Komunikaty PR

Inwestycje PE/VC przyszłością technologii medycznych

2014-03-20  |  12:03
Biuro prasowe

Sektor nowoczesnych technologii rozwija się w zawrotnym tempie. Najbardziej widoczne jest to w branży IT, w której niemal codzienne pojawiają się nowe pomysły. Ale ogromne zmiany zachodzą również w sektorze life science, a w tym również w dziedzinie technologii medycznych.  Polska, pod względem rozwijania i wdrażania zaawansowanych technologii medycznych mogłaby stać na czele Europy. Mamy bowiem dostęp do najlepszej kadry naukowej. Problemem jest jednak wciąż niewystarczający dostęp do finansowania badań, czy opracowywania prototypów.

– Rozwój cywilizacyjny oraz starzejące się społeczeństwo to połączenie, którego efektem muszą być nowe zaawansowane technologie medyczne. Technologie ułatwiające i wspomagające leczenie oraz życie każdego z nas. Polska jest atrakcyjną lokalizacją dla rozwoju tego typu projektów, gdyż mamy dostęp do naprawdę wysoko wykwalifikowanej kadry naukowej cenionej na całym świecie. Przy projektach life science jest to warunkiem bezwzględnym. Ponadto polskie zespoły naukowe w naszej ocenie wykazują się naprawdę wysokim poziomem innowacyjności – mówi Krzysztof Wiśniewski, Partner Zarządzający WSI Capital.

Polskie zespoły naukowe pod względem kompetencji zdecydowanie wyróżniają się w Europie i na całym świecie. Co jednak ważniejsze – polscy naukowcy opracowują technologie, które nie tylko rewolucjonizują i ułatwiają leczenie pacjentów, ale które niosą za sobą obietnicę wysokich stóp zwrotu z poniesionych inwestycji. Zapotrzebowanie na technologie medycznie będzie bowiem rosło wraz z rozwojem cywilizacyjnym. Wzrost tempa życia oraz uświadamianie społeczeństwa o ważności profilaktyki wymaga wdrażania coraz to nowych rozwiązań ułatwiających wczesne diagnozowanie, a następnie skuteczne leczenie.

Jednak mimo perspektyw, jakie stoją przed sektorem technologii medycznych polskie firmy i zespoły naukowe specjalizujące się w tej dziedzinie wciąż mają trudności w pozyskiwaniu finansowania na rozwój i komercjalizację projektów. Szansą dla nich mogą być nie tylko fundusze unijne z nowej perspektywy 2014-2020, ale przede wszystkim fundusze private equity i venture capital. Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez European Private Equity & Venture Capital Association udział procentowy inwestycji w sektor life science w ogóle inwestycji PE&VC w Europie kształtował się na poziomie 25,7%, co stanowiło wzrost o 16,2 pkt i 170% w stosunku do roku poprzedzającego. W Polce udział ten wyniósł 10,8 %. To potwierdzenie, że inwestorzy widzą w branży life science naprawdę duży potencjał.

Technologie, które będą wspierać diagnostykę chorób, ułatwiać leczenie i przedłużać życie to przyszłość medycyny.  Dlatego w ramach funduszu WSI Capital Venture Fund I zdecydowaliśmy się na inwestycje również w technologie medyczne. W naszym portfelu znajduje się już spółka Numed budująca innowacyjne urządzenie przeznaczone do diagnostyki próchnicy wtórnej. Wiemy, że nasze wsparcie, zarówno finansowe, jak i biznesowe, to ogromna szansa na jej dalszy rozwój, ale to także cegiełka w rozwój medycyny i innowacyjności polskiej gospodarki – dodaje Krzysztof Wiśniewski.

Inwestycje typu Private Equity / Venture Capital w sektor technologii medycznych mogą i zapewne będą podnosić poziom usług medycznych w Polsce i na świecie, niosąc za sobą korzyści zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Z kolei z drugiej strony wzrost popytu na tego typu technologie i konieczność stałego unowocześniania medycyny oraz przeniesienia akcentu na diagnostykę to obietnica dużej stopy zwrotu dla inwestorów decydujących się na wsparcie kapitałowe sektora life science. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Biuro od ręki w aplikacji CitySpace Biuro prasowe
2021-01-23 | 10:00

Biuro od ręki w aplikacji CitySpace

CitySpace App to nowa aplikacja do zarządzania nowoczesną przestrzenią biurową. Udostępnił ją jeden z największych operatorów biur elastycznych w Polsce – CitySpace.
Firma TOKAI COBEX POLSKA DBA O ZDROWIE SWOICH PRACOWNIKÓW
2021-01-22 | 13:00

TOKAI COBEX POLSKA DBA O ZDROWIE SWOICH PRACOWNIKÓW

Doskonale zdaje sobie z tego sprawę firma Tokai COBEX Polska, która od stycznia wprowadziła bogaty pakiet medyczny, a także stale usprawnia swoje działania związane z ochroną przed
Firma Amazon ogłasza inwestycję w Świebodzinie, powstanie ponad tysiąc miejsc pracy
2021-01-21 | 15:30

Amazon ogłasza inwestycję w Świebodzinie, powstanie ponad tysiąc miejsc pracy

Amazon potwierdził plany otwarcia w 2021 r. nowego budynku o powierzchni 193 tys. m² w Świebodzinie. To już dziesiąte centrum logistyczne firmy w Polsce i pierwsze w województwie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Prawie 5 mln Polaków nie korzysta z komputera i internetu. Podatek od smartfonów i laptopów jeszcze pogłębi problem cyfrowego wykluczenia

W Polsce blisko 5 mln osób wciąż nie korzysta z internetu ani komputera, a pod względem wykluczenia cyfrowego sytuacja wygląda gorzej tylko w sześciu krajach Europy. Jedną z głównych przyczyn są zbyt wysokie koszty sprzętu i dostępu do sieci. Tymczasem planowane przez rząd rozszerzenie opłaty reprograficznej na nowe urządzenia, takie jak smartfony, tablety, laptopy i komputery stacjonarne, może dodatkowo wywindować ich ceny o kilkaset złotych. – W tej pandemicznej sytuacji, kiedy z dnia na dzień przestawiliśmy się na nauczanie zdalne, zamknęliśmy seniorów w domu i przenieśliśmy szereg usług do online’u, podnoszenie cen na urządzenia typu smartfon czy laptop jest błędem – podkreśla Michał Herde z Federacji Konsumentów.

Ochrona środowiska

Polska może stać się największym producentem energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Wymaga to modernizacji i budowy sieci przesyłowej w Polsce Północnej

Stabilne ramy prawne dla budowy polskich farm wiatrowych na Bałtyku ma zapewnić ustawa offshore’owa, którą w ubiegły czwartek podpisał prezydent. Prąd z wiatraków na morzu ma popłynąć już za kilka lat, ale wymaga to przyspieszenia inwestycji, również tych związanych z budową sieci dystrybucyjnych. Inwestycje w tym zakresie wymusza także rządowy plan rozwoju OZE i budowy elektrowni jądrowej. Boomu inwestycyjnego będzie potrzebować zwłaszcza północna Polska.

Handel

Olga Semeniuk: W pierwszej kolejności będą odmrażane sklepy detaliczne i centra handlowe. Jesteśmy gotowi do wdrożenia protokołów bezpieczeństwa dla ponad 40 branż

Jeżeli rząd zdecyduje się na poluzowanie części obostrzeń od 1 lutego, to w pierwszej kolejności pracę będą mogły wznowić sklepy detaliczne i centra handlowe. Decyzja o luzowaniu bądź wydłużeniu restrykcji ma zapaść w tym tygodniu i będzie uzależniona m.in. od statystyk dotyczących zakażeń i zgonów oraz sytuacji epidemiologicznej w całej Europie, która jest obecnie trudna. Wyczekują jej przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy w całym kraju decydują się już na wznawianie działalności mimo zakazów. Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, przekonuje jednak, że są to odosobnione przypadki i skala zjawiska jest niewielka.

Ochrona środowiska

Zanieczyszczone powietrze jest jak taksówka dla koronawirusa. Większa liczba zgonów w 2020 roku to w dużej mierze efekt smogu

Według danych z USC, udostępnionych w rządowym serwisie Otwarte Dane, w ubiegłym roku w Polsce zmarło w sumie ponad 486 tys. osób. W 2019 roku zgonów było ok. 409 tys., czyli o 77 tys. mniej. – Polacy muszą sobie uświadomić, że w ubiegłym roku umarła największa liczba osób od II wojny światowej nie tylko ze względu na koronawirusa, lecz również z powodu smogu – mówi pulmunolog, dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka. Jak wskazuje, pandemia nie przez przypadek najszybciej rozprzestrzenia się w regionach uprzemysłowionych, z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. – Nie zdajemy sobie sprawy, że gdyby tych pyłów nie było w powietrzu, wirus nie miałby na czym osiąść. One są taksówką, którą bakterie i wirusy wjeżdżają do organizmu – podkreśla ekspert.