Komunikaty PR

Rok branży deweloperskiej w pandemii

2021-05-06  |  14:00
Biuro prasowe
Do pobrania Zdj. Bud. ( 0.61 MB )

4 marca 2020 roku Ministerstwo Zdrowia podało informację o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Od tamtego czasu, wiele się zmieniło w naszym codziennym funkcjonowaniu, także zawodowym. Skutki nadal trwającej pandemii odczuwa wiele sektorów gospodarki. Jak radzi sobie branża budowlana, w tym między innymi deweloperzy?

 

427 dni nierównej walki z pandemią zapamiętamy na długo. Wzmożone środki ostrożności, ograniczenia w funkcjonowaniu wielu urzędów, usług i firm towarzyszą nam do dziś. W nowej rzeczywistości żyje całe społeczeństwo, a to wszystko ma wpływ na sytuację gospodarczą. Z perspektywy branży deweloperskiej, a szerzej także budowlanej, zmieniły się: tryb pracy, preferencje nabywców i do tych aspektów warto się dostosować. Jak rok w pandemii oceniają nasi eksperci z rynku deweloperskiego?

 

Praca – na budowie, w biurze, w domu

- Pierwsze dni i tygodnie oznaczały w Polsce niemal całkowity lockdown. Wówczas wydarzenia zmusiły wiele firm, a nawet branż na zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń sprzedażowych. Wprowadziliśmy rozwiązania do zdalnego kontaktu z naszym zespołem. Okazały się one słuszne, a to oznacza, że tworzą nowe szanse i zapewne zostaną z nami na dłużej. W początkowym okresie pandemii zauważalny był spadek sprzedażowy, ale dotyczył on finalizacji transakcji, ponieważ zainteresowanie mieszkaniami oraz zapytania w biurze były niemal cały czas. Dziś wyniki sprzedażowe są na podobnym pułapie, jak przed pandemią – analizuje Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex. Deweloper z marką i ponad 30-letnim doświadczeniem w tempie błyskawicznym dostosował się do nowej rzeczywistości i niezmiennie oferuje mieszkania m.in. w Poznaniu, powiecie poznańskim oraz Zielonej Górze.

W tryb pracy zdalnej przeszło też biuro Grupy Partner. Dostępne są lokale w dwóch inwestycjach – Śródka OdNowa 2 (mieszkania) i Nadolnik Compact Apartments (lokale w stylu smart apartamentów). – Wprowadziliśmy możliwość zdalnego podpisywania umów rezerwacyjnych, na podstawie skanów dokumentów. Klienci sobie to cenią, ponieważ czują spokój, że mogą dalej załatwiać kolejne formalności, chociażby związane z kredytem, a nikt ich nie uprzedzi – zauważa Karolina Skrzypek z biura sprzedaży Grupy Partner. Hanna Brygier z firmy Greenbud Development podkreśla, że zmiany objęły pracowników pracujących zarówno w biurze, jak i poza nim – także dział realizacji inwestycji. – Zasada „DDM”, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka to zasada, która towarzyszy nam cały czas. Pandemia sprawiła, że na budowach wprowadziliśmy dodatkowe środki ostrożności i higieny. Dotyczy to również odbiorów mieszkań oraz spotkań pokazowych. One również się odbywają, w ściśle przestrzeganym reżimie sanitarnym, przy udziale tylko koniecznych osób i przy zachowaniu bezpiecznego dystansu – mówi Hanna Brygier, specjalista ds. PR i marketingu firmy Greenbud Development.

 

Jak reagują klienci? Szukają mieszkań czy domów?

Wielu ekspertów branży deweloperskiej twierdzi, że sytuacja związana z pandemią będzie mieć wpływ na rynek. Należy podkreślić wagę takich czynników, jak: zdolność kredytowa potencjalnych nabywców, dostępność gruntów pod nowe inwestycje, wzrost cen materiałów budowlanych (np. styropian, stal), czy generalnego wykonawstwa. A równie ważne są preferencje klientów, bo dla nich budują deweloperzy. - Rynek się zmienia. Okres pandemii, który trwa przecież ponad rok, zweryfikował nasze myślenie o przestrzeni mieszkalnej. Klienci na rynku zaczęli poszukiwać ofert domów. Budowane przez nas Osiedle Przy Jeziorach, czyli domy bliźniacze położone na dużych działkach nawet 600 m kw. cieszy się wielkim zainteresowaniem. Mamy w sprzedaży III etap, pojawiło się sporo rezerwacji i kolejne zapytania – mówi Tomasz Pietrzyński, członek zarządu More Place.

Oprócz przestrzeni wokół inwestycji, klienci doceniają funkcjonalny projekt. Przykładem mogą być tu Rodzinne Podolany, zlokalizowane przy ul. Heleny Rzepeckiej w Poznaniu. To osiedle składa się z dwupoziomowych mieszkań i domów w zabudowie szeregowej. - Salon i kuchnia stworzą przestrzeń dzienną na parterze, a pomieszczenie gospodarcze i toaleta dodatkowo wpłyną na komfort. Natomiast piętro to przestrzeń do wypoczynku, w tym trzy sypialnie i łazienka – mówi Katarzyna Piwczyńska z biura sprzedaży Sky Investments. Ponadto mieszkania będą posiadać poddasze nieużytkowe o powierzchni około 11 m kw., a na dachu każdego lokalu znajdzie się miejsce na 20-metrowy przestronny taras. – Ten element stanowi wartość dodaną, a mieszkańcom pozwoli na aranżację strefy wypoczynku – wyjaśnia przedstawicielka biura sprzedaży Sky Investments.

Ze względu na specyficzną sytuację związana z pandemią, preferencje klientów zdecydowanie uległy zmianie. Obserwujemy większy nacisk na uniwersalność przestrzeni domowej. Klienci pragną odnaleźć dla siebie osobne miejsce do pracy. – Poszukujący własnego M zwracają uwagę na możliwość wydzielenia dodatkowej przestrzeni stanowiącej ewentualne miejsce wykonywania swojej pracy. Mamy również więcej zapytań o duże tarasy. Istotna jest także kompleksowość inwestycji. – mówi Agata Nowaczyk, specjalistka z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development. Deweloper realizuje budynek nr 9 na inwestycji Reduta Nowe Podolany.

Natomiast Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building twierdzi, że klienci szukający własnego lokum, jeszcze chętniej zaglądają na przedmieścia Poznania. - Zauważyliśmy większe zainteresowanie projektami Zalasewo Park i Rodzinny Zakątek. Pierwsza z inwestycji znajduje się w gminie Swarzędz, gdzie oferujemy mieszkania oraz apartamenty. Druga natomiast w gminie Kórnik, w której uruchamiamy sprzedaż już trzeciego szeregu V etapu domów w zabudowie szeregowej.

 

Zaglądamy w przyszłość

O tym, że rynek pierwotny ewoluował, już wiemy, ale co nas czeka w przyszłości? – Pewne jest, że lokowanie oszczędności w nieruchomości niezmiennie będzie dobrym pomysłem. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż wybór lokat, których oprocentowanie jest bardzo niskie. Na bieżąco odbieramy zapytania od osób zainteresowanych zakupem nieruchomości w ramach inwestycji Nowe Ogrody w Poznaniu i Nautic Park w Darłówku. Jest to potwierdzenie, że objęta strategia naszej firmy sprawdza się. Ponadto, w tym roku wprowadzamy dwa nowe projekty, w tym jeden w centrum Poznania. Z optymizmem spoglądamy w przyszłość – mówi Piotr Łopatka, członek zarządu Proxin Investment.

- Wśród klientów poszukujących dziś mieszkania jest spora grupa takich, którzy inwestują. Nieruchomość w przyszłości na pewno nie straci na wartości. – mówi Marek Smogór, reprezentujący Quadro Development.

- Rok branży deweloperskiej w pandemii sprawił, że na wiele aspektów spojrzeliśmy z innej perspektywy. To czas, w którym wszyscy znaleźliśmy zupełnie nowe sposoby pracy – w biurze, na budowie, w kontakcie z urzędami. Oddział Poznański Polskiego Związku Firm Deweloperskich dzieli się wiedzą na ten temat, przygotowujemy na bieżąco raporty rynkowe, ponieważ chcemy, by cała branża się dynamicznie rozwijała, mając na względzie jak najwyższe standardy pracy, w tym najlepsze relacje z nabywcami mieszkań. Członkowie PZFD prowadzą działalność deweloperską, ale chętnie angażujemy się w działania społecznej odpowiedzialności biznesu. Włączyliśmy się w inicjatywy związane z pomocą w czasie pandemii, jak chociażby, we współpracy z Miastem Poznań, finansowanie kontenerów mieszkalnych, postawionych w ośrodkach pomocy. Dzięki temu zapewniliśmy miejsca izolacji czasowej dla osób w kryzysie bezdomności. Otwartość na potrzeby drugiego człowieka są dla nas bardzo istotne – podsumowuje Agnieszka Banaszak, wiceprezes zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy stawiają na współpracę z samorządami Biuro prasowe
2024-04-19 | 12:00

Deweloperzy stawiają na współpracę z samorządami

18 kwietnia br. w Łodzi odbyło się jedno z największych wydarzeń branży mieszkaniowej tego roku - ogólnopolska konferencja “Miasta i Deweloperzy”, organizowana przez
Nieruchomości Baltisse i Straco Real Estate nabywają większościowe udziały w SPEEDWELL
2024-04-18 | 11:00

Baltisse i Straco Real Estate nabywają większościowe udziały w SPEEDWELL

Straco Real Estate i Baltisse ogłosiły zakończone sukcesem nabycie większościowego pakietu udziałów w SPEEDWELL, wiodącym deweloperze z siedzibą w Rumunii. To strategiczne
Nieruchomości “Chcemy ratować więcej zabytków”. Grochowski pisze list do polskich władz
2024-04-18 | 01:00

“Chcemy ratować więcej zabytków”. Grochowski pisze list do polskich władz

Rewitalizacje wskrzeszają zrujnowane i zapomniane obiekty, ratują to, co stare oraz nadają zabytkom pełne blasku nowe życie. Wbrew powszechnej opinii nie chodzi tu tylko o remonty, czy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Ponad 70 proc. budynków w Polsce wymaga gruntownej modernizacji. 1 mln zł trafi na granty na innowacje w tym obszarze

Ograniczenie zużycia energii w budynkach to jeden z najbardziej efektywnych ekonomicznie sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla. Tymczasem w Unii Europejskiej zdecydowana większość budynków mieszkalnych wymaga poprawy efektywności energetycznej. Innowacji, które mają w tym pomóc, poszukuje ING Bank Śląski w piątej edycji swojego Programu Grantowego dla start-upów i młodych naukowców. Najlepsi mogą liczyć na zastrzyk finansowania z przeznaczeniem na rozwój i komercjalizację swojego pomysłu. Budżet Programu Grantowego ING to 1 mln zł w każdej edycji.

Infrastruktura

Branża infrastrukturalna szykuje się na inwestycyjny boom. Projektanci i inżynierowie wskazują na szereg wyzwań w kolejnych latach

W kolejnych latach w polskiej gospodarce ma być odczuwalne przyspieszenie realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Ma to związek z finansową perspektywą unijną na lata 2021–2027 i odblokowaniem środków z KPO. To inwestycje planowane na dziesiątki albo nawet na setki lat, a w dyskusji dotyczącej takich projektów często pomijana jest rola projektantów i inżynierów. Przedstawiciele tych zawodów wskazują na szereg wyzwań, które będą rzutować na planowanie i realizowanie wielkich projektów infrastrukturalnych. Do najważniejszych zaliczają się m.in. relacje z zamawiającymi, coraz mniejsza dostępność kadr, konieczność inwestowania w nowe, cyfrowe technologie oraz unijne regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju w branży budowlanej.

Konsument

Techniki genomowe mogą zrewolucjonizować europejskie rolnictwo i uodpornić je na zmiany klimatu. UE pracuje nad nowymi ramami prawnymi

Techniki genomowe (NTG) pozwalają uzyskiwać rośliny o większej odporności na susze i choroby, a ich hodowla wymaga mniej nawozów i pestycydów. Komisja Europejska wskazuje, że NTG to innowacja, która może m.in. zwiększyć odporność systemu żywnościowego na zmiany klimatu. W tej chwili wszystkie rośliny uzyskane w ten sposób podlegają tym samym, mocno wyśrubowanym zasadom, co GMO. Dlatego w ub.r. KE zaproponowała nowe rozporządzenie dotyczące roślin uzyskiwanych za pomocą technik genomowych. W lutym br. przychylił się do niego Parlament UE, co otworzyło drogę do rozpoczęcia negocjacji z rządami państw UE w Radzie. Wątpliwości wielu państw członkowskich, również Polski, budzi kwestia patentów NGT pozostających w rękach globalnych koncernów, które mogłyby zaszkodzić pozycji europejskich hodowców.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.