Komunikaty PR

Bezpieczeństwo, cisza, spokój – dla kogo powstaje dzielnica zrównoważona?

2020-02-26  |  15:20
Biuro prasowe

Spójna i przyjazna estetyka budynków, przemyślany rozkład ulic stworzone z myślą o mieszkańcach, sąsiedztwo terenów zielonych i budynków użyteczności publicznej w odległości kilku minut spacerem. Zrównoważone wykorzystanie środowiska naturalnego oraz poszanowanie dla dziedzictwa kulturowego to założenia dotyczące realizacji dzielnicy/miasta zrównoważonego. Brzmi jak opis idealnego miasta przyszłości, ale takie miasta już istnieją. Także w Polsce.

Mieszkańcy miast stanowią dziś ponad połowę światowej populacji, przeszło 3,5 miliarda ludzi – szacuje ONZ, za dziesięć lat będą już stanowić większość. Dynamiczny rozwój miast to z jednej strony symbol wzrostu gospodarczego, kulturalnego i naukowego społeczeństw. Oznacza on jednak także eksploatowanie środowiska naturalnego w coraz większym zakresie. W obliczu takich wyzwań specjaliści z międzynarodowego Kongresu Nowej Urbanistyki wypracowali zasady pozwalające stworzyć standardy zrównoważonego miasta, zaprojektowanego i zrealizowanego w sposób ograniczający do minimum negatywny wpływ na środowisko, budowanego w poszanowaniu zasobów naturalnych i dziedzictwa kulturowego. Realizowane i przebudowywane w taki sposób dzielnice i całe miasta można już spotkać w Europie i Stanach Zjednoczonych, należą do nich dzielnica Sztokholmu Hammarby Sjostad, Kirchsteigfeld w Poczdamie czy Seaside na Florydzie.

Siewierz Jeziorna – dzielnica idealna

W Polsce pierwszym projektem zrównoważonego budownictwa jest dzielnica Siewierz-Jeziorna realizowana w średniowiecznym miasteczku Siewierz w woj. śląskim.

Dynamicznie rozwijające się centra miast z zapleczem kulturalno-oświatowym i handlowo-usługowych oraz sypialnie na obrzeżach to obraz polskich miast i miasteczek, którego dzięki zaaranżowaniu przestrzeni wspólnej, wielofunkcyjnej zabudowy oraz rozwiązaniom komunikacyjnym przyjaznym wszystkim uczestnikom ruchu w miastach zrównoważonych uda się uniknąć. Tak będzie w Siewierzu-Jeziornej.

Plan realizowanej od 2013 r. dzielnicy zakłada, że Siewierz-Jeziorna będzie złożoną z czterech części samowystarczalną dzielnicą ze sklepami, szkołami, restauracjami czy kościołem. W każdej części miasteczka zaplanowany został niewielki ryneczek z odchodzącymi od niego ulicami. Zasadą, dzięki której życie ma stać się prostsze jest reguła dostępności w 5 minut od domu instytucji i obiektów niezbędnych do zaspokojenia codziennych potrzeb. To także zachęta do pozostawienia auta w garażu, czyli zmniejszeni emisji spalin i aktywności fizycznej.

Plan zabudowy Siewierza zakłada domy jedno- i wielorodzinne, jednak nie wyższe niż 3 piętra, które sąsiadować będą z parkami. Odpowiedni dobór materiałów budowlanych oraz usytuowanie budynków względem stron świata sprzyja obniżeniu kosztów eksploatacji oraz ochronie środowiska. Innym eko-rozwiązaniem zaplanowanym w Siewierzu będzie podziemny zbiornik gromadzący wody opadowe i roztopowe, które wykorzystane zostaną do nawodnienia terenów wspólnych.

Ulice wewnątrz dzielnicy zostały zaprojektowane zgodnie z koncepcją przestrzeni współdzielonej, zgodnie z którą ruch pieszych i aut odbywa się na wspólnej drodze, bez znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej czy wyodrębnionych krawężnikiem chodników. A usytuowanie osiedla na wzgórzu, w pobliżu Zalewu Przeczycko-Siewierskiego, zapewnia nie tylko piękne widoki i dostęp do miejsc wypoczynku, ale także czyste, pozbawione smogu powietrze, dzięki czemu Siewierz Jeziorna to idealne miejsce do zamieszkania dla osób ceniących sobie ład przestrzenny i spokój, a jednocześnie lubią mieszkać w mieście. Komfortowe i nowoczesne mieszkania dostępne są także z udogodnieniami w postaci pakietu antysmogowego czy rozwiązań smart home pozwalającymi na bardziej ekologiczne i ekonomiczne eksploatowanie własnego M.

Poundbury – modelowe miasteczko

Przykładem zrównoważonego miasta jest także angielskie Poundbury będące przedłużenie miasta Dorchester w hrabstwie Dorset w Kornwalii. Powstające od 1993 roku miasto stanowi eksperyment urbanistyczny, zgodny z wizją miast nakreśloną w 1989 roku przez księcia Karola w książce „A vision of Britain”. Zostało zaprojektowane przez światowej sławy architekta Leona Kriera i realizowane zgodnie z zasadami nowej urbanistyki.

Miasteczko Poundbury zostało stworzone z myślą o mieszkańcach i ich potrzebach, stanowi integralną całość, w której urzędy, sklepy, szkoły i instytucje kultury znajdują się niemal na wyciągnięcie ręki. Rezultatem takiego rozwiązania jest możliwość znacznego ograniczenia ruchu aut na rzecz pieszych czy rowerów. W odróżnieniu od znanych nam miast, Poundbury nie ma wyodrębnionej strefy podmiejskiej.

Dziś w angielskim miasteczku żyje ok. 2,5 tys. mieszkańców, z czego blisko 2 tys. znajduje tu również zatrudnienie. A to nie koniec, bo prace nad rozbudową Pountsbury zaplanowane zostały do 2025 roku.

W rankingach opisujących zadowolenie mieszkańców, dzielnice zrównoważone przodują pod tym względem. Brak tu krzykliwych reklam, hałasu spowodowanego nadmiernym ruchem czy utrudniających życie korków. Czy taka będzie przyszłość miejskich aglomeracji? Jeśli nawet rozwój miast podąży w kierunku szklanych budowli przypominających centrum Dubaju, z pewnością nie zabraknie amatorów zamieszkania w miasteczku zrównoważonym.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Zgłoś się do PLGBC Green Building Awards 2024 Biuro prasowe
2024-03-28 | 08:00

Zgłoś się do PLGBC Green Building Awards 2024

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego ogłosiło 14. edycję PLGBC Green Building Awards. Celem konkursu jest podkreślenie znaczenia zrównoważonego budownictwa i architektury,
Nieruchomości Mieszkania w Fabrica Ursus już w sprzedaży!
2024-03-28 | 06:00

Mieszkania w Fabrica Ursus już w sprzedaży!

Aurec Home, doświadczony gracz na rynku nieruchomości rozpoczął sprzedaż mieszkań z osiedla Fabrica Ursus. Oryginalna inwestycja powstaje w zachodniej części stolicy, przy ul.
Nieruchomości Polski zespół Colliers certyfikuje w Albanii i zdobywa pierwszy w kraju BREEAM
2024-03-27 | 13:00

Polski zespół Colliers certyfikuje w Albanii i zdobywa pierwszy w kraju BREEAM

Park Avenue Tower w Tiranie to pierwsza albańska inwestycja, która dzięki kompleksowemu doradztwu ekspertów z polskiego zespołu ESG w Colliers otrzymała certyfikat BREEAM Design

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego ws. sztucznej inteligencji będzie ogromną zmianą na tym rynku. Brakuje wciąż regulacji dotyczącej praw autorskich

W połowie marca Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji – AI Act. Nowe przepisy mają z jednej strony ułatwić wdrażanie nowych technologii opartych na SI, a z drugiej – wyeliminować te z nich, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa czy prywatności obywateli. Eksperci uważają, że wyzwaniem będzie wdrożenie nowego prawa na poziomie krajowym i jego odpowiednia interpretacja, ale jest to potrzebna regulacja, zwłaszcza w kontekście tak szybkiego rozwoju SI. W kolejce do opracowania czekają następne przepisy dotyczące między innymi ochrony własności intelektualnej.

Handel

Mimo utrudnień na drogach Polacy popierają protesty rolników. Ich postulatom towarzyszy jednak szereg mitów

Rolnicy od miesięcy organizują protesty, których głównym przedmiotem jest Europejski Zielony Ład oraz import zboża z Ukrainy. EZŁ stał się – w opinii ekspertów – „chłopcem do bicia”, tymczasem z założenia ma on wyrównać konkurencyjne szanse mniejszych gospodarstw wobec tych produkujących na skalę przemysłową. Mylnie pojmowana jest także konieczność ugorowania części gruntów, a także odchodzenia od pestycydów, które nadużywane, skażają wodę i glebę i szkodzą rolnictwu. Koalicja Żywa Ziemia zwraca uwagę na pokutujące w społeczeństwie przekonania, które są powszechne, a mijają się z prawdą.

Bankowość

Polacy obawiają się o swoje cyberbezpieczeństwo w obszarze finansów. Połowa odczuwa braki w wiedzy na ten temat

47 proc. Polaków stwierdziło, że cyberbezpieczeństwo to zagadnienie w obszarze finansów, w którym odczuwają największe braki w posiadanej wiedzy – wynika z raportu „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024” realizowanego na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW. Choć bankowość elektroniczna jest już standardem, tylko 0,5 proc. badanych odpowiedziało poprawnie na pytania dotyczące różnych aspektów zabezpieczeń. Są jednak dziedziny, o których wiemy coraz więcej – to m.in. płatności bezgotówkowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.