Nawet 5 milionów drażetek na godzinę – największa w Europie fabryka Mars produkująca gumy do żucia właśnie świętuje 30 lat działalności
Fabryka gum do żucia Mars w Poznaniu od trzech dekad jest jednym z najważniejszych punktów na globalnej i europejskiej mapie produkcyjnej firmy. Dziś to największy należący do Mars zakład produkcji gumy do żucia w Europie i drugi co do wielkości na świecie. Każdego roku powstają tu miliardy drażetek, które trafiają do konsumentów w ponad 40 krajach – od Polski i krajów Europy Centralnej, po Niemcy, Francję, ale też Nigerię czy Ekwador.
Obecna skala działalności zakładu robi wrażenie. W 2025 roku w poznańskiej fabryce wyprodukowano 33 miliardy drażetek gumy do żucia. To ilość wystarczająca by każdy mieszkaniec Ziemi dostał po kilka sztuk. W przeliczeniu na tempo pracy oznacza to nawet 5 milionów drażetek na godzinę – czyli ponad 1300 sztuk na sekundę.
Fabryka w Poznaniu jest jednym z pięciu zlokalizowanych w Polsce zakładów produkcyjnych Mars1 i pełni kluczową rolę w segmencie gum do żucia i miętówek. To właśnie tutaj powstają produkty uwielbianych przez konsumentów marek Orbit® czy Airwaves®.

Od strategicznej decyzji do globalnego hubu produkcyjnego
Decyzja o budowie fabryki zapadła w 1994 roku, a już dwa lata później, w czerwcu 1996, zakład rozpoczął działalność. Pierwszymi produktami, które zjechały z linii produkcyjnej były gumy Wrigley’s Spearmint.
Od czasu otwarcia, fabryka była systematycznie rozbudowywana i modernizowana. Kolejne linie produkcyjne i pakujące uruchamiano m.in. w latach 1999–2017, a w ostatnich pięciu latach poziom inwestycji wyniósł około 120 mln dolarów (ok. 500 mln zł). Kluczowym kierunkiem rozwoju dla zakładu jest automatyzacja – poznańska fabryka była pierwszą w historii Mars, w której wdrożono autonomiczne pojazdy transportowe AGV.
Dziś zakład jest przykładem transformacji w kierunku „fabryki przyszłości” – z wykorzystaniem robotów, cobotów i autonomicznych systemów transportu, które każdego dnia pokonują dziesiątki kilometrów, wspierając pracę zespołów produkcyjnych.
Technologia, która pracuje 24/7
Produkcja w fabryce trwa niemal bez przerwy – 24 godziny na dobę przez sześć dni w tygodniu. Sam proces wytworzenia gumy zajmuje od 13 do 18 godzin, a wraz z pakowaniem nawet całą dobę. Kluczowe etapy to m.in. arkuszowanie, powlekanie oraz precyzyjne pakowanie, gdzie liczy się zarówno jakość, jak i minimalizacja strat.
Każdego dnia produkty są oceniane „okiem konsumenta” podczas specjalnych paneli, a nad ich jakością czuwa m.in. zespół 27 wyspecjalizowanych ekspertów sensorycznych. Ich zadaniem jest pilnowanie powtarzalności smaku – od klasycznej mięty przez owocowe nuty, po bardziej nietypowe warianty, jak porzeczka z mentolem.

Mięta w powietrzu i globalny zasięg
W fabryce najczęściej unosi się przyjemny zapach mięty – nic dziwnego, skoro aż 80% produkcji stanowią gumy miętowe. Pozostałe 20% to głównie warianty owocowe. W przeszłości w Poznaniu powstawały także bardziej zaskakujące smaki, jak lukrecja czy morela z chili, przeznaczone na konkretne rynki. Łącznie produkty z Poznania trafiają na ponad 40 rynków.
Ludzie, którzy budują tę historię
W fabryce pracuje dziś ponad 700 osób, a aż 50 pracowników jest związanych z zakładem od samego początku jego działalności. Co ciekawe, wśród zespołu znaleźć można także kilkadziesiąt rodzin, w których kolejne pokolenia pracują w tym samym miejscu.
W firmie Mars pracownicy określani są mianem Współpracowników, co odzwierciedla kulturę organizacyjną opartą na współodpowiedzialności i realnym wpływie na funkcjonowanie firmy. Każdy ma przestrzeń do zgłaszania usprawnień i współtworzenia rozwiązań operacyjnych, a wiele innowacji wdrażanych w poznańskiej fabryce powstaje oddolnie.
Zrównoważony rozwój i inwestycje w przyszłość
Zakład w Poznaniu w 100% korzysta z energii odnawialnej, a część energii cieplnej odzyskiwana jest z procesów produkcyjnych. W ostatnich latach wdrożono także rozwiązania ograniczające emisję CO₂ w logistyce, m.in. dzięki przeniesieniu magazynu bliżej zakładu i wykorzystaniu transportu elektrycznego, co pozwala redukować emisje o około 220 ton CO₂ rocznie.
W planach na najbliższe lata są kolejne inwestycje o wartości 26 mln dolarów (ok. 108 mln złotych), obejmą one m.in. budowę nowego autonomicznego magazynu, dalszą dekarbonizację zakładu oraz modernizację linii pakujących pod kątem w pełni recyklingowalnych opakowań.
Dziś jesteśmy jednym z kluczowych zakładów w segmencie przekąsek Mars na świecie, a nasze produkty trafiają do milionów konsumentów każdego dnia. Jednocześnie nie zwalniamy tempa, jeśli chodzi o inwestycje. Naszą wizją jest budowanie fabryki przyszłości, gdzie Współpracownicy będą czuli się dobrze. W związku z tym działamy w obszarach automatyzacji, zrównoważonego rozwoju i wdrażania nowych technologii. To, co pozostaje niezmienne, to praca nad budowaniem kultury organizacji z dużym zorientowaniem na poprawę bezpieczeństwa, bardzo rygorystyczne podejście do jakości i dbałość o każdą produkowaną drażetkę – podkreśla Grzegorz Kowalczewski, dyrektor fabryki Mars w Poznaniu.
1.W Poznaniu powstają gumy do żucia. Zakłady w Błoniu, Sochaczewie oraz Niepołomicach specjalizują się w karmie dla zwierząt. Natomiast fabryka w Janaszówku koło Sochaczewa produkuje czekoladę i słodkie przekąski.
Źródło: MARS
Mentoring dla firm w trudnościach. PARP uruchamia system wsparcia dla przedsiębiorców w kryzysowych momentach
Paliwo, kawa i posiłek w trasie. Pluxee Polska i MOYA rozszerzają współpracę
Dwóch niemieckich gigantów ogłasza przełomowe partnerstwo technologiczne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Unia Europejska

Chiny coraz mocniej wspierają Rosję. Bez Pekinu Moskwie byłoby znacznie trudniej kontynuować wojnę
Mimo że Chiny nie są formalnym sojusznikiem Rosji, współpraca obu państw od początku pełnoskalowej wojny w Ukrainie wyraźnie się zacieśniła. Ośrodek Studiów Wschodnich wskazuje, że Pekin jest dziś najważniejszym partnerem gospodarczym Rosji, głównym dostawcą technologii i komponentów dla przemysłu oraz produktów podwójnego zastosowania. Zdaniem analityków bez wsparcia Pekinu Rosji byłoby znacznie trudniej utrzymywać potencjał gospodarczy i wojskowy.
Konsument
Mniej odpadów, więcej recyklingu. PPWR w ciągu kilku lat całkowicie zmieni rynek opakowań

12 sierpnia zaczynają obowiązywać pierwsze wymogi dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych. Unijne rozporządzenie PPWR ma ograniczyć ilość odpadów oraz zwiększyć skalę recyklingu i ponownego wykorzystania opakowań. Dla przedsiębiorców oznacza to nowe obowiązki dotyczące m.in. projektowania opakowań, ich składu, a także związanej z nimi dokumentacji. Kolejne obowiązki będą wprowadzane etapami i obejmą m.in. zakaz stosowania niektórych jednorazowych opakowań w gastronomii czy hotelarstwie.
Problemy społeczne
Nowa era w walce z ALS w Polsce. Diagnostyka genetyczna stała się kluczem do nowoczesnego leczenia

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS/SLA) to rzadka i postępująca choroba neurodegeneracyjna, która uderza w neurony ruchowe odpowiedzialne za pracę mięśni. W Polsce każdego roku taką diagnozę słyszy 800 osób, a z chorobą zmagają się łącznie 3 tys. pacjentów. Choć medycyna przez lata miała ograniczone narzędzia pomocy, pojawienie się nowoczesnych terapii celowanych sprawiło, że diagnostyka genetyczna przestała być jedynie naukową ciekawostką, a stała się niezbędnym etapem walki o zdrowie chorych.









.gif)

|
|
|