Komunikaty PR

Faster Mind Challenge - Studenci stawiają na ekologię w logistyce

2019-03-15  |  12:00

Anita Łęgowik i Szymon Jankiewicz z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego zwyciężyli w polskich eliminacjach konkursu Faster Mind Challenge. Zaproponowali wykorzystanie energii wiatrowej. Jest to projekt, który służyć ma pozyskiwaniu energii z generatorów Vortex Bladeless na potrzeby platform logistycznych, w tym akumulatorownii. Teraz, zwycięskie rozwiązanie zostanie zaprezentowane podczas wielkiego finału konkursu Faster Mind Challenge w Paryżu. Organizatorem i pomysłodawcą konkursu jest FM Logistic.

W polskich eliminacjach Faster Mind Challenge wzięły udział 21 zespołów, które przedstawiły innowacyjne i ekologiczne projekty rozwiązań w logistyce. Do finału zakwalifikowano 4 projekty. Była to już trzecia edycja tego konkursu.

„Zwycięzców wybraliśmy biorąc pod uwagę kryteria innowacyjności i ochrony środowiska oraz postawione w konkursie wymagania, m.in. spójności. Dodatkowo, realizacja nagrodzonego projektu jest możliwa. Wykorzystuje on bowiem obecne na rynku rozwiązania.”– mówi Guilhem Vicaire, Dyrektor Operacyjny FM Logistic na Europę Centralną, członek Jury polskich eliminacji Faster Mind Challenge. 

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce – Energia wiatrowa w logistyce – Anita Łęgowik, Szymon Jankiewicz– Uniwersytet Łódzki.

II miejsce – Zmniejszenie emisji CO2 przy zastosowaniu programowania – Aleksandra Lęgas, Joanna Szkutnik-Rogoż, Maciel Wielgosik– Wojskowa Akademia Teczniczna Warszawa.

III miejsce – Magazyn szyty na miarę - nowoczesne regały grawitacyjne – Natalia Bauć, Julia Senkała– Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

IV miejsce – Elektrownie na kółkach – wykorzystanie paneli fotowoltanicznych na dachach ciężarówek – Norbert Glinko, Ewa Kotuk, Paweł Kazberuk– Politechnika Białostocka.

- „Innowacyjność i ekologia wpisane są w misję FM Logistic, podobnie jak zasady zrównoważonego rozwoju, według których tworzymy nowoczesne rozwiązania w logistyce, mając na uwadze przyszłe pokolenia. Dlatego właśnie pomysły dzisiejszej młodzieży stanowią dla nas szczególną wartość”– mówi Daniel Franke, Dyrektor Zarządzający FM Logistic na Europę Centralną. – „Faster Mind Challenge nastawiony jest więc na wykorzystanie ich inwencji i zewnętrznego spojrzenia na współczesną logistykę”– podsumowuje. 

Uczestnicy konkursu mogli przedstawić swoje propozycje rozwiązań w takichkategoriach jak: 

·      Platformy do przeprojektowania

NG Concept to partnerskie przedsiębiorstwo inżynieryjno-budowlane, z grupy FM Logistic, zajmujące się budową platform logistycznych. Zadaniem konkursowym jest zaproponowanie rozwiązań, które poprawią wpływ tych konstrukcji na środowisko naturalne. Oceniane będą: zastosowane nowoczesne, inteligentne materiały, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii… Konkursowe platformy logistyczne powinny być idealnie zintegrowane z otaczającym je środowiskiem – zarówno w ośrodkach miejskich, jak i na obrzeżach miast czy w strefie wiejskiej. Koniecznym jest pogodzenie ze sobą aspektów zdrowia, ekonomii oraz poszanowania bioróżnorodności.

·      Wprowadź innowacje do magazynu 

Zadanie z zakresu działalności magazynów FM Logistic: składowanie oraz copacking. Należy poszukać rozwiązań, które zredukują wydatki energetyczne, zredukują zapotrzebowanie na surowce, zoptymalizują pakowanie. Nie można zapomnieć także o pracownikach FM Logistic – ich środowisko pracy powinno być ergonomiczne i zapewniać wydajność. Zaproponowane rozwiązania powinny polepszać warunki ich pracy. 

·      Wyznacz najlepszy kierunek naszej pracy

Aby zapewnić klientom punktualne dostawy, FM Logistic wysyła na drogi wiele ciężarówek. W tym zadaniu należy znaleźć rozwiązania, które uczynią transport bardziej przyjaznym dla środowiska – niezależnie, czy odbywa się on na dłuższych dystansach, czy jest to logistyka miejska. Optymalizacja tras, odpowiednio załadowane ciężarówki, promocja odpowiedzialnej jazdy i używanie alternatywnych źródeł energii – to wyzwania stojące przed zespołami konkursowymi. 

Wszystkie zgłoszone projekty nawiązywały do przyjętego niedawno przez Grupę FM Logistic Programu Zrównoważonego Rozwoju. Zwycięzcy polskich eliminacji wezmą teraz udział w finale konkursu w Paryżu w maju br. 

Informacje dodatkowe:

O FM Logistic w Polsce

FM Logistic Polska to oddział międzynarodowego organizatora rozwiązań logistycznych. Swoją działalność w Polsce firma rozpoczęła w 1995 roku. FM Logistic Polska posiada obecnie 12 platform logistycznych, 17 magazynów przeładunkowych.Ostatnio uruchomione zostały nowe magazyny w Lućmierzu k. Łodzi oraz w Sarnowie (gm. Psary k. Będzina, woj. śląskie). FM Logistic Polska zatrudnia obecnie ponad 3 tysiące pracowników. Dysponuje łącznie ponad 750 tys. m2powierzchni magazynowej oraz flotą ok. 2,5 tys. pojazdów. Roczny obrót firmy w 2017 roku wyniósł ponad 227 mln Euro.

O FM Logistic na świecie

Od momentu powstania we Francji w 1967 r. FM Logistic jest niezależną rodzinną firmą logistyczną o przychodach w wysokości 1,2 miliarda euro w roku podatkowym zakończonym w marcu 2018 r., z czego dwie trzecie wygenerowano poza Francją. Firma działa w 14 krajach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej (Brazylia) i zatrudnia ponad 26 000 pracowników. 

W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby konsumentów, rozwój handlu elektronicznego oraz dystrybucji wielokanałowej FM Logistic inwestuje w innowacyjne rozwiązania logistyczne, transportowe i co-packingowe. Obsługuje zrównoważone portfolio międzynarodowych i lokalnych firm w branżach FMCG, handlu detalicznego, perfumeryjno-kosmetycznej, produkcji przemysłowej oraz opieki zdrowotnej. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka FM Logistic zainwestuje 150 mln USD w magazyny w Indiach Biuro prasowe
2019-03-21 | 15:00

FM Logistic zainwestuje 150 mln USD w magazyny w Indiach

l  5-letnia inwestycja ma zwiększyć własną przestrzeń magazynową firmy w oparciu o możliwości stworzone przez indyjską reformą podatkową (Goods and Services
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2019-03-21 | 12:50

IDM: pierwsze Badanie wpływu interwencji produktowej ESMA na inwestorów

INTERWENCJA PRODUKTOWA ESMA NIE POPRAWIŁA WYNIKÓW INWESTORÓW NA RYNKU OTC, POLSKIE DOMY MAKLERSKIE MASOWO TRACĄ KLIENTÓW NA RZECZ ZAGRANICZNYCH BROKERÓW, KTÓRZY OFERUJĄ LEPSZE WARUNKI
Gospodarka Firmy z Pomorza płacą wolniej, niż w innych regionach kraju
2019-03-21 | 07:00

Firmy z Pomorza płacą wolniej, niż w innych regionach kraju

- Pomorskie – działające tu firmy średnio płacą wolniej, niż w innych województwach. W lutym średni okres obiegu należności (udzielony kredyt kupiecki plus

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także realizuje wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Praca

Polska pielęgniarka z nagrodą od królowej Szwecji. Chce rozwijać opiekę nad seniorami

Spada liczba osób, które decydują się na zdobycie uprawnień pielęgniarskich. Promowanie tego zawodu wśród młodych ludzi to jeden z celów Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii, od trzech lat przyznawanej także w Polsce. Tegoroczną laureatką konkursu została Paulina Pergoł – jury doceniło jej pomysł listów pisanych przez studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego do emerytowanych lekarzy i pielęgniarek mieszkających w Domu Lekarza Seniora.

Problemy społeczne

Minister zdrowia: Nowy model opieki zdrowotnej będzie stawiać na jakość usług. Pomoże w tym cyfryzacja

Stopniowa informatyzacja systemu opieki medycznej usprawni obieg informacji, dzięki czemu zmniejszą się obciążenia lekarzy i liczba wykonywanych niepotrzebnie badań. To oznacza, że pacjent szybciej otrzyma świadczenie i opiekę, których potrzebuje. Temu służyć ma także analiza dużych zbiorów danych na temat pacjentów, której uczą się placówki w Polsce. – Odchodzi wizja medycyny jako działalności usługowej. Teraz patrzymy bardziej całościowo, nie tylko na koszty NFZ, lecz także na koszty społeczne, absencje chorobowe i jakość życia, co przekłada się na całą gospodarkę – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Finanse

Polskie start-upy wciąż w tyle za zachodnioeuropejskimi. Różni je doświadczenie założycieli i dostęp do kapitału

Wciąż różnią się polskie start-upy od zachodnioeuropejskich czy izraelskich pod względem doświadczenia zespołu i dostępu do kapitału – ocenia Grzegorz Borowski, dyrektor zarządzający Infoshare. W Polsce jest też mniej rozwiązań dotyczących infrastruktury informatycznej, trudniejszych do wprowadzania na rynek, bo wymagają one więcej kapitału w fazie badań i rozwoju. Specjalizacją polskich start-upów jest za to e-zdrowie, fintech, big data, internet rzeczy czy rozwiązania oparte na platformach sprzedażowych. Najlepsze młode spółki powalczą w maju o główną nagrodę na Infoshare 2019, największej i najbardziej prestiżowej imprezie start-upowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Zdrowie

Komórki macierzyste wyhodowane w laboratorium pomagają wyleczyć rzadką chorobę wzroku. Lekarze liczą na dostęp do terapii także w Polsce

Niedobór komórek macierzystych rąbka rogówki to rzadka choroba, która prowadzi do utraty wzroku. W Polsce co roku 100–200 osób wymaga leczenia, przy czym u ok. 30 osób taką dysfunkcję wywołało termiczne lub chemiczne poparzenie oczu. Szansą dla tej grupy jest innowacja – przeszczep komórek macierzystych rąbka rogówki pochodzących z hodowli w laboratorium. Taką terapię stosuje i refunduje obecnie kilka państw w Europie, m.in. Wielka Brytania i Włochy. W Polsce jest na razie dostępna w ramach badań klinicznych i tylko w dwóch ośrodkach, ale lekarze liczą, że wkrótce się to zmieni.