Komunikaty PR

Polska liderem rynku fuzji i przejęć w regionie

2019-04-17  |  13:40
Biuro prasowe
Kontakt

Renata Stefanowska
Mazars

ul. Piekna 18
00-549 Warszawa
r.stefanowska|mazars.pl| |r.stefanowska|mazars.pl
22 25 55 200
mazars.pl
Do pobrania Mazars M&A ( 0 MB )

Mazars we współpracy z Mergermarket opracował „CEE View: Inbound M&A report 2018/2019”. Ta najnowsza publikacja dotycząca transakcji oferuje przegląd działalności w zakresie fuzji i przejęć w 2018 r. w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a także zawiera prognozę wyzwań i możliwości na najbliższe kilka miesięcy.

Solidne podstawy transakcji na ogólnie stabilnym rynku CEE

W porównaniu z innymi wschodzącymi regionami świata Europa Środkowo-Wschodnia okazuje się być stabilnym regionem dla inwestycji M&A. Trwały wzrost gospodarczy, rosnąca konsumpcja krajowa, atrakcyjna dynamika płac, bliższe związki z rynkami spoza regionu oraz dobra jakość aktywów zapewniły solidne podstawy działalności M&A w tej części świata.

Łączna wartość rynku fuzji i przejęć zarejestrowanego w 2018 roku wyniosła 46,9 mld EUR, przy łącznej liczbie 701 transakcji (dane na podstawie transakcji powyżej 5 mln EUR). Dobre wyniki i atrakcyjność fuzji i przejęć w regionie jest widoczna, zwłaszcza jeśli chodzi o takie kraje jak Austria, Polska, Czechy, Rumunia, Węgry, Słowacja czy region Adriatyku. Rosja nadal pozostaje największym rynkiem fuzji i przejęć w regionie pomimo sankcji geopolitycznych.

Rosnące możliwości rozwoju funduszy private equity

W całej Europie Środkowo-Wschodniej sektor private equity jest dojrzały, wartość wykupów wzrosła, jako że sponsorzy poszukiwali wysokiej jakości aktywów w regionie. Wartość transakcji funduszy private equity wzrosła w 2018 r. o 83% do 7,5 mld EUR (81 transakcji zarejestrowanych o wartości powyżej 5 mln EUR). Międzynarodowe firmy realizujące przejęcia odnotowały atrakcyjne podstawy gospodarcze i ceny w regionie i zintensyfikowały działania w celu poczynienia znacznych inwestycji, potwierdzając zaufanie funduszy private equity do wzrostu i stabilności w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Polska silna w regionie

Spowolnienie napływających do Rosji transakcji pozwoliło Polsce wykorzystać okazję w największym kraju Europy Środkowo-Wschodniej. W 2018 r. Polska zrealizowała ogółem 127 transakcji, których wartość wyniosła łącznie 5,7 mld EUR, co pozwoliło jej uplasować się na trzecim miejscu pod względem wartości transakcji zaraz za Rosją (22,2 mld EUR) i Austrią (7 mld EUR) – Zawarto wiele transakcji z branży technologii, usług konsumenckich, finansowej, przemysłowej oraz mediów. Wszystkie sektory działały prężnie - mówi Jan Fido, Dyrektor Działu Doradztwa Finansowego Mazars w Polsce. – Polska z pewnością jest liczącym się krajem w regionie. Mamy rozwiniętą gospodarkę, 38-milionową populację i członkostwo w Unii Europejskiej, które wspierają solidną działalność transakcyjną – dodaje.

Polska osiągnęła w ostatnich latach średni wzrost gospodarczy o ponad 4%, wyprzedzając Europę Zachodnią, a bezrobocie spadło do poziomu 3,4%, będąc najniższe od 20 lat. Ponadto, kraj ten stał się ostatnio pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej i pierwszym krajem na świecie od blisko dziesięciu lat, który oficjalnie dołączył do grona „krajów rozwiniętych” w nowej klasyfikacji indeksu FTSE Russell, dzięki czemu znalazł się w gronie 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Ranking uwzględnia różne kryteria, w tym jakość rynku krajowego, spójność i przewidywalność, stabilność, dostęp do rynku oraz koszty wprowadzenia zmian gospodarczych.

Polska uplasowała się na drugim miejscu w regionie pod względem ilości przeprowadzonych transakcji zaraz po Rosji, która zrealizowała 155 transakcji, wyprzedzając Austrię (99 transakcji). Do największych z nich należało nabycie Euro Banku przez polski Bank Millenium, przejęcie przez BGŻ BNP Paribas Bank podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska, a także największa transakcja w branży hotelarskiej opiewająca na 483 mln EUR - zakup przez francuską firmę Accor akcji Orbisu, stanowiących 47,31 % kapitału zakładowego spółki.

- To był rentowny rok dla sektora bankowego. Polskie banki pomyślnie przeszły testy warunków skrajnych. Polski sektor bankowy jest stabilny i bezpieczny, a od kilku już lat obserwujemy proces jego konsolidacji. W Polsce mamy dziewięć dużych banków, ale wydaje się, że za jakiś czas będzie ich pięć – sześć. Inwestorzy zagraniczni odgrywają kluczową rolę w procesie konsolidacji, angażując swój kapitał w tym sektorze. – komentuje Jan Fido.

Atrakcyjny kierunek dla międzynarodowych inwestorów poszukujących zwrotów z nakładów inwestycyjnych

Inwestycje napływające spoza Europy Środkowej i Wschodniej stanowiły 58% całkowitej wartości rynku M&A w 2018 r. i wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając wartość 27 mld EUR i stanowiąc ponad połowę całkowitej wartości transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej w ciągu roku. Polska znalazła się na drugim miejscu zaraz za Austrią pod względem liczby transakcji przychodzących spoza regionu (ich liczba wyniosła 48 o łącznej wartości 1,9 mld EUR). - Powierzchnia Polski, wyrafinowanie jej rynków finansowych i bliskość Europy Zachodniej sprawiają, że jest to oczywiste miejsce dla inwestorów zagranicznych do stworzenia bazy i zbadania możliwości transakcyjnych w sąsiednich krajach Europy Środkowo-Wschodniej – komentuje Jan Fido.  

Rynek fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej zapewnia wyjątkową wartość i możliwości dla międzynarodowych inwestorów pochodzących z Europy Zachodniej, USA, Chin, a nawet z Południowej Afryki, mając niższe koszty płac niż tzw. „Stara Europa” i wykwalifikowaną, wielojęzyczną siłę roboczą. Gospodarki są zróżnicowane, dając możliwości we wszystkich dziedzinach - od przemysłu i energii po usługi finansowe, konsumpcyjne i rekreacyjne. Europa Środkowo-Wschodnia posiada obecnie rosnącą klasę średnią, co pozwala międzynarodowym grupom maksymalizować zyski w regionie dzięki nowej, rosnącej konsumpcji krajowej.

Kluczowe sektory

Region charakteryzuje się zróżnicowaną gospodarką i generuje transakcje w wielu gałęziach przemysłu. Na tle innych branż wyróżniają się jednak dwa sektory – przemysłowy i energetyczny. Sektor energetyczny uplasował się na pierwszym miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem wartości transakcji napływających spoza regionu, których wartość wyniosła łącznie 7,6 mld EUR przy zaledwie 17 transakcjach, z których większość z nich pochodziła z dużych transakcji biznesowych w Rosji. Sektor przemysłowy ponownie osiągnął silną pozycję w 2018 r., dostarczając więcej transakcji spoza regionu niż jakikolwiek innych sektor (60), jednocześnie zajmując trzecie miejsce pod względem wartości transakcji według sektorów (4,8 mld EUR).

Perspektywy na 2019 r.

Region CEE nie jest oczywiście pozbawiony kilku wyzwań: niepewności konsekwencji związanych z Brexitem, wojen handlowych USA z UE i Chinami, wpływu nałożonych na Rosję sankcji czy napięć pomiędzy Unią Europejską a niektórymi rządami państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. – Nasz region osiągnął dobre wyniki w 2018 r. i jest dobrze przygotowany do kontynuowania tych samych działań w roku bieżącym. Jako globalna firma doradcza należąca do wiodących dostawców usług doradczych, Mazars aktywnie przyczynia się do tego trendu, skutecznie łącząc Europę Środkowo-Wschodnią z resztą świata – podsumowuje Michel Kiviatkowski, Lider usług doradztwa finansowego w Europie Środkowo-Wschodniej, Partner Zarządzajacy Mazars w Polsce.

Pełen raport dostępny jest na www.mazars.pl.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Epidemia zmieniła priorytety płatności firm Biuro prasowe
2020-06-05 | 10:26

Epidemia zmieniła priorytety płatności firm

Na pierwszym miejscu listy płatności w przedsiębiorstwach wciąż są wynagrodzenia dla pracowników, ale na znaczeniu zyskały zobowiązania wobec kluczowych kontrahentów i firm
Finanse Finansowe startupy budują ekonomiczną infrastrukturę internetu
2020-06-04 | 01:00

Finansowe startupy budują ekonomiczną infrastrukturę internetu

O tym, dlaczego startupy z sektora fintech mają coraz większe powodzenie u inwestorów pisze Bartosz Tomczyk – przewodniczący rady nadzorczej w Provema sp. z o.o. Jeszcze
Finanse Cykl ABC Windykacji. Co to jest windykacja online?
2020-06-02 | 16:00

Cykl ABC Windykacji. Co to jest windykacja online?

Tylko 27 proc. respondentów biorących udział w badaniu SW Research zrealizowanym na zlecenie Związku Przedsiębiorstw Finansowych w ramach kampanii „Windykacja? Jasna Sprawa”

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce stopniowo się poprawia. Mimo to medycy i szpitale apelują o utrzymanie dotychczasowego wsparcia

Od wykrycia w Polsce pierwszego przypadku zachorowania na COVID-19 minęły trzy miesiące. Ponad 2,1 tys. osób wciąż jest hospitalizowanych. Mimo że sytuacja powoli się stabilizuje, zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej, do dezynfekcji oraz środki czystości wciąż jest ogromne, znacznie większe niż jeszcze w styczniu czy lutym. Dlatego też szpitale i medycy apelują do darczyńców o utrzymanie dotychczasowego wsparcia, bez którego trudno im będzie walczyć z pandemią. Chodzi nie tylko o pomoc materialną, lecz również o pokazanie pracownikom medycznym, jak ważna jest ich praca.

Firma

Coraz więcej pracowników wraca z pracy zdalnej do biur. Pandemia zmieni model pracy i rynek najmu powierzchni biurowej

Po tygodniach pracy zdalnej biura przygotowują się na powrót pracowników. Kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa osób w biurze, czyli m.in. odpowiedniego dystansu i dezynfekcji miejsc wspólnych. Zarządców biur może też wspomóc technologia, np. aplikacje, które pozwalają na bezdotykowe otwieranie drzwi czy sprawdzające liczbę osób w danym pomieszczeniu. Wraz z powrotem pracowników do biur wraca też zainteresowanie wynajmem powierzchni biurowej. – Dzisiaj jest dobra okazja, żeby podpisywać kontrakty ze względu na lepsze warunki niż jeszcze kilka miesięcy temu – ocenia Sebastian Świstak z Cavatina Holding.

 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Konsument

W sobotę teatry wznawiają działalność. Spektakle będą grane tylko dla połowy widowni

Od 6 czerwca teatry – podobnie jak kina, opery i filharmonie – mogą wznowić działalność w nowym reżimie sanitarnym. Spektakle przy udziale publiczności będą mogły odbywać się tylko przy maksymalnie połowie zajętych miejsc na widowni. Widzowie będą też zobowiązani do noszenia maseczek i podawania swoich danych osobowych. Część teatrów liczy się z tym, że widzowie nie będą szturmować spektakli ze względu na obawę przed zakażeniem. Obecny sezon spisują na straty, skupiając się na zintensyfikowaniu prób i z nadzieją na pełne otwarcie sezonu we wrześniu. Większość podkreśla też, że pandemia oraz związane z nią obostrzenia i wydatki powoduje spustoszenie w budżetach instytucji teatralnych.

Problemy społeczne

Polacy podczas pandemii docenili więzy rodzinne i kontakt z ludźmi. Brakowało im przestrzeni i dostępu do rozrywki

Pandemia i przymusowa izolacja sprawiły, że bardziej doceniamy wartość rodzinnych i przyjacielskich więzów – wynika z Barometru Providenta. Po zniesieniu obostrzeń większość z nas chce wrócić do dawnych przyzwyczajeń. Blisko połowa osób deklaruje, że w ciągu trzech najbliższych miesięcy zamierza spotykać się ze znajomymi częściej i regularniej. Inni już planują wakacyjne wyjazdy i zaległe badania lekarskie.