Komunikaty PR

Monika Perkowska: należy ustalić kiedy mówić dziecku "nie"

2019-09-18  |  14:00
Biuro prasowe

Pierwsze wspólne dni dziecka, niani i rodziców są nie lada wyzwaniem. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i ustaleniu reguł pomiędzy dorosłymi – między innymi tego, co wolno, a czego nie wolno dziecku, okres ten może mieć bardzo dobre skutki w przyszłości. Monika Perkowska, ambasadorka Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży, podpowiada, jak przejść przez okres adaptacyjny i mówić podopiecznemu „nie”.

Jak poradzić sobie z niechęcią dziecka do spędzania czasu z nianią?

Należałoby sprawdzić, co jest przyczyną niechęci - czy to lęk separacyjny, czy lęk przed nowością, brak porozumienia między dzieckiem a nianią, czy może niewłaściwe postępowanie niani. Im więcej wiemy o relacji dziecka z nianią, tym łatwiej będzie zdiagnozować problem i znaleźć rozwiązanie. Gdy dziecko jest niechętne niani, koniecznie należy porozmawiać o tym z opiekunką i wspólnie opracować metodę działania. Czasami niestety trzeba zmienić opiekunkę, ale najczęściej współpraca rodziców i niani przynosi pozytywne efekty.

Jak „zjednać” sobie dziecko? Co niania powinna zrobić podczas pierwszych dni z nowym podopiecznym?

Niania pracuje swoją osobowością i umiejętnościami. Przede wszystkim powinna być naturalna i starać się znaleźć nić porozumienia z dzieckiem. Aby podopieczny czuł się bezpiecznie, pierwsze dni powinny być spędzona z nianią i rodzicami/rodzicem. Ważne jest, aby opiekun był osobą prawdziwą w kontakcie z dzieckiem i dorosłymi, ustalił wcześniej oczekiwania rodziców oraz swoje zadania. Nie należy stosować specjalnych technik do zjednania sobie dziecka, ponieważ nie będą one naturalnym zachowaniem niani.

Czy rodzice muszą wyrazić zgodę na to, by niania dawała dziecku drobne podarunki?

Najlepiej takie kwestie ustalać z rodzicami, aby nie było nieporozumień. Prawidłowa komunikacja jest podstawą między pracodawcą a pracownikiem i zabezpiecza obie strony. Im więcej do siebie mówimy, wymieniamy się informacjami, tym lepiej. Szczerość w relacji będzie najważniejszą zmienną gwarantującą bezpieczeństwo emocjonalne dziecka.

Jak mówić dziecku „nie”?

Dziecko czuje się bezpieczne, gdy dorosły pokaże mu, co jest dobre, a co złe. Jeśli stawiamy na wychowanie, które ma za zadanie nauczyć dziecko podstaw życia wśród ludzi, musimy na niektóre rzeczy się nie zgadzać, bo są po prostu złe dla dziecka. Rodzice i niania powinni wspólnie ustalić, jaką przyjmują filozofię w wychowaniu dziecka i przestrzegać ustalonych reguł.

Jak radzić sobie, gdy dziecko, którym się opiekunjemy nie chce „wypełniać woli rodziców”?

Gdy niania i rodzice ustalili wspólny front wychowawczy, każde z nich powinno przestrzegać umowy. To normalne, że dziecko złości się, gdy dorośli na coś się nie zgadzają. Nie można pozwolić, by dziecko wykonywało czynności szkodliwe dla niego. W takich sytuacjach niania nie powinna mieć innego stanowiska wychowawczego niż rodzice. Należy zachować postawę asertywną wobec dziecka.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja DLACZEGO SZACHY SĄ UNIWERSALNE, CZYLI NOWY PORADNIK „SZACHY W GODZINĘ” Biuro prasowe
2020-05-27 | 10:00

DLACZEGO SZACHY SĄ UNIWERSALNE, CZYLI NOWY PORADNIK „SZACHY W GODZINĘ”

Z końcem maja na rynku wydawniczym ukazał się najnowszy podręcznik o nauce gry w szachy dla początkujących. Jego autorem jest Michał Kanarkiewicz, utytułowany szachista oraz ambasador
Edukacja Niewielu studentów poznaje Bloomberga
2020-05-25 | 13:00

Niewielu studentów poznaje Bloomberga

Bankowość i finanse to branża, w której chce pracować wielu studentów uczelni biznesowych. Jedną z umiejętności oczekiwanych od kandydatów do pracy w bankach, domach
Edukacja Prof. Grzegorz Mazurek rektorem Akademii Leona Koźmińskiego
2020-05-21 | 13:00

Prof. Grzegorz Mazurek rektorem Akademii Leona Koźmińskiego

Grzegorz Mazurek rektorem Akademii Leona Koźmińskiego 18 maja br. Rada Powiernicza Akademii Leona Koźmińskiego, której przewodniczy założyciel uczelni i jej pierwszy rektor, prof.

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Lotnictwo

Lotniska gotowe na przyjęcie pierwszych pasażerów. Podobnie jak przewoźnicy czekają na informacje o otwarciu ruchu lotniczego

Na blisko 400 mld dol. szacowane są globalne straty przewoźników lotniczych spowodowane pandemią koronawirusa. Zagrożonych jest ok. 25 mln miejsc pracy związanych z lotnictwem. Straty liczą także polskie lotniska i działający w kraju przewoźnicy. Terminal pasażerski Portu Lotniczego w Gdańsku obsługiwał dziennie 14 tys. pasażerów, dziś jest to znacznie poniżej 100 osób. – Każdy miesiąc postoju generuje kilkanaście milionów złotych kosztów, a niestety nie wiadomo, jak długo będzie trwał powrót do normalności – mówi Michał Dargacz, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk.

Prawo

W czerwcu wygasa pomoc dla firm w ramach tarczy antykryzysowej. Pilnie potrzebne są zasady funkcjonowania w nowej normalności

Mimo tradycyjnego rozdźwięku między związkowcami a pracodawcami w obliczu pandemii obie strony starają się zgodnie działać w celu uratowania firm, a co za tym idzie, miejsc pracy. – Nalegamy na to, aby już dzisiaj, zanim wejdziemy w III kwartał, jak najszybciej zbudować przepisy, które umożliwią pracownikom i pracodawcom przetrwanie tego najcięższego okresu – mówi przedstawiciel Forum Związków Zawodowych. Wśród niezbędnych regulacji wymienia te promujące powrót przedsiębiorstw do pełnego funkcjonowania i utrzymywania zatrudnienia, a także konieczność dostosowywania rozwiązań do poszczególnych branż.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Farmacja

Odkryta przez polskich naukowców cząsteczka 1-MNA pomoże w walce z koronawirusem. Może wzmocnić odporność i wspomóc organizm w walce z infekcjami wirusowymi [DEPESZA]

Naukowcy od lat próbują opracować przeciwciała do nowych metod leczenia infekcji bakteryjnych i wirusowych. Poszukują też cząsteczek, które pozwoliłyby szybciej zwalczać choroby. Odkryte niedawno przez polskich badaczy właściwości cząsteczki 1-MNA pomagają m.in. w walce z miażdżycą czy zakrzepami. Najnowsze badania wskazują, że może być pomocna także przeciw koronawirusowi, gdyż wykazujee właściwości przeciwzapalne.

Prawo

Koronawirus w wielu krajach może posłużyć za pretekst do ograniczania praw i wolności obywatelskich. Zmiany mogą obowiązywać także po ustaniu pandemii

Na całym świecie rządy zdecydowały się na wykorzystanie technologii i innych środków nadzoru w walce z pandemią SARS-CoV-2. Ta wyjątkowa sytuacja wiąże się też z ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania się, prawa zgromadzeń czy prawa do prywatności. To, jak długo zostaną utrzymane, zależy w dużej mierze od społecznego przyzwolenia na takie działania. – Opinia publiczna skupiona na pandemii koronawirusa często bezrefleksyjnie się na nie godzi – podkreśla prawnik i ekspert Fundacji Panoptykon Wojciech Klicki.