Komunikaty PR

Czym pokryć dach małego domu?

2022-07-01  |  11:10
Biuro prasowe

Z początkiem bieżącego roku weszły w życie przepisy dotyczące tzw. domów bez formalności, stanowiące istotną część rządowego projektu Polskiego Ładu.W myśl nowego prawa inwestorzy otrzymali możliwość budowy domów jednorodzinnych do 70 m² bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, posiadania kierownika i prowadzenia książki budowy – jedynie na podstawie samego zgłoszenia. Jednym z pojawiających się przy tej okazji pytań ze strony inwestorów jest to, czym najlepiej pokryć dach budynku takich rozmiarów.

Jest sporo kwestii wartych rozpatrzenia przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju pokrycia dachowego na tego typu budynkach. Eksperci firmy Regamet, polskiego producenta pokryć dachowych z blachy, podpowiadają na co zwrócić uwagę.

Prostota i szybkość montażu

70 m² powierzchni domu oznacza, że pokrywający go dach ma przeciętną powierzchnię ok. 100 m². Zdaniem dekarzy to wystarczająco, aby inwestor bez większych przeszkód mógł podjąć decyzję o montażu na konstrukcji więźby dowolnego rodzaju pokrycia. Te wykonane z blachy charakteryzuje jednak szereg zalet, które sprawiają, że w tym przypadku stają się najlepszym rozwiązaniem.

Głównym założeniem projektu była chęć uproszczenia procedur i czasochłonnych formalności związanych z budową własnego domu. Dla sporej części inwestorów czas, jaki zajmują procedury formalne, a następnie już sama budowa domu, to ważny aspekt całego procesu – mówi Marcin Kluz, Dyrektor ds. Sprzedaży Hurtowej firmy Regamet. Warto zatem wiedzieć, że łatwość montażu pokrycia z blachy, bez względu na to, czy mówimy o blachodachówkach czy panelach dachowych, wpływa na to, że prace przebiegają znacznie szybciej i sprawniej niż choćby w przypadku dachówki tradycyjnej. Niebagatelne znaczenie odgrywa tu lekkość pojedynczych arkuszy, które są łatwe nie tylko w transporcie, lecz również we wciąganiu i docelowo – montażu na więźbie – tłumaczy Marcin Kluz.

Względy ekonomiczne

Inwestorzy decydujący się na budowę domu o powierzchni do 70 m² robią to również ze względów ekonomicznych. W tym przypadku pokrycia z blachy idealnie współgrają z założeniami inwestorów.

Z czego wynika opłacalność takiego wyboru? Średni koszt dobrej jakości pokrycia z blachy jest dużo niższy niż tradycyjnej dachówki, dodatkowo - zarówno robocizna, jak i więźba - są w tym wypadku cenowo o wiele korzystniejsze. Wynika to stąd, że z montażem pokrycia z blachy ekipy dekarskie są w stanie poradzić sobie o wiele szybciej i sprawniej, natomiast więźba dachowa, której zadaniem jest udźwig o wiele mniejszego ciężaru blachy, może mieć mniejsze przekroje. Jej koszt jest przez to o wiele korzystniejszy – podsumowuje przedstawiciel firmy Regamet.

Co ważne, ekonomia takiego rozwiązania w żaden sposób nie koliduje z samą jego jakością. Przykładowo – gwarancja na piśmie 50 lat, jaką firma Regamet przyznaje na powłokę PURTEXT STRONG 300, daje nabywcy pewność, że decyduje się na produkt o podwyższonych parametrach trwałości, z którym w przyszłości nie będzie miał problemów.

Lekkie znaczy bezpieczne

Wybór blachy jest rozwiązaniem nie tylko najszybszym i najprostszym, lecz również najbezpieczniejszym. Dlaczego?

Lekkość, jaką charakteryzuje się blacha, daje inwestorowi pewność, że więźba – niezależnie od sposobu wykonania – bez problemu udźwignie ciężar takiego pokrycia – mówi Krzysztof Sądel, dekarz współpracujący z firmą Regamet. Bez względu na to, czy mowa jest o blachodachówce czy panelach dachowych, średnia waga metra kwadratowego takiego pokrycia wynosi ok. 4 kilogramów. Z pewnością jest to więc rozwiązanie bezpieczniejsze od obciążających więźbę tradycyjnych dachówek ceramicznych lub betonowych, których metr kwadratowy to ciężar rzędu 4045 kilogramów – podsumowuje specjalista.

Stając przed podjęciem decyzji, czy na dachu budynku wykonywanego bez pozwolenia, kierownika i dziennika budowy, zamontować tradycyjną dachówkę o ciężarze całkowitym ok. czterech ton, czy też ok. czterystukilogramowe pokrycie z blachy, części inwestorów wybór lekkiego pokrycia z pewnością wyda się po prostu bardziej bezpieczny i pewny.

Estetyka też jest ważna!

Na koniec warto również pokrótce omówić względy estetyczne pokrycia z blachy. To, że inwestor może wybudować dom w krótszym czasie, niższym kosztem i bez licznych formalności, nie musi wcale oznaczać konieczności pójścia na kompromis także w tym aspekcie.

Współczesne pokrycia dachowe z blachy to estetyczne i modne rozwiązanie bardzo często wybierane przez inwestorów – mówi Marcin Kluz z firmy Regamet. Atrakcyjność poszczególnych profili sprawia, że świetnie sprawdzają się zarówno na bardziej złożonych i skomplikowanych dachach, jak i w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych rozwiązań. Pokrycia z blachy są dostępne w znacznie szerszej od tradycyjnych dachówek gamie różnorodnych kolorów i profili, dzięki czemu z powodzeniem uatrakcyjnią każdy dach – bez względu na gabaryty samego budynku.

Szybki i prosty montaż, ekonomia i estetyka, a wreszcie bezpieczeństwo takiego rozwiązania. To wszystko sprawia, że pokrycie dachowe z blachy jest idealnym rozwiązaniem dla domów o powierzchni nieprzekraczającej 70 m².

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości #nowehistorie w relacjach pomiędzy inwestorami, a służbami konserwatorskimi Biuro prasowe
2024-04-26 | 14:30

#nowehistorie w relacjach pomiędzy inwestorami, a służbami konserwatorskimi

Link do zdjęć onedrive: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84jM4jc133ZQwXSEKldg?e=OhX42F   Wetransfer: https://we.tl/t-xlJ8N4rpMc    #nowehistorie w relacjach
Nieruchomości Z jakimi problemami borykają się właściciele podczas wykańczania mieszkania
2024-04-26 | 14:00

Z jakimi problemami borykają się właściciele podczas wykańczania mieszkania

Wydłużający się czas wykańczania nieruchomości, przekroczenie założonego budżetu, rosnące ceny materiałów i stres to najczęstsze problemy, z którymi mierzyli się
Nieruchomości Popyt na komfortowe przestrzenie dla studentów wciąż rośnie
2024-04-26 | 13:30

Popyt na komfortowe przestrzenie dla studentów wciąż rośnie

Atrakcyjność Polski dla studentów zagranicznych stale rośnie. Wysoko wykwalifikowana kadra wykładowców, stosunkowo niskie koszty utrzymania oraz bardzo konkurencyjny koszt

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.