Komunikaty PR

Cyberslacking przyciąga hackerów?

2019-05-15  |  13:30
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Langer
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
katarzyna.langer|flpr.pl| |katarzyna.langer|flpr.pl
690 000 722
www.flpr.pl
Do pobrania G DATA ( 0.2 MB )

W dzisiejszych czasach w wielu przedsiębiorstwach komputer z dostępem do internetu stał się głównym narzędziem wykonywania obowiązków. Pracujemy w chmurze, wykorzystujemy media społecznościowe, dostęp do sieci w firmie jest zatem niezbędny. Coraz częściej spotkać się można jednak ze zjawiskiem cyberslackingu. Co to takiego i jakim jest zagrożeniem dla pracodawców?

 

Pod przykrywką pracy

Cyberslacking, to wykorzystanie internetu dostępnego w pracy do celów prywatnych. Pracownik zamiast wykonywać swoje obowiązki przegląda sieć, w zupełnie innym celu niż powinien. Najczęściej jest to sprawdzanie prywatnej poczty, przeglądanie sklepów internetowych, serwisów informacyjnych, ale także scrollowanie Facebooka i Instagrama. Pojęcie cyberslacking to angielska nazwa na zjawisko cyberlenistwa. Dane dostarczone przez Gemius, obrazują, jak istotny dla pracodawców jest ten problem - aż 93% internetowej populacji, wykorzystuje sieć do innych celów niż wypełnianie swoich pracowniczych obowiązków.

Łatwo i przyjemnie, a może z nudy?

Jedną z głównych przyczyn cyberclackingu, jest łatwy dostępu do internetu w pracy, już jedno kliknięcie może oderwać pracownika od jego zadań. Inna przyczyna wiąże się z ludzką naturą, jak wiadomo, jeśli coś jest zakazane, staje się bardziej kuszące. Pracownicy zazwyczaj w pewnym stopniu są świadomi, że wykorzystywanie firmowego łącza do celów prywatnych nie zyskuje u pracodawcy zbyt dużej aprobaty. Jednak właśnie dlatego jest to bardziej atrakcyjne. Kolejna przyczyna to brak motywowania pracownika. Nie widzi on szansy na rozwój, postęp, polepszenie swojej sytuacji, dlatego staje się coraz mniej zaabsorbowany pracą. Obowiązki wykonuje w sposób powierzchowny, nie wykazując zaangażowania, a czas spędzony w pracy woli poświęcić na drobne przyjemności, do których należy właśnie korzystanie z internetu.

Straty, straty, straty...

Cyberslacking, to dla pracodawców znaczące zagrożenie. Pracownik, który jest oderwany od swoich obowiązków i pochłonięty przeszukiwaniem internetu i rozrywką (np. gry online w czasie pracy lub oglądanie filmiki z kotami) jest mniej efektywny, a zatem mniej wartościowy dla firmy. Obowiązki i zasady pracy, określane najczęściej w regulaminie firmy, jasno wyjaśniają, że osoba wykonująca zadania, ma robić to z korzyścią dla przedsiębiorstwa, a surfowanie po internecie na pewno tego nie czyni. Oprócz strat finansowych, nadmierne korzystanie w pracy z sieci, generuje także opóźnienia — projekty nie są zamykane na czas, a realizacje niedokończone.

Jak zwalczać, oto jest pytanie

Jak firma może bronić się przed cyberslackingiem? Najważniejsze to uświadomić pracownikom, że nadmierne przeglądanie internetu w pracy nie jest mile widziane oraz że ma negatywny wpływ działanie firmy. Jeżeli to nie przyniesie skutku, czas na bardziej radykalne działania. Oczywiście nie ma tutaj mowy o śledzeniu pracownika i notorycznego zaglądaniu mu przez ramię. Można stosować znacznie subtelniejsze metody, np. monitoring działań pracowników w internecie. Pozwala on ustalić jakie strony internetowe i aplikacje na komputerze pracownika są nadużywane w celach prywatnych i ograniczyć do nich dostęp. Narzędziem, które umożliwi ten proces, jest funkcja Policy Manager, dostępna w biznesowych rozwiązaniach antywirusowych od G DATA. Umożliwianie tylko zablokowanie możliwości korzystania z tych stron, ale także ochronę firmowego sprzętu. Z niezabezpieczonych witryn do komputera mogą przedostać się szkodliwe wirusy, które wykradają firmowe dane. Koniecznie jednak należy powiadomić pracowników o takim działaniu i jego konsekwencjach. Warto pomyśleć także o wtórnym motywowaniu — dzięki nowym celom i szansom, poziom zaangażowania osób zatrudnionych może znacznie wzrosnąć na rzecz ograniczenia prywatnego wykorzystywania sieci.

W czasie pracy każdy powinien wykonywać powierzone mu obowiązki, pozostając tym samym do dyspozycji pracodawcy. Dlatego też ma on prawo do ograniczenia działań, które uniemożliwiają pracownikowi, efektywną realizację zadań — wtedy internet jest wyłącznie narzędziem pracy. Obowiązki służbowe, należy przedłożyć nad prywatne korzystanie z sieci. Jednak pracodawca również musi zachować zdrowy umiar, gdyż zbyt ograniczony pracownik może całkiem stracić chęci do pracy i być znacznie większym ciężarem dla firmy.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Zostań najbardziej rowerową firmą IT i wesprzyj potrzebujące dzieci! Biuro prasowe
2019-07-23 | 11:00

Zostań najbardziej rowerową firmą IT i wesprzyj potrzebujące dzieci!

Ruszyły zapisy do Bike IT Challenge - rywalizacji rowerowej dla pracowników branży IT. Biorąc udział w zabawie, pracownicy firm IT wspierają najbardziej potrzebujące dzieci na
IT i technologie Grape Up: Kubernetes zmienił sposób tworzenia aplikacji
2019-07-23 | 10:58

Grape Up: Kubernetes zmienił sposób tworzenia aplikacji

W czerwcu minęło 5 lat kiedy to Google oficjalnie ogłosił otwarcie projektu Kubernetes i udostępnił go jako narzędzie open source społeczności zainteresowanej tworzeniem oprogramowania w
IT i technologie RX500e kolorowa drukarka do etykiet RFID
2019-07-23 | 09:15

RX500e kolorowa drukarka do etykiet RFID

Najnowsza drukarka firmy Primera RX500e, to w pełni kolorowa drukarka etykiet z wbudowanym, automatycznym systemem kodującym RFID. Wykorzystuje najnowszą technologię druku atramentowego o

Kalendarium

MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce

Firma

Prywatna opieka zdrowotna stawia na stomatologię. Rynek jest już wart ponad 10 mld zł

W kolejnych latach dynamiczny wzrost rynku usług stomatologicznych będzie napędzany m.in. przez rosnącą świadomość Polaków dotyczącą stanu zdrowia i wyglądu uzębienia. Pacjenci w zdecydowanej większości korzystają z usług prywatnych gabinetów i mają coraz większe oczekiwania. Aby na nie lepiej odpowiadać, polski rynek stomatologiczny musi się konsolidować. Duże sieci szukają innowacyjnych gabinetów, które chcą do nich dołączyć, z korzyścią dla siebie i pacjentów. Po konsolidacji są w stanie zwiększyć przychody o ok. 30 proc. – wynika z obserwacji Medicover Stomatologia.

Finanse

Organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne mają problem z pozyskaniem finansowania z banków komercyjnych. Wsparcie BGK pozwoliło im stworzyć już tysiąc miejsc pracy

Blisko 900 beneficjentów, 1,1 tys. pożyczek o wartości ok. 100 mln zł, prawie tysiąc nowych i 1,5 tys. utrzymanych istniejących miejsc pracy – to dotychczasowy bilans realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego programu wsparcia Ekonomii Społecznej, dzięki któremu organizacje pozarządowe, spółdzielnie i spółki non profit mogą aplikować o tanie pożyczki i gwarancje do kredytów. Takie podmioty mają dużą potrzebę finansowania, ale mocno ograniczoną możliwość skorzystania z oferty banków komercyjnych. Dla wielu z nich program BGK to jedyna możliwość pozyskania finansowego wsparcia.

Patronaty Newserii

XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica

Prawo

Pracownicze plany kapitałowe mogą pomóc polskiej giełdzie. Spodziewany jest znaczący wzrost obrotów i większa liczba debiutów

Warszawska giełda liczy na duży zastrzyk kapitału w związku z wejściem nowego inwestora instytucjonalnego, jakim będą pracownicze plany kapitałowe. Na polski parkiet napłynie dodatkowych kilka miliardów złotych rocznie, co może pobudzić obroty, zniechęcić spółki do wycofywania się z notowań, za to zachęcić nowe podmioty do debiutów. – Dodatkowy kapitał z kraju powinien także zachęcić zagranicznych inwestorów. Tym bardziej że na rynku nie brakuje taniego pieniądza – mówi Tomasz Prusek, prezes Fundacji Przyjazny Kraj.

IFA 2019 Berlin

Telekomunikacja

M. Boni: Budowa 5G wymaga odpowiednich regulacji i zachęt do inwestycji. Polskie firmy na razie są mało zaawansowane cyfrowo

Co trzecia firma w Polsce należy do cyfrowych „naśladowców" i „spóźnialskich” z ograniczonymi inwestycjami lub bez żadnych planów związanych z cyfryzacją biznesu. Jedynie 5 proc. to liderzy transformacji. Dzięki przyjęciu przez Sejm megaustawy, cyfryzacja polskich firm może znacznie przyspieszyć. Konieczne są jednak decyzje rządu i regulatorów, aby Polska dogoniła liderów. Niezbędne też są zachęty dla firm do inwestowania – podkreśla Michał Boni, były minister cyfryzacji.

Złote Spinacze 2019