Mówi: | Dawid Cycoń |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | ML System |
W Polsce jest już ponad 500 ekologicznych budynków. Od przyszłego roku zacznie ich szybko przybywać
Budynki odpowiadają za około 40 proc. zużycia energii i tym samym za 36 proc. emisji CO2. Obecnie nawet 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie. To ogromne wyzwania dla budownictwa, zwłaszcza w kontekście wprowadzanych zmian prawnych. W 2019 roku nie będą wydawane pozwolenia na budowę budynków, które nie mają w swojej strukturze elementów aktywnych produkujących energię. Rozwiązaniem mogą być systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem, które pozwalają na spore oszczędności i redukcję emisji dwutlenku węgla.
– Jesteśmy w przededniu wejścia w życie dyrektywy unijnej dotyczącej efektywności energetycznej budynków. Już w 2019 roku nie będą wydawane pozwolenia na budowę na budynki, które nie mają w swojej strukturze elementów aktywnych produkujących energię – przypomina w rozmowie z agencją Newseria Biznes Dawid Cycoń, współzałożyciel ML System.
Z danych Danfoss wynika, że budynki odpowiadają za około 40 proc. zużycia energii i tym samym za 36 proc. emisji CO2. Obecnie co trzeci budynek w UE ma powyżej 50 lat, a ponad 75 proc. jest nieefektywnych energetycznie. Dzięki optymalizacji systemów technicznych budynków mieszkańcy Unii mogliby w 2030 roku zaoszczędzić 67 mld euro rocznie na rachunkach za energię.
Dyrektywa EPBD dotycząca charakterystyki energetycznej budynków zakłada, że począwszy od 2021 roku wszystkie nowo powstałe budynki muszą mieć prawie zerowe zapotrzebowanie na energię. Nowe budynki użyteczności publicznej muszą spełniać ten wymóg już od 2019 roku. To oznacza, że zapotrzebowanie na energię w takich budynkach powinno być minimalne i zaspokajane w dużym stopniu z energii odnawialnej produkowanej na miejscu.
– W Polsce dzisiaj ten rynek jest raczkujący, ale np. w krajach skandynawskich w planach zagospodarowania przestrzennego w dużych miastach nie wydaje się faktycznie pozwoleń na budowę, jeżeli infrastruktura budynku nie jest wyposażona w elementy, które generują energię – wskazuje Dawid Cycoń.
Na świecie coraz częściej stosuje się systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem. Moduły w technologii glass-glass zapewniają przepuszczalność światła, pozwalają osiągnąć nawet do 30 proc. wyższe uzyski energii z tej samej zainstalowanej mocy. Można również stosować panele jako elementy elewacji. Produkowane ogniwa słoneczne są instalowane nie tylko na dachach budynków, ale zastępują tradycyjne materiały budowlane. Takie rozwiązania oferuje firma ML System.
– Rynek szkła budowlanego w Polsce, przeliczany z metrów kwadratowych, według GUS to około 24 mld zł rocznie. Jeżeli pozyskamy tylko 1 proc. z tego rynku, to mamy sprzedaż na poziomie 240 mln zł, a przecież to nie musi być tylko 1 proc. – zapowiada Dawid Cycoń.
Jak podkreśla, zarówno rynek szkła budowlanego, jak i rynek fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem (BIPV) mają przed sobą dobre perspektywy. Z danych, które przywołuje ML System, wynika, że w latach 2017-2021 rynek BIPV będzie rósł w tempie 10-12 proc. rocznie, by docelowo osiągnąć wartość 4,3 mld dol. Zgodnie z raportem Global Building-Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021, ML System należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie.
– Na rynek wpływa prawo, ale ono jest generowane poprzez świadomość ekologiczną. Jeżeli mówimy o poprawie jakości powietrza i życia, to mówimy również o zielonej energii, o ograniczaniu emisji i o komforcie życia z tym związanym – mówi prezes ML System. – Jeszcze 10 lat temu polscy naukowcy udowadniali, że tych nowoczesnych technologii nie opłaca się w Polsce stosować, bo mamy mniej słońca, bo nie ta szerokość geograficzna, bo izolacyjność termiczna to niekoniecznie energia odnawialna aktywna. Dzisiaj wszyscy już udowadniają, jak to się opłaca. Jest tylko pytanie, kiedy będzie zwrot z inwestycji, a nie czy będzie.
W polskich miastach powstaje coraz więcej budynków oznaczanych specjalnym certyfikatem. Z raportu PLGBC „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach” wynika, że na koniec marca 2018 roku całkowita powierzchnia użytkowa certyfikowanych obiektów osiągnęła prawie 12 mln mkw. W ciągu 8 lat od przyznania pierwszego certyfikatu powstało ok. 500 certyfikowanych obiektów. W ciągu roku liczba certyfikowanych budynków wzrosła o 23 proc.
– Inwestorów przekonuje ograniczenie kosztów eksploatacji budynku. Pracownicy wymuszają wyższy komfort pracy, warunki pracy w klimatyzowanych pomieszczeniach stały się dzisiaj standardem, w związku z tym liczy się w tej chwili koszt eksploatacji budynku – tłumaczy Dawid Cycoń.
Czytaj także
- 2025-01-16: Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
- 2024-12-12: 15 proc. Polaków na co dzień korzysta z miejskich rowerów publicznych. To rosnący potencjał dla reklamodawców
- 2024-12-18: Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
- 2024-12-10: Polska spółka stworzyła innowacyjny system poprawiający bezpieczeństwo pożarowe w kopalniach. Właśnie wchodzi z nim na globalny rynek
- 2024-12-19: Unijny system handlu emisjami do zmiany. Po 2030 roku może objąć technologie pochłaniania CO2
- 2025-01-07: Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-11-27: Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
- 2024-12-03: Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
Wprowadzenie instytucji tzw. ślepego pozwu pozwoli skuteczniej ścigać za naruszenie dóbr osobistych popełnione przez anonimowych internautów. Przepisy pozwolą na złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do znacznego przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.
Ochrona środowiska
Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa
1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania. To efekt implementacji unijnej dyrektywy. Ostateczną treść przepisów branża poznała w ostatnich tygodniach 2024 roku. Nie jest wciąż jasne, czy w przypadku budów dopuszczona będzie frakcja odpadów zmieszanych, których nie da się posegregować. Następnym krokiem będą prawdopodobnie poziomy recyklingu odpadów budowlanych, jakie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić. Nowe obowiązki nie dotyczą osób fizycznych.
Handel
T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
– Współpraca na linii Unia Europejska – USA w ciągu czterech najbliższych lat rządów Donalda Trumpa może być trudna – ocenia europoseł Tobiasz Bocheński. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ostrzega, że potencjalne zmiany w polityce USA, w tym zwiększenie ceł, mogą dotknąć wszystkich partnerów Stanów Zjednoczonych. Dużą niewiadomą jest również kwestia wsparcia dla Ukrainy i ewentualnego zakończenia wojny. Polityka nowego prezydenta może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.