Komunikaty PR

Podsumowanie maja 2022 w branży IT od No Fluff Jobs

2022-06-28  |  11:04
Biuro prasowe
Kontakt

Ewa Malicka
Rocket Science

Pływacka 3/2
02-633 Warszawa
ewa.malicka|rocketscience.com.pl| |ewa.malicka|rocketscience.com.pl
781453815
https://www.rocketscience.com.pl/

Największe wzrosty wynagrodzeń odnotowano na stanowiskach Project i Product Management oraz w obszarze Big Data. Najwyższy wzrost w zakresie udziału w rynku poszczególnych specjalizacji w porównaniu z majem 2021 odnotował Fullstack (blisko 2 p.p..), co pokazuje, że rynek cały czas szuka doświadczonych i kompleksowych specjalistów IT.

Wynagrodzenia w IT

Jak wynika z najnowszych danych No Fluff Jobs, mediana dolnych widełek wynagrodzeń w przypadku umów o pracę spadła o 6 proc., natomiast górnych nie uległa zmianie. W maju 2022 roku mediana dolnych i górnych widełek wynagrodzeń wynosiła 9,4 – 15 tys. złotych brutto na umowę o pracę. Natomiast w przypadku umów B2B mediana górnych widełek wzrosła o 5 proc., a dolnych pozostała bez zmian. W maju 2021 roku był to poziom od 14 tys. złotych netto plus VAT do 20 tys. złotych netto plus VAT, a w maju tego roku od 14 tys. złotych netto plus VAT do 21 tys. złotych netto plus VAT.

Mediany dolnych i górnych widełek płacowych względem specjalizacji programistycznych. Backend wiedzie prym

No Fluff Jobs przeanalizował zmiany mediany dolnych i górnych widełek płacowych w specjalizacjach związanych z programowaniem: Backend, Frontend oraz Fullstack. We wszystkich z nich odnotowano wzrost zarówno dolnych, jak i górnych widełek wynagrodzeń. Wyjątkiem jest obszar Fullstack, gdzie w przypadku umów o pracę dolna wartość widełek pozostała bez zmian, a górna nieco spadła (w zeszłym roku zarobki w kategorii Fullstack oscylowały między 10 tys. a 18,9 tys. złotych brutto, natomiast w maju 2022 roku – między 10 tys. a 15 tys. złotych brutto).

Z kolei w przypadku Frontendu mediana dolnych i górnych widełek wyniosła w maju 2022 roku 14,2 – 21 tys. złotych netto plus VAT na B2B oraz 12 – 18 tys. złotych brutto na umowę o pracę. Na najwyższe wynagrodzenie w przypadku B2B mogli liczyć programiści i programistki zajmujący się Backendem. Tutaj widełki oscylowały między 15,1 a 23 tys. złotych netto plus VAT. Dla tych zatrudnionych na umowę o pracę było to 12,5–18 tys. złotych brutto.

Na rynku pracy IT wciąż widać kilka silnych trendów. Po pierwsze liczba ofert pracy rośnie rok do roku, miesiąc do miesiąca. W maju 2022 roku odnotowaliśmy wzrost o 74,8 proc. w stosunku do maja 2021 roku. Po drugie firmy dalej najchętniej szukają doświadczonych i wszechstronnych specjalistów(-ek) IT. Udział ogłoszeń skierowanych do Fullstack Developerów(-ek) zaliczył najwyższy wzrost – o prawie 2 p.p. (porównując maj 2021 do maja 2022). -  komentuje Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs.

Jedne z najwyższych wynagrodzeń w obszarach Project Management oraz Big Data

Na wysokie zarobki mogą liczyć także specjaliści i specjalistki, którzy w IT nie zajmują się stricte kodowaniem. Jedne z najwyższych wynagrodzeń przy B2B przypada specjalist(k)om z obszaru Project Management, którzy aktualnie mogą otrzymywać wynagrodzenie w przedziale od 16,8 tys. do 22 tys. złotych netto plus VAT, a także osoby zajmujące się Big Data – ich zarobki wyniosły w maju 2022 roku 17,5 tys – 25 tys. złotych netto plus VAT. W przypadku umowy o pracę specjalizacje z jednymi z najwyższych wynagrodzeń to Product Management od 18 tys. do 23 tys. złotych brutto, Big Data od 15 tys. do 22 tys. złotych brutto oraz Project Management od 14 tys. do 18 tys. złotych brutto.

Role nieprogramistyczne, szczególnie Product i Project Management, cieszą się coraz większą popularnością, a co za tym idzie – coraz lepszymi zarobkami. To tylko pokazuje, że świat technologii działa jak parasol, pod którym mogą „skryć się” kandydaci i kandydatki o różnorodnych kompetencjach, a przy obecnym tempie digitalizacji usług wkrótce każda, nawet najmniejsza firma, będzie potrzebować wsparcia specjalistów(-ek) ITpodsumowuje Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs.

No Fluff Jobs – portal z ogłoszeniami dla branży IT dostępny w 5 krajach i 7 językach, który jako pierwszy i jedyny wymaga publikacji widełek wynagrodzeń w każdej ofercie pracy. Po intensywnym rozwoju od 2014 roku firma No Fluff Jobs otworzyła we wrześniu 2019 roku oddział w Budapeszcie, niedługo później, w 2020 roku, wypuściła czeską, a w 2021 ukraińską i słowacką wersję strony. W 2021 roku na portalu opublikowano 90 944 oferty pracy, odwiedziło go 2 900 000 unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali ponad 30 000 000 odsłon.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Rocket Science
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.