Komunikaty PR

EKUZ znowu idzie po rekord

2019-09-12  |  10:30
Biuro prasowe

EKUZ znowu idzie po rekord

 

  • Do końca sierpnia 2019 roku NFZ wydał rekordowe 3,1 mln kart EKUZ, niemal o 200 tys. więcej w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.
  • Liczba wydawanych rocznie kart rośnie nieprzerwanie od 9 lat i ten trend najprawdopodobniej utrzyma się w 2019 roku.
  • Karta pokrywa tylko niewielką część potencjalnych wydatków na leczenie za granicą i pod tym względem ustępuje polisie turystycznej.

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) upoważnia jej posiadacza do korzystania z usług publicznej służby zdrowia w 28 krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Liechtensteinie, Norwegii i Islandii. Mając EKUZ, można korzystać z leczenia w kraju pobytu na zasadach, które obowiązują jego obywateli.

 

Popularność EKUZ dynamicznie rośnie. Wszystko wskazuje na to, że w 2019 roku po raz 9. z rzędu padnie rekord wydanych kart. Tylko do końca sierpnia Polacy wyrobili przeszło 3,1 mln EKUZ – to ponad 2-krotnie więcej niż w całym 2010 roku. Przed rokiem obecna liczba kart osiągnięta została dopiero we wrześniu, natomiast w sierpniu była o ok. 200 tys. mniejsza.

 

- To dobrze, że Polacy myślą o swoich wakacjach nie tylko w kontekście wrażeń czy atrakcji, ale także pod kątem zdrowia. Popularność EKUZ oznacza wzrost świadomości, że zagranicą może nam się coś przydarzyć. A skoro tak, to lepiej jeszcze w Polsce zapewnić sobie dostęp do lekarza. Kłopot w tym, że EKUZ daje dostęp do publicznych świadczeń dostępnych obywatelom państwa, w którym spędzamy urlop. A za wiele z nich po prostu trzeba płacić – mówi Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

 

Czego nie pokrywa EKUZ?

Znana z Polski opieka w ramach NFZ może wyraźnie różnić się od tego, co poza krajem zapewni nam EKUZ. Dotyczy to przede wszystkim opłat za wybrane świadczenia. Poza tym ważna jest też kwestia dostępu do publicznej służby zdrowia w wielu turystycznych regionach – nie wszędzie da się skorzystać z EKUZ.

 

Zebraliśmy kilka przykładów – w tych sytuacjach nie można liczyć na EKUZ.

 

  • Wyłącznie prywatne placówki medyczne w okolicy – EKUZ zapewnia dostęp do publicznych przychodni, a w wielu regionach turystycznych za granicą zlokalizowane są wyłącznie prywatne placówki, których wydana przez NFZ karta nie obejmuje.
  • Współpłacenie za leczenie i płatność z góry – model współpłacenia za konsultacje obowiązuje m.in. w popularnej wśród polskich turystów Chorwacji. Pacjent z własnej kieszeni porywa 20% kosztów leczenia i konsultacji ze specjalistą.
  • Akcja ratownicza – w Austrii, Francji, Słowacji i w Czechach koszty ratownictwa są odpłatne (w Polsce refunduje je NFZ). W zależności od zakresu interwencji koszt pomocy może wynieść od kilkuset euro do nawet kilku tysięcy euro.
  • Transport medyczny do Polski – jeśli wskutek choroby lub wypadku konieczny jest powrót do kraju transportem medycznym, również nie można tego kosztu refundować z EKUZ. Rachunki za przejazd specjalistyczną karetką lub przelot w pozycji leżącej potrafią być olbrzymie i sięgać tysięcy euro.

 

Rozwiązaniem takich problemów jest kupno ubezpieczenia na zagraniczny wyjazd. Polisa turystyczna uzupełnia EKUZ o te elementy, które albo są dodatkowo płatne w ramach publicznej opieki zdrowotnej, albo ta opieka w ogóle ich nie obejmuje. Wśród przykładów można wymienić zwrot kosztów wizyty w prywatnym gabinecie czy transportu medycznego – dodaje Jakub Nowiński z Superpolisy Ubezpieczenia.

 

Jak działa ubezpieczenie?

Polisa turystyczna przede wszystkim zapewnia pokrycie kosztów leczenia bez konieczności współpłacenia, a także ratownictwa i transportu medycznego – od pomocy i transportu z miejsca zdarzenia do szpitala, po transport do kraju pod opieką lekarza. W ramach polisy można skorzystać z całodobowego dostępu do centrum pomocowego, które organizuje wsparcie za granicą. Ubezpieczenie oferuje również dodatkowe rodzaje ochrony, jak np. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie NNW czy bagażu podróżnego.

 

- Wybierając ubezpieczenie, warto porównać warianty ochrony dostępne w różnych firmach. Cena polisy zależy od długości wyjazdu i zakresu ochrony, na jaki się zdecydujemy. Dobra ochrona, która pozwoli ze spokojem wyruszyć na wakacje do jednego z europejskich krajów i w razie potrzeby stanie się realnym wsparcie, nie musi kosztować dużo. Na tygodniowy wyjazd można ubezpieczyć się poniżej 100 zł – zauważa Jakub Nowiński.

 

Źródło: multiagencja Superpolisa Ubezpieczenia

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Turystyka Polacy interesują się turystyką w czasie pandemii Biuro prasowe
2020-05-28 | 01:00

Polacy interesują się turystyką w czasie pandemii

Mimo to Polacy chętniej niż przed pandemią otwierają e-maile o tej tematyce. Mowa o 4% wzroście w modzie i 45,6% wzroście w podróżach w kwietniu ㅡ według danych
Turystyka Pierwszy w Polsce Hilton Resort stawia na najwyższą jakość materiałów
2020-05-22 | 09:00

Pierwszy w Polsce Hilton Resort stawia na najwyższą jakość materiałów

W maju ponownie otwarto w Polsce hotele i obiekty z miejscami noclegowymi. Przy okazji warto wspomnieć o udostępnionym niedawno do dyspozycji gości pierwszym w kraju hotelu „Hilton
Turystyka Jaki obraz branży turystycznej wyłania się z danych TFG?
2020-05-21 | 11:45

Jaki obraz branży turystycznej wyłania się z danych TFG?

Według danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, w pierwszym kwartale tego roku wzrosła liczba przedsiębiorców z branży turystycznej, którzy zdecydowali się zawiesić

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Sport

Siłownie i kluby fitness szykują się na przyjęcie klientów od 6 czerwca. Z ich usług tuż po otwarciu chce skorzystać 9,5 mln Polaków

W trakcie lockdownu 43 proc. Polaków ograniczyło swoją aktywność fizyczną, głównie ze względu na zamknięcie obiektów sportowych. Prawie 40 proc. nie podjęło żadnej aktywności w ciągu ostatnich 30 dni – wynika z badania MultiSport Index Pandemia. Optymistyczne jest jednak to, że 85 proc. Polaków, czyli ok. 27 mln osób, zamierza ćwiczyć częściej po zakończeniu pandemii, a aż 9,5 mln planuje skorzystać z obiektów sportowo-rekreacyjnych tuż po ich ponownym otwarciu. Siłownie, baseny i kluby fitness przygotowują się już do przyjęcia klientów w nowym reżimie sanitarnym, co nastąpi od 6 czerwca.

IT i technologie

Druk 3D niezastąpiony w czasie pandemii. Mimo to wiele mniejszych firm może nie przetrwać kryzysu

Trudności z logistyką i dostawami do klientów, ograniczenie dostępności komponentów produkowanych w Azji – to problemy, które branża technologiczna odczuła w związku z rozwojem pandemii. – Niektóre firmy mogą tego nie przetrwać – mówi Mariusza Babula z firmy Zortrax. W długim terminie kryzys związany z koronawirusem może mieć jednak dobroczynny wpływ na rynek. Drukarki 3D w czasie pandemii okazały się niezastąpione w produkcji środków ochrony osobistej dla personelu medycznego z uwagi na krótki czas realizacji zamówień. Wzrosła więc świadomość roli druku 3D w produkcji.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Konsument

Polacy coraz chętniej wybierają diety pudełkowe. Po okresie pandemii firmy cateringu dietetycznego mogą liczyć na wzrost sprzedaży

Pandemia i przymusowa izolacja sprzyjają tyciu. Przeciętny Polak przybierał na wadze średnio 0,5 kilograma tygodniowo. To paradoksalnie dobra wiadomość dla dietetycznych firm cateringowych, które odrabiają straty z marca i kwietnia. O ile do Wielkanocy ich spadki w zamówieniach sięgały nawet 50 proc., o tyle obecnie popyt znacznie się zwiększył. – Te firmy zostały o wiele mniej dotknięte skutkami koronawirusa niż pozostała część branży HoReCa – ocenia Marek Lekki, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Branży Cateringu Dietetycznego. Perspektywy dla rynku są optymistyczne.

Uroda

Stres związany z pandemią koronawirusa może powodować łysienie. W ostatnim czasie do trychologów zgłasza się coraz więcej osób z tym problemem

Jedną z częstych przyczyn wypadania włosów jest permanentny stres. Lęk i życie w napięciu negatywnie wpływają na kondycję całego organizmu, a co za tym idzie – osłabiają włosy i powodują liczne problemy skóry głowy. Włosy są bowiem barometrem odzwierciedlającym ogólny stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Czynnikiem, który napędza stres, jest pandemia koronawirusa, która spowodowała, że wielu osobom od kilku tygodni stale towarzyszą stres i niepewność. W ostatnich dniach do gabinetów trychologów zgłasza się coraz więcej osób z problemem utraty włosów.