Newsy

Obniżka akcyzy na paliwo spowodowałaby wyrwę w budżecie

2012-01-27  |  06:00

Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Rząd wykluczył możliwość obniżenia akcyzy na paliwa. Skutecznego sposobu walki z drożyzną na stacjach benzynowych brak. Trzeba czekać na uspokojenie rynków.

Za drożejące w ostatnim czasie paliwa odpowiadają dwa czynniki.

- To jest osłabienie złotego w stosunku do dolara i wzrost cen ropy na rynkach światowych, które obserwowaliśmy ostatnio z uwagi na zaostrzającą się sytuację wokół Iranu - mówi ekonomista Marek Zuber.

Podwyżki cen na stacjach benzynowych to często pierwszy krok do wzrostu cen innych towarów i usług. I choć postulowane przez kierowców obniżenie akcyzy na pewien czas zmniejszyłoby skalę tego problemu, to odsłoniłoby braki w innymi miejscu.

 - Można by było obniżyć czasowo akcyzę, to jest dopuszczalne w ramach przepisów unijnych, ale powstanie nam wtedy wyrwa w budżecie. Kto tę wyrwę ma zasypać? Skąd wziąć pieniądze w sytuacji, gdy minister finansów walczy jak lew o każde 10 mln zł. Myślę, że to jest rozwiązanie na dziś nierealne. - uważa Zuber.

I rzeczywiście, zarówno premier, jak i minister finansów wykluczają taką możliwość. Jak tłumaczył w Sejmie wiceminister finansów Jacek Kapica, głównymi powodami są wahania na rynkach walutowych oraz procedura nadmiernego deficytu KE wobec Polski.

 - Bardziej powinniśmy liczyć na to, że odbudowywanie fundamentów strefy euro przyspieszy, co będzie uspokajało sytuację na świecie i nie dojdzie do konfliktu między Iranem a USA, co z kolei będzie hamowało wzrost cen ropy na świecie, a nawet doprowadzi do ich spadku. To są te elementy, które będą decydować o spadku cen benzyny i oleju napędowego na stacjach - radzi Marek Zuber.

Ale kierowcom już nie starcza cierpliwości. W tym tygodniu w kilku miastach Polski odbył się protest kierowców, którzy blokowali stacje benzynowe, tankując za minimalną kwotę.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Padają kolejne rekordy generacji energii z OZE. Przez jakość sieci duży potencjał wciąż jest niezagospodarowany

W Polsce padają w ostatnim czasie kolejne rekordy generacji prądu z OZE. – Potencjał wzrostu wciąż jednak mamy bardzo duży – zauważa Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. W tej chwili ten potencjał pozostaje w dużej mierze niewykorzystany m.in. przez regulacje hamujące rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i zły stan sieci elektroenergetycznych, który przekłada się na dużą liczbę odmów przyłączania nowych źródeł odnawialnych albo konieczność ich czasowego wyłączania. Ekspert wskazuje, że to dwa najważniejsze zadania dla nowego rządu, który na czerwiec br. zapowiedział już liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej.

Edukacja

Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

IT i technologie

Nowy ośrodek w Krakowie będzie wspierać innowacje dla NATO. Połączy start-upy i naukowców z sektorem obronności

Połączenie najzdolniejszych naukowców oraz technologicznych start-upów z firmami z sektora obronnego i wojskowego – to główny cel akceleratora, który powstaje w Krakowie. Będzie on należał do natowskiej sieci DIANA, która z założenia ma służyć rozwojowi technologii służących zarówno w obronności, jak i na rynku cywilnym w krajach sojuszniczych NATO. Eksperci liczą na rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, drony czy technologie kwantowe. Dla sektora to szansa na pozyskanie innowacji na skalę światową, a dla start-upów szansa na wyjście na zagraniczne rynki i pozyskanie środków na globalny rozwój.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.