Komunikaty PR

Wyjazd z nianią? Czemu nie!

2019-12-19  |  16:20
Biuro prasowe
Do pobrania IP_Niania ( 0.06 MB )

Wraz z nadejściem grudnia zaczyna się maraton świątecznych przerw, dni wolnych, urlopów i ferii. W tym czasie wielu Polaków korzysta z możliwości zimowego wyjazdu, także z dziećmi. By rodzinny wypad upłynął pod znakiem miłych wspomnień i wypoczynku, zarówno dla rodziców oraz ich pociech, warto zabrać ze sobą nianię, która zadba o najmłodszych,gdy rodzice będą spędzać czas we dwoje.

W ostatnich latach dynamicznie zmienia się sposób Polaków na świętowanie Bożego Narodzenia. Tradycyjne ucztowanie w domu rodzinnym powoli odchodzi do lamusa. Gwałtownie rośnie zainteresowanie gwiazdkowymi wyjazdami za granicę. Dotyczy to nie tylko romantycznych wypadów we dwoje, ale też zimowych rodzinnych wakacji. W 2018 roku spośród wszystkich rezerwacji, które zostały dokonane na okres Bożego Narodzenia i Sylwestra przez biura podróży, aż 34% stanowiły rezerwacje rodzin z dziećmi[1].

Wspólny wypoczynek –  z dala od świątecznego zabiegania i codziennego zgiełku –  wycisza, zbliża rodzinę i pozwala skupić się na tym, co najważniejsze, czyli relacjach z dziećmi” – mówi ambasadorka Niania.pl, Monika Perkowska, psycholog i terapeutka dzieci oraz młodzieży. „Jednak trzeba pamiętać, że taki wyjazd to również czas na pielęgnowanie więzi pomiędzy rodzicami” – zaznacza ekspertka.

Niania tylko na wyjazd? 

By rodzice mogli znaleźć chwilę dla siebie, na wyjazd warto zabrać nianię, która zapewni dzieciom opiekę, zadba o ich bezpieczeństwo, będzie animatorem i kompanem zimowych zabaw. Najbezpieczniej postawić na osoby sprawdzone, które znają już rodzinę oraz jej zwyczaje i są akceptowane przez dzieci. Jeśli natomiast mielibyśmy zatrudniać opiekunkę ze względu na wyjazd, trzeba wziąć pod uwagę, że cały proces przygotowania do podróży wydłuży się o rekrutację, która jest wymagającym przedsięwzięciem. Zwłaszcza, że jednorazowa forma współpracy nie jest w Polsce popularna. Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie Niania.pl „Rynek niań w Polsce w 2018 roku” w skali kraju chętnie skorzystałoby z niej jedynie 2,12% rodziców, a nianie w swoich preferencjach w ogóle nie deklarują takiej opcji. Przeważają opiekunki poszukujące pracy w pełnym wymiarze godzin (40%) lub dorywczo (niemal 34%). Rodzice podobnie, wolą zatrudniać na cały etat – 41,65% albo dorywczo – 33,35%. Z kolei niań na pół etatu potrzebuje 22,88% rodziców, czemu odpowiada 26% pań chętnych na taki wymiar pracy.

Do pracy dorywczej najłatwiej znaleźć nianię w Lublinie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Katowicach, gdzie dużą część społeczności stanowi młodzież akademicka. Pozwala to sądzić, że tę formę współpracy preferują studentki, które opiekę nad dziećmi traktują, jako sposób podreperowania budżetu.

Formalności to podstawa

Jeśli rodzina na co dzień korzysta z usług opiekunki, rozwiązanie wyjazdowej opieki nad dziećmi wydaje się proste, ale wymaga ustalenia formalność jeszcze przed podróżą, tak by obie strony czuły się pewnie.„Warto zauważyć, że niania wyjeżdżając z podopiecznymi jest w pracy. Czas rodzinnego wyjazdu i zabawy dzieci oraz rodziców, to dla niej czas wytężonej uwagi i opieki nad maluchami, rezygnacji z innych zobowiązań, a także rozłąki z jej bliskimi” – podkreśla Perkowska.

Wspólna wyprawa z rodziną to dla niani forma pracy w delegacji. W takim wypadku, to pracodawca powinien pokryć koszty podróży, pobytu i wyżywienia, co należy uwzględnić w budżecie wyjazdu. Pozostaje jeszcze kwestia wynagrodzenia. Obecnie rynek niań jest rynkiem pracownika i warto o tym pamiętać składając ofertę. Średnie wynagrodzenie w skali kraju w 2018 roku wynosiło 12,73 zł netto za godzinę, czyli o 1,65 zł więcej niż w 2017 i 2016 roku[2]. Oczywiście wszystko zależy od indywidulanych ustaleń z opiekunką. Ważne, by w  toku negocjacji jasno określić warunki zapłaty za pracę wyjazdową, tak by wspólny pobyt upłyną w atmosferze wzajemnego zaufania.

 

Niania.pl jest największym w Polsce serwisem internetowym gromadzącym oferty pracy dla opiekunek i profile niań. Istnieje na rynku od 2004 roku. Obecnie w serwisie zarejestrowanych jest ponad 200 000 opiekunek z całej Polski. Już ponad 100 000 rodzin z całej Polski znalazło nianię dla swojego dziecka w Niania.pl.

Wyszukiwarka pozwala przeglądać referencje od rodzin poprzednio korzystających z usług opiekunki oraz oferuje możliwość filtrowania profili między innymi przez wzgląd na wykształcenie, znajomość języków obcych czy dodatkowe talenty. W ten sposób wybór profesjonalnej niani staje się łatwiejszy.

 


[1]Raport „Zimowe wyjazdy Polaków”, Wakacje.pl, 2018 r.

[2]Raport „Rynek niań w Polsce w 2018 roku”, Niania.pl, 2018 r.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Jak polska szkoła może zyskać na pandemii? Biuro prasowe
2020-07-31 | 10:00

Jak polska szkoła może zyskać na pandemii?

Epidemia koronawirusa wywróciła system edukacji do góry nogami, zapewniając polskim uczniom i nauczycielom przyśpieszony kurs cyfryzacji oraz wrzucając ich na głębokie wody
Edukacja Wyprawka pierwszaka, czyli jak przygotować dziecko do szkoły
2020-07-29 | 01:00

Wyprawka pierwszaka, czyli jak przygotować dziecko do szkoły

Pierwsza klasa to dla młodego człowieka bardzo duży krok w kierunku większej samodzielności. To, co rodzicowi może wydawać się banalne, dla siedmiolatka może okazać się niezwykle
Edukacja Czy niemiecki to język pasji? Rzeczywistość przeczy stereotypom.
2020-07-23 | 11:00

Czy niemiecki to język pasji? Rzeczywistość przeczy stereotypom.

Gospodarka, żywność i porządek – to główne skojarzenia młodych Polaków z Niemcami wg badania pracowni Synergion na zlecenie Goethe-Institut. Powyższe konotacje są

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Złote Spinacze 2020 - zgłoszenie

Handel

16 proc. internautów robi zakupy spożywcze w sieci. Podczas pandemii stały się one możliwe niemal w całej Polsce

Żywność to jedna z kategorii zakupów internetowych, która najmocniej zyskała w czasie lockdownu. Zgodnie z badaniem „Omni-commerce. Kupuję wygodnie” Izby Gospodarki Elektronicznej zakupy spożywcze w sieci robi 16 proc. internautów, czyli o 6 pkt proc. więcej niż rok temu. Dzięki pandemii zakup artykułów żywnościowych bez wychodzenia z domu jest już możliwy nie tylko w dużych miastach. – Polacy stali się społeczeństwem cyfrowym i pokochali zakupy w internecie. Nawet po lockdownie kupują w e-sklepach, głównie ubrania, elektronikę i artykuły wyposażenia domu – mówi Patrycja Sass-Staniszewska, prezes e-Izby. 

Prawo

Podgrzewanie tytoniu mniej szkodliwą alternatywą dla palenia. Najnowsza decyzja amerykańskiej agencji FDA może być przełomowa dla palaczy

Branża tytoniowa od dekady rozwija nowatorskie rozwiązania dla palaczy, które mają być mniej szkodliwą alternatywą dla tradycyjnych papierosów. Coraz więcej państw bierze ten rozwój pod uwagę i rozważa zmianę podejścia regulacyjnego, zakładając, że dzięki niższej toksyczności produkty nowego typu mogą ograniczyć koszty i szkody społeczne związane z paleniem. To stanowisko potwierdziła niedawno amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), która zarejestrowała podgrzewacz tytoniu IQOS jako produkt tytoniowy o zmodyfikowanym ryzyku i uznała go za „właściwy dla promocji zdrowia publicznego”.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Polityka

Sytuacja związana z koronawirusem potęguje niezadowolenie społeczne. Możemy mieć do czynienia z falą protestów na całym świecie

– W najbliższym czasie czeka nas fala niezadowolenia społecznego i protestów. Wydaje mi się, że politycy w skali globalnej źle rozegrali sytuację z koronawirusem – mówi Jacek Purski z Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego. Widać to już w Stanach Zjednoczonych, gdzie do masowych protestów na tle rasowym, które przybierają formę zamieszek, dochodzą jeszcze napięcia społeczne związane z trudną sytuacją gospodarczą oraz krytyczną postawą wobec władz.

Prawo

Pracodawca nie może pytać pracownika o kierunek wakacyjnego wyjazdu. W uzasadnionych przypadkach pracownik sam powinien o tym poinformować

Tylko co trzeci Polak wyjedzie w tym roku na urlop, a zdecydowana większość zamierza spędzić go w kraju. Wielu z nich musiało zrewidować swoje wakacyjne plany, które mieli na początku roku. Pandemia SARS-CoV-2 zmieniła nie tylko to, lecz także ilość czasu wolnego. Tarcza antykryzysowa 4.0 wpłynęła na sposób naliczania dni urlopowych, przy okazji dając pracodawcom nowe uprawnienia, m.in. możliwość wysłania pracownika na zaległy urlop nawet bez jego zgody i oddelegowania go do pracy zdalnej po powrocie z wakacji. Generalnie pracodawca nie ma jednak prawa żądać od pracownika podania destynacji wyjazdu.