Komunikaty PR

Certyfikat FSC - opinie Etisoft na temat programu certyfikacji

2020-07-10  |  09:00

W obecnych czasach pojęcie zrównoważonego rozwoju stało się integralną częścią każdej działalności biznesowej. Firmy bardziej koncentrują się na dostarczaniu produktów przyjaznych dla środowiska, wykorzystując odpowiednie materiały, które nie wpływają negatywnie na przyrodę. Certyfikat FSC jest jednym z ważniejszych składowych polityki racjonalnego gospodarowania zasobami w nowoczesnej firmie. Papier z recyklingu, papier do etykiet – to tylko niektóre z elementów wspierających większe dobro takie jak: ochrona lasów, zagrożonych gatunków zwierząt, czy zapewnieniu dostępu do terenów zielonych przyszłym pokoleniom. A ten temat wygląda w praktyce? Przedstawiamy szczegóły i opinie Etisoft.  

Racjonalna gospodarka leśna z certyfikatem FSC

FSC oznacza „Forest Stewardship Council” i jest organizacją non-profit, której misją jest dbanie o nasze lasy i ich domowników - poprzez ochronę gatunków roślin i zwierząt, praw ludności tubylczej, bezpieczeństwa pracowników leśnych i wiele innych. System certyfikacji uruchomiony został w 1994 roku i zapewnia odpowiedzialne zarządzanie lasami na całym świecie. Obecnie ponad 200 milionów hektarów lasów, w ok. 80 krajach posiada certyfikat FSC. W Polsce z kolei 96% zasobów Lasów Państwowych może korzystać z certyfikatu FSC. Wyłączone są spod niego zasoby m.in. Puszczy Białowieskiej, czy Hajnówki. Istnieje kilka innych programów certyfikacji lasów o podobnych misjach, ale certyfikacja FSC jest znana z tego, że jest najbardziej rygorystyczna, a zatem niezawodna.

Papier z recyklingu i nie tylko…

Firmy, które otrzymały certyfikat, zazwyczaj eksponują go na swoich wyrobach. Znak FSC jest łatwo rozpoznawalny – składa się z drzewa i podpisu „FSC”. Gdzie można go spotkać? Na kartonach z sokami, napojami, czy mlekiem. To jednak nie wszystko. Znajdziemy go bowiem także na drewnianych meblach i panelach podłogowych. Przedsiębiorstwo, które chce umieścić etykietę FSC na swoich produktach, musi najpierw uzyskać certyfikat łańcucha pochodzenia produktu. Certyfikat ten stanowi dowód, że wykorzystywane materiały pochodzą z lasów certyfikowanych w systemie FSC, a podmiot przestrzega dobrych praktyk w całym procesie produkcyjnym oraz w całym łańcuchu dostaw.

Certyfikat FSC w praktyce – opinie Etisoft na temat certyfikacji

Co certyfikat FSC może oznaczać dla firmy? Poznajmy opinie Etisoft.

- W naszej firmie od dłuższego czasu pozyskujemy papier z recyklingu i wyroby z niego wytworzone, które posiadają symbol FSC. Służą nam one do produkcji etykiet zawierających papier – mówi z Agnieszka Różańska z Etisoft. - Tym samym wspierając odpowiedzialne pozyskiwanie drewna, sami możemy posługiwać się wspomnianym certyfikatem. To istotne nie tylko dla nas, ale i dla naszych odbiorców – zarówno z Polski, jak i zza granicy. Kiedy widzą produkt z napisem FSC, mogą być pewni, że nie został on wyprodukowany kosztem lasu, zwierząt, roślin, ani ludzi, których byt jest od nich zależny. Drewno pozyskane w 100% z surowca certyfikowanego jest bardzo drogie. Stąd możliwość korzystania także z surowców mieszanych lub pochodzących z recyklingu. Wówczas procent surowca pochodzącego z kontrolowanych źródeł jest odpowiednio mniejszy, ale nadal jego dostawca może korzystać z certyfikatu FSC – dodaje ekspert z Etisoft.

Papier z recyklingu – czy widać różnicę? - opinie Etisoft na temat różnic

Na koniec warto rozwiać wątpliwości - czy papier z recyklingu różni się od „zwykłego? - Zdecydowanie nie. Nie ma różnicy zarówno w wyglądzie, jak i jakości produktów, które zostały wykonane z tego surowca - twierdzi ekspert z Etisoft. Jedyna różnica to pochodzenie materiału. Decydując się jednak na papier z recyklingu lub certyfikację FSC mamy jednak pewność, że dbamy o środowisko, a co za tym idzie, zachowamy lasy dla przyszłych pokoleń.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Rola systemów C4I w zapewnianiu łączności w siłach zbrojnych Biuro prasowe
2024-04-23 | 14:00

Rola systemów C4I w zapewnianiu łączności w siłach zbrojnych

Sebastian Philipp, Key Account Manager w Panasonic TOUGHBOOK, ekspert w dziedzinie systemów C4I Systemy C4I, skrót od Command, Control, Communications, Computer, Intelligence,
IT i technologie Fundacja Tech To The Rescue wesprze ponad 100 organizacji
2024-04-23 | 13:30

Fundacja Tech To The Rescue wesprze ponad 100 organizacji

Akcelerator AI for Changemakers - stworzony przez Tech To The Rescue ze wsparciem AWS - pomoże organizacjom non-profit, instytucjom i firmom społecznym wykorzystać sztuczną inteligencję w
IT i technologie Model Meta Llama 3 dostępny w AWS Bedrock
2024-04-23 | 13:15

Model Meta Llama 3 dostępny w AWS Bedrock

AWS (Amazon Web Services) ogłosił dziś dostępność modelu Meta Llama 3 w Amazon SageMaker JumpStart. Model Llama 2 jest dostępny w Amazon SageMaker JumpStart i Amazon Bedrock od zeszłego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zwolnienia lekarskie w prywatnej opiece medycznej są ponad dwa razy krótsze niż w publicznej. Oszczędności dla gospodarki to ok. 25 mld zł

Stan zdrowia pracujących Polaków wpływa nie tylko na konkurencyjność firm i koszty ponoszone przez pracodawców, ale i na całą gospodarkę. Jednak zapewnienie dostępu do szybkiej i efektywnej opieki zdrowotnej może te koszty znacząco zmniejszyć. Podczas gdy średnia długość zwolnienia lekarskiego w publicznym systemie ochrony zdrowia wynosi 10 dni, w przypadku opieki prywatnej to już tylko 4,5 dnia – wynika z badania Medicover. Kilkukrotnie niższe są też koszty generowane przez poszczególne jednostki chorobowe, co pokazuje wyraźną przewagę prywatnej opieki. Zapewnienie dostępu do niej może ograniczyć ponoszone przez pracodawców koszty związane z prezenteizmem i absencjami chorobowymi w wysokości nawet 1,5 tys. zł na pracownika.

Ochrona środowiska

Trwają prace nad szczegółami ścisłej ochrony 20 proc. lasów. Prawie gotowy jest także projekt ws. kontroli społecznej nad lasami

Postulat ochrony najcenniejszych lasów w Polsce znalazł się zarówno w „100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów”, jak i w umowie koalicyjnej zawartej po wyborach 15 października 2023 roku. W wyznaczonym terminie nie udało się dotrzymać wyborczej obietnicy, ale prace nad nowymi regulacjami przyspieszają. Wśród priorytetów jest objęcie ochroną 20 proc. lasów najbardziej cennych przyrodniczo i ustanowienie kontroli społecznej nad lasami. Ministerstwo Klimatu i Środowiska konsultuje swoje pomysły z przedstawicielami różnych stron, m.in. z leśnikami, ekologami, branżą drzewną i samorządami.

Motoryzacja

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do sprzedaży w Polsce. Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut

Według danych IBRM Samar w Polsce w pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku zarejestrowano 533 auta chińskich producentów. Jednak niedługo mogą się one pojawiać na polskich drogach znacznie częściej, ponieważ swoją obecność na tutejszym rynku zapowiedziało już kilku kolejnych producentów z Państwa Środka. Chińskich samochodów, przede wszystkim elektryków, coraz więcej sprzedaje się również w Europie. Prognozy zakładają, że ich udział w europejskim rynku do 2025 roku ma zostać niemal podwojony. – Jakość produktów dostarczanych przez chińskich producentów jest dzisiaj zdecydowanie lepsza i dlatego one z powodzeniem konkurują z producentami europejskimi – mówi Wojciech Drzewiecki, prezes IBRM Samar.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.