Komunikaty PR

Co dalej z opłacalnością fotowoltaiki?

2021-10-25  |  15:33
Biuro prasowe

Trwa proces legislacyjny w zakresie nowych regulacji systemu opustów w rozliczaniu energii pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznych. W ubiegłym tygodniu posłowie z podkomisji ds. zmiany ustawy o OZE, zajęli się projektem zaproponowanym przez byłą wicepremier, a obecnie poseł Jadwigę Emilewicz. Posłowie przyjęli projekt, z którego usunięto system net-meteringu (1:1). Jednocześnie opowiedzieli się za okresem przejściowym od stycznia do lipca 2022 r. dla nowych prosumentów. Dokument trafił do prac Komisji Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

Co o aktualnych pracach legislacyjnych i o tym, jak one wpłyną na przyszłość fotowoltaiki w Polsce, sądzi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE?                                            

- Jak na razie wygląda na to, że wygrywa koncepcja rządowa, czyli ta mniej korzystna dla prosumentów. Widać dużą determinację po stronie państwowych spółek energetycznych i spółek obrotu, które nie chcą już ponosić sporych kosztów. Dlatego naciskają one na ustawodawcę, aby odejść od dotychczasowego systemu rozliczeń, tak korzystnego dla prosumentów. Szybkie tempo procedowanych zmian jest jednak zaskakujące nawet dla spółek. One także nie są w pełni gotowe na taką rewolucję. Myślę, że między innymi dlatego zdecydowano o wprowadzeniu okresu przejściowego dla nowych prosumentów od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r. Przez ten czas będą oni mogli korzystać ze starego systemu. Warto ponownie przypomnieć, że konsumenci, którzy zdecydują się na przydomową elektrownię słoneczną do końca 2021 r., przez kolejnych 15 lat będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach.

Na pewno tak szybkie i nagłe zmiany wpłyną na rynek fotowoltaiczny. Już teraz wielu prosumentów, ale także przedsiębiorców i samorządowców ma sporo obaw. Wszyscy w branży żyjemy w niepewności. Jednakże uważam, że fotowoltaika w Polsce będzie nadal opłacalną inwestycją, a boom na nią nie ustanie. Głównie z uwagi na radykalny wzrost rachunków za prąd i gaz jakich jesteśmy świadkami. A w 2022 r. odczujemy to jeszcze mocniej w naszych portfelach. Panaceum na to jest i będzie fotowoltaika. Nawet w nowych ramach prawnych.   

Jestem spokojny o przyszłość fotowoltaiki w Polsce także dlatego, że mamy gwarancję rządu na kontynuowanie Programu Mój Prąd co najmniej do 2025 r., do tego dochodzi wiele lokalnych programów wsparcia i dofinansowań, które także będą realizowane w najbliższych latach. Myślę, że nowej edycji Programu Mój Prąd należy spodziewać się na przełomie I i II kwartału 2022 r. Na pewno będzie to formuła nastawiona na nowe rozwiązania energetyczne, np. magazyny energii, co pozwoli utrzymać szybki rozwój OZE w Polsce.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Endress+Hauser ekspertem na H2POLAND & NetZero Biuro prasowe
2024-04-19 | 09:00

Endress+Hauser ekspertem na H2POLAND & NetZero

Endress+Hauser, światowy lider w dziedzinie rozwiązań pomiarowych dla przemysłu, weźmie udział w prestiżowym wydarzeniu H2POLAND & NetZero Forum w Poznaniu. W trakcie imprezy
Energetyka Mateusz Marczewski członkiem zarządu Axpo Polska
2024-04-19 | 01:00

Mateusz Marczewski członkiem zarządu Axpo Polska

Zmiany w polskiej spółce z Grupy Axpo. Od kwietnia do zarządu Axpo Polska dołączył Mateusz Marczewski, dyrektor ds. klientów instytucjonalnych w Europie Zachodniej i Wschodniej.
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-18 | 23:00

Z energią do pracy – Stoen Operator zaprasza na WAT

Dlaczego warto rozwijać karierę w energetyce? Mogli się o tym przekonać uczestnicy Targów Pracy na Wojskowej Akademii Technicznej (WAT). Podczas pierwszego dnia wydarzenia odbywającego się 17 i 18 kwietnia br. Stoen Operator

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Konsument

Niska wiedza ekonomiczna Polaków może wpłynąć na większe zainteresowanie usługami doradców finansowych. Wciąż rzadko korzystamy z ich pomocy

Ponad 70 proc. Polaków ma niską lub przeciętną wiedzę finansową – wynika z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024”. To przekłada się na niewielkie uczestnictwo w rynku kapitałowym i niską skłonność do inwestowania i oszczędzania. Dlatego eksperci upatrują istotnej roli doradców finansowych w zmianie tej tendencji. Większość gospodarstw domowych nie korzysta jednak z tego typu usług. Branża od lat samoreguluje kwestię kompetencji i certyfikatów dla doradców, ale liczy na utworzenie publicznego rejestru, w którym klienci mieliby dostęp do takich informacji, w ten sposób zyskując większe zaufanie do przedstawicieli tego zawodu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.