Newsy

Wciąż prawie 1/3 pieniędzy z unijnych funduszy do 2013 roku do wzięcia

2012-01-09  |  08:40
Wszystkie newsy
Mówi:dr Jerzy Kwieciński
Funkcja:Ekspert ds. funduszy unijnych
Firma:Europejskie Centrum Przedsiębiorczości

Już na ponad 70% wszystkich unijnych środków z budżetu na lata 2007-2013 zostały podpisane umowy. Wciąż jednak można zdobyć dofinansowanie w tegorocznych konkursach.

 - Na przykład wsparcie będą mogli uzyskać przedsiębiorcy na projekty internetowe, na projekty związane z tworzeniem platform elektronicznych, na projekty badawczo-rozwojowe - wylicza Jerzy Kwieciński, ekspert ds. funduszy unijnych, były wiceminister rozwoju regionalnego.
 
W marcu przewidywany jest nabór na wdrożenie wynalazku w działalności gospodarczej. Jest to konkurs pilotażowy, na który przeznaczonych jest 217 mln euro.
 
Wciąż w tym roku o dofinansowanie będą mogli się starać przedsiębiorcy, którzy chcą opatentować swoje wynalazki za granicą. Na to wsparcie PARP zarezerwował 35 mln zł. Wnioski można składać do wyczerpania tej kwoty.
 
Począwszy od marca przewidywane są trzy nabory wniosków dla tych, którzy chcą otrzymać wsparcie na promocje swoich produktów lub usług za granicą. Budżet działania Paszport do eksportu wyniesie około 324 mln zł
 
Nadal będą pieniądze na rozwój swojego pierwszego biznesu. Uruchomione one zostaną w pilotażowo.
 - Zamiast dotacji na rozpoczęcie działalności w tym roku będą możliwe pieniądze w postaci preferencyjnej pożyczki na otwarcie swojego pierwszego biznesu –
informuje Jerzy Kwieciński.
 
Będą też trzy nabory wniosków, po 143 mln zł każdy, dla tych, którzy także startują ze swoim biznesem, a dokładnie biznesem w sieci. Konkursy na to działanie od początku uruchomienia cieszyły się ogromną popularnością.
 
Także trzy nabory, tyle że na ponad dwukrotnie wyższą kwotę każdy, będą na działanie 8.2, czyli dofinansowanie wdrożenia elektronicznego systemu typu B2B, który ułatwia współpracę pomiędzy firmą a jej kontrahentami. Pierwszy nabór na to działanie przewidywany jest już w lutym.

Informacja dla dziennikarzy:

Wyrażamy zgodę na przetwarzanie treści tekstowych, audio i wideo, w szczególności wprowadzania do obrotu, publikacje i dystrybucję materiału w całości lub w jego częściach. Wszystkie zawarte w materiałach wypowiedzi zostały autoryzowane. Wszystkie materiały dostępne do pobrania z www.newseria.pl są bezpłatne.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.