Komunikaty PR

Beksiński, Olbiński i Yerka na jednej wystawie

2021-06-17  |  14:40
Biuro prasowe

Najbardziej poszukiwane i najwybitniejsze nazwiska sztuki fantastycznej: Beksiński, Olbiński, Yerka, Sętowski. To będzie najciekawsza i najbardziej różnorodna wystawa surrealizmu w Polsce. Po raz pierwszy na rynku aukcyjnym pojawią się również grafiki cyfrowe Jakuba Różalskiego, ulubieńca miłośników gier i fantasy. Ciekawostką jest rzeźba z prawdziwym, szlachetnym rubinem, przedstawiająca figurę szachową, autorstwa Artura Szołdry. Wystawa „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” rozpocznie się 23 czerwca, a aukcja już 1 lipca. 

Jedną z największych gwiazd tej wystawy jest Zdzisław Beksiński. Pokazane zostaną aż 3 jego prace, w tym dzieło z 1976 roku, najważniejszego okresu w twórczości artysty. To właśnie obrazy tworzone w tym czasie przyniosły Beksińskiemu sławę. Motywem szczególnie istotnym, do którego powracał wielokrotnie, była ludzka głowa. Sam w rozmowach wielokrotnie podkreślał, iż figura ludzka stanowi dla niego niekończące się źródło inspiracji i fascynacji. Na obrazie, który zobaczyć można w DESA Unicum, artysta zastosował kluczowe dla całego swojego malarstwa kolory: błękit i ochrę. Tak kontrastowe zestawienia kolorystyczne wyróżniają się na tle typowych, mrocznych obrazów, które zazwyczaj namalowane są w wąskiej palecie barw. Wizja stworzona przez Beksińskiego jest – w charakterystyczny dla artysty sposób – przepełniona niepokojem, ale nie ma w sobie cierpienia, które tak często przepełnia jego późniejsze prace. Pozostałe dwie prace, które można zobaczyć na wystawie, to wielkoformatowe rysunki prezentujące niezwykłą precyzję i kunszt artystyczny Beksińskiego.

Miłośnikom gier i fantasy postaci Jakuba Różalskiego nie trzeba przedstawiać. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów tworzących malarstwo cyfrowe. Jego seria „Świat 1920+” przeszła już do kanonu tego rodzaju sztuki. To alternatywna wizja rzeczywistości, w której Europa została podzielona pomiędzy trzy mocarstwa nieustannie walczące między sobą. Na jej podstawie w 2020 roku powstała gra „Iron Harvest”. Prace Jakuba Różalskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie i są poszukiwane przez kolekcjonerów. Tym razem pojawią się pierwszy raz na aukcji w Polsce. Na obrazach artysty znajdziemy nie tylko motywy militarne – kawalerii i polskiej armii – ale również sceny z codziennego życia na wsi i piękne krajobrazy agresywnie przejęte przez postęp, technologię i cywilizację. W ten niezwykle oryginalny sposób autor od 6 lat opowiada o historii i kulturze Polski.

 

Na wystawie znajdziemy również ciekawe rzeźby, m.in. pracę „Regina” autorstwa Artura Szołdry. To wykonana z brązu i drewna królowa, będąca figurą szachową. W jej koronie znajduje się rubin, który symbolizuje władzę. „Regina” to pierwsza rzeźba, która otwiera cykl 16 figur szachowych. W sumie ma ich powstać 32, każda z innym kamieniem szlachetnym, o wysokości około 170 cm. „Szachy to nie tylko gra, to wysublimowany świat rządzący się swoimi prawami, interakcja zachodząca pomiędzy figurami tworzy sytuacje, które towarzyszą nam na co dzień. Nie mogłem zacząć tego projektu nikim innym jak białą królową” – mówi Artur Szołdra. Znakiem rozpoznawczym artysty są rzeźby o wysublimowanej tematyce związanej z postaciami fantasy. Jego prace są ekspresyjne, często magiczne, o specyficznym klimacie. Unikatowe dzieła wykonane są przede wszystkim w drewnie, często łączone z inną materią jak miedź, stal czy kamień. Co ciekawe, 9-letni syn artysty również tworzy rzeźby. Ojciec i syn mieli nawet wspólną wystawę.

 

W DESA Unicum zobaczyć można będzie również dzieła takich twórców jak m.in. Jacek Yerka, Jerzy Duda-Gracz, Wojtek Siudmak czy Katarzyna Kania. Wystawa potrwa do 1 lipca. W ten sam dzień o godzinie 19 obiekty zostaną zlicytowane.

Wystawa „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”: 23 czerwca – 1 lipca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”: 1 lipca 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-fantastyczna-surrealizm-i-realizm-magiczny-4x4q/

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Przyszłość historycznych holenderskich wiatraków jest bezpieczna Biuro prasowe
2024-03-28 | 15:00

Przyszłość historycznych holenderskich wiatraków jest bezpieczna

Partnerstwo – z Fundacją Światowego Dziedzictwa Kinderdijk – będzie polegało na wykorzystaniu wiedzy technicznej AkzoNobel oraz innowacyjnych powłok firmy w celu konserwacji
Kultura Fremantle łączy siły z IBI. 150 mln na produkcję hitowych tytułów
2024-03-25 | 11:00

Fremantle łączy siły z IBI. 150 mln na produkcję hitowych tytułów

Liderzy Fremantle Jennifer Mullin, Andrea Scrosati i Guy Hameiri oraz dyrektor wykonawczy IBI Investment House Dave Lubetzky. Źródło: IBI/Fremantle IBI Investment House oraz Fremantle
Kultura Kultura na wyciągnięcie ręki – muzyka klasyczna w obiektach G City
2024-03-14 | 14:40

Kultura na wyciągnięcie ręki – muzyka klasyczna w obiektach G City

Już w najbliższą niedzielę, 17 marca w Warszawie rozpocznie się 28. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, którego partnerem jest G City (dawniej Atrium European Real

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Coraz więcej głosów za przesunięciem systemu kaucyjnego na 2026 rok. Pospieszne zmiany mogą wywołać problemy w gminach

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu. Zmniejszy się w ten sposób także ilość zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy. Zdaniem ekspertów bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) nowe przepisy mogą oznaczać jednak poważne reperkusje dla gmin. – Odpady pochodzące z systemu kaucyjnego mogą wyciągnąć ze strumieni gminnych ok. 30 proc. najbardziej przychodowego surowca – ocenia  Klaudia Subutkiewicz, dyrektorka Wydziału Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.

Finanse

Rekordowe notowania złota. Ryzyko eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie będzie napędzać dalsze wzrosty

W ostatni piątek, kiedy światowe media zdominował temat planowanego irańskiego ataku na Izrael, ceny złota pobiły kolejny rekord, docierając do poziomu 2,4 tys. dol. za uncję. Inwestorzy, obawiając się o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie, będą bardzo chętnie trzymać ten kruszec w swoich portfelach, co raczej nie wskazuje na możliwość korekty notowań. Podobnie jak zapowiadane obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, i to mimo wyższego od oczekiwań odczytu inflacji w marcu. – Bazowym scenariuszem jest łagodzenie polityki monetarnej, a niskie stopy zazwyczaj sprzyjają wyższym cenom złota – mówi Dorota Sierakowska, analityczka surowcowa z DM BOŚ.

Infrastruktura

Szybko rośnie udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energetycznym. Potrzebne przyspieszenie w inwestycjach w sieci przesyłowe

W ubiegłym roku odnawialne źródła energii stanowiły już ponad 40 proc. mocy zainstalowanej w krajowym miksie energetycznym i odpowiadały za 27 proc. całkowitej produkcji energii. Tym samym Polska pobiła kolejne rekordy, ale w kontekście rozwoju OZE na rodzimym rynku wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Eksperci i branża wskazują m.in. na konieczność aktualizacji strategicznych dokumentów wyznaczających kierunki polityki energetycznej, szerszego wdrożenia magazynów energii, a przede wszystkim – pilną potrzebę rozwoju systemu przesyłowego i dystrybucyjnego oraz regulacji sprzyjających inwestorom. – Zielona energia potrzebuje przede wszystkim stabilności regulacyjnej i niskiego kosztu kapitału. To kluczowe elementy, które definiują ryzyko i tempo, w jakim możemy budować nowe źródła – mówi Piotr Maciołek, członek zarządu Polenergii.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.