Komunikaty PR

Jak pomagać rodzinom w kryzysie oraz młodzieży z pieczy zastępczej?

2023-11-15  |  17:20
Biuro prasowe

SOS Wioski Dziecięce w Polsce, które działają już prawie od 40 lat opracowały skuteczne modele wsparcia zarówno dla rodzin w kryzysie, jak też usamodzielniania młodzieży z pieczy zastępczej. Modele są skierowane  do gmin i powiatów w całej Polsce i są gotowe do wdrożenia „od zaraz”. Ich oficjalna prezentacja odbędzie się już 15 listopada podczas konferencji na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Modele: „Niezależni-samodzielni” skierowany do osób pracujących z rodzinami z wieloma problemami oraz „Wchodzę w samodzielność” dla lepszego usamodzielniania młodzieży z pieczy zastępczej powstały na podstawie wieloletnich doświadczeń stowarzyszenia.  –  Mamy nadzieję, że coraz więcej gmin i powiatów w Polsce zainteresuje się sprawdzonymi przez nas rozwiązaniami. Wierzymy, że dzięki budowaniu lokalnych sieci wsparcia możemy zmienić trudną sytuację wielu dzieci i rodzin w Polsce. komentuje dr Aleksandra Granada, Dyrektorka Krajowa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Kryzys w rodzinie i co dalej?

Pierwszy z powyższych modeli powstał, m.in. w oparciu o doświadczenia Programu „SOS Rodzinie”. Skorzystanie z działań pomocowych w ramach Programu jest całkowicie dobrowolne, a zakres wsparcia zależy od indywidulanych potrzeb beneficjentów. - Jest to program profilaktyczny, który prowadzimy przede wszystkim z myślą o dzieciach, które wychowują się w rodzinach biologicznych, przeżywających kryzys. Rodziny te żyją często w trudnych warunkach i często w małych miejscowościach, w których dostęp do szerokiej oferty edukacyjnej czy zróżnicowanych możliwości na rynku pracy bywa ograniczony. – komentuje Łukasz Łagód, doradca programowy w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.  I jak dodaje – Zakres pomocy jest bardzo szeroki. Dla rodziców i opiekunów oferujemy np.. konsultacje psychologiczne, szkolenia, wsparcie prawne czy pomoc w codziennym funkcjonowaniu domu. Dzieci z kolei, oprócz zajęć świetlicowych i edukacyjnych, mają również dostęp do specjalistycznego wsparcia, np. logopedy, psychologa czy dietetyka. Staramy się by każda rodzina realizowała zindywidualizowany, dostosowany do jej potrzeb plan.  

Droga do samodzielności

Drugi z proponowanych przez Stowarzyszenie modeli dotyczy młodzieży usamodzielniającej się z pieczy zastępczej. – Przede wszystkim pragniemy wzmacniać ich pewność siebie, a także odkrywać i budować potencjał, z którego będą korzystać w swoim dalszym, dorosłym życiu. ­– mówi Tomasz Wrzosek, zastępca dyrektora ds. młodzieży w Programie SOS Wiosek Dziecięcych Siedlce. W ramach prowadzonych działań podopieczni mają możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji i nabywania nowych umiejętności. – Biorą udział w różnych kursach i szkoleniach, odbywają praktyki, staże, a także angażują się w działania społeczne i wolontariat. Jest to możliwe, m.in. dzięki współpracy z fundacjami, stowarzyszeniami czy firmami, które oferują warsztaty, np. z zakresu podstaw prawa pracy, przygotowywania cv i rozmów kwalifikacyjnych.  Podopieczni uczą się również języków obcych i w zależności od preferencji rozwijają swoje sportowe czy naukowe pasje.dodaje Tomasz Wrzosek.  

Pomoc w każdej gminie i powiecie

Powyższe rozwiązania zostaną zaprezentowane podczas konferencji „Partnerstwo dla samodzielności” na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, która odbędzie się 15 listopada. Jak podkreśla Beata Kulig, kierownik projektu oraz doradca ds. rzecznictwa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce - Jedną z głównych zalet obu naszych modeli jest ich uniwersalność. Oznacza to, że można go wdrożyć niezależnie od charakteru problemów, z jakimi zmagają się rodziny czy młodzież w danym regionie. ​Ponadto, to gmina bądź  powiat zdecydują, z których propozycji z modeli potrzebują skorzystać. Modele nie są  sztywnym rozwiązaniem „od a do z”, lecz propozycją, rozszerzeniem standardowej oferty gmin i powiatów.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Partnerstwo dla samodzielności” realizowanego przez SOS Wioski Dziecięce w latach 2021-2023 ze środków NIW NOWE FIO. Patronat Honorowy nad konferencją objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski i Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk. Panelistami będą, m.in. dr hab. Izabela Krasiejko, prof. Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, przedstawiciele samorządów, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie oraz SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce.

Model „Niezależni – samodzielni” można pobrać za darmo
na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Ty też możesz pomóc

Działania SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce mogą się rozwijać głównie dzięki wsparciu darczyńców. Wejdź na dziecisos.org, dowiedz się więcej i przekaż comiesięczną darowiznę. Obecnie środki zbierane są na organizacje świąt Bożego Narodzenia oraz dalszą pomoc dzieciom i rodzinom w kryzysie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024 Biuro prasowe
2024-04-24 | 13:00

Nowy Europejski Bauhaus Festiwal 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w swoim przemówieniu inaugurującym Festiwal Nowy Europejski Bauhaus podkreśliła, że jest przekonana, iż inicjatywa ta będzie
Polityka Łukasz Wielgosz dołączył do grupy ekspertów Ministry Agnieszki Buczyńskiej
2024-04-03 | 15:00

Łukasz Wielgosz dołączył do grupy ekspertów Ministry Agnieszki Buczyńskiej

Ministerstwo do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego ogłosiło pod koniec marca, zakończenie naboru do trzech grup roboczych, których zadaniem będzie wypracowanie rozwiązań prawnych i
Polityka Wybory samorządowe: KO wygra, PiS utrzyma trzy województwa
2024-03-27 | 12:00

Wybory samorządowe: KO wygra, PiS utrzyma trzy województwa

Polityczny Barometr BETFAN wskazuje, że KO pokona PiS zdobywając 30,75% głosów w wyborach do sejmików. Zdaniem polskiego bukmachera największa partia opozycyjna uzyska wynik

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Tylko co 20. palacz jest w stanie samodzielnie rzucić papierosy. Dziś Światowy Dzień Bez Papierosa

Niemal co trzeci dorosły Polak przyznaje się do palenia papierosów. Ta liczba świadczy o porażce polskiej polityki zdrowotnej, w ramach której zakładano redukcję udziału palaczy w społeczeństwie do 5 proc. przed 2030 rokiem. Taki sukces zanotowała Szwecja, w której odsetek palaczy spadł w latach 2008–2023 z 15 proc. do 5,6 proc. Tymczasem wachlarz chorób wywołanych wdychaniem papierosowego dymu jest bardzo szeroki. Najgroźniejsze z nich, oprócz nowotworów, są związane z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym jak np. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. 31 maja obchodzona jest 37. rocznica Światowego Dnia Bez Papierosa.

Prawo

Po wyborach wiele tematów w Komisji Europejskiej będzie kontynuowanych. Wśród nich Zielony Ład czy działania na rzecz solidarności z Ukrainą

Jest mało prawdopodobne, by po czerwcowych wyborach do europarlamentu nowa Komisja Europejska radykalnie zmieniła kierunek w wielu kluczowych tematach. Dotyczy to głównie Europejskiego Zielonego Ładu. Wśród priorytetów Brukseli, które w nowej kadencji będą z pewnością kontynuowane, wymienia się także kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i digitalizacją na terenie Wspólnoty. W Polsce wybory do europarlamentu odbędą się w niedzielę, 9 czerwca.

Problemy społeczne

W strefach objętych konfliktem żyje 400 mln dzieci. Najtrudniejsza sytuacja jest w Strefie Gazy, gdzie w ciągu kilku miesięcy zginęło ponad 12 tys. dzieci

Według UNICEF jedno na pięć dzieci żyje w strefach objętych konfliktami lub z nich ucieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych w latach 2005–2022 zweryfikowała ponad 315 tys. poważnych naruszeń praw dziecka na obszarach objętych konfliktem. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Strefie Gazy, gdzie tylko w tym roku zginęło więcej dzieci niż w 2022 roku na całym świecie.  Wojna zabiera dzieciom to, co najważniejsze, czyli poczucie bezpieczeństwa i znacząco wpływa na ich rozwój – alarmuje Polska Akcja Humanitarna.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.