Z klimatem i bliżej przyrody – ekologiczne warsztaty dla dzieci ze wsi
Pod znakiem eko warsztatów i dobrej zabawy upłynął sierpień dla blisko 180 dzieci z kilkunastu małych miejscowości w Polsce. „Warsztaty z klimatem”, których organizatorem jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, adresowane są do dzieci z terenów wiejskich z 4 województw: mazowieckiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Przez pięć dni uczestniczyły one w zabawach edukacyjnych, w wycieczkach i prostych doświadczeniach przyrodniczych, poznając w ten sposób elementy ekologii i dowiadując się m.in. jak funkcjonuje eko gospodarstwo rolne. Udział w zajęciach był dla nich doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu z przyrodą i bioróżnorodnością, a także do kształtowania w nich postaw proekologicznych.
- Warsztaty z klimatem” to 5-dniowe warsztaty ekologiczne dla osób w wieku 6-10 lat, których celem jest poszerzanie wiedzy z zakresu bioróżnorodności, rolnictwa ekologicznego oraz kreowania postaw proekologicznych wśród dzieci z terenów wiejskich. W czasie warsztatów, poprzez gry, zabawy oraz proste doświadczenia, dzieci poznają mechanizmy zachodzące w przyrodzie, uczą się, czym jest woda, z czego składa się gleba, jakie zwierzęta dzikie są pożyteczne na obszarach wiejskich, jak chronić powietrze, skąd rośliny czerpią wodę oraz jak i po co segregować śmieci.
Ideą warsztatów było pogłębienie wiedzy wśród dzieci o tym, jak dbać o przyrodę i ją chronić już od najmłodszych lat.
„Warsztaty z klimatem” realizowane były w sierpniu br. W półkoloniach brały udział dzieci z 12 różnych miejscowości wiejskich (położonych na terenie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich do 20 tys. mieszkańców).
Wykaz podmiotów realizujących warsztaty:
- Gmina Koneck (Koneck) kujawsko-pomorskie
- Biblioteka Centrum Kultury w Bodzanowie (Bodzanów) mazowieckie
- Szkoła Podstawowa w Ińsku (Ińsko) zachodniopomorskie
- Szkoła Podstawowa w Wierzchowie (Wierzchowo) zachodniopomorskie
- Towarzystwo-Nasze Boguty (Boguty-Pianki) mazowieckie
- Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem (Krasne) mazowieckie
- Sołectwo Sadłóg (Sadłóg) kujawsko-pomorskie
- Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie (Brzeźno) wielkopolskie
- KGW Spokozdunki (Zduny) wielkopolskie
- Szkoła Podstawowa w Bieganowie (Bieganowo) wielkopolskie
- Biblioteka Publiczna Gminy Wolin (Wolin) zachodniopomorskie
- Gminna Biblioteka Publiczna w Szczuce (Szczuka) kujawsko-pomorskie
- Ideą przewodnią „Warsztatów z klimatem” jest ekologia, która stanowi bardzo ważny element walki z szybko postępującymi zmianami klimatycznymi, co widać również na wsi. Podniesienie świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi to jedno z najważniejszych zadań, przed jakimi dzisiaj stoimy. Celem „Warsztatów z klimatem” było zbliżenie dzieci do świata przyrody poprzez doświadczenia, obserwacje, wycieczki, a także spotkania z rolnikami. W trakcie wakacyjnych zajęć dzieci dowiedziały się, co oznacza ekologia, czym jest bioróżnorodność, jak funkcjonuje gospodarstwo ekologiczne - mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie: www.efrwp.pl.
Instytucją odpowiedzialną za treść komunikatu jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.