Komunikaty PR

Polska liderem rynku fuzji i przejęć w regionie

2019-04-17  |  13:40
Biuro prasowe
Kontakt

Renata Stefanowska
Mazars

ul. Piekna 18
00-549 Warszawa
r.stefanowska|mazars.pl| |r.stefanowska|mazars.pl
22 25 55 200
mazars.pl
Do pobrania Mazars M&A ( 0 MB )

Mazars we współpracy z Mergermarket opracował „CEE View: Inbound M&A report 2018/2019”. Ta najnowsza publikacja dotycząca transakcji oferuje przegląd działalności w zakresie fuzji i przejęć w 2018 r. w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a także zawiera prognozę wyzwań i możliwości na najbliższe kilka miesięcy.

Solidne podstawy transakcji na ogólnie stabilnym rynku CEE

W porównaniu z innymi wschodzącymi regionami świata Europa Środkowo-Wschodnia okazuje się być stabilnym regionem dla inwestycji M&A. Trwały wzrost gospodarczy, rosnąca konsumpcja krajowa, atrakcyjna dynamika płac, bliższe związki z rynkami spoza regionu oraz dobra jakość aktywów zapewniły solidne podstawy działalności M&A w tej części świata.

Łączna wartość rynku fuzji i przejęć zarejestrowanego w 2018 roku wyniosła 46,9 mld EUR, przy łącznej liczbie 701 transakcji (dane na podstawie transakcji powyżej 5 mln EUR). Dobre wyniki i atrakcyjność fuzji i przejęć w regionie jest widoczna, zwłaszcza jeśli chodzi o takie kraje jak Austria, Polska, Czechy, Rumunia, Węgry, Słowacja czy region Adriatyku. Rosja nadal pozostaje największym rynkiem fuzji i przejęć w regionie pomimo sankcji geopolitycznych.

Rosnące możliwości rozwoju funduszy private equity

W całej Europie Środkowo-Wschodniej sektor private equity jest dojrzały, wartość wykupów wzrosła, jako że sponsorzy poszukiwali wysokiej jakości aktywów w regionie. Wartość transakcji funduszy private equity wzrosła w 2018 r. o 83% do 7,5 mld EUR (81 transakcji zarejestrowanych o wartości powyżej 5 mln EUR). Międzynarodowe firmy realizujące przejęcia odnotowały atrakcyjne podstawy gospodarcze i ceny w regionie i zintensyfikowały działania w celu poczynienia znacznych inwestycji, potwierdzając zaufanie funduszy private equity do wzrostu i stabilności w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Polska silna w regionie

Spowolnienie napływających do Rosji transakcji pozwoliło Polsce wykorzystać okazję w największym kraju Europy Środkowo-Wschodniej. W 2018 r. Polska zrealizowała ogółem 127 transakcji, których wartość wyniosła łącznie 5,7 mld EUR, co pozwoliło jej uplasować się na trzecim miejscu pod względem wartości transakcji zaraz za Rosją (22,2 mld EUR) i Austrią (7 mld EUR) – Zawarto wiele transakcji z branży technologii, usług konsumenckich, finansowej, przemysłowej oraz mediów. Wszystkie sektory działały prężnie - mówi Jan Fido, Dyrektor Działu Doradztwa Finansowego Mazars w Polsce. – Polska z pewnością jest liczącym się krajem w regionie. Mamy rozwiniętą gospodarkę, 38-milionową populację i członkostwo w Unii Europejskiej, które wspierają solidną działalność transakcyjną – dodaje.

Polska osiągnęła w ostatnich latach średni wzrost gospodarczy o ponad 4%, wyprzedzając Europę Zachodnią, a bezrobocie spadło do poziomu 3,4%, będąc najniższe od 20 lat. Ponadto, kraj ten stał się ostatnio pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej i pierwszym krajem na świecie od blisko dziesięciu lat, który oficjalnie dołączył do grona „krajów rozwiniętych” w nowej klasyfikacji indeksu FTSE Russell, dzięki czemu znalazł się w gronie 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Ranking uwzględnia różne kryteria, w tym jakość rynku krajowego, spójność i przewidywalność, stabilność, dostęp do rynku oraz koszty wprowadzenia zmian gospodarczych.

Polska uplasowała się na drugim miejscu w regionie pod względem ilości przeprowadzonych transakcji zaraz po Rosji, która zrealizowała 155 transakcji, wyprzedzając Austrię (99 transakcji). Do największych z nich należało nabycie Euro Banku przez polski Bank Millenium, przejęcie przez BGŻ BNP Paribas Bank podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska, a także największa transakcja w branży hotelarskiej opiewająca na 483 mln EUR - zakup przez francuską firmę Accor akcji Orbisu, stanowiących 47,31 % kapitału zakładowego spółki.

- To był rentowny rok dla sektora bankowego. Polskie banki pomyślnie przeszły testy warunków skrajnych. Polski sektor bankowy jest stabilny i bezpieczny, a od kilku już lat obserwujemy proces jego konsolidacji. W Polsce mamy dziewięć dużych banków, ale wydaje się, że za jakiś czas będzie ich pięć – sześć. Inwestorzy zagraniczni odgrywają kluczową rolę w procesie konsolidacji, angażując swój kapitał w tym sektorze. – komentuje Jan Fido.

Atrakcyjny kierunek dla międzynarodowych inwestorów poszukujących zwrotów z nakładów inwestycyjnych

Inwestycje napływające spoza Europy Środkowej i Wschodniej stanowiły 58% całkowitej wartości rynku M&A w 2018 r. i wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając wartość 27 mld EUR i stanowiąc ponad połowę całkowitej wartości transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej w ciągu roku. Polska znalazła się na drugim miejscu zaraz za Austrią pod względem liczby transakcji przychodzących spoza regionu (ich liczba wyniosła 48 o łącznej wartości 1,9 mld EUR). - Powierzchnia Polski, wyrafinowanie jej rynków finansowych i bliskość Europy Zachodniej sprawiają, że jest to oczywiste miejsce dla inwestorów zagranicznych do stworzenia bazy i zbadania możliwości transakcyjnych w sąsiednich krajach Europy Środkowo-Wschodniej – komentuje Jan Fido.  

Rynek fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej zapewnia wyjątkową wartość i możliwości dla międzynarodowych inwestorów pochodzących z Europy Zachodniej, USA, Chin, a nawet z Południowej Afryki, mając niższe koszty płac niż tzw. „Stara Europa” i wykwalifikowaną, wielojęzyczną siłę roboczą. Gospodarki są zróżnicowane, dając możliwości we wszystkich dziedzinach - od przemysłu i energii po usługi finansowe, konsumpcyjne i rekreacyjne. Europa Środkowo-Wschodnia posiada obecnie rosnącą klasę średnią, co pozwala międzynarodowym grupom maksymalizować zyski w regionie dzięki nowej, rosnącej konsumpcji krajowej.

Kluczowe sektory

Region charakteryzuje się zróżnicowaną gospodarką i generuje transakcje w wielu gałęziach przemysłu. Na tle innych branż wyróżniają się jednak dwa sektory – przemysłowy i energetyczny. Sektor energetyczny uplasował się na pierwszym miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem wartości transakcji napływających spoza regionu, których wartość wyniosła łącznie 7,6 mld EUR przy zaledwie 17 transakcjach, z których większość z nich pochodziła z dużych transakcji biznesowych w Rosji. Sektor przemysłowy ponownie osiągnął silną pozycję w 2018 r., dostarczając więcej transakcji spoza regionu niż jakikolwiek innych sektor (60), jednocześnie zajmując trzecie miejsce pod względem wartości transakcji według sektorów (4,8 mld EUR).

Perspektywy na 2019 r.

Region CEE nie jest oczywiście pozbawiony kilku wyzwań: niepewności konsekwencji związanych z Brexitem, wojen handlowych USA z UE i Chinami, wpływu nałożonych na Rosję sankcji czy napięć pomiędzy Unią Europejską a niektórymi rządami państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. – Nasz region osiągnął dobre wyniki w 2018 r. i jest dobrze przygotowany do kontynuowania tych samych działań w roku bieżącym. Jako globalna firma doradcza należąca do wiodących dostawców usług doradczych, Mazars aktywnie przyczynia się do tego trendu, skutecznie łącząc Europę Środkowo-Wschodnią z resztą świata – podsumowuje Michel Kiviatkowski, Lider usług doradztwa finansowego w Europie Środkowo-Wschodniej, Partner Zarządzajacy Mazars w Polsce.

Pełen raport dostępny jest na www.mazars.pl.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Indeksowane Konto Oszczędnościowe od Toyota Bank wygrywa po raz kolejny Biuro prasowe
2019-07-18 | 15:00

Indeksowane Konto Oszczędnościowe od Toyota Bank wygrywa po raz kolejny

Indeksowane Konto Oszczędnościowe zajęło pierwsze miejsce w lipcowym rankingu rachunków oszczędnościowych przygotowanym przez portal finansowy Bankier.pl. Rachunek z oferty Toyota
Finanse BUSINESSMAN TODAY - NAJNOWSZY NUMER JUŻ W SPRZEDAŻY!
2019-07-17 | 09:00

BUSINESSMAN TODAY - NAJNOWSZY NUMER JUŻ W SPRZEDAŻY!

Businessman Today to absolutny „must have” dla każdego, kto zajmuje się finansami, choć różnorodność artykułów sprawia, że grupa odbiorców poszerza się
Finanse Obligacje korporacyjne to niejedyny sposób na finansowanie.
2019-07-17 | 05:30

Obligacje korporacyjne to niejedyny sposób na finansowanie.

1 lipca 2019 roku nastąpiła zmiana w przepisach dotyczących emisji obligacji. Głównym jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa inwestorów. Dla przedsiębiorców,

Kalendarium

MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce

Przemysł spożywczy

Europejska polityka rolna do poprawki. W Polsce trzy czwarte dopłat z UE trafia do 20 proc. największych gospodarstw

Polskie rolnictwo wytwarza około 2,4 proc. PKB, podczas gdy średnia w UE to niecałe 1,5 proc. Zatrudnia też więcej pracowników niż w UE, dlatego ciągle odgrywa bardzo ważną rolę w polskiej gospodarce. Od momentu wstąpienia do Unii liczba środków kierowanych do obszarów wiejskich wzrosła 15-krotnie, ale rolnictwo nadal boryka się z istotnymi problemami o charakterze środowiskowym i społecznym. Wynikają one m.in. z faktu, że w Polsce 3/4 dopłat bezpośrednich trafia raptem do 20 proc. największych gospodarstw. Wspólna Polityka Rolna w tym zakresie wymaga reformy – podkreślają eksperci.

Prawo

Resort przedsiębiorczości chce decentralizacji. 31 urzędów może czekać wyprowadzka z Warszawy

Po 30 latach funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce zaufaniem darzy go 2/3 Polaków, a ponad 70 proc. jest zadowolonych z działań lokalnych władz. Jeszcze większy odsetek deklaruje zainteresowanie sprawami lokalnymi – pokazują badania CBOS. – Tak wysoki poziom zaufania i zadowolenia Polaków z samorządu to inspiracja dla sektora przedsiębiorstw, jak prowadzić efektywny dialog i budować kapitał społeczny – podkreślają eksperci Krajowej Izby Gospodarczej.

Patronaty Newserii

XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica

Prawo

Prezes GPW: Pracownicze plany kapitałowe dadzą impuls do rozwoju warszawskiej giełdzie. Skorzystają przede wszystkim małe i średnie spółki

Napływ kapitału w wysokości od 2 do nawet 6 mld zł w dalszej perspektywie, zwiększone inwestycje i nowy impuls do rozwoju – takie przełożenie na Giełdę Papierów Wartościowych będzie mieć wdrożenie programu pracowniczych planów kapitałowych – ocenia jej prezes dr Marka Dietl. Jak ocenia, dzięki PPK skorzystają przede wszystkim mniejsze spółki notowane na warszawskim parkiecie, które zyskają łatwiejszy dostęp do długoterminowego pieniądza. – Ten dostęp jest kluczowy na ich drodze do podboju światowych rynków – mówi Dietl.

IFA 2019 Berlin

Przemysł

Segment farb i lakierów jednym z najszybciej rosnących na rynku chemii budowlanej. Konsumenci coraz częściej wybierają produkty premium i eko

Kilkuprocentowy wzrost rynku farb dekoracyjnych w ujęciu wartościowym i wzrost ilościowy rzędu 1–1,5 proc. – takie są przewidywania Śnieżki na 2019 rok. Prezes grupy Piotr Mikrut ocenia, że w branży farb i lakierów coraz silnej zaznacza się trend ekologii, a konsumenci migrują w kierunku grup produktów premium i bardziej przyjaznych środowisku. Ta branża nie ucieknie też od cyfryzacji, zwłaszcza w obszarze kanałów sprzedaży. Plany Śnieżki na nadchodzące lata zakładają umacnianie pozycji grupy na rynku polskim, ale też rozwój za granicą.

Złote Spinacze 2019