Newsy

Majtkowski (Expander): Rok 2011 dla rynku nieruchomości był bardzo dobry

2011-12-29  |  11:50
Wszystkie newsy
Mówi:Paweł Majtkowski
Funkcja:Główny Analityk
Firma:Expander. Doradcy finansowi

2011 rok był na rynku kredytów hipotecznych bardzo dobry, a przynajmniej jego pierwsza połowa. Przez cały rok klienci chętnie zaciągalli kredyty.

- Na sytuację na rynku mieszkaniowym w dużym stopniu wpływa sytuacja na rynku kredytów hipotecznych, ich dostępność i podaż. I ten rok mijający możemy podzielić na dwa etapy. W pierwszej połowie roku mieliśmy ciągły wzrost z jednej strony i podaży kredytów i popytu. Klienci bardzo chętnie zaciągali kredyty. Bankowcy bardzo chętnie tych kredytów udzielali. Spadały też marże. W drugiej połowie ten trend uległ zastopowaniu. Marże zatrzymały się na takim poziomie gdzieś około 1,5 proc. tych najniższych marż w przypadku kredytów zaciągniętych w euro. Oraz około 1 – 1,2 dla złotówek i taki scenariusz dotrwał właściwie do końca roku. Oczywiście obserwowaliśmy przez cały czas pewne ograniczenia w dostępności – w dostępie do kredytów… To głównie za sprawą rekomendacji, która wchodzi w życie w nowym roku – Rekomendacji S.  Ale bankowcy przygotowywali się do jej wprowadzenia wcześniej. Tutaj te dwa elementy najważniejsze… pierwszy to ograniczenie kwoty wysokości raty do maksymalnie 42 proc. dochodów danej osoby dla kredytów walutowych, a także wyliczanie zdolności kredytowej jak dla 25 lat w przypadku kredytów zaciąganych na okres 25 lat i dłużej to są dwa elementy, które już pojawiły się już na horyzoncie w roku 2011 i już ograniczyły w dużym stopniu dostępność do kredytów hipotecznych. W mniejszym stopniu te 42 proc. w mniejszym stopniu te obliczenia dla 25 lat. Jednak jeśli oceniamy cały rok to trzeba powiedzieć, że to był rzeczywiście rok bardzo dobry. Nie tak dobry jak lata rekordowe np. rok 2008. Ale trzeba powiedzieć, że tych kredytów udzielono rzeczywiście sporo. Tych statystyk jeszcze nie mamy za cały 2011 rok ale na pewno tych kredytów będzie całkiem dużo. Także można powiedzieć, że ten rok był całkiem dobry chociaż właściwie od połowy roku to wszystko zaczynało się właściwie psuć. - uważa Paweł Majtkowski, Główny Analityk z Expandera.

Informacja dla dziennikarzy:

Wyrażamy zgodę na przetwarzanie treści tekstowych, audio i wideo, w szczególności wprowadzania do obrotu, publikacje i dystrybucję materiału w całości lub w jego częściach. Wszystkie zawarte w materiałach wypowiedzi zostały autoryzowane. Wszystkie materiały dostępne do pobrania z www.newseria.pl są bezpłatne.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.