Komunikaty PR

Sunfish Partners inwestuje w Molecule.one

2019-09-11  |  09:20
Biuro prasowe

Fundusz venture capital z Berlina, specjalizujący się w finansowywaniu startupów wykorzystujących technologie z zakresu deep tech, zainwestował w polską firmę Molecule.one.  W jej ofercie znajduje się oparte o sztuczną inteligencję rozwiązanie dedykowane branży farmaceutycznej, umożliwiające planowanie i projektowanie syntez leków.

Projektowanie syntezy jest długim i kosztownym procesem, w którym wiele czasu poświęcanego jest na przeszukiwanie różnych zbiorów danych, literatury czy też branżowych czasopism. Praca ta do dziś nie została w pełni zautomatyzowana, co uniemożliwia efektywne korzystanie ze wszystkich dostępnych informacji. Czerpanie z kilkudziesięciu lat wiedzy i doświadczeń, czy też najnowszego branżowego know-how, nie jest możliwe bez wizjonerskich technologii umożliwiających kreatywne wykorzystanie posiadanych zasobów. Aby opanować złożoność tego procesu, potrzebne są nowoczesne i kompleksowe rozwiązania, które są świetnie dostosowane do problemu i skalowalne.

Celem zespołu Molecule.one jest zautomatyzowanie procesu projektowania syntezy i idące za tym przyspieszenie odkrywania nowych leków. Oprogramowanie tworzone przez Molecule.one jest pierwszym w pełni opartym o dane i sztuczną inteligencję podejściem do projektowania syntezy chemicznej. Poprzez swoje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym może mieć wpływ na miliardy ludzi na świecie.

Jak to wygląda w praktyce? Użytkownik wprowadza informację o związku chemicznym (np. leku), który go interesuje i ustawia parametry pozwalające mu na kontrolę szeregu własności generowanych wyników. Następnie do pracy angażowany jest zespół zaawansowanych algorytmów, bibliotek cheminformatycznych i modeli machine learningowych, który rozpoczyna proces analizy, weryfikacji i projektowania. W ciągu kilkudziesięciu sekund proponowanych jest wiele różnych sposobów, na które można wykonać poszukiwaną cząsteczkę. Dodatkowo klient otrzymuje także sporą ilość informacji takich jak odniesienia do literatury, informacje o możliwości zakupu związków chemicznych potrzebnych do wykonania syntezy oraz instrukcje opisujące warunki i sposób przeprowadzenia reakcji. Takie podejście umożliwia sprawną weryfikację i wykonanie zaprojektowanej syntezy w laboratorium.

Oferta Molecule.one to nowość na rynku. Ma na celu zmianę paradygmatu pracy chemików nad projektami syntezy. Startup chce umożliwić im zautomatyzowanie części ich czasochłonnych i powtarzalnych działań oraz pozwolić na skupienie się na najbardziej wymagających aspektach całego procesu drug-discovery – komentuje Max Moldenhauer, Senior Partner Sunfish Partners.

Założycielami Molecule.one są Paweł Włodarczyk-Pruszyński, Paweł Łaskarzewski i Piotr Byrski, eksperci z szeroką wiedzą w dziedzinie chemii, matematyki i informatyki.

Kiedy poznaliśmy się w szkole średniej, w laboratorium chemicznym, szybko zauważyliśmy, że łączy nas przekonanie, iż w codziennej pracy chemika jest wiele czynności, które mogłyby być zautomatyzowane. Zainteresowanie tym tematem doprowadziło do tego, że w trakcie studiów zaangażowaliśmy się w związany z tą koncepcją projekt badawczy. W pewnym momencie zauważyliśmy rosnące zainteresowanie na tego typu rozwiązania wśród firm farmaceutycznych. Na kanwie tych doświadczeń zdecydowaliśmy się rozpocząć pracę nad rozwiązaniem, które potencjalnie będzie miało duży wpływ na proces tworzenia nowych leków. Tym bardziej nas cieszy, że nasze przedsięwzięcie zdobyło zaufanie tak dużego funduszu jak Sunfish Partners. Wierzę, że przełoży się to na rozszerzenie skali naszej działalności – ocenia Paweł Włodarczyk-Pruszyński z Molecule.one.

Molecule.one od początku ściśle współpracuje z chemikami, aby tworzone rozwiązanie sprzyjało efektywnej pracy i pozwalało na jak najszersze jego wykorzystanie. Branża, w której działa startup obejmuje praktycznie wszystkie firmy, które zajmują się syntezą organiczną. Dwa najważniejsze segmenty rynku dla Molecule.one to firmy farmaceutyczne oraz organizacje prowadzące badania nad syntezą i badania naukowe na zlecenie - tak zwane CRO. Oba te segmenty są ważne, zarówno ze względu na ich rozmiar rynku, jak i wydatki w dziedzinie badań i rozwoju.

Misją firmy jest optymalizacja i przyspieszenie procesu odkrywania nowych leków. W tym celu zespół wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby skrócić czas od pomysłu do wprowadzenia leku na rynek. W dalszej perspektywie Molecule.one myśli o zbudowaniu automatycznych laboratoriów chemicznych (robo-lab). Rozwiązanie takie stanowiłoby doskonałą synergię do obecnej działalności spółki - oprogramowanie generowałoby ścieżki syntezy, a robo-lab by je wykonywał.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Farmacja Rok 2019: przyspieszenie wzrostu rynku leków biologicznych Biuro prasowe
2019-12-03 | 12:30

Rok 2019: przyspieszenie wzrostu rynku leków biologicznych

Według prognoz przedstawionych w najnowszym raporcie PMR „Rynek leków biologicznych i biopodobnych w Polsce w 2019 r. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”
Farmacja BRAK ZDJĘCIA
2019-11-22 | 16:05

„Ja nie palę, a Ty?”

W Światowy Dzień Rzucania Palenia, Roche Polska włącza się w działania edukacyjne związane ze szkodliwością palenia, w tym szczególnie wpływu palenia na wyniki leczenia osób chorych na nowotwory. Z tego powodu promuje
Farmacja Rynek handlu internetowego produktami OTC: wzrost o jedną piąta rocznie
2019-10-24 | 11:00

Rynek handlu internetowego produktami OTC: wzrost o jedną piąta rocznie

Według danych przedstawionych w najnowszym raporcie PMR „Handel internetowy produktami OTC w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024” sprzedaż

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Konsument

Polacy coraz chętniej personalizują i zmieniają wygląd swoich aut. Hitem stało się zabezpieczanie lakieru folią ochronną

Prawie 9 na 10 kierowców przywiązuje wagę do wyglądu i estetyki swojego samochodu – wynika z sondażu SW Research „Czy pasja do motoryzacji ma płeć?” na zlecenie 3M. Mężczyźni bardziej dbają o stan lakieru, a kobiety poświęcają większą uwagę temu, aby samochód miał atrakcyjny kolor, i chętniej personalizują jego wnętrze. Coraz popularniejszą metodą, która pozwala zmienić wygląd auta, jest car wrapping, czyli oklejanie samochodu specjalną folią. Umożliwia to zabezpieczenie karoserii samochodu przed odpryskami i uszkodzeniami mechanicznymi. Takie rozwiązanie bierze pod uwagę już blisko 2/3 kierowców. 

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Ochrona środowiska

Innowacyjne firmy z szansą na dofinansowanie i współpracę z rynkowymi gigantami. Zostało kilka dni na zgłoszenie

Unikatowy pomysł, dostęp do finansowania, know-how i ekspozycja na klientów – to główne czynniki, które przesądzają o sukcesie start-upu bądź młodej firmy wprowadzających na rynek innowacje. Te, które mają pomysł na nowe produkty i usługi w branży energetycznej, cleantech, mobility czy smart cities, mogą liczyć na wsparcie w ramach konkursu PowerUp! Challenge organizowanego przez EIT InnoEnergy. Jego cel to wyłonienie najlepszych projektów i umożliwienie im współpracy z największymi graczami na rynku. Start-upy i firmy mogą zgłaszać się do konkursu do 5 marca. Na zwycięzców czeka 50 tys. euro i możliwość międzynarodowego rozwoju. 

Prawo

Do połowy maja potrwają konsultacje unijnej strategii rozwoju sztucznej inteligencji. Nowe przepisy mają pomóc Europie dogonić Chiny i USA

Komisja Europejska chce uregulować i ujednolicić przepisy dotyczące sztucznej inteligencji oraz wesprzeć rozwój tej technologii na europejskim rynku. W tym celu opublikowała tydzień temu tzw. białą księgę AI, która do maja będzie przedmiotem publicznej debaty. KE proponuje w niej m.in. zacieśnienie współpracy między państwami członkowskimi oraz zwiększenie inwestycji w rozwój i wdrażanie AI. Na te działania ma zostać przeznaczone ok. 17,5 mld euro. Celem jest maksymalizacja korzyści płynących z tej technologii – ale przy jednoczesnym poszanowaniu praw obywateli i dbałości o ich bezpieczeństwo.

 
 

Ochrona środowiska

Rząd zapowiada uproszczenie w programie Czyste Powietrze. Powodem jest zbyt małe wykorzystanie dostępnych funduszy

Program Czyste Powietrze ma przyczynić się do ograniczenia emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które są efektem spalania niskiej jakości paliwa i wykorzystania przestarzałych instalacji w gospodarstwach domowych. Na dofinansowanie wymiany pieców i termomodernizacji budynków rząd przeznaczył 103 mld zł, które chce rozdysponować przez 10 lat. – Dotąd wartość zakontraktowanego wsparcia to zaledwie 1,6 mld zł. Musimy przyspieszyć ten proces i sprawić, aby program był powszechnie dostępny – zapowiada Ireneusz Zyska z Ministerstwa Klimatu.