Komunikaty PR

Rynek handlu internetowego produktami OTC: wzrost o jedną piąta rocznie

2019-10-24  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marketing
PMR

Mogilska 65
31-545 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Do pobrania Wykres ( 0.07 MB )

Według danych przedstawionych w najnowszym raporcie PMR „Handel internetowy produktami OTC w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024” sprzedaż produktów OTC (leków bez recepty, suplementów diety i dermokosmetyków) przez internet wyniosła już prawie 1,3 mld zł w 2018 r. Analiza obejmuje sprzedaż zarówno apteki internetowe, jak i sklepy prowadzące działalność w sieci.

Do 2024 r. rynek handlu internetowego produktami OTC podwoi się

Według szacunków przedstawionych w raporcie sprzedaż leków, suplementów diety i dermokosmetyków w aptekach internetowych oraz suplementów i dermokosmetyków w sklepach internetowych rosła w ostatnich dwóch latach o jedną piątą rocznie. W wyniku tego osiągnął on już wartość prawie 1,3 mld zł. W kolejnych latach dynamika będzie stopniowo wyhamowywać, przede wszystkim ze względu na nasycanie się segmentu. Pomimo tego, wartość rynku z 2018 r. będzie ponad dwa razy większa do 2024 r.

Pozytywnie na rynek wpływać będzie optymalizacja witryn i procedur zakupu, wzrost dostępu do smartfonów, tendencja Polaków do oszczędzania (wzrost dochodów rozporządzalnych nie jest na tyle wysoki, aby nastąpiła zmiana zachowań w tym zakresie), jak również wzrost zainteresowania i używania kanału online w najstarszej grupie wiekowej Polaków. Zmiany w zachowaniach Polaków np. zwiększająca się liczba osób uprawiających sport pozytywnie wpłyną na sprzedaż odżywek, dla których ważnym kanałem dystrybucji jest internet.

Wysoka dynamika konsumpcji gospodarstw domowych, dobra sytuacja na rynku pracy oraz wzrost dochodu rozporządzalnego (na który dodatkowo wpływa program Rodzina 500+) również przyczynią się do znacznego zwiększenia wartości rynku aptek i sklepów internetowych w Polsce. Jednocześnie w horyzoncie prognozy spodziewane jest stopniowe spowolnienie tempa wzrostu konsumpcji i płac, ustabilizowanie się bezrobocia oraz spadek populacji i liczby osób zatrudnionych, przez co tempo wzrostu wartości rynku również spowolni.

Apteki stacjonarne pozostają głównym miejscem zakupu leków OTC

Ośmiu na dziesięciu dorosłych Polaków zakupiło co najmniej jeden lek bez recepty w 2018 r. Niezmiennie, głównym miejscem zakupu leków OTC pozostają apteki stacjonarne (wybiera je około 90% osób). Apteki są też głównym miejscem zakupu dermokosmetyków i suplementów diety. W przypadku dwóch ostatnich typów produktów OTC, nieco częściej niż w przypadku leków dochodzi do ich zakupu również w innych kanałach sprzedaży. Jest to zrozumiałe, ponieważ tylko sprzedaż leków OTC jest ściśle ograniczona do listy substancji dopuszczonych do sprzedaży pozaaptecznej.

Pomiędzy 2016 a 2018 r. znacząco wzrósł odsetek respondentów, którzy przyznali, że zakupili lek w aptece internetowej (do 19%), co jest odzwierciedleniem trendów sprzedażowych – dynamika wartości tego rynku sięga kilkudziesięciu procent rocznie. Nieco większy odsetek Polaków kupuje również leki przez portale aukcyjne (obecnie 4%) oraz w drogeriach (14%). Portale aukcyjne są miejscem, gdzie również działają apteki internetowe, notujące bardzo wysokie wzrosty sprzedaży. Z kolei sieci drogeryjne mają już za sobą okres bardzo dynamicznego zwiększania liczby placówek i obecnie stawiają na wzrost organiczny np. poprzez rozszerzanie oferty. 

<wykres w zał.> 

 

KONTAKT DLA MEDIÓW:

marketing@pmrcorporate.com

Tel. +48 12 34 05 135

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Farmacja Rok 2019: przyspieszenie wzrostu rynku leków biologicznych Biuro prasowe
2019-12-03 | 12:30

Rok 2019: przyspieszenie wzrostu rynku leków biologicznych

Według prognoz przedstawionych w najnowszym raporcie PMR „Rynek leków biologicznych i biopodobnych w Polsce w 2019 r. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”
Farmacja BRAK ZDJĘCIA
2019-11-22 | 16:05

„Ja nie palę, a Ty?”

W Światowy Dzień Rzucania Palenia, Roche Polska włącza się w działania edukacyjne związane ze szkodliwością palenia, w tym szczególnie wpływu palenia na wyniki leczenia osób chorych na nowotwory. Z tego powodu promuje
Farmacja DB Schenker i Polpharma na forum liderów sektora farmaceutycznego
2019-10-15 | 11:10

DB Schenker i Polpharma na forum liderów sektora farmaceutycznego

Operator logistyczny wraz z firmą Polpharma podzielą się swoją wiedzą w zakresie analizy ryzyk i kosztów ukrytych, a także poruszą kwestię bezpieczeństwa w łańcuchu

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Handel

PIE: Coroczna grypa bardziej spowalnia wzrost gospodarczy Polski, niż może to zrobić koronawirus. Wszystko zależy od skuteczności walki z tą epidemią

Wpływ koronawirusa na polską gospodarkę będzie zależał od tego, czy Chinom uda się zwalczyć epidemię w I kwartale roku, i od tego, kiedy dotrze on do Polski. Zdaniem Piotra Araka, dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, epidemia może obniżyć wzrost chińskiego popytu o 2 proc., co oznaczałoby dynamikę PKB na poziomie 5 proc., niższą niż w Polsce w 2018 roku. To nie powinno być odczuwalne przez polską gospodarkę. Jednak poważniejsze spowolnienie w Chinach na pewno odbije się na zamówieniach dla europejskiego, w tym również polskiego przemysłu.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Prawo

Przedsiębiorcy mają czas do poniedziałku na zgłoszenie się do tzw. małego ZUS-u plus. W ciągu kilku tygodni Ministerstwo Rozwoju zaproponuje firmom kolejne ulgi

Poniedziałek 2 marca to ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń do tzw. małego ZUS-u plus, który wszedł w życie 1 lutego. W ciągu tego niespełna miesiąca skorzystało z tej możliwości 80 tys. małych firm, a łącznie małym ZUS-em objętych jest już 240 tys. podmiotów. Ministerstwo Rozwoju liczy na to, że część zaoszczędzonych pieniędzy przedsiębiorcy wykorzystają na rozwój działalności. W ciągu kilku tygodni resort ma zaproponować kolejny pakiet zachęt do inwestycji.

Praca

Rząd chce zachęcać młodych do pielęgniarstwa i położnictwa. Plan rozwoju tych zawodów rozpisany jest do 2030 roku

Zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych w polskim systemie opieki zdrowotnej oraz powstrzymanie emigracji zarobkowej – to tylko niektóre z najważniejszych celów rządowej polityki na rzecz rozwoju obu tych zawodów. Rząd chce również zmotywować młodych ludzi do wyboru tej ścieżki kariery i utrzymać na rynku pracy osoby, które nabywają uprawnienia emerytalne. – Ważny jest również rozwój kompetencji i samodzielności – mówi Greta Kanownik, dyrektor w Ministerstwie Zdrowia. Temu służyć ma wprowadzenie porad pielęgniarskich w przychodniach.

 
 

Konsument

Ubój zwierząt w przydomowych rzeźniach nie zaszkodzi producentom mięsa. Nie powinien zagrażać także bezpieczeństwu żywności

– Ubój rolniczy w przydomowych rzeźniach nie zaszkodzi branży. Jeśli procedury będą przestrzegane, nic nikomu nie grozi – ocenia Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. Od połowy lutego każdy rolnik może otworzyć małą ubojnię i wprowadzać mięso na rynek na małą skalę, w ramach rolniczego handlu detalicznego czy działalności lokalnej. Dotychczas, jeśli chciał zabić zwierzę, musiał korzystać z pośrednictwa dużych zakładów. Teraz może to zrobić samodzielnie, ale konieczne jest jednak spełnienie szeregu kryteriów.