Komunikaty PR

Bezpieczna sieć WiFi w nowoczesnym przemyśle

2019-10-10  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Joanna Roman
Veracomp

Zawiła 61
30-382 Kraków
joanna.roman|veracomp.pl| |joanna.roman|veracomp.pl
665660291
https://www.veracomp.pl/
Do pobrania Grafika_1 ( 6.42 MB )

Zgodnie z przewidywaniami firmy analitycznej Markets&Markets, światowa wartość Przemysłu 4.0 do 2020 roku osiągnie astronomiczną kwotę ponad 150 miliardów dolarów. Głównymi czynnikami, napędzającymi ten rozwój, jest rosnąca popularność IIoT oraz większa koncentracja na wydajności oraz kosztach produkcji. Dynamiczny rozwój Przemysłu 4.0 zwiększa jednocześnie zagrożenie cyberatakami. W jaki sposób zapewnić bezawaryjny i bezpieczny dostęp do sieci WiFi w przedsiębiorstwach przemysłowych?

Bezpieczeństwo sieci powinno być priorytetem w każdej firmie. Choć w dużych zakładach przemysłowych, w których funkcjonują działy utrzymania infrastruktury IT, oprogramowanie zazwyczaj jest aktualizowane na bieżąco, to często zapominają o tym firmy, w których nie ma dedykowanej osoby, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo sieci.  W jaki sposób skutecznie je zapewnić?

Modernizuj albo trać

Pierwszym krokiem w realizacji tego celu powinna być regularna aktualizacja oprogramowania wbudowanego, która wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa danych. Zawiera ona poprawki w zakresie znanych podatności czy luk, zarówno oprogramowania, jak i samego standardu WiFi, minimalizując ryzyko przechwycenia przez intruzów firmowego know-how, danych osobowych czy informacji o transakcjach i rozliczeniach finansowych. W jaki sposób usprawnić ten proces? Pomagają w tym automatyczne procesy aktualizacji oprogramowania AP z poziomu centralnego kontrolera lub oprogramowania zarządzającego siecią WiFi. Ponadto warto monitorować dostępne aktualizacje na bieżąco, np. poprzez powiadomienia RSS.  Z kolei, gdy urządzenia przestają być już wspierane przez producenta, o czym często informuje z wyprzedzeniem, należy je koniecznie wymienić na nowe, dla których poprawki będą tworzone przez kolejne lata.

Nie zawsze więcej znaczy lepiej

Każde urządzenie posiada ograniczoną liczbę nienakładających się na siebie kanałów. Przykładowo, jeśli rozmieścimy AP działające na tym samym kanale zbyt blisko siebie, to z pewnością będą się one wzajemnie zakłócać, co może prowadzić do obniżenia jakości transmisji bezprzewodowej lub jej całkowitego zagłuszenia. Z kolei rozstawienie punktów dostępu w zbyt dużej odległości od siebie może spowodować, że  nie pokryją one sygnałem bezprzewodowym całego obszaru przewidzianego dostępem do sieci WiFi.

W tym przypadku można dostrzec prostą analogię do poziomu nagłośnienia w trakcie koncertów plenerowych, które na pewno nie sprawdzi się w zamkniętym klubie. Podobnie jest z siecią bezprzewodową, którą można porównać do głośnika czy megafonu. Gdy poziom głośności ustawimy na bardzo wysokim poziomie to nie dość, że komunikacja w pomieszczeniu będzie utrudniona, to dodatkowo odbicia tego dźwięku od ścian spowodują jego zniekształcenie. W przypadku sieci bezprzewodowej równie ważna jest odpowiednia moc nadawcza WiFi. Często, większa ilość punktów o słabszej mocy nadawania i dobrze rozplanowanych miejscach instalacji jest w stanie skutecznie wpłynąć na zwiększenie wydajności i płynność działania.

Antena antenie nierówna

Dostępne na rynku Access Pointy można podzielić na dwa typy: z antenami wbudowanymi oraz wyposażone w anteny zewnętrzne. Wskazane urządzenia różnią się przede wszystkim rodzajem promieniowania. Anteny wbudowane mają charakter bardziej kierunkowy, z kolei anteny zewnętrzne są dookólne. Wybór odpowiedniego AP powinien być więc uzależniony od środowiska, w którym pracujemy.

Istotne jest też ich ułożenie. Anteny zewnętrzne powinny być ustawione równolegle do siebie, zazwyczaj pod kątem 0 stopni. Ze względu na ich dookólność moc sygnału wokół osi będzie podobna. W przypadku złego doboru lub ustawienia anten może pojawić się problem, wynikający z odbijania się wiązki sygnału od powierzchni montażu (np. dachu), co z przypadku wysokich hal przemysłowych czy wielokondygnacyjnych pomieszczeń doprowadzi do ich nakładania, a w efekcie obniżenia przepustowości sieci lub jej całkowitego zagłuszenia. W tej sytuacji zdecydowanie lepszych rozwiązaniem będzie zastosowanie AP z antenami wbudowanymi, które mają kierunkowy charakter promieniowania.

Wiele urządzeń, wiele kanałów

Problemem kanałów w konwencjonalnych sieciach jest to, że nie można rozmieszczać tych samych kanałów blisko siebie, ponieważ będę wzajemnie się zakłócać. Sąsiadujące ze sobą AP muszą więc korzystać z różnych częstotliwości. Dużym wyzwaniem jest rozbudowanie takiej sieci. Miejsca rozmieszczania konkretnych AP powinny być dokładnie przemyślane. W innym wypadku, ich dowolne ulokowanie może wpłynąć na nieprawidłowe działanie całej sieci. Dodatkowo należy pamiętać, że wszystkie urządzenia końcowe, m.in. komputer, telefon czy kolektor danych, zgodnie z opisanym standardem sieci bezprzewodowych są tymi, które „rządzą”. Wysyłają więc do AP żądanie podłączenia, wymagają od niego lepszej komunikacji. W konwencjonalnej sieci prowadzi to do pojawienia się „ognia krzyżowego” w komunikacji i wzajemnej kanibalizacji czasu nadawania za pośrednictwem tego samego kanału.

Utrudnienia te będą się nasilać wraz z rosnącą liczbą urządzeń IoT. Według danych Gartnera do 2020 r. na świecie będzie działało ponad 20 mld urządzeń Internetu Rzeczy podłączonych do sieci. Stanowią one tańszą i znacznie prostszą wersję różnych systemów użytkowych czy stosowanych w przemyśle czujników i analizatorów. Nie dziwi więc fakt, że ich zakres komunikacji w sieci WiFi jest również znacznie uproszczony – tanie moduły radiowe nie zawsze wspierają nowe standardy i wprowadzane funkcje mające na celu poprawić klarowność komunikacji.

Problem stanowi też korzystanie w codziennej pracy z urządzeń starszej i nowszej generacji, które są podpięte do tego samego punktu dostępu. Kiedy do AP podłączane są działające wolnej urządzenia starszego typu, mamy do czynienia z sytuacją przypominają wyprzedzanie TIR-ów na autostradzie, które zmuszają pozostałych uczestników ruchu do zwolnienia i jazdy z taką samą prędkością. W tym przypadku AP musi ograniczyć prędkość przesyłania danych do szybkości, z którą komunikują się urządzenia starszej generacji. Problem ten ma szczególnie duże znaczenie w przedsiębiorstwach, w których korzysta się ze sprzętów reprezentujących różne generacje produktów. Duża liczba kolektorów danych, laptopów, telefonów VoIP, smartfonów czy urządzeń IoT powoduje, że sieć przestaje funkcjonować tak wydajnie, jak byśmy tego od niej oczekiwali.

Wirtualna komórka

Rozwiązaniem wspomnianych wyżej problemów jest technologia Virtual Cell (wirtualna komórka), która jest architekturą jednego kanału. Umożliwia ona kontrolowaną pracę wszystkich punktów dostępowych na tym samym kanale radiowym. Dzięki jej funkcjonalności sieć jest traktowana jako całość, a osoby korzystające z urządzeń bezprzewodowych mają dostęp tylko do jednego wirtualnego punktu, bez względu na to, ile access pointów faktycznie działa w ramach systemu. W jaki sposób wirtualna komórka przejmuje kontrolę nad urządzeniem, które samo inicjuje komunikację i decyduje o łączeniu się z konkretnym access pointem? Nie daje mu wyboru zmiany AP!

- W ten sposób Virtual Cell sprytnie wykorzystuje niedoskonałość standardu WiFi, zapewniając urządzeniom komunikację z AP oferującym najlepsze warunki, bez udziału algorytmów tych urządzeń. W konwencjonalnych sieciach byłoby to niemożliwe, choć zbliżamy się do tego poziomu w WiFi 6 - tłumaczy Artur Madejski – Product Manager rozwiązań Fortinet w firmie Veracomp.

Choć bezpieczny i bezawaryjny dostęp do sieci WiFi powinien odgrywać dużą rolę szczególnie w przedsiębiorstwach przemysłowych, w których szeroko rozumiane bezpieczeństwa danych jest jednym z priorytetów, to nie zawsze tak się dzieje. Jak wynika z najnowszego „Raportu o stanie technologii operacyjnej i cyberbezpieczeństwa”, opracowanego przez Fortinet, w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 74% firm, związanych ze środowiskiem OT stało się ofiarą włamania i kradzieży danych, co negatywnie odbiło się m.in. na produktywności, przychodach czy zaufaniu do marki.  By minimalizować ryzyko takich przypadków obok wydajnego i skutecznego firewall’a powinna stać równie bezpieczna i wydajna sieć dostępowa.


Więcej informacji na temat skutecznej ochrony sieci WiFi znajdziecie na naszej stronie: https://www.40camp.pl/przemysl-4-0/

Grupa Veracomp jest liderem dystrybucji z wartością dodaną (VAD - Value Added Distribution) w zakresie rozwiązań teleinformatycznych. Spółka prowadzi działalność w 17 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Grupa Veracomp dostarcza kompleksowe rozwiązania IT, które znajdują zastosowanie we wszystkich sektorach gospodarki. W portfolio spółki znajdują się m.in. specjalistyczne rozwiązania zabezpieczające firmy Fortinet, umożliwiające skuteczną ochronę i kontrolę używanej infrastruktury informatycznej.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Co może cobot? Universal Robots prezentuje zastosowania robotów współpracujących Biuro prasowe
2020-05-27 | 11:40

Co może cobot? Universal Robots prezentuje zastosowania robotów współpracujących

Warszawa, 27 maja 2020 – Małe i średnie firmy w Polsce w pierwszej kolejności planują robotyzację pakowania i paletyzacji (39,6% badanych), obsługi maszyn (37,6%), montażu
Przemysł Tarcza antykryzysowa. Promotech utrzyma miejsca pracy
2020-05-22 | 10:55

Tarcza antykryzysowa. Promotech utrzyma miejsca pracy

Promotech jest jedną z pierwszych, dużych, białostockich firm, które skorzystały z pomocy państwa w ramach tarczy antykryzysowej. Pozwoliło to firmie utrzymać miejsca pracy, mimo
Przemysł Etykiety RFID w pojemnikach wielokrotnego użytku w przemyśle
2020-05-14 | 11:30

Etykiety RFID w pojemnikach wielokrotnego użytku w przemyśle

Bez względu na branżę, w wielu zakładach produkcyjnych niedocenionymi elementami są pojemniki wielokrotnego użytku. Planiści, kierownicy produkcji, czy wreszcie bezpośredni pracownicy

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Sport

Siłownie i kluby fitness szykują się na przyjęcie klientów od 6 czerwca. Z ich usług tuż po otwarciu chce skorzystać 9,5 mln Polaków

W trakcie lockdownu 43 proc. Polaków ograniczyło swoją aktywność fizyczną, głównie ze względu na zamknięcie obiektów sportowych. Prawie 40 proc. nie podjęło żadnej aktywności w ciągu ostatnich 30 dni – wynika z badania MultiSport Index Pandemia. Optymistyczne jest jednak to, że 85 proc. Polaków, czyli ok. 27 mln osób, zamierza ćwiczyć częściej po zakończeniu pandemii, a aż 9,5 mln planuje skorzystać z obiektów sportowo-rekreacyjnych tuż po ich ponownym otwarciu. Siłownie, baseny i kluby fitness przygotowują się już do przyjęcia klientów w nowym reżimie sanitarnym, co nastąpi od 6 czerwca.

IT i technologie

Druk 3D niezastąpiony w czasie pandemii. Mimo to wiele mniejszych firm może nie przetrwać kryzysu

Trudności z logistyką i dostawami do klientów, ograniczenie dostępności komponentów produkowanych w Azji – to problemy, które branża technologiczna odczuła w związku z rozwojem pandemii. – Niektóre firmy mogą tego nie przetrwać – mówi Mariusza Babula z firmy Zortrax. W długim terminie kryzys związany z koronawirusem może mieć jednak dobroczynny wpływ na rynek. Drukarki 3D w czasie pandemii okazały się niezastąpione w produkcji środków ochrony osobistej dla personelu medycznego z uwagi na krótki czas realizacji zamówień. Wzrosła więc świadomość roli druku 3D w produkcji.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Konsument

Polacy coraz chętniej wybierają diety pudełkowe. Po okresie pandemii firmy cateringu dietetycznego mogą liczyć na wzrost sprzedaży

Pandemia i przymusowa izolacja sprzyjają tyciu. Przeciętny Polak przybierał na wadze średnio 0,5 kilograma tygodniowo. To paradoksalnie dobra wiadomość dla dietetycznych firm cateringowych, które odrabiają straty z marca i kwietnia. O ile do Wielkanocy ich spadki w zamówieniach sięgały nawet 50 proc., o tyle obecnie popyt znacznie się zwiększył. – Te firmy zostały o wiele mniej dotknięte skutkami koronawirusa niż pozostała część branży HoReCa – ocenia Marek Lekki, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Branży Cateringu Dietetycznego. Perspektywy dla rynku są optymistyczne.

Uroda

Stres związany z pandemią koronawirusa może powodować łysienie. W ostatnim czasie do trychologów zgłasza się coraz więcej osób z tym problemem

Jedną z częstych przyczyn wypadania włosów jest permanentny stres. Lęk i życie w napięciu negatywnie wpływają na kondycję całego organizmu, a co za tym idzie – osłabiają włosy i powodują liczne problemy skóry głowy. Włosy są bowiem barometrem odzwierciedlającym ogólny stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Czynnikiem, który napędza stres, jest pandemia koronawirusa, która spowodowała, że wielu osobom od kilku tygodni stale towarzyszą stres i niepewność. W ostatnich dniach do gabinetów trychologów zgłasza się coraz więcej osób z problemem utraty włosów.