Komunikaty PR

Atradius: jedynie konsumpcja prywatna powstrzymuje recesję

2019-12-04  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Łukasz Drywa
Havas PR Warsaw

J.P. Dziekońskiego 1
00-728 Warszawa
lukasz.drywa|havas.com| |lukasz.drywa|havas.com
22 444 0 877
www.havaspr.pl

Globalne spowolnienie gospodarcze oraz spadek inwestycji, a także wzrost niewypłacalności przewidują ekonomiści Atradius. Według ekspertów międzynarodowego ubezpieczyciela należności, światowy PKB wzrośnie tylko o 2,5 proc. w 2019 oraz 2020 roku w porównaniu z 3,2 proc. w 2018 roku. Jednocześnie zwiększy się liczba niewypłacalności firm na całym świecie o 3 proc. na koniec bieżącego i o co najmniej 2,6 proc. w przyszłym roku. Tylko dzięki stałemu popytowi wewnętrznemu, gospodarki rozwinięte unikną recesji.

 

Jak czytamy w najnowszym Atradius Economic Outlook, znaczny spadek wzrostu PKB, z 1,9 proc. w 2018 do 1,1 proc. w 2019 i 2020 roku spodziewany jest w strefie euro. Z kolei w przypadku Wielkiej Brytanii prognozowany wzrost wynosi jedynie 1,1 proc. w 2019 i 1,3 proc. w 2020 roku, za co odpowiadają przede wszystkim niepewności związane z Brexitem. Tempo traci również gospodarka amerykańska:  PKB spadnie z 2,2 proc. w 2019 do 1,6 proc. w 2020 roku.

Jak zauważa Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradius w Polsce, za spowolnienie gospodarcze odpowiadają przede wszystkim wojny handlowe: Konflikt między USA i Chinami i jego spodziewana eskalacja, wstrzymuje inwestycje firm na całym świecie. Dodatkowo, gospodarki Unii Europejskiej odczuwają skutki niepewności związanych z Brexitem. W przypadku gospodarek rozwiniętych, głównie w Ameryce Północnej i Europie,  jedynie konsumpcja gospodarstw domowych powstrzyma recesję w 2020 roku”.

Ze spowolnieniem gospodarczym będą musiały zmierzyć się również rynki wschodzące. W przypadku krajów Europy Środkowej i Wschodniej wzrost PKB spadnie do 4 proc. na koniec 2019 w porównaniu do 4,7 w ubiegłym roku, a następnie nieznacznie wzrośnie do 4,3 proc. w 2020 roku. – Przewidujemy, że Polska zakończy 2019 rok z dobrymi wskaźnikami gospodarczymi, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. PKB na koniec bieżącego roku wzrośnie o 4 proc. przy wzroście inflacji o 2,2 proc. W 2020 roku spodziewamy się spadku inwestycji oraz słabszego wzrostu eksportu, jednak konsumpcja prywatna powinna pozostać na stabilnym poziomie, w efekcie możemy prognozować wzrost PKB o 3 proc. – podkreśla Paweł Szczepankowski.

Według ekspertów Atradius istnieje jednak kilka czynników, które mogą spowodować pogorszenie prognoz lub nawet wywołać recesję. Największym ryzykiem pozostaje perspektywa rozprzestrzeniania się wojny handlowej na linii USA-Chiny na nowe fronty, zwłaszcza UE. Innym  ryzykiem jest zahamowanie wzrostu gospodarczego w Chinach, które pozostaje poza kontrolą władz, niepewności co do polityki monetarnej FED oraz możliwy wzrost cen ropy naftowej.  

Skutkiem zahamowania rozwoju gospodarczego będzie globalny wzrost liczby niewypłacalności: o 3 proc. na koniec bieżącego i o 2,6 proc. w 2020 roku. Największe wzrosty są prognozowane w Wielkiej Brytanii i Hongkongu (po 7 proc.), a następnie w Turcji, Singapurze i Rumunii (po 5 proc.).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2020-08-13 | 10:00

Polska – największy sad w Europie!

Trzy czwarte z nas słyszało, że Polska jest największym producentem jabłek w Europie. A mimo to Polacy nie mają świadomości skali tej potęgi. W badaniach opinii tylko co piąty z nas wie, że produkujemy  aż 3 000 000 ton
Gospodarka Pracownicy odczuli presję powrotu do biura
2020-08-10 | 13:15

Pracownicy odczuli presję powrotu do biura

Aż 47 proc. europejskich pracowników odczuło presję ze strony pracodawców, aby wrócić do pracy stacjonarnej – wynika z badania firmy ADP „Workforce view
Gospodarka Nawalne deszcze a susza. Czy Polsce w dalszym ciągu zagraża susza?
2020-08-10 | 01:00

Nawalne deszcze a susza. Czy Polsce w dalszym ciągu zagraża susza?

Zasoby wód powierzchniowych w Polsce wynoszą około 1,6 tys. m3/rok/osobę, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal 3-krotnie większa (4,56 tys. m3/rok/osobę)[1]. Tym samym zasoby

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Złote Spinacze 2020 - zgłoszenie

Telekomunikacja

Polska na razie nie wyklucza chińskich dostawców z budowy infrastruktury 5G. Sytuacji nie powinna zmienić wizyta amerykańskiego sekretarza stanu [DEPESZA]

Wdrożenie standardu telekomunikacyjnego 5G będzie mieć rewolucyjny wpływ na globalną i polską gospodarkę. Bezpieczeństwo nowej technologii jest obecnie odmieniane przez wszystkie przypadki i wciąż trwają spekulacje dotyczące komponentów 5G dostarczanych przez producentów z Chin. Jednak do tej pory Polska, podobnie jak Niemcy, nie zdecydowała się na wykluczenie żadnego dostawcy, w tym spoza Europy. Nie powinna wpłynąć na to również zaplanowana na 15 sierpnia w Warszawie wizyta sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo. Eksperci podkreślają, że przy wdrażaniu nowego standardu telekomunikacyjnego należy oceniać warunki techniczne urządzeń, a nie miejsce ich pochodzenia.

Transport

UE zainwestuje miliardy w zielony wodór. W tej chwili aż 95 proc. tego surowca wciąż pochodzi z paliw kopalnych

W tej chwili wodór ma zastosowanie głównie w sektorze chemicznym, jego wykorzystanie w transporcie czy energetyce wciąż jest marginalne. Co więcej, aż 95 proc. produkowanego wodoru wciąż pochodzi z paliw kopalnych, a tylko 5 proc. jest wytwarzane z odnawialnych źródeł. Unia Europejska zamierza odwrócić te proporcje, a opublikowana na początku lipca strategia wodorowa ma być impulsem dla rozwoju tego rynku w Europie, której szacunkowe zapotrzebowanie na wodór w 2030 roku ma już sięgnąć 16,5 mln ton. Wyzwaniem pozostają jednak koszty, bo wytwarzanie zielonego, niskoemisyjnego wodoru wciąż jest droższe od innych form, i bariery technologiczne związane z produkcją i transportem tego surowca.

 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Handel

Odradzająca się gastronomia w Europie może pomóc polskim eksporterom drobiu nadrobić straty wywołane pandemią. Branża liczy także na ponowne otwarcie rynków azjatyckich

Zamknięcie w marcu granic wewnątrzunijnych oraz lokali gastronomicznych spowodowało zatrzymanie eksportu polskiego mięsa drobiowego i nadpodaż tego produktu na rynku. Wynikiem tego był spadek cen, które obecnie nie wyrównują nawet kosztów produkcji. Producenci mają nadzieję na powrót na rynek kolejnych firm z sektora HoReCa i na uznanie Polski za kraj wolny od grypy ptaków, co pozwoliłoby na powrót na rynki pozaeuropejskie, głównie azjatyckie.

Transport

Popyt na usługi związane z przeprowadzkami znowu wysoki. Firmy przewozowe mają coraz więcej zleceń z kraju i zagranicy

W czasie pandemii znacząco spadł popyt na krajowe usługi przeprowadzkowe – wynika z raportu Clicktrans.pl. Firmy przewozowe miały też mniej zleceń związanych z transportem samochodów, natomiast w innych kategoriach – takich jak przewóz palet, motocykli, mebli, ale również zwierząt – zanotowały wzrosty. Gorzej wyglądała sytuacja ze zleceniami międzynarodowymi. Te jednak od połowy kwietnia notują tendencję wzrostową i już powróciły do poziomów sprzed pandemii.