrofonem i kam

iiyama, jeden z czołowych producentów monitorów na świecie, wprowadza do swojej oferty nowy monitor marki Prolite. XUB2790QSUH-B1, wyróżniający się na tle
IT i technologie Patriot przekracza granice na targach Computex. Rekordowo wydajne pamięci DDR5 i
2024-06-12 | 09:30

Patriot przekracza granice na targach Computex. Rekordowo wydajne pamięci DDR5 i

Nowe pamięci DDR5 i dyski PCIe 5.0 zapewniają prędkości niespotykane dotąd na platformach konsumenckich. Patriot na targach Computex 2024 zaprezentował swoje najnowsze produkty w tych
IT i technologie Uwolnij swoją wyobraźnię. Rusza MSI Creator Awards 2024
2024-06-12 | 09:00

Uwolnij swoją wyobraźnię. Rusza MSI Creator Awards 2024

Celebrując pomysłowość i innowacyjność twórców z całego świata, MSI z radością ogłasza długo oczekiwaną piątą edycję konkursu MSI Creator Awards 2024. Tym razem

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Przedsiębiorcy wypowiedzą się na temat dekarbonizacji. Nowy indeks pokaże ich nastroje względem zielonej transformacji

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki ma pokazać, jak wygląda nastawienie krajowego biznesu do kwestii związanych z zieloną transformacją. To nowe narzędzie, wzorowane na wskaźniku PMI, stworzone przez Pracodawców PR, Fundację Instrat i spółkę Qemetica. Indeks, na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród przedsiębiorstw, ma uzupełniać dostępne obecnie dane klimatyczne oraz wskazać trendy i aktualne wyzwania dla polskiej gospodarki związane z dekarbonizacją i zrównoważonym rozwojem. Docelowo nowe narzędzie ma się też stać platformą do wymiany opinii między firmami, regulatorami oraz administracją centralną.

Transport

Prezes lotniska Warszawa-Modlin: CPK nie jest dla nas zagrożeniem. Będzie miejsce dla portów regionalnych

 Nie boję się, że powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego zagrozi istnieniu lotnisk regionalnych, w tym Modlina – mówi Tomasz Szymczak, p.o. prezesa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Jak podkreśla, mniejsze porty lotnicze będą obsługiwały inny ruch, w tym m.in. przewoźników low-costowych i czarterowych, będzie więc zapotrzebowanie na ich rozwój. Tym bardziej że prognozy dla ruchu lotniczego w regionach są optymistyczne. Władze lotniska w Modlinie planują rozbudowę portu o nowe gate’y.

Bankowość

Banki coraz śmielej wdrażają generatywną sztuczną inteligencję. Podchodzą jednak do tej technologii z dużą ostrożnością

Rośnie rola generatywnej AI w biznesie: w tę technologię inwestuje już 43 proc. przedsiębiorstw na całym świecie, w tym w Polsce, a w ciągu nadchodzącego roku planuje to zrobić kolejne 30 proc. – wynika z raportu EY „Reimagining Industry Futures Study 2024”. Jedną z branż, które dostrzegają w GenAI największy potencjał, są finanse. Banki chętnie inwestują w tę technologię, licząc m.in. na wzrost sprzedaży, usprawnienie procesów i możliwość lepszej personalizacji produktów i usług. Z drugiej strony GenAI niesie też ze sobą szereg wyzwań, związanych chociażby z poufnością i integralnością danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.