Komunikaty PR

CZY POLSKA JEST GOTOWA NA EKOBUDOWNICTWO?

2020-01-23  |  18:30
Biuro prasowe
Kontakt
Jessica Mendelson
LBC INVEST

al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia
media|lbcinvest.pl| |media|lbcinvest.pl
733111500
www.lbcinvest.pl
Do pobrania jpg ( 14.37 MB )

 

Obecnie ekologia coraz bardziej wkracza w świat biznesu. Zmieniające się oraz rosnące wymagania klientów sprawiają, że przedsiębiorcy świadomi ekologicznych trendów, starają się, by ich produkty i działania były przyjazne środowisku. Dzięki czemu również dbają o planetę. Także  w Polsce w branży budowlanej można zauważyć wprowadzanie proekologicznych rozwiązań. Czy mamy szansę dogonić zachodnie kraje, które są liderami w tym zakresie?

Pionierami w tej dziedzinie są kraje skandynawskie, a za ich przykładem idzie coraz więcej państw w Europie, w tym także Polska. Kilka lat temu szwedzcy i norwescy architekci zaczęli opracowywać koncepcję osiedli, na których budynki mogłyby być wykonane z energooszczędnych materiałów, a zasilanie czerpałyby z alternatywnych źródeł energii.

- Coraz częściej klienci zwracają uwagę na inwestycje proekologiczne, nowoczesne rozwiązania i materiały, które mają pozytywny wpływ na środowisko, pytają również o system certyfikacji ekologicznej  – mówi Agata Karolina Lasota, dyrektor zarządzająca LBC INVEST. Dodaje: I chociaż wiele jest jeszcze do nadgonienia względem krajów takich jak Norwegia czy Szwecja, to zmiany z pewnością zmierzają w pozytywnym kierunku.

Materiały przyjazne środowisku

Stosowanie eko-materiałów ma na celu przede wszystkim łatwiejsze oraz tańsze ogrzewanie domu. Do takich materiałów należy na przykład glina, której główną zaletą jest niezwykła wytrzymałość oraz estetyka. W wielu przyjaznych dla środowiska inwestycjach stosuje się także drewno, a nawet słomę. Mają one doskonałe właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu pomagają oszczędzić energię potrzebną do ogrzania budynku. Do proekologicznych materiałów zaliczyć można też niektóre rodzaje farb czy choćby płyty wiórowo-cementowe, które nie tylko dobrze się prezentują, lecz także służą zdrowiu mieszkańców.

Nowoczesne rozwiązania w służbie ekologii

Ekologiczne inwestycje to także szereg nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym do minimum redukuje się zużycie energii, wody, a także ilość generowanych odpadów. Należą do nich panele słoneczne,  zbiorniki na deszczówkę, która następnie może być wykorzystywana na przykład do podlewania ogrodów. Szczególną wagę przykłada się także do segregacji i przechowywania odpadów. Przydatny może się okazać także system Danfoss Smart Heating umożliwiający zarządzanie ogrzewaniem w mieszkaniu. By zaoszczędzić energię potrzebną do ogrzania mieszkania stosuje się także logotermy, czyli mieszkaniowe węzły cieplne.

Istotnym elementem jest również troska o czyste powietrze. Coraz śmielej sięga się też po rośliny antysmogowe, które filtrują powietrze z toksycznych związków, popularna staje się ponadto rekuperacja, która w przeciwieństwie do klasycznego sposobu wentylowania powietrza pozwala zachować ciepło i redukuje emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Ciekawe rozwiązania stosują też deweloperzy, którzy na budowanych przez siebie osiedlach wprowadzają m.in. czujniki jakości powietrza Airly, które informują o aktualnym stanie jakości powietrza. Montuje się również czujniki ruchu sterujące oświetleniem, dzięki którym ogranicza się zużycie energii.

Wszystkie te rozwiązania to - jak przekonują deweloperzy - nie tylko krok w stronę ochrony środowiska, ale też oszczędność.

Certyfikat BREEAM i LEED potwierdzeniem inwestycji przyjaznej ekologii

Osoby, którym zależy na kupnie ekologicznego mieszkania, powinny zwrócić uwagę na certyfikaty, które dany budynek lub osiedle posiada. Pozwalają one wrażliwemu na problemy środowiska nabywcy w bardzo łatwy sposób zweryfikować jakość inwestycji pod kątem ekologii. LEED i BREEAM należą do najpopularniejszych światowych systemów wielokryterialnej oceny budynków.  Uzyskanie certyfikatu ekologicznego nie jest łatwe i znacząco wpływa na podwyższenie wartości obiektu dając gwarancję, że w projekcie wykorzystano rozwiązania, które dadzą lepsze warunki do życia,  co ma duże znaczenie w obrocie nieruchomościami. Certyfikat BREEM i LEED obecny jest także w Polsce .

Oba certyfikaty ekologiczne uwzględniają  aż 10 kluczowych dla wygody i zdrowia użytkowników kategorii, takich jak m.in. woda, materiały, odpady, wykorzystanie terenu, zanieczyszczenia oraz innowacje. Co więcej, w każdej z tych kategorii określono konkretną liczbę punktów krytycznych, które trzeba spełnić, by w ogóle móc ubiegać się o certyfikat.

- Polskie ekobudownictwo jest dopiero na początku drogi. Jedną przyczyn takiej sytuacji jest to, iż inwestorzy uważają ekologiczne rozwiązania za zbyt drogie. Osobom zainteresowanym zakupem takiej nieruchomości zalecam, by zwracać szczególną uwagę na certyfikaty ekologiczne. Tempo rozwoju tego sektora pozwala wierzyć, że standardy ujęte w certyfikatach w kolejnych latach będą powszechnie stosowane. Obecnie, często sama nazwa "eko" niewiele ma wspólnego z ekologią i jest używana wyłącznie w celach marketingowych. - podsumowuje Agata Karolina Lasota.

Oprócz certyfikatów BREEM i LEED funkcjonują także: niemieckie Passive House i DGNB, szwajcarskie Minergie ®, francuski HQE.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Nowa pula mieszkań w inwestycji Apartamenty na Wzgórzach Biuro prasowe
2024-03-29 | 10:30

Nowa pula mieszkań w inwestycji Apartamenty na Wzgórzach

J.W. Construction wprowadziło do sprzedaży kolejny budynek w kameralnej, efektywnej energetycznie inwestycji Apartamenty na Wzgórzach w Zawadzie, nieopodal Myślenic. To osiedle
Nieruchomości Zarządcy nieruchomości komercyjnych chcą wiedzieć więcej o najemcach
2024-03-29 | 08:00

Zarządcy nieruchomości komercyjnych chcą wiedzieć więcej o najemcach

Na rynku nieruchomości komercyjnych przybywa nierzetelnych najemców. Z tego względu właściciele biur, powierzchni handlowych, magazynów, hal produkcyjnych i innych
Nieruchomości Murapol Primo – nowa oferta mieszkań na mapie Lublina
2024-03-28 | 15:30

Murapol Primo – nowa oferta mieszkań na mapie Lublina

Grupa Murapol, działająca w kilkunastu polskich miastach, poszerza swoje portfolio o kolejną nowoczesną inwestycję mieszkaniową. Murapol Primo, pierwszy projekt dewelopera w Lublinie,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Zorganizowane grupy cyberprzestępcze sięgają po coraz bardziej zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji. Często celem ataków jest infrastruktura krytyczna

Rozwój cyberprzestępczości postępuje w kierunku budowania powiązań o charakterze mafijnym i wykorzystywania zaawansowanych technologicznie rozwiązań, po jakie sięgają służby specjalne. Coraz częściej służy do tego także sztuczna inteligencja, która przyniosła ze sobą szereg nowych zagrożeń. Choć w ślad za technologicznym zaawansowaniem cyberprzestępców rozwijają się też narzędzia zapobiegające atakom, to wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek. Atrakcyjnym celem ataków dla hakerów są jednostki publiczne, infrastruktura krytyczna i samorządy, również te małe, którym brakuje zasobów finansowych i kadrowych, by zapewnić wystarczającą ochronę. 

Handel

Polacy jedzą coraz mniej jaj. Częściej sięgają po te z chowu alternatywnego, za które są skłonni zapłacić więcej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu kur niosek. Pochodzi z nich już co trzecie opakowanie jaj, choć nadal w klatkach żyje ponad 37 mln kur. Stopniowe zmiany w hodowli to skutek większej świadomości konsumentów, za którymi podąża branża HoReCa. Są oni gotowi nawet zapłacić więcej za jajka, które pochodzą z chowu nieklatkowego.

Problemy społeczne

Docenianie przez szefa jest równie ważne dla pracowników, co atrakcyjne wynagrodzenie i obowiązki. Kluczową rolę odgrywa komunikacja między liderem a zespołem

Niemal co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa, nawet mimo zadowolenia z firmy i zarobków – wynika z badania „Lider w oczach pracowników” zrealizowanego dla Pluxee. – Liderzy pełnią kluczową rolę w budowaniu zespołu – są też coraz lepsi w rozumieniu tego, że niezbędna jest wizja i cel, do którego można angażować ludzi – ocenia Monika Reszko, psycholożka biznesu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.