Komunikaty PR

Wyjazdy integracyjne w 2024. Trendy i kierunki

2023-12-21  |  01:00
Biuro prasowe

Wellness i sustainable retreats, lokalność, a także wzrost znaczenia team buildingu – to główne trendy w wyjazdach integracyjnych na 2024 rok. Oczekuje się, że do 2024 r. podróże służbowe osiągną poziom sprzed pandemii, ponieważ coraz więcej firm wznawia spotkania i wydarzenia organizowane „na żywo”. Według  raportu GBTA Business Travel Index Outlook,  wydatki na podróże służbowe osiągną 1,4 biliona dolarów w 2024 roku i prawie 1,8 biliona dolarów do 2027 roku. Na co zwrócić uwagę podczas organizowania wyjazdów integracyjnych? Oto kilka trendów, które warto znać.

Choć mogłoby się wydawać, że pandemia COVID-19 już dawno za nami, jej konsekwencje nadal są odczuwalne. Przez blisko 3 lata branża eventowa nie odzyskała kondycji sprzed 2020 roku. To jednak ma się zmienić. Zdaniem analityków, w 2024 roku podróże służbowe, rozumiane także jako wyjazdy integracyjne, osiągną poziom sprzed pandemii. Jakie są największe trendy w tym obszarze? I jakie kierunki warto wziąć pod uwagę?

Sustainable retreats, czyli wyjazdy integracyjne przyjazne środowisku naturalnemu

Ochrona środowiska naturalnego jest ważna dla 61 proc. Polaków[1], a zrównoważony rozwój jest jednym z kluczowych trendów w organizowaniu wyjazdów integracyjnych. Popularne będą miejsca, gdzie można połączyć relaks z działaniami proekologicznymi, takimi jak np. sadzenie drzew.

 – Obserwujemy duży trend proekologiczny, który będzie się rozwijał i przebierze na znaczeniu w 2024 roku. Firmy chcą być postrzegane, jako te, które dbają o środowisko, a także o dobrobyt swoich pracowników. Dlatego organizacja wyjazdów integracyjnych, które nie tylko oferują relaks i rozrywkę, ale również angażują się w działania proekologiczne, staje się kluczowym elementem strategii firm. Te będą szukały eleganckich pensjonatów zlokalizowanych z dala od miejskiego zgiełku. Docenią szlaki spacerowe, trasy rowerowe i infrastrukturę, która sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu – uważa Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy.

Firmy zwrócą jeszcze większą uwagę na rodzaj serwowanych podczas eventów dań. Będą wymagały slow food i zdrowej, ekologicznej żywności.

Wellness retreats – więcej aktywności dla pracowników

W nadchodzącym roku firmy będą poszukiwały miejsc, w których można zadbać o zdrowie pracowników. Cenione będą hotele, które pozyskują produkty sezonowe od lokalnych rolników lub sadowników, a ich kuchnia oparta jest na lokalnych produktach, wpisując się w trendy slow food i less waste.

Pracodawcy będą chcieli także edukować. W związku z tym coraz popularniejsze staną się warsztaty kulinarne. Będzie to okazja nie tylko do nabycia nowych umiejętności, ale także nauki zdrowego gotowania. Ponadto wzrośnie zainteresowanie atrakcjami na świeżym powietrzu. Zamiast siedzenia w sali – firmy wybiorą wycieczkę rowerową czy podchody po lesie. Wszystko po to, by aktywizować pracowników i zachęcać ich do dbania o własne zdrowie.

Silny trend lokalności

W 2024 roku firmy zwrócą jeszcze większą uwagę na zrównoważony rozwój. W związku z tym będą szukać takich atrakcji, które są przyjazne środowisku naturalnemu, ale i ludzkiemu zdrowiu. Na sile przybierze trend lokalności. Jakie obszary obejmie?

  • Lokalne kuchnie i produkty - wyjazdy integracyjne często obejmują degustacje lokalnych potraw i napojów. Firmy starają się wspierać lokalnych producentów, restauracje i rynki, dzięki czemu pracownicy mają okazję spróbować autentycznych smaków danego regionu. Chętnie będą zatem organizowane wyjazdy integracyjne do pensjonatów, które posiadają np. własne miody czy unikalne smakowo dżemy.
  • Docenienie tego, co lokalne - zamiast klasycznych atrakcji turystycznych, firmy skierują uwagę na mniej znane, ale równie fascynujące miejsca w danym regionie. Zwiedzanie lokalnych zabytków, parków narodowych, czy też spotkania z miejscowymi rzemieślnikami staną się atrakcjami wyjazdów.
  • Warsztaty z lokalnymi artystami i rzemieślnikami -w ramach wyjazdów integracyjnych organizowane będą warsztaty z udziałem lokalnych artystów i rzemieślników. Pracownicy mogą nauczyć się tradycyjnych umiejętności, jak np. garncarstwo, tkactwo czy wyroby rękodzielnicze.

Organizowanie warsztatów wspiera team building. Ten będzie miał ogromne znaczenie w 2024 roku. I choć ponad połowa ogłoszeń o pracę proponuje wykonywanie zajęcia w trybie hybrydowym – nadal wiele firm funkcjonuje w modelu online. Scalenie zespołu składającego się z osób, które się nie widują i pracują z różnych zakątków Polski, to ogromne wyzwanie.

 – Różne badania wskazują, że pracownicy chętnie zmieniają miejsce zatrudnienia. Jednakże trudniej jest pożegnać się z daną organizacją, gdy wokół mamy pomocnych i przyjacielskich współpracowników. Firmy, które wybrały pracę zdalną, przynajmniej dwa razy w roku organizują wyjazdy integracyjne. Podczas takich imprez można poznać drugą osobę z prywatnej perspektywy i poczuć, że mimo na co dzień dzielącej nas odległości, jesteśmy częścią zespołu – dodaje Joanna Hoc-Kopiej, Dwór Korona Karkonoszy.

Rozważając na temat trendów nie należy zapomnieć o AI. Nowe technologie coraz częściej będą wspierały branżę. Po pierwsze dzięki zaawansowanym algorytmom AI możliwe jest dostosowanie programów wyjazdów integracyjnych do indywidualnych preferencji pracowników. Systemy te są w stanie analizować dane dotyczące zainteresowań i historii uczestników, co umożliwia stworzenie bardziej spersonalizowanych i satysfakcjonujących doświadczeń. Po drugie, coraz częściej po takie narzędzia sięgną pensjonaty i hotele. Umożliwią one rozmowy z wirtualnymi asystentami, by skrócić czas odpowiedzi na zapytanie klienta.

A jakie kierunki będą na topie na wyjazdy integracyjne? Zdaniem ekspertki, zwiększająca się świadomość ekologiczna i popularność turystyki przyjaznej dla środowiska sprawiają, że miejsca o dużej wartości przyrodniczej, takie jak Bieszczady czy Karkonosze, mogą stać się popularnymi kierunkami. Wyjazdy integracyjne skoncentrowane na ekoturystyce, spacerach po górach czy obserwacji dzikiej przyrody stają się coraz bardziej atrakcyjną formą rozrywki.

 


[1] Raport Consumer Life

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma EFNI Wiosna: „Przyszłość pracy, praca przyszłości” – edycja specjalna w Warszawie Biuro prasowe
2025-02-19 | 14:00

EFNI Wiosna: „Przyszłość pracy, praca przyszłości” – edycja specjalna w Warszawie

Objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej wymaga od Lewiatana – lidera organizacji pracodawców – włączenia się w debatę na temat
Firma Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu już 1 marca
2025-02-12 | 17:00

Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu już 1 marca

1 marca w hotelu Hilton w Warszawie odbędzie się Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu oraz finał XXXII edycji konkursu Lider Polskiego Biznesu. Nagrodę specjalną BCC
Firma Rituals Cosmetics przekracza próg 2 miliardów euro przychodu
2025-01-30 | 15:30

Rituals Cosmetics przekracza próg 2 miliardów euro przychodu

W 2024 roku marka Rituals osiągnęła przychody w wysokości 2,1 miliarda euro, notując organiczny wzrost o 21% we wszystkich kanałach sprzedaży i krajach. Fundamentami

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

BCC Gala Liderów

Jedynka Newserii

Prawo

Inwestycje w Polsce na rekordowo niskim poziomie. Niestabilne regulacje odstraszają kapitał

Mimo ogólnego wzrostu PKB stopa inwestycji w Polsce pozostaje na niskim poziomie w porównaniu z innymi krajami UE. Wynika to m.in. z niestabilności prawa i rosnących obciążeń regulacyjnych. Mimo zapowiedzi ofensywy inwestycyjnej rządu przedsiębiorcy nadal borykają się z niepewnością i zmiennością przepisów, które utrudniają planowanie długoterminowych działań. Problemem pozostaje też skomplikowany system podatkowy oraz brak przejrzystych konsultacji legislacyjnych. Przedstawiciele biznesu podkreślają, że uproszczenie i wprowadzenie większej stabilności w stanowieniu prawa to kluczowe czynniki, które mogłyby pobudzić gospodarkę i zwiększyć atrakcyjność Polski dla inwestorów.

Handel

Umowa UE–Mercosur budzi sprzeciw ze strony rolników m.in. z Francji i Polski. To może być główną przeszkodą w ratyfikacji porozumienia na forum UE

Chociaż umowa handlowa między UE a Mercosurem została podpisana, to do jej wejścia w życie potrzebna jest ratyfikacja wewnątrz Unii. Poszczególne punkty umowy, szczególnie w obszarze otwierania rynków dla produktów rolno-spożywczych, wzbudzają sprzeciw ze strony rolników m.in. z Francji i Polski. – Generalnie cła są złe, bo komplikują rynek. Z drugiej strony chronią rodzimy rynek, więc w niektórych wypadkach są konieczne. Takie narzędzia muszą być jednak stosowane w sposób niezwykle umiarkowany – ocenia europoseł Bogdan Zdrojewski.

Transport

Dwie trzecie wypadków na kolei jest z udziałem pieszych i kierowców. UTK planuje monitoring problematycznych przejazdów

Ponad 70 proc. wypadków na kolei to zdarzenia z udziałem pieszych oraz kierowców samochodów – wynika z ubiegłorocznych statystyk Urzędu Transportu Kolejowego. Potrzebna jest zmiana przepisów, aby automatycznie karać kierowców, którzy nie zatrzymują się przed znakiem „stop” – ocenia regulator. W walce z takim łamaniem przepisów pomaga monitoring wizyjny instalowany na przejazdach kolejowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.