Komunikaty PR

Jak przeprowadzić renowację posadzek?

2019-07-26  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt

Tomasz Banaś
Open Media

Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
tomek|openmedia.pl| |tomek|openmedia.pl
606501415
openmedia.pl
Do pobrania jpg ( 0.34 MB )

Dwumiesięczna przerwa wakacyjna to dla jednych czas odpoczynku, a dla innych wytężonej pracy. Gdy szkoły są puste, zarządcy przeprowadzają remonty budynków. Ich obowiązkiem jest zapewnienie czystych i bezpiecznych posadzek w salach lekcyjnych, gimnastycznych, na korytarzach i w toaletach. Jak przeprowadzić skuteczną renowację podłóg i zdążyć przed rokiem szkolnym?

Czystość i higiena w oświacie mają znaczenie szczególne. Otoczenie, w jakim kształcą się dzieci wpływa na ich zdrowie i nie tylko. To ze szkoły młodzież wynosi poczucie czystości i nawyki związane z higieną, które później przenosi do dorosłego życia. Szkoły mają też ustawowy obowiązek wdrażania planów higieny. Pomagają w tym ujednolicone procedury oraz modułowe i prosto skonstruowane systemy czyszczące, podlegające adaptacji do specyficznych wymogów danego budynku. Szkoły mogą też liczyć na wsparcie firm dostarczających profesjonalne środki czystości, takich jak np. Ecolab. Pomogą one opracować plan higieny, przeszkolą pracowników i wyposażą ich w materiały pomocnicze, karty procedur oraz oznakowane kolorami i certyfikowane produkty, minimalizujące ryzyko infekcji.

- Codzienne dbanie o czystość w szkołach jest zajęciem bardzo czasochłonnym. Warto korzystać więc z dostępnych na rynku rozwiązań ułatwiających ten proces, takich jak wózki Mobilette Vario Flexx, które w połączeniu ze specjalnie zaprojektowanymi mopami, pozwalają obniżyć zużycie wody nawet o połowę w porównaniu do systemów dwuwiaderkowych – mówi Aneta Krupa, Marketing Manager Ecolab Polska.

Jednak mimo najlepszych chęci i czuwania nad przestrzeganiem procedur, nie wszystkie czynności niezbędne do zapewnienia odpowiedniej czystości i bezpieczeństwa w szkole da się wykonać w roku szkolnym. Na renowację lub gruntowne czyszczenie podłóg potrzeba zdecydowanie więcej czasu niż trwa przerwa lekcyjna. Najlepszym momentem na wykonanie tych prac są więc wakacje.

5 czynników procesu czyszczenia

Na proces czyszczenia podłóg składa się 5 czynników: czas, temperatura, procesy chemiczne, procesy mechaniczne, procedury. Czas pozwala, aby działanie temperatury, procesów mechanicznych i chemicznych doprowadziło do zadowalających i powtarzalnych wyników. Temperatura z kolei przyspiesza procesy chemiczne i pomaga środkom czystości zemulgować i usunąć brud. Różne rodzaje zabrudzeń wymagają innej temperatury. W codziennej pielęgnacji stosuje się wodę zimną. Ciepła woda zalecana jest m.in. do mycia pianowego, ponieważ lepiej wspomaga proces usuwania brudu. Procesy chemiczne to nic innego jak czyszczenie, w którym kluczową rolę odgrywa dobór odpowiednich środków.

- Aby na podłogach nie nawarstwiał się brud, powinno się używać profesjonalnych środków czystości, które są znacznie silniejsze niż te ogólnodostępne. W przypadku gruntownego czyszczenia podłóg stosujemy środki powierzchniowo czynne, które pozwalają na odklejenie brudu od podłoża, jego zemulgowanie i rozproszenie, takie jak MAXX Bendurol2, który przeznaczony jest do czyszczenia wszystkich nadających się do pokrywania powłokami podłóg z wyjątkiem podłóg drewnianych, laminowanych i tekstylnych - mówi Aneta Krupa, Marketing Manager Ecolab Polska.

Do procesów mechanicznych zalicza się zarówno przecieranie na mokro, ścieranie, jak i osuszanie i zabezpieczanie podłóg. Końcowy wynik czyszczenia zależy natomiast od zastosowania odpowiednich procedur. Począwszy od przygotowania otoczenia, poprzez dobór produktu, stężenia roztworu chemicznego, na zastosowaniu właściwych metod czyszczenia kończąc.

Metody czyszczenia podłóg w szkołach

Czyszczenie podłóg elastycznych, a takie najczęściej występują w szkołach, zawsze powinno się rozpocząć od usunięcia nieprzylgniętego brudu i dokładnego odkurzenia powierzchni. Często podłogi z PCV i linoleum pokryte są przez producentów polimerową warstwą ochronną. Płytkie rysy i ślady chodzenia można usunąć przy pomocy preparatów do codziennej pielęgnacji lub miejscowej renowacji (np. Maxx Indur2). Mocno zniszczone powierzchnie wymagają jednak podjęcia bardziej czasochłonnych działań.

- Uszkodzoną powłokę ochroną trzeba ściągnąć za pomocą środków chemicznych przeznaczonych do tzw. strippingu. Doskonale nadaje się do tego np. MAXX Bendurol2. Należy przy tym pamiętać o wcześniejszym zabezpieczeniu listew i drzwi taśmą malarską, zapewnieniu odpowiedniej wentylacji i rozpoznaniu typu podłogi, bo np. w przypadku powierzchni z gumy konieczne jest też usunięcie środka antyadhezyjnego – wyjaśnia Aneta Krupa, Marketing Manager Ecolab Polska. – Pamiętajmy również, aby do czyszczeniu podłóg z linoleum nie używać  środków o pH wyższym niż 10,5, ponieważ mogą trwale odbarwić posadzkę – dodaje Aneta Krupa.

Czyszczenie gruntowne i polerowanie

Stripping czyli gruntowne czyszczenie podłóg  rozpoczynamy od przygotowania roztworu z wodą w proporcjach 1:3. Następnie należy rozprowadzić roztwór mopem na podłodze, pokrywając kolejne obszary. Gdy cała posadzka zostanie dokładnie pokryta środkiem czyszczącym, można przystąpić do szorowania jej ręcznym lub mechanicznym urządzeniem tarczowym, nie dopuszczając, aby roztwór wysechł. Po upływie około kilkunastu minut środek trzeba usunąć, a podłogę dokładnie spłukać czystą zimną wodą. Następnie warto sprawdzić czy na posadzce nie pozostały stare warstwy polimerów. Gdy podłoga dobrze wyschnie, można przystąpić do ponownego pokrycia jej powłoką ochronną i polerowania. Stosuje się do tego środki polimerowe, tak jak np. MAXX Isi2. Tworzą one gładką powłokę ochronną, zabezpieczającą przed zarysowaniami i wnikaniem brudu. Najpierw nakładamy pierwszą warstwę, uważając, aby nie nadepnąć na nią przed upływem 20 – 30 minut. Preparat nakłada się za pomocą mopa, fragment po fragmencie, zaczynając od rogów pomieszczenia. Po około 30 minutach, gdy pierwsza warstwa dobrze wyschnie, można przystąpić do nakładania kolejnych. Łącznie podłogę powinniśmy pokryć powłoką ochronną 3 razy. Za każdym razem musimy odczekać min. 20 – 30 minut, zanim położymy kolejną warstwę. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na niewyschniętą posadzkę, gdyż zostawimy na niej trwały ślad. Na koniec świeżo położoną i suchą warstwę polimerową dobrze jest utwardzić przy pomocy urządzenia do polerowania podłóg. Ciężkie meble na zabezpieczoną w ten sposób podłogę najlepiej jest wnieść następnego dnia, aby nie zarysowały posadzki. Zabezpieczona w ten sposób posadzka powinna wytrzymać 1,5 roku.

- Warto postawić na innowacyjne produkty i procedury pozwalające ograniczyć zużycie środków chemicznych, wody i energii. Do codziennej pielęgnacji zalecamy stosowanie produktów zawierających rozpuszczalne w wodzie polimery np.: Maxx Indur2, dzięki czemu posadzka jest odpowiednio konserwowana - mówi Aneta Krupa, Marketing Manager Ecolab Polska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja 3 najważniejsze zasady, jak skutecznie uczyć online. Biuro prasowe
2020-04-06 | 12:55

3 najważniejsze zasady, jak skutecznie uczyć online.

3 najważniejsze zasady, jak skutecznie uczyć online. Prosty poradnik dla szkół i uczelni przygotowany przez Martę Kozak-Gołębiowską, dyrektor Działu Edukacji Cyfrowej Uczelni
Edukacja BRAK ZDJĘCIA
2020-04-01 | 01:00

CIMA wprowadza egzaminy zdalne w odpowiedzi na pandemię koronawirusa

W maju 2020 r. studenci CIMA będą mogli po raz pierwszy zdawać egzaminy zdalnie. Jest to reakcja na zamknięcie wielu centrów egzaminacyjnych na świecie i uniemożliwienie przeprowadzenia egzaminów Objective Test oraz Case
Edukacja Przesunięcie terminu rejestracji do konkursu International VELUX Award 2020
2020-03-30 | 16:00

Przesunięcie terminu rejestracji do konkursu International VELUX Award 2020

Studenci architektury, którzy chcieliby wziąć udział w międzynarodowym konkursie International VELUX Award 2020, a nie zdążyli się zarejestrować, mają jeszcze na to czas. Termin

Więcej ważnych informacji

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Transport

Zmniejszony ruch na drogach spowodował spadek liczby wypadków. Serwisy samochodowe mimo to pracują pełną parą

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do zmniejszenia ruchu drogowego i spadku liczby ofiar śmiertelnych. W lutym i marcu – po raz pierwszy od dwóch lat – na polskich drogach zginęło mniej osób. W obecnej sytuacji przemieszczanie się własnym samochodem jest bezpieczniejsze niż korzystanie z transportu publicznego, ale eksperci apelują o bezpieczną jazdę, ponieważ służba zdrowia koncentruje się na zakażonych SARS-CoV-2. Polacy dbają o bezpieczeństwo swoich aut, gdyż ruch w serwisach wciąż jest duży. W przeciwieństwie do salonów motoryzacyjnych, w których większość usług związanych ze sprzedażą samochodów i obsługą klienta działa online.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Sport

Koronawirus całkowicie zatrzymał świat sportu. Część klubów i federacji może czekać bankructwo, a niektórzy sportowcy będą rezygnować z kariery

Pandemia koronawirusa sprawiła, że świat sportu stanął. Już wiadomo, że na 2021 rok zostały przełożone igrzyska olimpijskie w Tokio i Euro 2020. Wstrzymane są rozgrywki, wyścigi i turnieje we wszystkich dyscyplinach. Oszacowanie strat jest praktycznie niemożliwe, bo nie wiadomo, jak długo potrwa pandemia. Dla części klubów zawieszenie rozgrywek na dłuższy czas może oznaczać  praktycznie likwidację, także sponsorzy będą renegocjować kontrakty. – Dopóki nie zobaczymy, jak rynek sportu przetrwa pierwszą falę tsunami ekonomicznego, nie jesteśmy w stanie określić, co będzie dalej – ocenia Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Prawo

[DEPESZA] Pracownicy z Ukrainy w obawie przed utratą środków do życia wracają do kraju. Brakuje oficjalnych komunikatów polskich władz skierowanych do tej grupy

Zgodnie z nową ustawą cudzoziemcy mogą pozostać w Polsce nawet po wygaśnięciu wiz lub zezwoleń na pobyt. Mimo to wielu Ukraińców, stanowiących największą grupę mieszkających w Polsce obcokrajowców, wyjechało lub nosi się z zamiarem wyjazdu po otwarciu granicy polsko-ukraińskiej. Polskie władze, choć przez lata zasłaniały się przed relokacją uchodźców milionem przyjętych pracowników zza wschodniej granicy, zapomniały zadbać o skierowanie do nich rzetelnej informacji o koronawirusie.