Komunikaty PR

Polska liderem rynku fuzji i przejęć w regionie

2019-04-17  |  13:40
Biuro prasowe
Kontakt

Renata Stefanowska
Mazars

ul. Piekna 18
00-549 Warszawa
r.stefanowska|mazars.pl| |r.stefanowska|mazars.pl
22 25 55 200
mazars.pl
Do pobrania Mazars M&A ( 0 MB )

Mazars we współpracy z Mergermarket opracował „CEE View: Inbound M&A report 2018/2019”. Ta najnowsza publikacja dotycząca transakcji oferuje przegląd działalności w zakresie fuzji i przejęć w 2018 r. w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a także zawiera prognozę wyzwań i możliwości na najbliższe kilka miesięcy.

Solidne podstawy transakcji na ogólnie stabilnym rynku CEE

W porównaniu z innymi wschodzącymi regionami świata Europa Środkowo-Wschodnia okazuje się być stabilnym regionem dla inwestycji M&A. Trwały wzrost gospodarczy, rosnąca konsumpcja krajowa, atrakcyjna dynamika płac, bliższe związki z rynkami spoza regionu oraz dobra jakość aktywów zapewniły solidne podstawy działalności M&A w tej części świata.

Łączna wartość rynku fuzji i przejęć zarejestrowanego w 2018 roku wyniosła 46,9 mld EUR, przy łącznej liczbie 701 transakcji (dane na podstawie transakcji powyżej 5 mln EUR). Dobre wyniki i atrakcyjność fuzji i przejęć w regionie jest widoczna, zwłaszcza jeśli chodzi o takie kraje jak Austria, Polska, Czechy, Rumunia, Węgry, Słowacja czy region Adriatyku. Rosja nadal pozostaje największym rynkiem fuzji i przejęć w regionie pomimo sankcji geopolitycznych.

Rosnące możliwości rozwoju funduszy private equity

W całej Europie Środkowo-Wschodniej sektor private equity jest dojrzały, wartość wykupów wzrosła, jako że sponsorzy poszukiwali wysokiej jakości aktywów w regionie. Wartość transakcji funduszy private equity wzrosła w 2018 r. o 83% do 7,5 mld EUR (81 transakcji zarejestrowanych o wartości powyżej 5 mln EUR). Międzynarodowe firmy realizujące przejęcia odnotowały atrakcyjne podstawy gospodarcze i ceny w regionie i zintensyfikowały działania w celu poczynienia znacznych inwestycji, potwierdzając zaufanie funduszy private equity do wzrostu i stabilności w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Polska silna w regionie

Spowolnienie napływających do Rosji transakcji pozwoliło Polsce wykorzystać okazję w największym kraju Europy Środkowo-Wschodniej. W 2018 r. Polska zrealizowała ogółem 127 transakcji, których wartość wyniosła łącznie 5,7 mld EUR, co pozwoliło jej uplasować się na trzecim miejscu pod względem wartości transakcji zaraz za Rosją (22,2 mld EUR) i Austrią (7 mld EUR) – Zawarto wiele transakcji z branży technologii, usług konsumenckich, finansowej, przemysłowej oraz mediów. Wszystkie sektory działały prężnie - mówi Jan Fido, Dyrektor Działu Doradztwa Finansowego Mazars w Polsce. – Polska z pewnością jest liczącym się krajem w regionie. Mamy rozwiniętą gospodarkę, 38-milionową populację i członkostwo w Unii Europejskiej, które wspierają solidną działalność transakcyjną – dodaje.

Polska osiągnęła w ostatnich latach średni wzrost gospodarczy o ponad 4%, wyprzedzając Europę Zachodnią, a bezrobocie spadło do poziomu 3,4%, będąc najniższe od 20 lat. Ponadto, kraj ten stał się ostatnio pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej i pierwszym krajem na świecie od blisko dziesięciu lat, który oficjalnie dołączył do grona „krajów rozwiniętych” w nowej klasyfikacji indeksu FTSE Russell, dzięki czemu znalazł się w gronie 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Ranking uwzględnia różne kryteria, w tym jakość rynku krajowego, spójność i przewidywalność, stabilność, dostęp do rynku oraz koszty wprowadzenia zmian gospodarczych.

Polska uplasowała się na drugim miejscu w regionie pod względem ilości przeprowadzonych transakcji zaraz po Rosji, która zrealizowała 155 transakcji, wyprzedzając Austrię (99 transakcji). Do największych z nich należało nabycie Euro Banku przez polski Bank Millenium, przejęcie przez BGŻ BNP Paribas Bank podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska, a także największa transakcja w branży hotelarskiej opiewająca na 483 mln EUR - zakup przez francuską firmę Accor akcji Orbisu, stanowiących 47,31 % kapitału zakładowego spółki.

- To był rentowny rok dla sektora bankowego. Polskie banki pomyślnie przeszły testy warunków skrajnych. Polski sektor bankowy jest stabilny i bezpieczny, a od kilku już lat obserwujemy proces jego konsolidacji. W Polsce mamy dziewięć dużych banków, ale wydaje się, że za jakiś czas będzie ich pięć – sześć. Inwestorzy zagraniczni odgrywają kluczową rolę w procesie konsolidacji, angażując swój kapitał w tym sektorze. – komentuje Jan Fido.

Atrakcyjny kierunek dla międzynarodowych inwestorów poszukujących zwrotów z nakładów inwestycyjnych

Inwestycje napływające spoza Europy Środkowej i Wschodniej stanowiły 58% całkowitej wartości rynku M&A w 2018 r. i wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając wartość 27 mld EUR i stanowiąc ponad połowę całkowitej wartości transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej w ciągu roku. Polska znalazła się na drugim miejscu zaraz za Austrią pod względem liczby transakcji przychodzących spoza regionu (ich liczba wyniosła 48 o łącznej wartości 1,9 mld EUR). - Powierzchnia Polski, wyrafinowanie jej rynków finansowych i bliskość Europy Zachodniej sprawiają, że jest to oczywiste miejsce dla inwestorów zagranicznych do stworzenia bazy i zbadania możliwości transakcyjnych w sąsiednich krajach Europy Środkowo-Wschodniej – komentuje Jan Fido.  

Rynek fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej zapewnia wyjątkową wartość i możliwości dla międzynarodowych inwestorów pochodzących z Europy Zachodniej, USA, Chin, a nawet z Południowej Afryki, mając niższe koszty płac niż tzw. „Stara Europa” i wykwalifikowaną, wielojęzyczną siłę roboczą. Gospodarki są zróżnicowane, dając możliwości we wszystkich dziedzinach - od przemysłu i energii po usługi finansowe, konsumpcyjne i rekreacyjne. Europa Środkowo-Wschodnia posiada obecnie rosnącą klasę średnią, co pozwala międzynarodowym grupom maksymalizować zyski w regionie dzięki nowej, rosnącej konsumpcji krajowej.

Kluczowe sektory

Region charakteryzuje się zróżnicowaną gospodarką i generuje transakcje w wielu gałęziach przemysłu. Na tle innych branż wyróżniają się jednak dwa sektory – przemysłowy i energetyczny. Sektor energetyczny uplasował się na pierwszym miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem wartości transakcji napływających spoza regionu, których wartość wyniosła łącznie 7,6 mld EUR przy zaledwie 17 transakcjach, z których większość z nich pochodziła z dużych transakcji biznesowych w Rosji. Sektor przemysłowy ponownie osiągnął silną pozycję w 2018 r., dostarczając więcej transakcji spoza regionu niż jakikolwiek innych sektor (60), jednocześnie zajmując trzecie miejsce pod względem wartości transakcji według sektorów (4,8 mld EUR).

Perspektywy na 2019 r.

Region CEE nie jest oczywiście pozbawiony kilku wyzwań: niepewności konsekwencji związanych z Brexitem, wojen handlowych USA z UE i Chinami, wpływu nałożonych na Rosję sankcji czy napięć pomiędzy Unią Europejską a niektórymi rządami państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. – Nasz region osiągnął dobre wyniki w 2018 r. i jest dobrze przygotowany do kontynuowania tych samych działań w roku bieżącym. Jako globalna firma doradcza należąca do wiodących dostawców usług doradczych, Mazars aktywnie przyczynia się do tego trendu, skutecznie łącząc Europę Środkowo-Wschodnią z resztą świata – podsumowuje Michel Kiviatkowski, Lider usług doradztwa finansowego w Europie Środkowo-Wschodniej, Partner Zarządzajacy Mazars w Polsce.

Pełen raport dostępny jest na www.mazars.pl.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse CVI umacnia zespół i pozycję w Europie Środkowowschodniej Biuro prasowe
2019-05-17 | 12:40

CVI umacnia zespół i pozycję w Europie Środkowowschodniej

CVI sukcesywnie kontynuuje strategię dalszego rozszerzania swojej obecności w całym regionie Europy Środkowowschodniej. W marcu do zespołu tej niezależnej polskiej firmy inwestycyjnej
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2019-05-17 | 01:00

Leasing staje się dźwignią inwestycji w Unii Europejskiej

Rynek leasingu odpowiada za ważną część inwestycji w Unii Europejskiej. Według ostatnich danych Eurostatu za 2017 rok, w całej Wspólnocie inwestycje sektora publicznego i prywatnego wyniosły 3,1 biliona euro.
Finanse Prezenty komunijne – przegląd trendów
2019-05-13 | 18:00

Prezenty komunijne – przegląd trendów

Maj to okres uroczystości związanych z pierwszą komunią świętą. Zwyczaj obdarowywania z tej okazji dzieci jest już od lat silnie zakorzeniony w polskiej tradycji. Niegdyś były to raczej

Kalendarium

Telekomunikacja

Wdrożenie 5G będzie wymagać dużej dbałości o cyberbezpieczeństwo. Operatorzy muszą wypracować odpowiednie standardy

Wielkimi krokami zbliża się wdrożenie sieci 5G, która ma zapoczątkować nową rewolucję technologiczną i stworzyć możliwości ultraszybkiej komunikacji. Eksperci podkreślają jednak, że fundamentalną kwestią w kontekście 5G jest cyberbezpieczeństwo i na każdym etapie wdrażania nowej technologii operatorzy muszą zadbać o najwyższe standardy. Bardzo ważne jest też budowanie świadomości użytkowników końcowych oraz efektywna współpraca firm technologicznych z administracją publiczną. – W przypadku 5G trzeba najpierw wypracować standardy, a dopiero potem wdrażać całą sieć – podkreśla Ryszard Hordyński z Huawei Polska.

Konsument

Połowa Polaków styka się z dezinformacją w sieci. To może mieć ogromne znaczenie dla zbliżających się wyborów

Treści udające rzetelne dziennikarstwo, farmy trolli czy pseudoanonimowe ataki na polityczną konkurencję stają się w sieci coraz częstsze i powszechniejsze. Już ponad połowa Polaków przyznaje, że spotkała się z dezinformacją w internecie – wynika z raportu Pracowni Badań Społecznych NASK. Zdaniem internautów co trzecia informacja jest zmanipulowana. Jednocześnie dwie trzecie badanych nigdy nie weryfikuje wiarygodności informacji lub robi to sporadycznie. Takie wyniki budzą niepokój szczególnie przed wyborami. Konieczna jest edukacja internautów, czemu ma służyć serwis bezpiecznewybory.pl.

Ochrona środowiska

Branża chemiczna stawia na inwestycje przyjazne dla środowiska. Nowe rozwiązania pozwalają oszczędzać surowce

Recykling chemiczny to innowacyjna metoda, w której odpady z tworzyw sztucznych – przy zastosowaniu procesów termochemicznych – są ponownie przekształcane w surowce do nowej produkcji. Tę technologię rozwija BASF. W ramach pilotażu przetwarza różne rodzaje plastiku, które nie mogą być poddane tradycyjnemu recyclingowi mechanicznemu. Firma podkreśla, że dzięki temu wpisuje się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym. Zrównoważony rozwój to również cel fabryki katalizatorów w Środzie Śląskiej.

Farmacja

Już ponad 40 proc. Polaków cierpi na różnego rodzaju alergie. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest immunoterapia alergenowa, czyli odczulanie

Ponad 40 proc. Polaków cierpi na choroby alergiczne, przy czym ok. 10 proc. stanowią ciężkie jej postacie. Skala ich występowania dramatycznie zwiększa się z każdym rokiem. Lekarze przypominają, że jedyną metodą, która może wyleczyć pacjenta z alergii, jest immunoterapia alergenowa, czyli odczulanie. Leczenie polega na zwalczaniu przyczyny choroby, a nie tylko na łagodzeniu objawów. Zastosowanie immunoterapii również skutecznie zapobiega rozwojowi astmy oskrzelowej i ciężkich postaci innych chorób alergicznych. Eksperci zaznaczają, że przyszłością w leczeniu alergii jest połączenie immunoterapii alergenowej z leczeniem biologicznym, stosowanym zwykle w przypadku cięższych i nieuleczalnych schorzeń.