Mówi: | Jia Hong Shaw |
Funkcja: | inwestor, założyciel Turn Off Turn On Ventures |
Azjatycki inwestor przemierza Europę na rowerze. Szuka innowacji i chce łączyć przedsiębiorców z obszaru ekologii
Sam o sobie mówi „pedalling investor”, czyli pedałujący inwestor. Jia Hong Shaw, założyciel Turn Off Turn On Ventures, od kilku miesięcy przemierza na elektrycznym rowerze Europę w poszukiwaniu przedsiębiorców i inwestorów, którzy angażują się w walkę ze zmianami klimatu. Jak podkreśla, to jego sposób na łączenie pomysłów i funduszy, dzielenie się doświadczeniami, poznawanie innowacji i zainteresowanie szerszego grona odbiorców tematem ekologii.
– Łączenie ze sobą inwestorów i założycieli firm to znaczący aspekt mojej aktywności. Ta sfera jest niezwykle ważna, szczególnie w pierwszej rundzie, kiedy założyciele pozyskują pierwsze środki z zewnątrz, i w potencjalnej drugiej rundzie, w którą zaangażowane są fundusze venture capital. W tym obszarze występuje duża luka, szczególnie w sferze działań na rzecz klimatu, gdzie świadomość wielu spraw nie jest jeszcze chyba tak duża i wiele jest jeszcze do zrobienia. Kapitał wysokiego ryzyka jest kluczowy dla pokonania tej luki – mówi agencji Newseria Biznes Jia Hong Shaw, inwestor, anioł biznesu z Singapuru, założyciel Turn Off Turn On Ventures.
Jak podkreśla, chodzi o znalezienie odpowiednich inwestorów, którzy są w stanie wesprzeć założycieli nie tylko w aspekcie finansowym, ale również w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi o podobnych doświadczeniach i tworzeniu sieci kontaktów. A to wszystko w celu zintensyfikowania prac nad rozwiązaniem problemów klimatycznych. Łączeniu różnych uczestników tego ekosystemu ma służyć rowerowa podróż inwestora.
– W trakcie mojej rowerowej wyprawy mam możliwość rozmawiać z lokalnymi mieszkańcami – nie tylko tymi, którzy zakładają start-upy, ale także z osobami, które prowadzą bardziej namacalne biznesy – z właścicielami piekarni czy kierowcami. Codziennie mogę liczyć na nowe doświadczenia, spotykam nowych ludzi, słucham całkiem innych historii. Rower jest dla mnie taką platformą, która pomaga nawiązać rozmowę i zainteresować spotykanych ludzi tym, co robię. Później siadam z tymi ludźmi przy stole i słucham ich historii, a każda osoba, każda rodzina ma swoją własną wyjątkową opowieść, z której mogę się wiele nauczyć. To dla mnie ogromny przywilej – mówi Jia Hong Shaw.
Przy okazji – jak zaznacza – chce promować jazdę na rowerze wśród mieszkańców Azji, gdzie nie jest to popularny rodzaj aktywności. Taka podróż przez Europę daje też szansę na poznanie innych różnic między Starym Kontynentem i Azją, a także pomiędzy poszczególnymi krajami.
– Jako inwestorowi w obszarze klimatu w Europie szczególnie podoba mi się to, z jak dużym namysłem podchodzi się tu do wyboru odpowiednich działań w sferze klimatu. Jako inwestor z Azji jestem tutaj, by nauczyć się takiego podejścia – mówi założyciel Turn Off Turn On Ventures. – Bardzo podoba mi się to, że przedsiębiorcy mają swój własny charakter typowy dla danego kraju. Widać tutaj duże różnice pomiędzy Europą Zachodnią a Wschodnią, zarówno w kwestiach finansowych, jak i kulturowych i historycznych. Dzięki temu mamy do czynienia z zupełnie odmiennym duchem przedsiębiorczości i innymi priorytetami.
Dlatego tak cenna jest wymiana doświadczeń między inwestorami i przedsiębiorcami, szczególnie jeśli chodzi o trudne momenty prowadzenia działalności i podnoszenie się po kolejnych potknięciach.
– Im więcej o tym mówimy, im więcej uczymy się od innych przedsiębiorców, którzy o tym mówią, tym bardziej zachęcamy innych do poruszania tego rodzaju tematów. A gdy każdy może swobodnie dzielić się swoimi doświadczeniami, wtedy pomagamy sobie nawzajem. Jako inwestorzy doceniamy przedsiębiorców, którzy szczerze mówią o tym, co przeszli, bo chcemy współpracować z ludźmi, którzy są szczerzy i potrafią radzić sobie z trudnościami – mówi singapurski inwestor.
Jia Hong Shaw jest jednym z założycieli funduszu Turn Off Turn On Ventures. To zbudowane w ciągu ostatniego roku zrzeszenie aniołów biznesu inwestujących w obszarze zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych. Poprzez Turn Off Turn On Ventures grupa aniołów biznesu zainwestowała m.in. w rozwiązania z zakresu recyklingu baterii, filtracji ścieków, recyklingu PET bezpiecznego dla żywności czy w niskoemisyjny beton.
Podczas pobytu w Warszawie Jia Hong Shaw uczestniczył w Thursday Gathering, cyklicznym spotkaniu społeczności innowatorów, które organizuje Fundacja Venture Café Warsaw. Jak podkreśla inwestor, tego typu platformy do wymiany wiedzy i doświadczeń są kluczowe dla budowy ekosystemu innowacji.
– Nie ma tutaj znaczenia to, jakim się jest przedsiębiorcą, na jakim się jest etapie kariery, w jakiej branży się działa. To miejsce, gdzie można porozmawiać, poznać ludzi, podzielić się swoimi doświadczeniami, uczyć się od innych, którzy przedstawiają swoją historię. Nieczęsto spotyka się tak duże platformy, gdzie jest to możliwe – mówi Jia Hong Shaw.
Czytaj także
- 2025-05-09: Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie
- 2025-04-30: Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-25: Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-03: Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-04-01: Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
- 2025-04-07: Krzysztof Skórzyński: Elektrośmieci są dzisiaj gigantycznym problemem. Wciąż nie nauczyliśmy się segregować takich odpadów
- 2025-05-02: Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.