Newsy

GPW: 33,5 mln zysku w I kwartale

2012-05-10  |  12:37
Mówi:Ludwik Sobolewski
Funkcja:Prezes Zarządu
Firma:Giełda Papierów Wartościowych
  • MP4

    Pierwsze miesiące roku okazały się nieco gorsze od poprzednich kwartałów. Przychody Grupy Kapitałowej GPW były mniejsze o 7,6 proc. niż przed rokiem. Na słabsze wyniki wpłynęły przede wszystkim spadek obrotów akcjami i instrumentami pochodnymi oraz czasowa obniżka opłat transakcyjnych, która obowiązuje od listopada 2011 roku.

    Jak podkreślono w komunikacie spółki, spadek obrotów na rynkach GPW jest odzwierciedleniem ogólnej tendencji, jaka panowała na giełdach na początku roku.

     – Sytuacja zewnętrzna, czyli sytuacja na rynkach kapitałowych i w gospodarce światowej i europejskiej jest bardzo pesymistyczna. Na tym tle nasz rynek kapitałowy dość nieźle sobie radzi. Mimo że nie należymy do krajów modnych wśród inwestorów zagranicznych, jak Brazylia czy Chiny – podkreśla Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

    Aktywność inwestorów na polskim rynku, mierzona wskaźnikiem płynności tego rynku, utrzymuje się na podobnym poziomie, jak w 2011 roku (ok. 46 proc.). To oznacza, że spadek obrotów wynika raczej z niższych wycen akcji, a nie odwrotu inwestorów od naszego rynku kapitałowego. W I kwartale na rynku głównym GPW zadebiutowało 25 spółek, co daje warszawskiej giełdzie pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby debiutów.

     – Strategia rozwoju warszawskiej giełdy się sprawdza. Jesteśmy nadal rynkiem, który ma jedną z najwyższych na świecie dynamik, jeśli chodzi o wzrost obrotów i w dodatku jest najbardziej zdywersyfikowany w regionie. Po I kwartale udział rynku akcji GPW w obrotach na wszystkich rynkach regionu przekracza znacząco 50 proc. – wyjaśnia Ludwik Sobolewski.

    W wynikach finansowych Grupy Kapitałowej GPW za I kwartał uwzględniono również wyniki spółki TGE, mimo że pełna konsolidacja nastąpiła w marcu tego roku. Zysk netto w tym okresie wyniósł 2,8 mln zł.

     – Rynek towarowy staje się ważną domeną działalności Grupy Kapitałowej GPW. Pełna konsolidacja nastąpiła w marcu, ale jest to już widoczne w strukturze przychodów i znacząco wpływa na model biznesowy. To jest kilka milionów złotych zysku za I kwartał 2012 roku, co stanowi 10% całości przychodów Grupy Kapitałowej – mówi Ludwik Sobolewski.

    I dodaje, że gdyby do konsolidacji TGE doszło na początku I kwartału to rynek towarowy stanowiłby blisko 1/4 przychodów Grupy. Jak podkreśla Ludwik Sobolewski, rynki towarowe staną się w najbliższym czasie jeszcze ważniejsze dla funkcjonowania rynków kapitałowych.

     – Są pewnego rodzaju tarczą finansową czy tarczą, która łagodzi finansowe skutki tego, że inwestorzy generują niższe obroty – wyjaśnia prezes GPW.

    W komunikacie spółki zaznaczono, że na wyniki Grupy Kapitałowej GPW w kolejnym kwartale będą wpływać dwa czynniki. Chodzi przede wszystkim o nakłady związane z wdrażaniem platformy obrotu UTP (Universal Trading Platform) oraz o konsolidację Grupy Kapitałowej Towarowa Giełda Energii.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Samorządowy Kongres Finansowy

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Handel

    Rewolucja w legislacji dotyczącej opakowań i powstających z nich odpadów. Działania firm wyprzedzają wymogi prawne

    Po długich i burzliwych pracach Parlament Europejski przyjął ostatecznie pod koniec kwietnia br. rozporządzenie PPWR w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Oczekuje się, że nowe przepisy wejdą w życie w 2026 roku i będą stanowić rewolucję nie tylko dla konsumentów, ale przede wszystkim dla przemysłu, który będzie musiał położyć dużo większy nacisk na ekoprojektowanie i wziąć odpowiedzialność za odpady powstające z wytwarzanych produktów. Część firm już zaczęła wprowadzać w tym zakresie zmiany na własną rękę, m.in. eliminując odpady z tworzyw sztucznych.

    Infrastruktura

    Polskie aglomeracje stają się coraz bardziej cyfrowe. Skokowo wzrasta zużycie danych w sieci

    W 12 największych polskich metropoliach mieszka 16 mln Polaków, a każdego dnia z przedmieść do centrów dojeżdża do pracy i szkoły od 50 tys. do nawet 300 tys. ludzi – wynika z raportu Play. To duże wyzwanie dla infrastruktury miast, również telekomunikacyjnej, bo zużycie danych dynamicznie rośnie. W sieci Play wzrost ten już dwukrotnie przekroczył gwałtowny skok z okresu pandemii COVID-19. Dostęp do szybkiego internetu mobilnego i stacjonarnego jest obecnie kluczowy dla miast, a do tego konieczne są dalsze inwestycje w infrastrukturę sieciową.

    Firma

    Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe

    Niemal 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć zgromadzone wszystkie produkty finansowe na jednej platformie – wynika z raportu EFL  „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”. Dodatkowo chętnie korzystaliby w jej ramach z usług ułatwiających prowadzenie biznesu, jak wsparcie księgowe, prawne, możliwość załatwienia sprawy urzędowej, rezerwacji noclegu na podróż służbową czy zakupu pakietu usług medycznych. Nad takimi hubami dla przedsiębiorców intensywnie pracują zarówno banki, jak i firmy leasingowe. Takie narzędzie udostępnili właśnie Credit Agricole i Grupa EFL.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.