Komunikaty PR

Big data. Rewolucja w bankowości

2013-11-21  |  06:00
Kontakt

Łukasz Drywa
Go Comms sp. z o.o.

Dietla 7/12
31-070 Kraków
l.drywa|gocomms.pl| |l.drywa|gocomms.pl
515018920
gocomms.pl

Wiele emocji i dyskusji wywołuje ostatnio Big Data. Publicyści i prawnicy zastanawiają się czy wykorzystanie ogólnie dostępnych danych z Internetu jest etyczne i zgodne z prawem. Pojawiają się głosy, że Big Data w działalności firm może stanowić zagrożenie dla prywatności konsumentów. Tymczasem odpowiednio opracowane dane pozyskane z ogólnodostępnych źródeł może ułatwić wzięcie kredytu. Na wykorzystaniu Big Data i nowych technologiach opiera się coraz więcej banków oraz firm z sektora szybkich pożyczek online. To nie ludzie, a specjalne algorytmy decydują czy nasz wniosek o kredyt zostanie rozpatrzony pozytywnie. Niezawodność całkowicie zautomatyzowanych systemów w ocenie ryzyka kredytowego jest niemal stuprocentowa.

 - Jeszcze klika lat temu, żeby otrzymać pożyczkę gotówkową musieliśmy iść do oddziału banku, mieć ze sobą dokumenty tożsamości oraz zaświadczenia o zarobkach. Wypełnialiśmy kilkustronicowy wniosek i czekaliśmy na decyzję, czasem nawet kilka dni. Obecnie, kiedy mamy coraz mniej czasu, oczekujemy, że kredyt otrzymamy od ręki, bez kilkudniowego oczekiwania.
Big Data i specjalne algorytmy pozwalają na całkowite zautomatyzowanie systemu scoringowego. Algorytmy analizują kilka tysięcy danych na sekundę i w przeciwieństwie do ludzi są całkowicie obiektywne. Opieranie decyzji kredytowych w oparciu jedynie o dane z tradycyjnych biur informacji gospodarczych czy Biura Informacji Kredytowej jest niewystarczające. Coraz więcej czasu konsumenci spędzają w Internecie, dlatego odpowiednio przetworzone dane pozwalają na podjęcie błyskawicznej decyzji kredytowej - mówi Sebastian Diemer, prezes Kreditech i Kredito24.
Automatyczne systemy scoringowe mogą przetwarzać informacje pozyskane z plików cookies oraz z serwisów społecznościowych oraz zakupowych. Analiza profilu na Facebooku i powiązania ze znajomymi mogą potwierdzić np. miejsce zatrudnienia, a historia zakupów na allegro czy ebayu wiarygodność finansową.

Odpowiednie wykorzystanie Big Data w ocenie zdolności kredytowej umożliwia również udzielanie pożyczek za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne z systemami operacyjnymi. Prezes Kreditech przekonuje, że łatwość otrzymania kredytu oraz szybkość będą stanowić o przewadze nad konkurencją, mniej istotne będą dla klientów niewielkie z reguły różnice w oprocentowaniu i opłatach za udzielenie pożyczki. Już teraz coraz więcej instytucji finansowych wykorzystuje nowe technologie w swojej działalności. Banki oferują przelewy za pomocą facebooka, firmy pożyczkowe udzielają pożyczek za pomocą aplikacji na smartfony i tablety.

- Algorytmy, które analizują Big Data pełnią również ważną rolę w odpowiedzialnej działalności kredytowej. Analizując dane z tradycyjnych biur informacji gospodarczych, jak również z Internetu, w tym facebooka możemy pożyczać  tylko tym, którzy będą w stanie spłacić kredyt - podkreśla Sebastian Diemer.

Big Data może być i jest wykorzystywane nie tylko w procesie badania zdolności kredytowej. Odpowiednio przetworzone dane pozwalają bankom przewidywać potrzeby klientów i przedstawiać indywidualne oferty.
Big Data i automatyczne systemy oceny zdolności kredytowej są  przyszłością branży bankowej. Zastosowanie z powodzeniem mogą również znaleźć w branży ubezpieczeniowej oraz firmach leasingowych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bankowość Getin Bank z kolejną edycją promocji „Polecam Proste Zasady” Biuro prasowe
2020-06-01 | 12:00

Getin Bank z kolejną edycją promocji „Polecam Proste Zasady”

Getin Bank uruchomił kolejną, VIII edycję promocji „Polecam Proste Zasady”. Dla Klientów przygotowano atrakcyjne nagrody w postaci bonów podarunkowych do wykorzystania
Bankowość Alior Bank wspiera Górny Śląsk. Grupa PZU wspiera walkę z koronawirusem
2020-05-15 | 17:05

Alior Bank wspiera Górny Śląsk. Grupa PZU wspiera walkę z koronawirusem

Pracownicy Grupy PZU, w tym Alior Banku, zebrali 200 tys. zł na pomoc w walce z koronawirusem. Drugie tyle dołożą spółki wchodzące w skład Grupy. Pieniądze, w sumie 400 tys. zł,
Bankowość Klienci HSBC w Polsce będą mogli skorzystać z Funduszu Gwarancji Płynnościowych
2020-05-05 | 10:12

Klienci HSBC w Polsce będą mogli skorzystać z Funduszu Gwarancji Płynnościowych

HSBC rozszerza zakres wsparcia dla klientów w Polsce. We współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), zapewni swoim klientom dostęp do płynności finansowej, niezbędnej w

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Ruch w biurach sprzedaży mieszkań powraca do poziomów sprzed pandemii. Nie ma co liczyć na spadki cen

Pandemia SARS-CoV-2 chwilowo zachwiała rynkiem deweloperskim. W kwietniu liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, spadła o prawie 40 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, a statystyki wskazywały na malejące zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Powoli widać jednak odbicie – klienci wracają do biur sprzedaży zainteresowani zakupem mieszkania. Nie powinni jednak liczyć na duże spadki cen w związku z koronawirusem. Tym, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie, jest za to pozycja i sytuacja finansowa dewelopera oraz terminowość realizacji inwestycji. Z tym ostatnim nie ma raczej problemów, bo pandemia nie wstrzymała prac na budowach.

Problemy społeczne

Szpitale przygotowują się na drugą falę pandemii. Z pomocą biznesu Caritas przekazuje im właśnie kolejne z setki zamówionych respiratorów

W czasie pandemii jednym z głównych problemów jest dostępność sprzętu medycznego. Już dzisiaj szpitale przygotowują się na drugą falę zachorowań, która według ministra zdrowia może nadejść jesienią. Nie mają jednak w swoich budżetach wystarczających środków na zakup respiratorów. Dlatego w pomoc zaangażował się biznes: wiele firm zdecydowało się na zakup respiratorów i przekazanie ich do najbardziej potrzebujących szpitali. Do polskich placówek pierwsze z ponad setki takich urządzeń, zamówionych jeszcze w kwietniu, dostarcza już Caritas w ramach akcji #WdzięczniMedykom. Prawie połowa z nich została zakupiona ze środków przekazanych przez Generali Polska.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Edukacja

Polscy naukowcy badają pracę mózgu u dzieci z dysleksją. Chcą opracować metodę wczesnego wykrywania zaburzeń w nauce czytania

Około 10 proc. dzieci w Polsce może mieć problemy z nauką czytania, co często powoduje niechęć do nauki, kompleksy i problemy emocjonalne. – Diagnoza dysleksji możliwa jest dopiero od trzeciej klasy szkoły podstawowej, a to dość późno, żeby wprowadzać trening i terapię – mówi Katarzyna Chyl, doktorantka w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Dzięki jej badaniom, które wykazały zmienione działania lewej półkuli mózgu u dzieci z dysleksją, możliwe będzie opracowanie testów przesiewowych do stosowania na wcześniejszym etapie edukacji. Za tę pracę ekspertka otrzymała stypendium w ramach programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Transport

Liczba rejestracji nowych samochodów najniższa od kilkunastu lat. Sprzedaż w tym roku spadnie co najmniej o kilkadziesiąt procent

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w branżę motoryzacyjną. Tegoroczny kwiecień był najsłabszym miesiącem od 15 lat. Sprzedaż samochodów osobowych spadła o 67 proc., a dostawczych – o 55 proc. W połączeniu ze wzrostem cen aut ze względu na wyższe normy bezpieczeństwa czy emisji CO2 spadku sprzedaży może nie udać się odrobić. – Nawet jeśli założymy najbardziej optymistyczny scenariusz, to spadek w całym roku wyniesie kilkadziesiąt procent – ocenia Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.