Robotyka i SI”, „E-sport”, „Inteligentny dom” –  nowe kategorie w serwisie agencyjnym Newseria Innowacje. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani otrzymywaniem powiadomień z tych kategorii, prosimy o dokonanie zmian po zalogowaniu się do swoich profili. 

Komunikaty PR

Platforma SCFO uwolni kapitał obrotowy firm

2019-03-14  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Dorota Zadroga
Lensomai Communication sp. z o.o.

al. Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
dorota|lensomai.com| |dorota|lensomai.com
698989141
www.lensomai.com
Do pobrania SCFO ( 0.03 MB )

Mimo, że przedsiębiorcy starają się aktywnie przeciwdziałać opóźnieniom w płatnościach za usługi, przepływ gotówki między firmami nie jest wystarczająco sprawny. Szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa, nieposiadające wystarczającego zabezpieczenia finansowego i zależne od bieżących płatności, są narażone na długi. Jakich rozwiązań poszukują przedstawiciele sektora MŚP?

Opóźnienia płatności za faktury i usługi to największy problem niewielkich firm, finansowanych ze środków własnych. W październiku 2018 r. aż 28,5% firm zadeklarowało, że przez nieterminowe otrzymywanie płatności same zmuszone są na spłacanie zobowiązań po terminie. „Średnie opóźnienie płatności faktur w Polsce wynosi obecnie 62,5 dnia – to o 2 dni dłużej niż maksymalny, zgodny z obowiązującymi przepisami termin dla transakcji między przedsiębiorstwami” – mówi Robert Kozłowski z SCFO – „To pieniądze, których potencjału nikt nie wykorzystuje, zamknięte na lokatach lub depozytach o minimalnej opłacalności”.

Nieuregulowane na czas płatności to dla MŚP kolejne wyzwanie – nie tylko ze względów na własne opóźnienia, ale na wydatki związane ze skutkami i przeciwdziałaniem zatorom finansowym. Pochłaniają one przeciętnie 7% kosztów firm, choć – jak w przypadku 4,4% ankietowanych przedsiębiorstw – potrafią przekroczyć aż 30%.*

Dla małych i średnich przedsiębiorstw brak płynności finansowej jednego z klientów może spowodować efekt kuli śnieżnej i poważnie zachwiać bezpieczeństwem firmy. W ankiecie przeprowadzonej na zlecenie BIG InfoMonitor** aż 70,3% przedsiębiorców wskazało faktury od dostawców i kontrahentów jako płatności odkładane na później w przypadku ich kumulacji. Brak płynności finansowej nie tylko negatywnie wpływa na wizerunek firmy jako potencjalnie nierzetelnej. Aż co trzeci ankietowany przyznaje, że zatory znacznie ograniczają inwestowanie, a więc rozwój przedsiębiorstwa.

Mateusz Obuchowski, SCFO: „Brak płynności finansowej to poważna przeszkoda w prowadzeniu biznesu, nawet dla największych przedsiębiorstw. A przecież mają one wsparcie prawne i księgowe, którego często brakuje mniejszym firmom. W SCFO chcieliśmy podejść do problemów, z którymi od lat zmagają się firmy, w inny sposób. Oferujemy nowe rozwiązanie problemu płynności i stabilności finansowej jednocześnie umożliwiając najefektywniejsze zarządzanie gromadzonymi nadwyżkami w przedsiębiorstwie, wzmacniając współpracę między kontrahentami."

Rozwiązanie proponowane przez SCFO to układ dwustronny, wykluczający trzeci podmiot jak w przypadku faktoringu. Działanie Platformy SCFO opiera się na możliwości wyboru dowolnego nowego terminu płatności faktury przez dostawcę, rezygnując z niewielkiego procentu, dynamicznie obliczonego w zależności od ilości pozostałych dni. Wykorzystanie Platformy SCFO i automatyzacja procesu płatności, upraszcza go, niwelując etapy ustaleń, planowania i analizy, nierzadko niemożliwych dla mniejszych podmiotów współpracujących z dużymi partnerami. Dzięki zarządzaniu środkami z wykorzystaniem Platformy SCFO, płatnik zmaksymalizuje zysk dzięki wspomnianemu mechanizmowi Dynamicznego Dyskonta. Jest to nowy sposób zarządzania pieniędzmi firmy, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego.

* „Portfel należności polskich przedsiębiorców” oprac. Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej, 2018 r.

** UBIG InfoMonitor, badanie „Skaner MSP, wśród mikro, małych i średnich firm” przeprowadzone przez KerallaReserach, 2018 r.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Upadłości firm – co druga sygnalizowała wcześniej problemy Biuro prasowe
2019-08-21 | 08:20

Upadłości firm – co druga sygnalizowała wcześniej problemy

W pierwszej połowie 2019 roku upadło w Polsce 282 firm. Co druga z nich była notowana w Krajowym Rejestrze Długów w dniu ogłoszenia wyroku przez sąd. Ich łączne zadłużenie
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2019-08-20 | 10:30

Inwestowanie w startupy alternatywą inwestycyjną na polskim rynku finansowym

Fundamentem rozwoju gospodarki jest to, że rynki finansowe, a nie banki finansują innowacje, które są motorem wzrostu produktywności. W Polsce, niestety, ponad połowa aktywów gospodarstw domowych ulokowana jest w systemie
Finanse Więcej niezapłaconych faktur, dłuższy czas oczekiwania na płatności
2019-08-20 | 01:00

Więcej niezapłaconych faktur, dłuższy czas oczekiwania na płatności

Jak pokazują wyniki najnowszego badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów i Konferencję Przedsiębiorstw

Kalendarium

Patronaty Newserii

XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica
MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce

Infrastruktura

Polska będzie mogła kupować tańszy gaz od różnych producentów. Wkrótce spodziewane jest pozwolenie na budowę i wybór wykonawcy podmorskiego odcinka Baltic Pipe

Budowa Baltic Pipe oznacza niższe ceny i większe bezpieczeństwo dostaw – mówi Tomasz Stępień, prezes Gaz-System. Jak podkreśla, niedługo projekt powinien uzyskać pozwolenia na budowę, a na przełomie tego i przyszłego roku będą uruchamiane kolejne przetargi na dostawy dla tej inwestycji. Błękitny surowiec ze złóż na Morzu Północnym ma popłynąć do Polski w październiku 2022 roku i pozwoli uniezależnić się od dostaw z Rosji, skąd pochodzi obecnie ok. 90 proc. importowanego gazu.

Problemy społeczne

Psychiatria w reformie. Resort zdrowia chce odbudować kadry i poprawić opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży

Psychiatria – przez lata zaniedbywana – jest na etapie głębokiej reformy, ale ten proces nie potrwa miesiąc czy nawet rok – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak ocenił, wprowadzony w ubiegłym roku pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego działa dobrze i zostanie rozszerzony. Niedługo ruszy też kompleksowa reforma psychiatrii dzieci i młodzieży, wśród których zaburzenia psychiczne są coraz częstszym problemem. Celem jest to, żeby opieka psychiatryczna była łatwiej dostępna, dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjentów i nie wiązała się z długimi pobytami na oddziałach psychiatrycznych.

IFA 2019 Berlin

Konsument

Coraz więcej Polaków przygotowuje przetwory. Robią to głównie kobiety, ale panowie specjalizują się w nalewkach

Nawet 75 proc. Polaków deklaruje, że robi przetwory na zimę. W spiżarniach będą królować ogórki kiszone, dżemy i konfitury, soki, a także nalewki – wynika z Barometru Providenta. Choć przetwory to domena przede wszystkim osób starszych, to także i młodzi coraz częściej kultywują tradycję. Weki to gwarancja smaku i naturalnych składników, a część osób przygotowuje przetwory ze względu na oszczędności.

Złote Spinacze 2019

Finanse

Prawidłowe oszacowanie wartości czynszu to duży problem przy transakcjach najmu. Pomocne są internetowe porównywarki

Na polskim rynku co roku dochodzi do nawet 1 mln transakcji najmu. Określenie wartości czynszu najmu stanowi częsty problem zarówno dla właścicieli mieszkań, jak i potencjalnych lokatorów. Wynajmującym i najemcom przychodzi z pomocą technologia – internetowe porównywarki agregują dane z portali ogłoszeniowych i na tej podstawie tworzą automatyczną kalkulację ceny. Zdarza się jednak, że nie biorą pod uwagę indywidualnych atutów danej nieruchomości, jak np. widok z okna, na co właściciele mieszkań powinni zwracać uwagę.