Komunikaty PR

Big data. Rewolucja w bankowości

2013-11-21  |  06:00
Kontakt

Łukasz Drywa
Go Comms sp. z o.o.

Dietla 7/12
31-070 Kraków
l.drywa|gocomms.pl| |l.drywa|gocomms.pl
515018920
gocomms.pl

Wiele emocji i dyskusji wywołuje ostatnio Big Data. Publicyści i prawnicy zastanawiają się czy wykorzystanie ogólnie dostępnych danych z Internetu jest etyczne i zgodne z prawem. Pojawiają się głosy, że Big Data w działalności firm może stanowić zagrożenie dla prywatności konsumentów. Tymczasem odpowiednio opracowane dane pozyskane z ogólnodostępnych źródeł może ułatwić wzięcie kredytu. Na wykorzystaniu Big Data i nowych technologiach opiera się coraz więcej banków oraz firm z sektora szybkich pożyczek online. To nie ludzie, a specjalne algorytmy decydują czy nasz wniosek o kredyt zostanie rozpatrzony pozytywnie. Niezawodność całkowicie zautomatyzowanych systemów w ocenie ryzyka kredytowego jest niemal stuprocentowa.

 - Jeszcze klika lat temu, żeby otrzymać pożyczkę gotówkową musieliśmy iść do oddziału banku, mieć ze sobą dokumenty tożsamości oraz zaświadczenia o zarobkach. Wypełnialiśmy kilkustronicowy wniosek i czekaliśmy na decyzję, czasem nawet kilka dni. Obecnie, kiedy mamy coraz mniej czasu, oczekujemy, że kredyt otrzymamy od ręki, bez kilkudniowego oczekiwania.
Big Data i specjalne algorytmy pozwalają na całkowite zautomatyzowanie systemu scoringowego. Algorytmy analizują kilka tysięcy danych na sekundę i w przeciwieństwie do ludzi są całkowicie obiektywne. Opieranie decyzji kredytowych w oparciu jedynie o dane z tradycyjnych biur informacji gospodarczych czy Biura Informacji Kredytowej jest niewystarczające. Coraz więcej czasu konsumenci spędzają w Internecie, dlatego odpowiednio przetworzone dane pozwalają na podjęcie błyskawicznej decyzji kredytowej - mówi Sebastian Diemer, prezes Kreditech i Kredito24.
Automatyczne systemy scoringowe mogą przetwarzać informacje pozyskane z plików cookies oraz z serwisów społecznościowych oraz zakupowych. Analiza profilu na Facebooku i powiązania ze znajomymi mogą potwierdzić np. miejsce zatrudnienia, a historia zakupów na allegro czy ebayu wiarygodność finansową.

Odpowiednie wykorzystanie Big Data w ocenie zdolności kredytowej umożliwia również udzielanie pożyczek za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne z systemami operacyjnymi. Prezes Kreditech przekonuje, że łatwość otrzymania kredytu oraz szybkość będą stanowić o przewadze nad konkurencją, mniej istotne będą dla klientów niewielkie z reguły różnice w oprocentowaniu i opłatach za udzielenie pożyczki. Już teraz coraz więcej instytucji finansowych wykorzystuje nowe technologie w swojej działalności. Banki oferują przelewy za pomocą facebooka, firmy pożyczkowe udzielają pożyczek za pomocą aplikacji na smartfony i tablety.

- Algorytmy, które analizują Big Data pełnią również ważną rolę w odpowiedzialnej działalności kredytowej. Analizując dane z tradycyjnych biur informacji gospodarczych, jak również z Internetu, w tym facebooka możemy pożyczać  tylko tym, którzy będą w stanie spłacić kredyt - podkreśla Sebastian Diemer.

Big Data może być i jest wykorzystywane nie tylko w procesie badania zdolności kredytowej. Odpowiednio przetworzone dane pozwalają bankom przewidywać potrzeby klientów i przedstawiać indywidualne oferty.
Big Data i automatyczne systemy oceny zdolności kredytowej są  przyszłością branży bankowej. Zastosowanie z powodzeniem mogą również znaleźć w branży ubezpieczeniowej oraz firmach leasingowych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bankowość „Kierunki 2021” z agencją Idea Creative Group Biuro prasowe
2021-04-06 | 13:30

„Kierunki 2021” z agencją Idea Creative Group

Pandemia sprawiła, iż wiele gospodarek tak aktualnie potrzebuje, jak i w dłuższej perspektywie potrzebować będzie ogromnego wsparcia inwestycyjnego. Instrumentem, w którym upatruje
Bankowość Savangard bezpłatnie dostarczy bankom agregator API
2021-03-30 | 11:00

Savangard bezpłatnie dostarczy bankom agregator API

Choć od wdrożenia dyrektywy PSD2 w Polsce minęło już półtora roku, rozwiązania otwartej bankowości wciąż nie są standardem rynkowym. Tymczasem, usługi takie jak AIS czy PIS
Bankowość Getin Bank ponownie doceniony za wysoką jakość obsługi
2021-03-29 | 11:40

Getin Bank ponownie doceniony za wysoką jakość obsługi

Getin Bank zwyciężył w kategorii „Najlepsza Obsługa w Placówce” w 6. edycji projektu Instytucja Roku, organizowanej przez portal mojebankowanie.pl. Eksperci, oceniając

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz bliżej rozwiązanie problemu kredytów frankowych. Unieważnienie umów oznaczałoby straty dla banków od 70 mld do nawet 230 mld zł

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty we frankach, oraz sektor bankowy z niecierpliwością czekają na uchwałę Sądu Najwyższego w sprawie rozstrzygania sporów o kredyty frankowe. Ma ono nastąpić 13 kwietnia. Zdaniem dr. hab. Witolda Potwory z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu sprawiedliwe wydaje się proponowane przez KNF przeliczanie kwoty kredytu po kursach z dnia ich zaciągnięcia. Być może jednak Sąd Najwyższy zaproponuje inne rozwiązanie. Ekspert podkreśla, że szkodliwe byłoby rozwiązanie obciążające tylko jedną stronę sporu – kredytobiorców lub banki. KNF policzyła, że koszty dla banków w przypadku unieważnienia umów kredytowych mogłyby sięgnąć od 70 do 234 mld zł w zależności od przyjętego wariantu.

Prawo

Firmy rodzinne w Polsce generują 18 proc. PKB i 332 mld zł przychodu. Nowe przepisy mają ułatwić ich funkcjonowanie i sukcesję

W Polsce działa ok. 830 tys. firm rodzinnych. Generują rocznie 332 mld zł, co piąta wypracowana w naszym kraju złotówka jest wynikiem właśnie ich pracy. W ciągu najbliższych pięciu lat w ręce kolejnej generacji przejdzie ok. 57 proc. firm rodzinnych, ale tylko nieco ponad 8 proc. następców deklaruje chęć ich poprowadzenia. Do konsultacji trafił niedawno projekt ustawy o fundacji rodzinnej, który ma pomóc rozwiązać problem sukcesji, umożliwi też firmom rodzinnym stabilny rozwój w perspektywie wielopokoleniowej. – To odpowiedź na oczekiwania prywatnej przedsiębiorczości – ocenia Piotr Aleksiejuk z kancelarii Wojarska Aleksiejuk i Wspólnicy.

Prawo

Transport autokarowy pominięty w Krajowym Planie Odbudowy. Najbardziej poszkodowana będzie tzw. Polska powiatowa

W transporcie wojewódzkim, powiatowym i gminnym jest wykorzystywanych ok. 35 tys. autobusów, których średni wiek wynosi 18,6 lat, ale wiele z nich ma nawet 30 lat i więcej. Na wymianę starego, nieekologicznego taboru nie przewidziano żadnych środków w Krajowym Planie Odbudowy – podkreśla Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji, która zrzesza przewoźników autokarowych. Jak wskazuje, rząd całkowicie pominął potrzeby transportowe tzw. Polski powiatowej, zamiast tego przeznaczając środki na rozwój 1,2 tys. nowych autobusów dla dużych miast.

Farmacja

Choroba Parkinsona coraz częściej dotyka młodych ludzi. Pandemia znacząco opóźnia diagnostykę i leczenie.

– Minęły już czasy, kiedy Parkinson był problemem ludzi starszych. Najmłodszy chory, z którym rozmawiałem, miał pierwsze objawy w wieku 16 lat – mówi wiceprezes Fundacji Chorób Mózgu Wojciech Machajek. Chorobę Parkinsona, na którą cierpi w Polsce ok. 100 tys. osób, diagnozuje się coraz częściej i u coraz młodszych. W ostatnich latach poprawił się dostęp do leczenia zaawansowanego stadium choroby, a w ramach dwóch programów lekowych pacjenci mają dostęp do nowoczesnych terapii infuzyjnych. Kluczowe znaczenie dla sprawności chorych ma jednak wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia, co ostatnio utrudnia pandemia.