Komunikaty PR

Faktor ochroni przedsiębiorcę

2019-11-22  |  12:05
Biuro prasowe

Jak pokazują najnowsze badania, problem z regulowaniem zobowiązań przez kontrahentów ma już 88% firm. W obliczu spowolnienia gospodarczego firmy zaczęły przyglądać się każdej złotówce. Przedsiębiorcy obawiają się zatorów płatniczych i utraty płynności finansowej. Wzrosło więc zainteresowanie faktoringiem. Na takie rozwiązanie decyduje się już 12% firm.

 

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research na zlecenie NFG „Percepcja faktoringu w MŚP” wynika, że rośnie odsetek przedsiębiorstw korzystających z usługi finansowania faktur. Aktualnie z takiej opcji korzysta 12% mikro-, małych i średnich firm. To ponad cztery razy więcej niż jeszcze w 2016 roku, kiedy to firm korzystających z faktoringu było 2,8%. Tym, co zmusza przedsiębiorców do finansowania faktur, są bez wątpienia długie terminy zapłaty w sytuacji, gdy potrzebne są środki na bieżącą działalność.

W przedsiębiorstwach produkcyjnych i dystrybucyjnych, działających w branży budowlanej, transportowej lub usługowej, zupełnie normalnym zjawiskiem jest płatność za realizację usługi po 30, 60, a nawet 90 dniach. Tak długie oczekiwanie może zachwiać płynnością finansową przedsiębiorstwa z kilku powodów: firma formalnie wykazuje dochód, od którego należy zapłacić podatek, pracownicy muszą otrzymać wynagrodzenia na czas oraz konieczny jest bieżący zakup materiałów i towarów. Dzięki faktoringowi firmy zyskują stały dostęp do kapitału obrotowego, co nie tylko chroni ich płynność finansową, ale też pozwala planować wydatki na bieżącą działalność i rozwój – mówi Dariusz Szkaradek, prezes Zarządu firmy faktoringowej NFG.

A mechanizm działania faktoringu online jest prosty: przedsiębiorca przekazuje firmie udzielającej finansowania (faktorowi) faktury z odroczonym terminem płatności (przelewowe, nieprzeterminowane). Faktor wypłaca przedsiębiorcy do 100% wartości faktury netto nawet w kilka minut po jej przekazaniu. W efekcie przedsiębiorca uzyskuje środki finansowe zaraz po dokonaniu sprzedaży lub wykonaniu usługi, a nie dopiero gdy kontrahent zrealizuje płatność.

 

Spowolnienie gospodarcze przyspiesza zatory

Nie ma wątpliwości, że gospodarka hamuje, a spowolnienie gospodarcze odbija się na kondycji finansowej firm. Według danych GUS, wzrost PKB w trzecim kwartale 2019 roku wyniósł 3,9%, podczas gdy w poprzednim kwartale było to 4,6%. Firmy obawiają się najgorszego: obecnie 88% z nich ma problem z regulowaniem zobowiązań przez kontrahentów, a 93,1% przedsiębiorców spodziewa się tego typu problemów w przyszłości – takie dane przynosi najnowszy raport Krajowego Rejestru Długów i Związku Przedsiębiorstw Finansowych „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”. Ponadto autorzy raportu prognozują, że w okresie spowolnienia gospodarczego więcej firm stanie się bardziej narażonych na zatory finansowe. Przedsiębiorstwa, które do tej pory zachowywały swoją płynność finansową, mogą stanąć przed problemem nieterminowości swoich klientów w obszarze regulowania należności.

Właściciele firm obawiają się, że nawet przedsiębiorcy, którzy dotychczas rzetelnie regulowali swoje zobowiązania, w przypadku spadku lub znaczącego spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego, mogą mieć problem z płaceniem na czas. Jak pokazuje badanie „Rzetelność branż”, już prawie 46 procent właścicieli firm z sektora MŚP uważa, że na to, czy firma terminowo reguluje zobowiązania, mają wpływ przede wszystkim czynniki zewnętrzne, takie jak: sezonowość, zmiany przepisów, konkurencja czy właśnie aktualna sytuacja gospodarcza – mówi Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy. 

 

Ratunek tak, ale nie za wszelką cenę

Skutecznym lekarstwem na nieterminowość kontrahentów jest faktoring. Firmy chcą korzystać z pomocy fintechów, ale nie za wszelką cenę.

Firmy widzą sens w faktoringu, pod warunkiem, że jego koszt jest przez nich akceptowalny i adekwatny do wykonanej usługi – potwierdza Dariusz Szkaradek, prezes Zarządu firmy faktoringowej NFG. – Spytaliśmy przedsiębiorców, ile powinien kosztować faktoring. Trzy czwarte z nich uważa, że maksymalny koszt faktoringu za 30 dni finansowania powinien wynosić nie więcej niż 2 procent wartości faktury. Blisko 6 procent przedsiębiorców byłoby skłonnych zaakceptować próg cenowy faktoringu na poziomie 3-4 procent. To realne koszty faktoringu i jednocześnie niewielka cena, jaką firmy płacą za stabilność finansową, poczucie bezpieczeństwa i dostęp do kapitału – dodaje Dariusz Szkaradek.

Badanie NFG wskazuje również, że 92,7% przedsiębiorców dostrzega zalety faktoringu. Wśród korzyści tego rozwiązania wymieniają oni: szybkość pozyskania pieniędzy, minimum formalności, niższy koszt pozyskania pieniędzy w porównaniu do kredytu, możliwość szybszego rozwijania firmy, pomoc w utrzymaniu płynności finansowej, dyscyplinowanie kontrahentów, szybszy obrót pieniądza i brak ryzyka utraty własnych środków. 

 

 

Źródła:

„Percepcja faktoringu w MŚP” to ogólnopolskie badanie przeprowadzone przez Instytut Keralla Research wśród mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw na zlecenie firmy faktoringowej NFG, w II kwartale 2019 r., na grupie 500 firm.

„Portfel należności polskich przedsiębiorstw” to ogólnopolskie, cykliczne badanie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA i Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (dawniej KPF), wśród mikro-, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, zrealizowane w III kwartale 2019 r. na grupie 432 firm.

„Rzetelność branż” badanie ogólnopolskie przeprowadzone przez Instytut Keralla Research na zlecenie Rzetelnej Firmy, w III kwartale 2019 r. wśród mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, na grupie 300 firm.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse REIT-y szansą na uwolnienie polskiego kapitału Biuro prasowe
2020-01-21 | 13:20

REIT-y szansą na uwolnienie polskiego kapitału

Fundusze REIT lokują kapitał w zakup nieruchomości komercyjnych i dzielą się zyskami z wynajmu z grupą mniejszych i większych udziałowców. Ten sposób inwestowania
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2020-01-21 | 10:45

Finansowanie start-upów: Granty państwowe a prywatne fundusze

Większość środków, z których korzystają start-upy w Polsce, pochodzi z funduszy państwowych. Powodem jest łatwość pozyskania tego rodzaju finansowania oraz niewielka liczba funduszy prywatnych, które inwestują w ten
Finanse Seniorzy znikają z Rejestru – stery zadłużenia przejmują młodzi
2020-01-21 | 08:37

Seniorzy znikają z Rejestru – stery zadłużenia przejmują młodzi

Na przestrzeni roku zadłużenie emerytów spadło o ponad pół miliarda złotych - wynika z bazy danych Krajowego Rejestru Długów. Obecnie zadłużonych jest prawie 340 tys.

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

CES 2020

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Cyberataki wśród najpoważniejszych zagrożeń dla biznesu. Ściganie hakerów wciąż pozostaje dużym wyzwaniem

Prawie 40 proc. firm uznaje incydenty cybernetyczne za najważniejsze ryzyko biznesowe na świecie – wynika z Barometru Ryzyk Allianz 2020. Globalnie zajmują one pierwsze miejsce, a w Polsce trzecie wśród największych zagrożeń dla przedsiębiorców. Chociaż walka z hakerami jest coraz bardziej zacięta, to wciąż pozostaje dużym wyzwaniem. Ostatnie lata były bardzo aktywne pod względem tworzenia nowych regulacji, zarówno na forum unijnym, jak i krajowym. Jak podkreśla prezes ISSA Polska Tomasz Wodziński, w polskim systemie wciąż brakuje jednak edukacji, która przyczyniłaby się do większej świadomości zagrożeń wśród internautów, a z drugiej – regulacji poprawiających ściganie cyberprzestępstw.

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Finanse

1,3 mln gospodarstw domowych w Polsce jest dotkniętych ubóstwem energetycznym. Brakuje rozwiązań dla tego problemu

Niskie dochody, wysokie koszty energii i niedostateczna efektywność energetyczna budynków to główne przyczyny ubóstwa energetycznego. W Polsce boryka się z tym problemem ok. 10 proc. gospodarstw domowych, czyli 3,35 mln osób. Największe ryzyko związane z zapewnieniem ciepła dotyczy rodzin zamieszkujących domy jednorodzinne na wsi. – Liczymy, że Europejski Zielony Ład da impuls polskim władzom, aby zajęły się tym tematem – zakładają analitycy Forum Energii.

Transport

W Polsce jest zbyt mało stacji do tankowania pojazdów LNG. To hamuje rozwój rynku tego paliwa

Udział LNG w transporcie morskim i drogowym będzie rósł. – To paliwo przyszłości: ekologiczne, bardziej ekonomiczne, cichsze i jednocześnie szeroko dostępne – ocenia Marcin Płocharski z Polskiej Platformy LNG. Skroplony gaz ziemny sprawdzi się w transporcie drogowym pod warunkiem rozwoju odpowiedniej infrastruktury. W Polsce działają zaledwie cztery punkty ładowania, a pojazdów napędzanych LNG jest nieco ponad pół tysiąca. Na podobną barierę napotyka wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie morskim.

Telekomunikacja

Polskim firmom będzie trudniej o projekty z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Koniec mechanizmu wsparcia napędzi konkurencję z innymi państwami

Po siedmioletnim okresie przejściowym zakończył się specjalny program wsparcia dla polskich firm, który miał za zadanie ułatwić im budowanie kompetencji w sektorze kosmicznym. Tym samym Polska weszła w etap dojrzałego członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej, a krajowe przedsiębiorstwa będą teraz mierzyć się w otwartych przetargach z zagraniczną konkurencją. Jak podkreśla dr Aleksandra Bukała z Polskiej Agencji Kosmicznej, zainteresowanie tą branżą jest duże i rośnie. Siłą polskiego sektora kosmicznego jest to, że tworzą go głównie podmioty MŚP, które cechują się dużą kreatywnością i elastycznością. Z kolei brak doświadczenia, zaplecza i kapitału to obszary, które wciąż wymagają nadgonienia w stosunku do innych państw.