Komunikaty PR

Razem działamy, czysto oddychamy – czystszy oddech dla tysięcy uczniów

2022-12-07  |  15:00

195 zgłoszonych szkół, ponad 1200 konkretnych działań dla poprawy jakości powietrza w najbliższym otoczeniu i czystego oddechu – to bilans tegorocznego konkursu dla szkół podstawowych „Razem działamy, czysto oddychamy”, zainicjowanego przez markę Otrivin Oddychaj Czysto. Jego celem było uświadamianie wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie dzieci i pokazywanie sposobów na to, jak można zmniejszać ich negatywny wpływ. Udział w takich inicjatywach jest niezwykle ważny, podnosi świadomość i pozytywnie wpływa na zmiany. Zwycięska szkoła podstawowa z Krakowa wygrała metamorfozę przestrzeni szkolnej, ale czystszy oddech wygrali wszyscy.

Zanieczyszczenia powietrza to problem, który dotyczy nas wszystkich, ale jest szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych - według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 93% dzieci codziennie oddycha zanieczyszczonym powietrzem[1]. W niechlubnych rankingach najbardziej zanieczyszczonych miejsc można znaleźć wiele miejscowości z Polski. Negatywnymi skutkami zanieczyszczeń powietrza może być odczuwanie dyskomfortu w postaci drapania w gardle, kataru, kaszlu, ale także, w perspektywie długofalowej, rozwój chorób takich jak astma, niewydolność płuc, przewlekłe zapalenia oskrzeli, a nawet nowotwory płuc[2]. Z tego powodu bardzo ważne jest, abyśmy dbali o poprawę jakości powietrza w  naszym najbliższym otoczeniu. Dlatego tak cieszy sukces konkursu „Razem działamy, czysto oddychamy”.  Obejrzyj videopodsumowanie na www.czystooddychamy.pl

Idea konkursu

- „Razem działamy, czysto oddychamy” to akcja edukacyjna, pro środowiskowa poprzez którą marka Otrivin Oddychaj Czysto chciała zainspirować uczniów i społeczeństwo do podjęcia działań związanych z przeciwdziałaniem zanieczyszczeniom powietrza oraz ich skutkom dla zdrowia. Zależało nam na tym, aby uzmysłowić młodszym i starszym, że kluczowe są działania i wybory podejmowane każdego dnia. Poprzez małe kroki możemy zmienić jakość powietrza, którym oddychają uczniowie i wpłynąć na czystszy oddech każdego dziecka. – mówi Katarzyna Bartczak – Area Marketing Manager w GSK.

Liczba zgłoszeń przerosła oczekiwania komisji konkursowej, zgłoszenia przesłało 195 szkół podstawowych z całej Polski. To pokazuje, że świadomość problemu, jak również chęć walki z nim jest coraz większa. Uczniowie wraz z opiekunami wykazali się ogromną pomysłowością, kreatywnością, zapałem do działania, ogromną sztuką pracy zespołowej, a przede wszystkim pokazali jak ważne dla nich jest dbanie o czysty oddech. Konkurs polegał na zaangażowaniu do działań jak największej liczby osób z danej szkoły, wspólnym podjęciu działań dla czystego oddychania bazując na przygotowanych propozycjach aktywności lub inwencji własnej oraz przygotowaniu opisu aktywności oraz udokumentowaniu ich zdjęciami.

 

Razem działamy, czysto oddychamy – laureaci konkursu

Nagrodę główną czyli  metamorfozę sali szkolnej w „przestrzeń czystego oddechu” jury przyznało  Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 105 im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Krakowie.

Szkoła zrealizowała zadania konkursowe w sposób niezwykle oryginalny i twórczy, uczniowie razem z nauczycielami przygotowali kilkanaście projektów, wiele z nich było rozbudowanych o kilka mniejszych aktywności. Zorganizowano dziesiątki lekcji i warsztatów, klub MIŁOŚNIKÓW CZYSTEGO ODDECHU, eko-spacer zadaniowy WEŹ GŁĘBOKI ODDECH, akcję ROWEREM DO SZKOŁY i rajd rowerowy, Eko-targ ODDYCHAJMY Z GŁOWĄ, ogólnoszkolną akcję plastyczną ŚWIAT ZDROWYCH PŁUC, pochód ZDROWEGO ODDECHU, podczas którego namawiano do troski o jakość powietrza, stworzono strefę zieleni i wiele innych. Do każdego zadania uczniowie podeszli bardzo kreatywnie, angażując w swoje działania nie tylko całą szkołę, ale także rodziny, przyjaciół, seniorów i lokalną społeczność.

W ramach nagrody szkoła otrzymała przestrzeń czystego oddechu, w której stworzona została aranżacja oczyszczająca powietrze. W przestrzeni czystego oddechu, wypełnionej roślinami, wilgotnym i czystym powietrzem, łatwiej będzie się skoncentrować, zebrać myśli a spędzanie czasu będzie ucztą dla zmysłów.

- Ta nagroda jest zwieńczeniem wszystkich naszych działań nie tylko w Krakowie, ale również w całej Polsce. One są dla nas bardzo ważne, ponieważ pozwalają zwiększać codzienną świadomość proekologiczną uczniów. Myślę, że niejedna szkoła chciałaby otrzymać taką przestrzeń, w której dzieci będą mogły oddychać czystym powietrzem i odpoczywać w miłej atmosferze – podsumował Tomasz Król - Dyrektor SP nr 105 w Krakowie.

Nagrodami dla kolejnych 3 najaktywniejszych szkół były stacje naprawy rowerów, które umożliwiają samodzielny podstawowy serwis rowerowy, jak np. napompowanie koła, dokręcenie śruby czy regulację kierownicy. Otrzymały je: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Chojnowie, Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Łaziskach Górnych oraz Szkoła Podstawowa nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie. Kolejnych 15 szkół otrzymało nagrody pocieszenia w postaci zestawów gadżetów rowerowych.

Materiały informacyjno-edukacyjne przeznaczone dla dzieci, rodziców i nauczycieli, w tym zabawy, karty pracy i scenariusze lekcji, są wciąż dostępne na stronie www.czystoodychamy.pl  Działania promujące wprowadzanie w  środowisku zmian, które upowszechniają dobre nawyki w dbaniu o jakość powietrza i pozwolą oddychać czysto, warto podejmować każdego dnia.

Sponsorem nagród w konkursie była marka Otrivin Oddychaj Czysto, która naturalnie dba o higienę nosa każdego dziecka. Parterami konkursu byli: Librus, portal edukacyjny oraz Edukacyjna Sieć Antysmogowa – program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

 


[1] https://www.who.int/publications/i/item/air-pollution-and-child-health

[2] https://airly.org/pl/czym-grozi-smog-poznaj-skutki-zanieczyszczenia-powietrza/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce Biuro prasowe
2024-04-17 | 12:30

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce Grupa Sanofi w Polsce łączy dwie spółki, upraszcza nazwę prawną oraz przenosi się do nowego biura. Te inicjatywy są kolejnym
Zdrowie Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024
2024-04-17 | 08:00

Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024

Rozpoczął się nabór wniosków na beneficjentów tegorocznej charytatywnej sztafety biznesowej Poland Business Run. Każdy, kto potrzebuje dofinansowania do zakupu protezy
Zdrowie Z jakich powodów Polacy sięgają po catering?
2024-04-05 | 10:40

Z jakich powodów Polacy sięgają po catering?

Jak wynika z danych Maczfit, aż 69,9% osób decyduje się na wybór cateringu ze względu na chęć zrzucenia kilogramów[1]. Na górze tej listy znajduje się też m.in.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zwolnienia lekarskie w prywatnej opiece medycznej są ponad dwa razy krótsze niż w publicznej. Oszczędności dla gospodarki to ok. 25 mld zł

Stan zdrowia pracujących Polaków wpływa nie tylko na konkurencyjność firm i koszty ponoszone przez pracodawców, ale i na całą gospodarkę. Jednak zapewnienie dostępu do szybkiej i efektywnej opieki zdrowotnej może te koszty znacząco zmniejszyć. Podczas gdy średnia długość zwolnienia lekarskiego w publicznym systemie ochrony zdrowia wynosi 10 dni, w przypadku opieki prywatnej to już tylko 4,5 dnia – wynika z badania Medicover. Kilkukrotnie niższe są też koszty generowane przez poszczególne jednostki chorobowe, co pokazuje wyraźną przewagę prywatnej opieki. Zapewnienie dostępu do niej może ograniczyć ponoszone przez pracodawców koszty związane z prezenteizmem i absencjami chorobowymi w wysokości nawet 1,5 tys. zł na pracownika.

Ochrona środowiska

Trwają prace nad szczegółami ścisłej ochrony 20 proc. lasów. Prawie gotowy jest także projekt ws. kontroli społecznej nad lasami

Postulat ochrony najcenniejszych lasów w Polsce znalazł się zarówno w „100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów”, jak i w umowie koalicyjnej zawartej po wyborach 15 października 2023 roku. W wyznaczonym terminie nie udało się dotrzymać wyborczej obietnicy, ale prace nad nowymi regulacjami przyspieszają. Wśród priorytetów jest objęcie ochroną 20 proc. lasów najbardziej cennych przyrodniczo i ustanowienie kontroli społecznej nad lasami. Ministerstwo Klimatu i Środowiska konsultuje swoje pomysły z przedstawicielami różnych stron, m.in. z leśnikami, ekologami, branżą drzewną i samorządami.

Motoryzacja

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do sprzedaży w Polsce. Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut

Według danych IBRM Samar w Polsce w pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku zarejestrowano 533 auta chińskich producentów. Jednak niedługo mogą się one pojawiać na polskich drogach znacznie częściej, ponieważ swoją obecność na tutejszym rynku zapowiedziało już kilku kolejnych producentów z Państwa Środka. Chińskich samochodów, przede wszystkim elektryków, coraz więcej sprzedaje się również w Europie. Prognozy zakładają, że ich udział w europejskim rynku do 2025 roku ma zostać niemal podwojony. – Jakość produktów dostarczanych przez chińskich producentów jest dzisiaj zdecydowanie lepsza i dlatego one z powodzeniem konkurują z producentami europejskimi – mówi Wojciech Drzewiecki, prezes IBRM Samar.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.