Komunikaty PR

Wyjazd z nianią? Czemu nie!

2019-12-19  |  16:20
Biuro prasowe
Do pobrania IP_Niania ( 0.06 MB )

Wraz z nadejściem grudnia zaczyna się maraton świątecznych przerw, dni wolnych, urlopów i ferii. W tym czasie wielu Polaków korzysta z możliwości zimowego wyjazdu, także z dziećmi. By rodzinny wypad upłynął pod znakiem miłych wspomnień i wypoczynku, zarówno dla rodziców oraz ich pociech, warto zabrać ze sobą nianię, która zadba o najmłodszych,gdy rodzice będą spędzać czas we dwoje.

W ostatnich latach dynamicznie zmienia się sposób Polaków na świętowanie Bożego Narodzenia. Tradycyjne ucztowanie w domu rodzinnym powoli odchodzi do lamusa. Gwałtownie rośnie zainteresowanie gwiazdkowymi wyjazdami za granicę. Dotyczy to nie tylko romantycznych wypadów we dwoje, ale też zimowych rodzinnych wakacji. W 2018 roku spośród wszystkich rezerwacji, które zostały dokonane na okres Bożego Narodzenia i Sylwestra przez biura podróży, aż 34% stanowiły rezerwacje rodzin z dziećmi[1].

Wspólny wypoczynek –  z dala od świątecznego zabiegania i codziennego zgiełku –  wycisza, zbliża rodzinę i pozwala skupić się na tym, co najważniejsze, czyli relacjach z dziećmi” – mówi ambasadorka Niania.pl, Monika Perkowska, psycholog i terapeutka dzieci oraz młodzieży. „Jednak trzeba pamiętać, że taki wyjazd to również czas na pielęgnowanie więzi pomiędzy rodzicami” – zaznacza ekspertka.

Niania tylko na wyjazd? 

By rodzice mogli znaleźć chwilę dla siebie, na wyjazd warto zabrać nianię, która zapewni dzieciom opiekę, zadba o ich bezpieczeństwo, będzie animatorem i kompanem zimowych zabaw. Najbezpieczniej postawić na osoby sprawdzone, które znają już rodzinę oraz jej zwyczaje i są akceptowane przez dzieci. Jeśli natomiast mielibyśmy zatrudniać opiekunkę ze względu na wyjazd, trzeba wziąć pod uwagę, że cały proces przygotowania do podróży wydłuży się o rekrutację, która jest wymagającym przedsięwzięciem. Zwłaszcza, że jednorazowa forma współpracy nie jest w Polsce popularna. Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie Niania.pl „Rynek niań w Polsce w 2018 roku” w skali kraju chętnie skorzystałoby z niej jedynie 2,12% rodziców, a nianie w swoich preferencjach w ogóle nie deklarują takiej opcji. Przeważają opiekunki poszukujące pracy w pełnym wymiarze godzin (40%) lub dorywczo (niemal 34%). Rodzice podobnie, wolą zatrudniać na cały etat – 41,65% albo dorywczo – 33,35%. Z kolei niań na pół etatu potrzebuje 22,88% rodziców, czemu odpowiada 26% pań chętnych na taki wymiar pracy.

Do pracy dorywczej najłatwiej znaleźć nianię w Lublinie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Katowicach, gdzie dużą część społeczności stanowi młodzież akademicka. Pozwala to sądzić, że tę formę współpracy preferują studentki, które opiekę nad dziećmi traktują, jako sposób podreperowania budżetu.

Formalności to podstawa

Jeśli rodzina na co dzień korzysta z usług opiekunki, rozwiązanie wyjazdowej opieki nad dziećmi wydaje się proste, ale wymaga ustalenia formalność jeszcze przed podróżą, tak by obie strony czuły się pewnie.„Warto zauważyć, że niania wyjeżdżając z podopiecznymi jest w pracy. Czas rodzinnego wyjazdu i zabawy dzieci oraz rodziców, to dla niej czas wytężonej uwagi i opieki nad maluchami, rezygnacji z innych zobowiązań, a także rozłąki z jej bliskimi” – podkreśla Perkowska.

Wspólna wyprawa z rodziną to dla niani forma pracy w delegacji. W takim wypadku, to pracodawca powinien pokryć koszty podróży, pobytu i wyżywienia, co należy uwzględnić w budżecie wyjazdu. Pozostaje jeszcze kwestia wynagrodzenia. Obecnie rynek niań jest rynkiem pracownika i warto o tym pamiętać składając ofertę. Średnie wynagrodzenie w skali kraju w 2018 roku wynosiło 12,73 zł netto za godzinę, czyli o 1,65 zł więcej niż w 2017 i 2016 roku[2]. Oczywiście wszystko zależy od indywidulanych ustaleń z opiekunką. Ważne, by w  toku negocjacji jasno określić warunki zapłaty za pracę wyjazdową, tak by wspólny pobyt upłyną w atmosferze wzajemnego zaufania.

 

Niania.pl jest największym w Polsce serwisem internetowym gromadzącym oferty pracy dla opiekunek i profile niań. Istnieje na rynku od 2004 roku. Obecnie w serwisie zarejestrowanych jest ponad 200 000 opiekunek z całej Polski. Już ponad 100 000 rodzin z całej Polski znalazło nianię dla swojego dziecka w Niania.pl.

Wyszukiwarka pozwala przeglądać referencje od rodzin poprzednio korzystających z usług opiekunki oraz oferuje możliwość filtrowania profili między innymi przez wzgląd na wykształcenie, znajomość języków obcych czy dodatkowe talenty. W ten sposób wybór profesjonalnej niani staje się łatwiejszy.

 


[1]Raport „Zimowe wyjazdy Polaków”, Wakacje.pl, 2018 r.

[2]Raport „Rynek niań w Polsce w 2018 roku”, Niania.pl, 2018 r.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja IKEA rozstrzygnęła trzecią edycję konkursu grantowego „Zabawa to poważna sprawa” Biuro prasowe
2020-02-24 | 15:10

IKEA rozstrzygnęła trzecią edycję konkursu grantowego „Zabawa to poważna sprawa”

Warsztaty nt. zmian klimatu, ekologiczny konkurs charytatywny i eko-piknik to wybrane działania, które zrealizują lokalne organizacje pomagające dzieciom i młodzieży zagrożonym
Edukacja Szkoła i przedszkole na osiedlu Gotyk – oświatowa strona Prądnika
2020-02-24 | 14:20

Szkoła i przedszkole na osiedlu Gotyk – oświatowa strona Prądnika

We wrześniu tego roku zostanie otwarty nowy publiczny zespół szkolno-przedszkolny na krakowskim osiedlu Gotyk. Będzie mogło uczęszczać tutaj aż 500 dzieci. Inwestycja zostanie
Edukacja Nie kupuj - naprawiaj z Fixly.pl
2020-02-18 | 14:38

"Nie kupuj - naprawiaj" z Fixly.pl

Blisko połowa Polaków deklaruje, że zamiast kupować nowe przedmioty i urządzenia, stara się naprawić te już posiadane, dając im w ten sposób „drugie życie”. W

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Infrastruktura

Nad firmami z branży utrzymania czystości zbierają się czarne chmury. Rosną koszty działalności i brakuje rąk do pracy

Brak pracowników oraz dobrze przygotowanych do pracy zespołów – to najpoważniejsze wyzwania, które stoją przed branżą utrzymania czystości. Dziś zatrudnia ona ok. 700 tys. osób, również takich, które do tej pory z różnych względów nie pracowały. Rozwiązanie tych bolączek umożliwiłoby przyjmowanie większej liczby zleceń i dalszy dynamiczny rozwój sektora. Jednym z pomysłów jest włączenie do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji certyfikatu dla osób sprzątających.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Transport

Przewozy w regionach wracają na właściwe tory. W tym roku spółka Polregio zamierza rozpocząć unowocześnianie pociągów i przewieźć 91 mln pasażerów

Komisja Europejska wciąż prowadzi formalne postępowanie dotyczące pomocy publicznej dla spółki Przewozy Regionalne, która od miesiąca funkcjonuje pod nazwą Polregio. To oznacza, że przewoźnik wciąż nie może korzystać z unijnych grantów, ale realizuje plany inwestycyjne we własnym zakresie. W tym roku rozpocznie obliczony na kilka lat program modernizacji swojego taboru. Czteroletnia restrukturyzacja spółki zaowocowała też systematycznym przyrostem liczby pasażerów – na koniec tego roku Polregio chce ich mieć już ponad 91 mln.

Firma

15 tys. hoteli na świecie i 600 w Polsce. Następca Neckermann Polska startuje z ofertą wyjazdową

Na polskim rynku rozpoczyna działalność Nekera, nowy touroperator, który jest niejako następcą Neckermanna, bo tworzony przez ten sam zespół. –  Upadek polskiego oddziału nie miał nic wspólnego z jego kondycją ekonomiczną, był to efekt bankructwa całej grupy Thomas Cook – mówi założyciel nowego biura Maciej Nykiel. Nekera startuje z ofertą wyjazdową do 15 tys. hoteli na całym świecie, zarówno w najpopularniejszych kurortach, jak i egzotycznych krajach. Będzie też mocno rozwijać wycieczki z dojazdem własnym oraz turystykę krajową. W ofercie ma ponad 600 hoteli w Polsce.

 
 

Konsument

Branżę kosmetyczną czeka rewolucja opakowaniowa. Producenci będą odchodzić od plastiku

Producenci kosmetyków stopniowo zmieniają swoje podejście do opakowań. Coraz częściej zamieniają stosowany plastik na w pełni przetwarzalny lub na tekturę, drewno lub szkło. Starają się „odchudzać” opakowania, żeby były mniej kłopotliwe w transporcie. Takie działania to przede wszystkim efekt troski o środowisko, ale wymuszają je także unijne zmiany prawne oraz proekologiczne oczekiwania konsumentów. Zdecydowana większość z nich, kupując kosmetyki, zwraca uwagę na to, czy opakowanie jest przyjazne dla środowiska – wynika z raportu „Strategia Plastikowa i Kosmetyki” przygotowanego przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego i Deloitte Advisory.