Komunikaty PR

Wyprawka szkolna, wesele, nowy sprzęt RTV – jak mądrze pożyczać pieniądze?

2013-09-02  |  13:29
Do pobrania doc ( 0 MB )

Sierpień i wrzesień to zwykle jeden z tych momentów w roku, kiedy najsilniej odczuwamy presję wydatków. Gotówki potrzeba na organizację popularnych w tym okresie wesel, wakacyjne wyjazdy i szkolne wyprawki. Nie każdego stać, aby wszystkie te cele sfinansować z bieżących dochodów lub oszczędności. Kredyty gotówkowe mogą być dobrym sposobem na łatanie chwilowych dziur w domowym budżecie, a zaciągane roztropnie nie muszą oznaczać kłopotów w przyszłości. Pod warunkiem, że zanim skorzystamy z oferty któregoś z banków, poznamy podstawowe zasady, pozwalające uniknąć sytuacji, w której tak potrzebny dziś zastrzyk gotówki w przyszłości przyprawi nas o jeszcze większy ból głowy.

 

Jak podał z początkiem sierpnia NBP, banki obserwują od kilku miesięcy wzmożony popyt na kredyty. Pożyczać jest łatwiej (bo łagodniejsze są kryteria przyznawania finansowania dla klientów indywidualnych) i wyjątkowo tanio (dzięki rekordowo niskim stopom procentowym). Do pożyczania zachęcają też nowoczesne technologie. W dobie Internetu, zaciągnięcie kredytu gotówkowego jest wyjątkowo proste, często nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Wszystkich formalności możemy dokonać przy użyciu komputera lub telefonu. To wielka wygoda, ale i spora pokusa.

 

– Naszym klientom kredyt gotówkowy oferujemy w pełni przez Internet,
pieniądze przekazywane są na rachunek kredytobiorcy nawet w 15 minut – mówi Agata Białas, z Wydziału Kredytów Gotówkowych i Innowacji Produktowych mBanku. – Klienci doceniają możliwość skorzystania z kredytu bez wychodzenia z domu i konieczności wypełniania i podpisywania papierowych dokumentów. Łatwość otrzymania pieniędzy nie może jednak wpływać na trzeźwą ocenę własnej sytuacji finansowej. Każdy powinien mierzyć siły na zamiary. Podstawa to świadomość swoich możliwości finansowych i zdrowy rozsądek – dodaje Agata Białas z mBanku.

 

Jak wybrać kredyt?

Wrzesień zbliża się nieubłaganie, a my wciąż nie kupiliśmy dzieciom podręczników szkolnych, a na wakacyjny wyjazd czekamy już kilka lat – od czego zacząć? Podstawa to określenie jakiej kwoty potrzebujemy. Warto zaplanować sobie swoje wydatki na kilka miesięcy wprzód
i przemyśleć jak obciążenie ratami zniesie nasz budżet. Może warto rozdzielić wydatki tak, żeby nadmiernie nie zaciskać pasa w przyszłości?

 

Kiedy wiemy już, ile chcemy pożyczyć, musimy zdecydować, jak długo będziemy spłacać kredyt. Mechanizm pożyczek gotówkowych działa tak, że im dłużej chcemy oddawać pieniądze (i co za tym idzie - mieć niższe raty), tym więcej odsetek zapłacimy. Przykładowo:
5 000 zł pożyczonych w mBanku na okres 36 miesięcy wiąże się z ratą w wysokości 184,90 zł
i kosztem kredytu wynoszącym w sumie 1 656,27 zł. Jeśli jednak te same 5 000 zł chcielibyśmy oddać w przeciągu 12 miesięcy, rata wyniesie 472,20 zł, a całkowity koszt – zaledwie 666,36 zł. – Decyzja w sprawie rozłożenia obciążeń należy do kredytobiorcy i nie jest łatwa – wymaga starannego rozplanowania swoich przychodów i potencjalnych wydatków – Agata Białas z mBanku. Warto rozważyć również dwa sposoby naliczania wysokości rat – w większości banków mamy wybór pomiędzy równymi w całym okresie kredytowania oraz malejącymi (na początku płacimy więcej, ale rata systematycznie się zmniejsza) – dodaje ekspert mBanku.

 

Koszt kredytu w największej mierze uzależniony jest od rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania (oprócz oprocentowania uwzględnia także pozostałe koszty kredytu). Przed podjęciem ostatecznej decyzji o pożyczce należy porównać oferty różnych banków – stawki różnią się na tyle, że wybór nie pozostaje bez znaczenia. W Internecie znajdziemy wiele porównywarek kredytowych, warto również samemu przejrzeć strony banków żeby zorientować się jakie warunki oferują. Taki przegląd to podstawa udanej decyzji.

 

Kiedy pożyczka nie jest dobrym pomysłem?

Odpowiedź na takie pytanie nie jest prosta – każdy klient banku jest inny. Warto jednak wrócić do ogólnej zasady „mierzenia sił na zamiary”. Jeżeli rata potencjalnego kredytu przekracza nasze możliwości finansowe, czyli uregulowanie wszystkich rachunków oznaczałoby, że zabraknie nam środków na życie, należy odłożyć wydatki w czasie. Bezpodstawne nadzieje na poprawę sytuacji materialnej i zbyt optymistyczna ocena możliwości spłacenia takiego długu wpędziły w kłopoty wielu nieroztropnych kredytobiorców.

 

Jak zaznacza Andrzej Topiński, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej, istnieją narzędzia, które pomagają kontrolować stan naszych zobowiązań, jak np. Alert Twoje Kredyty dostępny w ramach Pakietu Monitoring na portalu BIK – taki alert dostajemy SMSem na nasz telefon zawsze, gdy do BIK wpłynie informacja o zaległościach w spłacie naszych kredytów lub tych, które poręczamy – mówi. – Kiedy zadłużenie zaczyna jednak przekraczać nasze finansowe możliwości, najlepiej udać się do banku i porozmawiać z jego przedstawicielem – radzi. – Warto pamiętać, że ucieczka od problemu nie jest żadnym rozwiązaniem, a powoduje wyłącznie eskalację problemu. – Bank może pomóc nam znaleźć najlepsze rozwiązanie dla problemu, np. zaproponować przesunięcie w czasie spłaty kredytu, niekiedy czasowe zawieszenie spłaty raty kapitałowej lub polecić klientowi zamianę swoich kredytów na jeden kredyt konsolidacyjny – dodaje.

 

Warto się ubezpieczyć

Żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo finansowe i zapewnić miękkie lądowanie w nieprzewidzianych sytuacjach, można skorzystać z oferty ubezpieczeń spłaty kredytu. Posiadając takie zabezpieczenie, w wypadku nieprzewidzianej utraty pracy bądź choroby, która uniemożliwia dalsze spłacanie rat koszty kredytu weźmie na siebie ubezpieczyciel (częściowo lub w całości). Ubezpieczenia mają bardzo różny zakres i w niektórych bankach bywają obligatoryjne.

 

– Oczywiście zwiększa to koszt kredytu – przykładowy koszt ubezpieczenia w ING Banku Śląskim to 13,50 zł miesięcznie przy kredycie 5000 zł – ale zapewnia spokój – mówi Mikołaj Fidziński, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl – A to przy braniu kredytu bardzo ważne – pożyczając pieniądze nie narażajmy się na miesiące nerwów i ból głowy towarzyszący każdej racie. – Dodaje Mikołaj Fidziński.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Stare domy pożerają pieniądze seniorów Biuro prasowe
2021-12-07 | 19:00

Stare domy pożerają pieniądze seniorów

National Reverse Mortgage Lenders Association (NRMLA), czyli największa amerykańska organizacja zrzeszająca podmioty oferujące produkty hipoteki odwróconej na tamtejszym rynku
Finanse Święta 2021 bez fajerwerków. Zwłaszcza dla seniorów
2021-12-07 | 18:00

Święta 2021 bez fajerwerków. Zwłaszcza dla seniorów

Z najnowszego Barometru Providenta wynika, że tegoroczne święta będą raczej skromne. Przeciętna polska rodzina wyda na nie średnio 952 zł.[1] To o 200 zł więcej niż w ubiegłym roku,
Finanse W 2022 czeka nas rekordowa waloryzacja emerytur ale też rent dożywotnich
2021-12-02 | 19:00

W 2022 czeka nas rekordowa waloryzacja emerytur ale też rent dożywotnich

W 2022 roku inflacja wywinduje emerytury. Wszystko przez wskaźnik waloryzacji rent i emerytur, który będzie znacznie wyższy niż przewidywano. Zgodnie z wrześniowymi założeniami

Więcej ważnych informacji

Farmacja

W czasie pandemii spadła akceptacja dla szczepień przeciwko innym chorobom niż COVID-19. Liczba dzieci niezaszczepionych przeciw odrze wzrosła najmocniej od 20 lat

W Polsce liczba wykonanych szczepień przeciw COVID-19 sięga już prawie 31 mln, przy czym liczba osób zaszczepionych w pełni wynosi prawie 20,3 mln. Średnio co trzeci Polak w wieku od 18 do 65 lat przyznaje, że nie zamierza się zaszczepić, a większości z nich nic nie skłoni do zmiany zdania. Niechęć do szczepień przeciw COVID-19 przełożyła się także na inne szczepionki. WHO wskazuje, że na całym świecie odnotowano największy od dwóch dekad wzrost liczby dzieci niezaszczepionych przeciwko odrze. Eksperci podkreślają, że potrzebna jest edukacja, by ponownie przywrócić zaufanie do szczepień, które przecież pomogły opanować dziesiątki chorób zakaźnych i coraz częściej wykorzystywane są także w profilaktyce nowotworowej. 

Bankowość

Omicron napędza niepewność na rynkach finansowych. Europejskie indeksy są bardziej narażone na jej skutki [DEPESZA]

– Sytuacja na rynkach finansowych przypomina w tej chwili przejażdżkę kolejką górską, co jest głównie efektem pojawienia się nowej mutacji koronawirusa (Omicron) – mówi Michał Milewski, zarządzający funduszami w Generali Investments TFI. Ta wysoka zmienność na rynkach będzie się utrzymywać, dopóki związany z nowym wariantem szum informacyjny będzie nakręcał strach inwestorów. Na wahania notowań bardziej narażone są indeksy europejskie. W USA więcej jest spółek nowej ekonomii, które są odporniejsze na ewentualne lockdowny w gospodarce. Amerykańscy inwestorzy czekają teraz na zaplanowane na połowę grudnia posiedzenie Fed.

Transport

Blisko 10 mln euro trafi na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich. W styczniu rusza nowy nabór do konkursu dla małych i średnich firm

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w okresie luty–marzec 2022 roku planuje przeprowadzić nabór do konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich”. O dofinansowanie w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w wysokości do 2 mln euro będą mogły się starać mikro-, małe i średnie firmy. – Chodzi o przedsiębiorców działających nad morzem, na jeziorach, rzekach, ale nie rybaków. Mamy na myśli działalność związaną z turystyką, oczyszczaniem wód, dbaniem o ochronę środowiska w obszarze wodnym – wymienia Monika Karwat-Bury z PARP. Do  rozdysponowania będzie ok. 10 mln euro.

Konsument

Codziennie w Polsce używa się 3 mln plastikowych słomek. Robione ze słomy mogą być dla nich ekologiczną alternatywą

Idea zero waste oraz unijny zakaz wprowadzania m.in. jednorazowych, plastikowych rurek do napojów do obrotu skłoniły rynek do szukania alternatyw. Jedną z propozycji oferuje przedsiębiorstwo społeczne z Siemianowic Śląskich Eco Value, które wytwarza rurki ze słomy żytniej. Biosłomki są bardziej wytrzymałe niż te z papieru. Firma miesięcznie wytwarza ich ok. 1,7 mln sztuk, łącząc produkcję proekologiczną z misją społeczną. Zatrudnia bowiem przy produkcji osoby z niepełnosprawnościami.