Komunikaty PR

Miasta ze strefami bez spalin – czy to możliwe?

2023-09-07  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Do pobrania jpg ( 0.16 MB )

Dzięki Strefom Czystego Transportu polskie miasta mają być mniej zanieczyszczone, ale czy rzeczywiście będą bardziej przyjazne mieszkańcom spędzającym czas w swoich domach, na ulicach czy pośród miejskiej zieleni. Niekoniecznie! Dlaczego? Bo brakuje regulacji dotyczących spalinowych, hałaśliwych narzędzi używanych przez służby dbające o porządek na ulicach i terenach zielonych.

Według Europejskiej Agencji Powietrza wśród 20 europejskich aglomeracji z najwyższym poziomem pyłów PM2.5 jest aż 12 polskich. Problem mają pomóc rozwiązać Strefy Czystego Transportu. Jak? Od połowy 2024 r. w Warszawie i Krakowie zostaną uruchomione Strefy Czystego Transportu. Dla kierowców będzie oznaczało to jedno – samochodami napędzanymi silnikami diesla bądź benzynowymi, niespełniającymi określonych norm w zakresie emisji spalin, nie będzie można wjeżdżać do określonych części tych miast. Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 11 sierpnia 2023 r. w sprawie katalogu danych gromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów, które weszło w życie 21 sierpnia, pozwoli na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów ustalić, czy dane auto miało prawo wjechać do Strefy. Jednak do hałasu i zanieczyszczenia środowiska przyczyniają się także spalinowe narzędzia, które emitują zarówno szkodliwe substancje, jak i są uciążliwe ze względu na hałas.

- Do czystych stref będą mogły wjeżdżać samochody, które spełniają wyśrubowane normy. Niestety komfort mieszkańców będą nadal burzyć firmy dbające o zieleń miejską, które używają głośnych spalinowych narzędzi. Przykładowo: kosiarka do trawnika generuje nawet do 90 dB, czyli tyle, co przejeżdżający tuż obok nas motocykl. Spalinowa piła łańcuchowa lub dmuchawa do liści to 110 dB, a to już poziom głośnego grzmotu podczas burzy. Ciche rozwiązania akumulatorowe to alternatywa dobra dla środowiska – podkreśla Karol Omelan, Sales Manager Outdoor Power Equipment Milwaukee Poland.

Nie tylko zanieczyszczenie środowiska, ale także hałas jest niebezpieczny dla zdrowia mieszkańców miast i wsi. Dane opublikowane przez Eurostat pokazują, że odsetek ludności Unii Europejskiej skarżącej się na hałas w swoim otoczeniu nieustannie rośnie: na przestrzeni ostatnich trzech lat wartość zmieniła się z 17,3 proc. do 18,1 proc. (najnowsze uśrednione informacje dla 27 państw członkowskich UE).

Ciszej, bezpieczniej i bez emisji CO2

Oczywistym jest, że mieszkańcy muszą się przemieszczać z punktu A do B, podobnie jak faktem jest, że zieleń miejska wymaga pielęgnacji. Z jakich rozwiązań mogą skorzystać zarządcy terenów zielonych oraz wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych? Najpewniejszą drogą do redukcji hałasu jest zastępowanie narzędzi spalinowych rozwiązaniami akumulatorowymi, czyli bez spalin i których praca jest o wiele cichsza.

– Wspierając dążenie do tworzenia przyjaznych miast w myśl idei „silent city”, rozwijamy całą gamę specjalistycznych, akumulatorowych narzędzi i rozwiązań do architektury krajobrazu. Akumulatorowe kosiarki, pilarki łańcuchowe, podkaszarki, nożyce do żywopłotu czy dmuchawy Milwaukee są nie tylko przeznaczone do intensywnej eksploatacji, ale także pracują ciszej i nie emitują spalin. Inwestycja w tego typu sprzęt to wyraz odpowiedzialności i dbałości o dobrostan ludzi i środowiska oraz sposób na to, by zieleń w mieście naprawdę stała się azylem od uporczywego zgiełku – dodaje Karol Omelan.

Trend „wyciszania” miast i terenów zielonych

Można się spodziewać, że podobnie jak Strefy Czystego Transportu, trend „wyciszania” miast będzie zyskiwał na znaczeniu. Co za tym idzie, wzrośnie zapotrzebowanie na alternatywne do spalinowych rozwiązania, które używane będą w przestrzeni miejskiej. Akumulatorowe narzędzia, zachowując osiągi i możliwości spalinowych, są zeroemisyjne i cichsze, dlatego nadają się do pracy w miejscach objętych większym stopniem ochrony, a także w miastach czy parkach. Są także popularne wśród drwali i leśników, bo są łatwe w transporcie i nie wymagają stałego dostępu do prądu, ale także nadają się do intensywnej eksploatacji.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Akcja sprzątania pod patronatem Wojewody Małopolski - zebrano 60 tys. śmieci Biuro prasowe
2024-05-29 | 01:00

Akcja sprzątania pod patronatem Wojewody Małopolski - zebrano 60 tys. śmieci

Nadchodzący, Światowy Dzień Ochrony Środowiska to idealny czas na podsumowanie zakończonej w kwietniu akcji sprzątania świata. Podczas tej edycji pod patronatem honorowym Ministerstwa
Ochrona środowiska Aktywiści spytają urzędników czy ich miasta są gotowe na zabójcze fale upałów.
2024-05-19 | 16:30

Aktywiści spytają urzędników czy ich miasta są gotowe na zabójcze fale upałów.

Przyspieszenie zmiany klimatu zwiększyło szanse na wystąpienie  fal upałów zagrażających życiu Polaków. Aktywiści klimatyczni skierowali do Urzędu Miasta Wrocławia
Ochrona środowiska Znana firma wsparła sprzątanie Sądecczyzny – zebrano 60 tys. litrów śmieci
2024-05-17 | 12:36

Znana firma wsparła sprzątanie Sądecczyzny – zebrano 60 tys. litrów śmieci

Zakończyła się kolejna, już druga edycja akcji #Sprzątamy Dla Sądecczyzny. Jak informuje organizator – Fundacja Horyzont 360, takie inicjatywy są wyjątkowo potrzebne: ponad 7100

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Tylko co 20. palacz jest w stanie samodzielnie rzucić papierosy. Dziś Światowy Dzień Bez Papierosa

Niemal co trzeci dorosły Polak przyznaje się do palenia papierosów. Ta liczba świadczy o porażce polskiej polityki zdrowotnej, w ramach której zakładano redukcję udziału palaczy w społeczeństwie do 5 proc. przed 2030 rokiem. Taki sukces zanotowała Szwecja, w której odsetek palaczy spadł w latach 2008–2023 z 15 proc. do 5,6 proc. Tymczasem wachlarz chorób wywołanych wdychaniem papierosowego dymu jest bardzo szeroki. Najgroźniejsze z nich, oprócz nowotworów, są związane z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym jak np. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. 31 maja obchodzona jest 37. rocznica Światowego Dnia Bez Papierosa.

Prawo

Po wyborach wiele tematów w Komisji Europejskiej będzie kontynuowanych. Wśród nich Zielony Ład czy działania na rzecz solidarności z Ukrainą

Jest mało prawdopodobne, by po czerwcowych wyborach do europarlamentu nowa Komisja Europejska radykalnie zmieniła kierunek w wielu kluczowych tematach. Dotyczy to głównie Europejskiego Zielonego Ładu. Wśród priorytetów Brukseli, które w nowej kadencji będą z pewnością kontynuowane, wymienia się także kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i digitalizacją na terenie Wspólnoty. W Polsce wybory do europarlamentu odbędą się w niedzielę, 9 czerwca.

Problemy społeczne

W strefach objętych konfliktem żyje 400 mln dzieci. Najtrudniejsza sytuacja jest w Strefie Gazy, gdzie w ciągu kilku miesięcy zginęło ponad 12 tys. dzieci

Według UNICEF jedno na pięć dzieci żyje w strefach objętych konfliktami lub z nich ucieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych w latach 2005–2022 zweryfikowała ponad 315 tys. poważnych naruszeń praw dziecka na obszarach objętych konfliktem. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Strefie Gazy, gdzie tylko w tym roku zginęło więcej dzieci niż w 2022 roku na całym świecie.  Wojna zabiera dzieciom to, co najważniejsze, czyli poczucie bezpieczeństwa i znacząco wpływa na ich rozwój – alarmuje Polska Akcja Humanitarna.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.