Komunikaty PR

ABBVIE JEDNYM Z NAJLEPSZYCH MIEJSC PRACY W POLSCE

2014-03-27  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
LHC
Lighthouse Consultants

Rzymska 11
03-945 Warszawa
biuro|lhse.pl| |biuro|lhse.pl
22 616 41 44
lhse.pl/

FIRMA ABBVIE POLSKA ZAJĘŁA 3 MIEJSCE W RANKINGU „NAJLEPSZE MIEJSCE PRACY POLSKA 2014”. W BADANIU SZCZEGÓLNIE WYSOKO ZOSTAŁY OCENIONE KOMPETENCJE MANAGERÓW, WARUNKI PRACY ORAZ PRZYJAZNA I TOLERANCYJNA ATMOSFERA. TEGOROCZNE WYRÓŻNIENIE JEST JUŻ DRUGIM, KTÓRE W KONKURSIE ZDOBYŁA ABBVIE POLSKA. W 2013 R. FIRMA UPLASOWAŁA SIĘ W PIERWSZEJ PIĄTCE NAJLEPSZYCH MIEJSC PRACY W OPINII ZATRUDNIONYCH.

Firma AbbVie Polska znalazła się w czołówce najlepszych miejsc pracy w Polsce. W badaniu „Najlepsze Miejsce Pracy Polska 2014” organizowanym przez Great Place to Work® Institute zajęła 3 pozycję w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających do 500 pracowników. Tym samym firma poprawiła swój wynik z zeszłorocznego rankingu.

- Znalezienie się w grupie najlepszych firm do pracy drugi rok z rzędu jest dla nas bardzo znaczącym wyróżnieniem, tym bardziej, że klasyfikacja ta tworzona jest na podstawie opinii samych pracowników – mówi dr Jarek Oleszczuk, Dyrektor Generalny AbbVie w Polsce. – Naszą misją jest dbanie o zdrowie i jakość życia pacjentów. Zależy nam na tym, aby ludziom, którzy chcą dzielić z nami naszą pasję niesienia pomocy, stwarzać przyjazne i godne warunki pracy – dodaje Jarek Oleszczuk.

Wyniki tegorocznego badania Great Place to Work® wskazują, że załoga firmy AbbVie Polska jest zgranym zespołem, wspólnie i świadomie realizującym misję firmy. Pracownicy i managerowie traktują siebie z szacunkiem oraz wspierają się w wykonywanej pracy. 86 proc. pracowników firmy AbbVie Polska postrzega swoje kierownictwo jako wiarygodne. Managerowie firmy uważani są za osoby kompetentne, szczere i rzetelne oraz posiadające dobre umiejętności komunikacyjne, co pozwala na budowanie zaufania w miejscu pracy. Kadra zarządzająca firmą nieustannie wspiera swoich pracowników. 84 proc. ankietowanych wskazuje szacunek ze strony przełożonych firmy AbbVie Polska jako istotny element jej kultury organizacyjnej. Z kolei 85 proc. badanych ocenia, że pracownicy traktowani są w sposób sprawiedliwy i bezstronny, co daje poczucie, że każdy pracownik stanowi dla AbbVie istotną wartość. Większość badanych (87 proc) wskazuje na mocne poczucie koleżeństwa i bliskości ze współpracownikami. Doświadczenie wspólnoty wpływa pozytywnie na jakość pracy, a przede wszystkim na wydajność pracowników, którzy w życzliwej atmosferze mogą efektywnie wykonywać swoje obowiązki służbowe. Te wszystkie wskaźniki sprawiają, że zatrudnieni w firmie AbbVie Polska są dumni ze swojej pracy – tak deklaruje 89 proc.

- Nie bez przyczyny mówi się, że liderzy rynkowi, to ci, którzy dbają o osoby u nich zatrudnione. Sukces każdej firmy opiera się na zaangażowaniu pracownika. Dlatego dla nas bardzo ważne jest, aby każda osoba, która trafia do firmy AbbVie Polska znała swoją wartość, była zadowolona ze swojej pracy i miała pozytywne relacje z zespołem. Ta postawa znajduje swoje potwierdzenie w wynikach takich badań jak Great Place to Work®- podkreśla dr Jarek Oleszczuk.

Tytuł Great Place to Work® przyznawany jest na świecie od ponad dwudziestu lat, w Polsce po raz szósty. Otrzymują go przedsiębiorstwa budujące, niezależnie od sytuacji na rynkach, pozytywne relacje wewnątrz swoich organizacji. Przedsiębiorstwa, które zdobywają prestiżowy tytuł Najlepszego Miejsca Pracy należą do elity pracodawców. Wyróżnienie przyznawane jest firmom w oparciu o badanie Trust Index©, które corocznie przeprowadzane jest w ponad 5 500 przedsiębiorstwach na całym świecie. Badanie Trust Index© składa się z kilkudziesięciu pytań ankietowych, odnoszących się do pięciu kategorii pracy w przedsiębiorstwie: wiarygodność firmy i kierownictwa, szacunek, uczciwość, duma z wykonywanej pracy oraz koleżeństwo, czyli poczucie wspólnoty w przedsiębiorstwie. Trust Index© opiera się na definicji great place to work®, jako miejsca, w którym pracownicy czują się dobrze, ufają sobie nawzajem, lubią ludzi, z którymi pracują, są doceniani przez przełożonych oraz dumni z tego, że pracują w danej firmie. Wszystkie te aspekty pracownicy firmy AbbVie Polska ocenili na bardzo wysokim poziomie.

Great Place to Work® Trust Index© został stworzony przez Roberta Levering’a, autora bestsellerów, we współpracy z zespołem profesjonalnych konsultantów ds. organizacji i zarządzania doświadczonych w realizowaniu tradycyjnych badań opinii pracowniczej i opiera się na wynikach setek wywiadów przeprowadzonych z pracownikami w ciągu ubiegłego dziesięciolecia dla kolejnych edycji listy The 100 Best Companies to Work for in America (współautorem ich był Milton Moskowitz).

Więcej informacji o badaniu Great Place to Work®: http://www.greatplacetowork.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Prezes Zarządu TIM SA w finale konkursu EY Przedsiębiorca Roku Biuro prasowe
2021-01-13 | 13:20

Prezes Zarządu TIM SA w finale konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Krzysztof Folta, Prezes Zarządu i jeden z założycieli TIM SA, znalazł się w gronie 15 osób walczących o tytuł Przedsiębiorcy Roku w konkursie organizowanym w Polsce od 2003 roku
Firma Zimowy sezon przeziębieniowy 2021 również z kampanią radiową „Weź dziś Cerutin®”
2021-01-13 | 01:00

Zimowy sezon przeziębieniowy 2021 również z kampanią radiową „Weź dziś Cerutin®”

Emitowana od jesieni reklama „Weź dziś Cerutin®”, skutecznie zachęcała do sięgnięcia po popularny lek stosowany w zapobieganiu przeziębieniom oraz łagodzeniu objawów
Firma Ruszyła XXIV edycja Konkursu „Dobroczyńca Roku”
2021-01-12 | 13:00

Ruszyła XXIV edycja Konkursu „Dobroczyńca Roku”

W Polsce jest wiele firm, które samodzielnie lub we współpracy z organizacjami pozarządowymi, realizują wartościowe projekty społeczne, angażując się przy tym całym sercem.

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: Szczepienia podstawą bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli. Powinny być przeprowadzane równolegle ze szczepieniami seniorów

– Szczepienia są sprawą podstawową z punktu widzenia bezpieczeństwa uczniów, nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami – podkreśla Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dlatego ZNP postulował do rządu o wykonywanie ich wśród nauczycieli równolegle z grupą seniorów, którzy będą szczepieni od 25 stycznia. Na to jednak nie ma na razie szans, tym bardziej że w następnych tygodniach możliwe jest ograniczenie dostaw szczepionek przez firmę Pfizer. Jak podkreśla prezes ZNP, wszystkim zależy na bezpiecznym powrocie do nauki stacjonarnej, zwłaszcza że ma to duże znaczenie dla normalnego funkcjonowania milionów rodziców.

Prawo

W 2060 roku dwie trzecie seniorów będzie otrzymywać minimalną emeryturę. Brak reform może pogrążyć polski system emerytalny

– O ile dzisiaj jesteśmy mniej więcej w środku peletonu europejskiego pod względem wysokości emerytur, o tyle w 2060 roku będziemy należeć do krajów o najniższych emeryturach – mówi Krzysztof Nowak, prezes Mercera. Według różnych szacunków za 40 lat wysokość emerytury w Polsce będzie stanowić 25–30 proc. ostatniej pensji, czyli prawie dwukrotnie mniej niż dzisiaj. To efekt nie tylko zmian demograficznych, lecz także niskiego wieku emerytalnego. Stopa zastąpienia będzie jeszcze niższa dla kobiet ze względu na to, że przechodzą na emeryturę o pięć lat wcześniej niż panowie. – Emeryt w Polsce dziś nie jest bogaty, w przyszłości będzie biedny, a kobiety będą jeszcze biedniejsze – podkreśla ekspert.

Bankowość

Nowy system ułatwi służbom dostęp do informacji o kontach bankowych Polaków. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem nadużyć

W resorcie finansów trwają prace nad Systemem Informacji Finansowej, który pozwoli odpowiednim służbom i instytucjom szybko ustalić, w jakich bankach Polacy mają konta oraz czy korzystają ze skrytek bankowych lub kont maklerskich. Zgodnie z unijnymi przepisami ma to być narzędziem walki z poważnymi przestępstwami. – Służby powinny mieć dostęp do danych finansowych w przypadku ścigania poważnych przestępstw, jednak istnieje ogromne ryzyko, że będzie to wykorzystywane także w innych, błahych sprawach, a być może nawet w sytuacjach, które są zwykłym nadużyciem – mówi Wojciech Klicki, prawnik z Fundacji Panoptykon.

Ochrona środowiska

Kwestie środowiskowe coraz ważniejsze dla inwestorów. Nie będą finansować spółek nieraportujących swojego wpływu na klimat

ESG, czyli czynniki niefinansowe obejmujące np. dbałość firmy o środowisko i kwestie ważne społecznie, mają coraz większe znaczenie w podejmowaniu decyzji przez inwestorów. Takich danych szukają m.in. ubezpieczyciele czy banki, które dzięki nim mogą ocenić, czy firma działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i opłaca się udzielić jej finansowania. W tym roku duże polskie spółki giełdowe będą już po raz czwarty obowiązkowo publikować dane ESG w swoich raportach niefinansowych, ale już wkrótce większą wagę do tego aspektu będą musiały przyłożyć również podmioty średnie i mniejsze. W przeciwnym razie grozi im utrudniony dostęp do kapitału.