Komunikaty PR

Stopy procentowe w dół, raty kredytów gotówkowych bez zmian

2013-06-27  |  14:30

Im niższe stopy procentowe, tym niższe raty – to zdanie w ciągu ostatnich miesięcy słyszał już prawie każdy. Jednak nie wszyscy klienci banków to odczuli. Raty kredytów hipotecznych rzeczywiście spadły, jednak zobowiązania osób, które spłacają kredyty gotówkowe prawie się nie zmieniły. Eksperci Comperia.pl sprawdzają, dlaczego tak jest.

– Weźmy pod uwagę kredyt gotówkowy w kwocie 5 tys. złotych z trzyletnim okresem spłaty. Średnia rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) tego zobowiązania wynosi obecnie 21,84 proc., podczas gdy w październiku ubiegłego roku, było to 22,53 proc. Zatem zmiana jaką odnotowano wynosi 0,69 pkt. proc. – komentuje Jacek Kasperczyk, ekspert Comperia.pl – Nie jest to dużo zważywszy na fakt, że w tym czasie stopy procentowe spadły o 2 pkt. proc.

Oprocentowanie kredytów gotówkowych jest dużo mniej wrażliwe na zmiany stóp procentowych dokonywane przez Narodowy Bank Polski. Wynika to z faktu, że parametr ten nie jest bezpośrednio zależny od stóp rynkowych, a jest ustalany samodzielnie przez banki. Instytucje te weryfikując wniosek kredytowy, dokonują szczegółowej analizy: badają zdolność regulowania rat kredytowych przez klienta, sprawdzają jego historię kredytową, a nawet to czy jest on klientem własnym danego banku. Po przeanalizowaniu tych wszystkich czynników są ustalane warunki, na jakich udzielony zostanie kredyt gotówkowy. Dlatego w przypadku tego typu zobowiązań dużo istotniejsza od stóp procentowych jest umowa zawarta z bankiem. To w niej są dokładnie opisane sytuacje, w których bank ma prawo podwyższyć wysokość oprocentowania kredytu oraz wydarzenia wpływające na jego obniżenie.

W związku z tym, że średnia rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) kredytów gotówkowych zmieniła się o niewiele ponad pół punktu procentowego, również obniżka miesięcznej raty jest niewielka. Jeżeli przed rozpoczęciem cyklu łagodzenie polityki pieniężnej, średnia wysokość miesięcznej raty dla kredytu w wysokości 5 tys. zł, zaciągniętego na 36 miesięcy, wynosiła 187,03 zł, aktualnie przyjmuje ona wartość 185,57 zł. Różnica wynosi niecałe 2 zł.

– Warto wiedzieć, że NBP ustalając wysokość stóp procentowych, ogłasza jednocześnie wysokość stopy lombardowej. To od jej wysokość zależy poziom maksymalnego oprocentowania kredytów konsumenckich, który nie może być wyższy niż 4-krotność stopy lombardowej. Aktualnie wynosi ona 4,25 proc., tym samym maksymalne oprocentowanie kredytów konsumenckich, nie może przekraczać 17 proc. – podsumowuje Jacek Kasperczyk.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bankowość Kredyt gotówkowy w Bankowości Internetowej i Mobilnej Getin Banku Biuro prasowe
2020-11-25 | 11:00

Kredyt gotówkowy w Bankowości Internetowej i Mobilnej Getin Banku

Klienci Getin Banku będą mogli kupić kredyt gotówkowy za pośrednictwem zarówno Bankowości Internetowej, jak i aplikacji mobilnej Getin Mobile w pełnym procesie online, bez
Bankowość Banki grają w zielone, także w kryzysie
2020-11-23 | 11:00

Banki grają w zielone, także w kryzysie

- Od trendu zrównoważonych inwestycji nie ma już odwrotu – uważają eksperci. Zmiana pod postacią m.in. skutecznego forsowania raportowania ESG dzieje się także w Polsce.
Bankowość Vouchery na przedświąteczne zakupy w programie Mastercard® w Getin Banku
2020-11-23 | 10:50

Vouchery na przedświąteczne zakupy w programie Mastercard® w Getin Banku

Powoli wchodzimy w okres przedświątecznej gorączki zakupowej. Z tej okazji Getin Noble Bank przygotował dla swoich Klientów nową promocję dla kart debetowych Mastercard, w ramach

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biogen

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Konsument

Na Śląsku stawiają na innowacje społeczne i zielone technologie. Duże inwestycje klimatyczne czekają wszystkie polskie miasta

W najbliższych kilkunastu latach polskie miasta czekają duże inwestycje związane z potrzebą dostosowywania do europejskiej polityki klimatycznej i z przeciwdziałaniem zmianom klimatu. Środki potrzebne są przede wszystkim na nowe technologie, poprawiające jakość życia w długoletniej perspektywie. Sytuację skomplikowała jednak pandemia, w wyniku której samorządy tracą miliony złotych m.in. przez koszty walki z wirusem i mniejsze wpływy z podatków. W trudnych czasach potrzebne jest innowacyjne podejście do zarządzania, zwłaszcza w miastach, których gospodarka opiera się na kopalniach. W ramach projektu Rybnik360 śląskie miasto do 2035 roku chce zastąpić wygaszane stopniowo górnictwo, opierając się m.in. na zielonych technologiach i odnawialnych źródłach energii.

 

Finanse

Tarcza branżowa trafi pod obrady Senatu. Możliwe rozszerzenie listy sektorów uprawnionych do pomocy

Zgodnie z zapowiedziami rządu od 28 listopada ponownie zaczną działać sklepy i usługi w galeriach handlowych, choć w bardziej rygorystycznym reżimie sanitarnym. Na większe luzowanie obostrzeń na razie nie pozwala wciąż wysoka liczba zakażeń i zgonów. Firmy z określonych branż, które pozostają zamknięte, będą mogły liczyć na pomoc z tarczy branżowej, przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Sejm. Problem w tym, że lista PKD jest niewystarczająca i z tym najczęściej przedsiębiorcy zgłaszają się dziś do Rzecznika MŚP. Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że na etapie prac Senatu wsparcie to może zostać rozszerzone na innych beneficjentów.

Farmacja

Pacjenci z ciężkimi chorobami jelit muszą przerywać terapię po 1-2 latach ze względów administracyjnych. Lekarze apelują o zmiany

Na nieswoiste zapalenia jelit choruje około 50 tys. Polaków, głównie młodych osób przed 35. rokiem życia. Pacjenci z ciężkim przebiegiem choroby potrzebują terapii biologicznej, która w Polsce jest dostępna w ramach programów lekowych. Te ze względów administracyjnych są jednak ograniczone czasowo do 1–2 lat. Po tym okresie pacjenci nie mogą już kontynuować leczenia, a do programu lekowego mogą zostać włączeni ponownie dopiero, kiedy nastąpi nawrót choroby i ciężkie nasilenie jej objawów. Lekarze apelują o zmianę tych kryteriów. – Przerywanie terapii, które może doprowadzić do utraty jej skuteczności, powinno być uznane za błąd. To ryzykowne dla pacjentów – podkreśla prof. Jarosław Reguła, krajowy konsultant w dziedzinie gastroenterologii.

 
 

Problemy społeczne

Pandemia zwiększyła zainteresowanie ubezpieczeniami na życie. Klienci częściej szukają ochrony na wypadek nagłego zachorowania i pobytu w szpitalu

W ostatnich miesiącach widać większe zainteresowanie ubezpieczeniami na życie. Po wiosennym spowolnieniu spowodowanym lockdownem w III kwartale wzrósł popyt na ubezpieczenia, mimo wakacji, które zazwyczaj są spokojniejszym okresem w sprzedaży. W Unilinku od stycznia do września dynamika sprzedaży wzrosła o 120 proc. r/r, a w samym wrześniu – o 136 proc. To nie tylko efekt wzrostu świadomości ubezpieczeniowej, ale też przesunięcia w czasie decyzji o zakupie polisy.