Komunikaty PR

Cyberslacking przyciąga hackerów?

2019-05-15  |  13:30
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Langer
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
katarzyna.langer|flpr.pl| |katarzyna.langer|flpr.pl
690 000 722
www.flpr.pl
Do pobrania G DATA ( 0.2 MB )

W dzisiejszych czasach w wielu przedsiębiorstwach komputer z dostępem do internetu stał się głównym narzędziem wykonywania obowiązków. Pracujemy w chmurze, wykorzystujemy media społecznościowe, dostęp do sieci w firmie jest zatem niezbędny. Coraz częściej spotkać się można jednak ze zjawiskiem cyberslackingu. Co to takiego i jakim jest zagrożeniem dla pracodawców?

 

Pod przykrywką pracy

Cyberslacking, to wykorzystanie internetu dostępnego w pracy do celów prywatnych. Pracownik zamiast wykonywać swoje obowiązki przegląda sieć, w zupełnie innym celu niż powinien. Najczęściej jest to sprawdzanie prywatnej poczty, przeglądanie sklepów internetowych, serwisów informacyjnych, ale także scrollowanie Facebooka i Instagrama. Pojęcie cyberslacking to angielska nazwa na zjawisko cyberlenistwa. Dane dostarczone przez Gemius, obrazują, jak istotny dla pracodawców jest ten problem - aż 93% internetowej populacji, wykorzystuje sieć do innych celów niż wypełnianie swoich pracowniczych obowiązków.

Łatwo i przyjemnie, a może z nudy?

Jedną z głównych przyczyn cyberclackingu, jest łatwy dostępu do internetu w pracy, już jedno kliknięcie może oderwać pracownika od jego zadań. Inna przyczyna wiąże się z ludzką naturą, jak wiadomo, jeśli coś jest zakazane, staje się bardziej kuszące. Pracownicy zazwyczaj w pewnym stopniu są świadomi, że wykorzystywanie firmowego łącza do celów prywatnych nie zyskuje u pracodawcy zbyt dużej aprobaty. Jednak właśnie dlatego jest to bardziej atrakcyjne. Kolejna przyczyna to brak motywowania pracownika. Nie widzi on szansy na rozwój, postęp, polepszenie swojej sytuacji, dlatego staje się coraz mniej zaabsorbowany pracą. Obowiązki wykonuje w sposób powierzchowny, nie wykazując zaangażowania, a czas spędzony w pracy woli poświęcić na drobne przyjemności, do których należy właśnie korzystanie z internetu.

Straty, straty, straty...

Cyberslacking, to dla pracodawców znaczące zagrożenie. Pracownik, który jest oderwany od swoich obowiązków i pochłonięty przeszukiwaniem internetu i rozrywką (np. gry online w czasie pracy lub oglądanie filmiki z kotami) jest mniej efektywny, a zatem mniej wartościowy dla firmy. Obowiązki i zasady pracy, określane najczęściej w regulaminie firmy, jasno wyjaśniają, że osoba wykonująca zadania, ma robić to z korzyścią dla przedsiębiorstwa, a surfowanie po internecie na pewno tego nie czyni. Oprócz strat finansowych, nadmierne korzystanie w pracy z sieci, generuje także opóźnienia — projekty nie są zamykane na czas, a realizacje niedokończone.

Jak zwalczać, oto jest pytanie

Jak firma może bronić się przed cyberslackingiem? Najważniejsze to uświadomić pracownikom, że nadmierne przeglądanie internetu w pracy nie jest mile widziane oraz że ma negatywny wpływ działanie firmy. Jeżeli to nie przyniesie skutku, czas na bardziej radykalne działania. Oczywiście nie ma tutaj mowy o śledzeniu pracownika i notorycznego zaglądaniu mu przez ramię. Można stosować znacznie subtelniejsze metody, np. monitoring działań pracowników w internecie. Pozwala on ustalić jakie strony internetowe i aplikacje na komputerze pracownika są nadużywane w celach prywatnych i ograniczyć do nich dostęp. Narzędziem, które umożliwi ten proces, jest funkcja Policy Manager, dostępna w biznesowych rozwiązaniach antywirusowych od G DATA. Umożliwianie tylko zablokowanie możliwości korzystania z tych stron, ale także ochronę firmowego sprzętu. Z niezabezpieczonych witryn do komputera mogą przedostać się szkodliwe wirusy, które wykradają firmowe dane. Koniecznie jednak należy powiadomić pracowników o takim działaniu i jego konsekwencjach. Warto pomyśleć także o wtórnym motywowaniu — dzięki nowym celom i szansom, poziom zaangażowania osób zatrudnionych może znacznie wzrosnąć na rzecz ograniczenia prywatnego wykorzystywania sieci.

W czasie pracy każdy powinien wykonywać powierzone mu obowiązki, pozostając tym samym do dyspozycji pracodawcy. Dlatego też ma on prawo do ograniczenia działań, które uniemożliwiają pracownikowi, efektywną realizację zadań — wtedy internet jest wyłącznie narzędziem pracy. Obowiązki służbowe, należy przedłożyć nad prywatne korzystanie z sieci. Jednak pracodawca również musi zachować zdrowy umiar, gdyż zbyt ograniczony pracownik może całkiem stracić chęci do pracy i być znacznie większym ciężarem dla firmy.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Jaka jest przyszłość VR i AR w reklamie i handlu? Za nami Augmented Advertising Biuro prasowe
2019-05-20 | 18:00

Jaka jest przyszłość VR i AR w reklamie i handlu? Za nami Augmented Advertising

Badacze, marketingowcy, sprzedawcy oraz praktycy wdrożeń technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości spotkali się w Warszawie, podczas pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej
IT i technologie Cyfrowy rozwój biznesu z SAP Business One
2019-05-20 | 15:00

Cyfrowy rozwój biznesu z SAP Business One

W ubiegłym tygodniu, w Krakowie odbył się SAP Business One RoadShow. Wydarzenie zainaugurowało cykl spotkań z przedsiębiorcami, organizowanych przez SAP Polska, przy wsparciu firm
IT i technologie Ricoh przejmuje LAKE Solutions AG
2019-05-20 | 14:54

Ricoh przejmuje LAKE Solutions AG

Szwajcarski oddział Ricoh ogłosił przejęcie Lake Solutions AG – firmy świadczącej usługi IT z zakresu przechowywania danych, bezpieczeństwa oraz integracji z chmurą. Dzięki tej

Kalendarium

Infrastruktura

Pomorskie stawia na innowacyjną branżę stoczniową. Region chce przyciągać kolejne firmy z tego sektora

Potencjał sektora stoczniowego w Polsce dynamicznie się rozwija, a firmy działające w tej branży dostają zamówienia na coraz bardziej zaawansowane technologicznie produkty. Na gdańskiej Wyspie Ostrów – dzięki rewitalizacji terenów postoczniowych prowadzonej przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną – powstaje nowoczesna infrastruktura, która ma zachęcać do inwestycji kolejne firmy z sektora morskiego. Powstawanie innowacji w branży napędzane jest także przez programy wsparcia dla start-upów i kształcenie kadr z zakresu automatyzacji i programowania.

Przemysł

4,5 mld zł może w tym roku trafić z NCBR do polskich spółek. Firmy muszą spełnić tylko jeden warunek – muszą być innowacyjne

Wsparcie w wysokości 50 mld zł i ponad 10 tys. umów zawartych z beneficjentami – to bilans 10 lat działalności Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Tylko w tym roku NCBR ma do rozdysponowania kolejne 4,5 mld zł, z czego blisko połowę w ramach konkursu Szybka Ścieżka, która cieszy się największym zainteresowaniem przedsiębiorstw. O granty może się starać w zasadzie każda firma, głównym warunkiem jest jednak innowacyjność projektu i komponent badawczo-rozwojowy.

Transport

Przybywa zielonych autobusów w Polsce. W 2018 roku na ulice miast wyjechało 317 autobusów z alternatywnymi napędami

Sprzedaż ekologicznych autobusów miejskich dynamicznie rośnie. W ubiegłym roku na drogi polskich aglomeracji wyjechało 317 ekoautobusów, w tym 63 elektryki i 200 hybryd. – w połączeniach między miastami udział tych pojazdów jest niewielki, bo trudno je wykorzystywać na dalekich trasach – mówi Bogdan Kurys, wiceprezes firmy Sindbad. Jednak flota autokarów także staje się coraz bardziej ekologiczna. – Potrzeba wymiany sprzętu jest wymuszona, inaczej nie moglibyśmy realizować połączeń międzynarodowych – ocenia Kurys.

Konsument

Od lipca program Rodzina 500+ będzie obejmował 6,8 mln dzieci. Nie wpłynął na dzietność, ale ma pozytywny wpływ na gospodarkę

Statystyki GUS pokazują, że program Rodzina 500+ nie jest skutecznym narzędziem kształtowania polityki demograficznej, ale – jak podkreśla były minister finansów Stanisław Kluza – należy go pozytywnie oceniać w kontekście jego długoterminowego oddziaływania na gospodarkę i kształtowania polityki prorodzinnej państwa. Rodzina 500+ jest programem o charakterze sprawiedliwościowym, redystrybucyjnym i istotnie przekłada się na stabilny i zrównoważony rozwój gospodarczy – uważa ekonomista.