Komunikaty PR

15,7 mld zł z hurtu i usług telekomunikacyjnych B2B

2019-02-21  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt

Iwona Goraj
PMR

Mogilska 65
31-545 Kraków
iwona.goraj|pmrcorporate.com| |iwona.goraj|pmrcorporate.com
721 710 501
www.pmrmarketexperts.com
Do pobrania WP ( 0.54 MB )

Według najnowszych danych PMR wartość rynku usług operatorskich i biznesowych w Polsce w 2018 r. wyniosła 15,7 mld zł (wzrost o 1,6% r/r). Oznacza to utrzymanie trendu wzrostowego z roku wcześniejszego, poprzedzonego pięcioma latami systematycznych spadków. Pozytywna koniunktura rynku to wynik wyraźnie rosnącego segmentu hurtowego, który zyskuje dzięki przychodom operatorów komórkowych.

 

Lata 2017-2018 przyniosły stabilizację na rynku usług telekomunikacyjnych dla biznesu i operatorskich w Polsce. Za poprawę sytuacji na rynku, który we wcześniejszym pięcioletnim okresie kurczył się średniorocznie o 6%, odpowiadają przychody operatorów z rozliczeń interkonektowych i usług hurtowych. Segment hurtowy w ogólnej strukturze rynku jest już prawie na równi z udziałem przychodów notowanych w segmencie detalicznym, który równolegle traci na wartości, niemniej skala spadków w ostatnim czasie jest względnie zrównoważona.   
 

Struktura wartościowa rynku usług telekomunikacyjnych w segmencie biznesowym i operatorskim w Polsce według głównych segmentów (%), 2014 i 2019

 

2014

2019p

Rynek biznesowy

64,2%

50,1%

Rynek hurtowy

35,8%

49,9%

p - prognoza
Źródło: PMR, 2019

Koniunkturę na telekomunikacyjnym rynku hurtowym mocno warunkują przychody operatorów mobilnych (blisko 80% jego wartości), które symultanicznie podtrzymują tendencje wzrostowe na całościowym rynku telefonii komórkowej w Polsce. Wzrost przychodów z hurtu komórkowego to efekt w dalszym ciągu stabilnego otoczenia regulacyjnego (stała stawka MTR). Poza tym mocno na rynek oddziałuje trend zwiększonego ruchu detalicznego (popularyzacja taryf ryczałtowych) i w efekcie ruchu hurtowego, co znajduje odzwierciedlenie we wzroście przychodów z rozliczeń interkonektowych.

Szczególnie w 2017 r., ale także w roku ubiegłym, na wartość rynku operatorskiego pozytywnie zadziałała regulacja RLAH, która zwiększyła wpływy operatorów z terminacji i tranzytu połączeń przychodzących z roamingu zarówno w sieciach mobilnych, jak i stacjonarnych. W przypadku rynku stacjonarnego pozwoliło to nawet na lekki wzrost przychodów hurtowych w 2017 r. i ich relatywną stabilizację w roku kolejnym.

W perspektywie sześcioletniej PMR spodziewa się utrzymania pozytywnych tendencji na rynku hurtu, który zyska w tym czasie przeszło miliard złotych. W dalszym ciągu będzie to czynnik równoważący wartość rynku usług telekomunikacyjnych dla segmentu biznesowego i operatorskiego (CAGR w latach 2019-2024 wyniesie 0,2%) .
 

Udziały telefonii komórkowej, stacjonarnej i DLISP w wartości rynku usług telekomunikacyjnych dla segmentu biznesowego w Polsce (%), 2018

 

 

Telefonia komórkowa

55,2%

DLISP

32,4%

Telefonia stacjonarna

12,4%

Wyjaśnienie: nie uwzględnia przychodów z rynku hurtowego. Dane szacunkowe.
Źródło: PMR, 2019

Wartość rynku detalicznych usług telekomunikacyjnych dla klientów biznesowych w największym stopniu (55% udział) budują wpływy w segmencie telefonii komórkowej (usługi realizowane w telefonie, dedykowany internet, komunikacja M2M). Niemniej jednak z analizy PMR wynika, że obecnie największy potencjał rynku widoczny jest na poziomie przychodów ze stacjonarnych usług internetowo-teletransmisyjnych (DLISP), dla których PMR prognozuje ruchy w trendzie bocznym, a następnie, w dłuższej perspektywie, stopniowe wzrosty. Pomimo presji na ceny usług, na rynku DLISP kompensacyjne znaczenie mają rosnące potrzeby firm w zakresie pojemności i jakości pasma. Z kolei wartość rynku usług telefonii komórkowej dla segmentu biznesowego podlega konsekwentnym spadkom, co jest związane z postępującą erozją wartości segmentu usług realizowanych w telefonie (presja na niższe ARPU). Tendencja ta utrzyma się zarówno w krótkim, jak i długim terminie. Niemniej jednak dodatni wpływ na rynek mobilny mają pozostałe jego segmenty – telemetria M2M oraz mobilny internet – których wartość będzie rosła również w kolejnych latach.
 

Dynamika rynku usług telekomunikacyjnych dla segmentu biznesowego i operatorskiego oraz ogółem w Polsce (%), 2014-2019

 

2014

2015

2016

2017

2018

2019p

Rynek usług telekomunikacyjnych*

-2,3%

0,7%

0,0%

0,3%

-0,7%

-0,1%

Rynek usług biznesowych i operatorskich

-8,1%

-0,5%

-3,6%

2,1%

1,6%

0,6%

* wartość rynku usług operatorskich (ogół przychodów generowanych przez operatorów telekomunikacyjnych).  Bez płatnej telewizji. Obejmuje subsydia i sprzedaż urządzeń abonenckich w ramach sprzedaży usług telekomunikacyjnych.

Wyjaśnienie: dane szacunkowe w latach 2014-2018.
p - prognoza
Źródło: PMR, 2019


W ostatnich latach w ujęciu wartościowym kondycja rynku usług telekomunikacyjnych dla segmentu biznesowego oraz operatorskiego pozostaje wyraźne lepsza niż na rynku usług telekomunikacyjnych w całości (detal + hurt). Pokazuje to, że na rynku B2B i hurtowym telekomy są w stanie obronić wyższą marżę niż na rynku konsumenckim.

 

 

Autor

Katarzyna Sacha, Analityk Rynku ICT
katarzyna.sacha@pmrcorporate.com

Kontakt dla mediów
Iwona Goraj, Content Manager
iwona.goraj@pmrcorporate.com

 

Więcej informacji na ten temat znajduje się w raporcie PMR:
Usługi telekomunikacyjne dla segmentu biznesowego i operatorskiego w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Ile Polska otrzymała z UE? Biuro prasowe
2019-05-20 | 08:15

Ile Polska otrzymała z UE?

Ile dostaliśmy od Unii Europejskiej? 1 maja 2019 roku minęło dokładnie 15 lat od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez te lata Polska otrzymała z unijnych funduszy 100
Gospodarka Młodzi online i bez gotówki
2019-05-17 | 09:50

Młodzi online i bez gotówki

Dynamika przyrostu rynku zamówień online rzędu 40-50 proc. rocznie jest dużo większa niż wzrostu całego rynku e-commerce. Spora w tym zasługa młodych pokoleń, wychowanych w dobie
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2019-05-13 | 01:00

Montowanie stolarki budowlanej

Zintegrowany System Kwalifikacji umożliwia potwierdzenie swoich umiejętności w zakresie montowania stolarki budowlanej oraz otrzymanie certyfikatu. Dotyczy to także osób, które nauczyły się fachu we własnym zakresie.

Kalendarium

Infrastruktura

Pomorskie stawia na innowacyjną branżę stoczniową. Region chce przyciągać kolejne firmy z tego sektora

Potencjał sektora stoczniowego w Polsce dynamicznie się rozwija, a firmy działające w tej branży dostają zamówienia na coraz bardziej zaawansowane technologicznie produkty. Na gdańskiej Wyspie Ostrów – dzięki rewitalizacji terenów postoczniowych prowadzonej przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną – powstaje nowoczesna infrastruktura, która ma zachęcać do inwestycji kolejne firmy z sektora morskiego. Powstawanie innowacji w branży napędzane jest także przez programy wsparcia dla start-upów i kształcenie kadr z zakresu automatyzacji i programowania.

Przemysł

4,5 mld zł może w tym roku trafić z NCBR do polskich spółek. Firmy muszą spełnić tylko jeden warunek – muszą być innowacyjne

Wsparcie w wysokości 50 mld zł i ponad 10 tys. umów zawartych z beneficjentami – to bilans 10 lat działalności Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Tylko w tym roku NCBR ma do rozdysponowania kolejne 4,5 mld zł, z czego blisko połowę w ramach konkursu Szybka Ścieżka, która cieszy się największym zainteresowaniem przedsiębiorstw. O granty może się starać w zasadzie każda firma, głównym warunkiem jest jednak innowacyjność projektu i komponent badawczo-rozwojowy.

Transport

Przybywa zielonych autobusów w Polsce. W 2018 roku na ulice miast wyjechało 317 autobusów z alternatywnymi napędami

Sprzedaż ekologicznych autobusów miejskich dynamicznie rośnie. W ubiegłym roku na drogi polskich aglomeracji wyjechało 317 ekoautobusów, w tym 63 elektryki i 200 hybryd. – w połączeniach między miastami udział tych pojazdów jest niewielki, bo trudno je wykorzystywać na dalekich trasach – mówi Bogdan Kurys, wiceprezes firmy Sindbad. Jednak flota autokarów także staje się coraz bardziej ekologiczna. – Potrzeba wymiany sprzętu jest wymuszona, inaczej nie moglibyśmy realizować połączeń międzynarodowych – ocenia Kurys.

Konsument

Od lipca program Rodzina 500+ będzie obejmował 6,8 mln dzieci. Nie wpłynął na dzietność, ale ma pozytywny wpływ na gospodarkę

Statystyki GUS pokazują, że program Rodzina 500+ nie jest skutecznym narzędziem kształtowania polityki demograficznej, ale – jak podkreśla były minister finansów Stanisław Kluza – należy go pozytywnie oceniać w kontekście jego długoterminowego oddziaływania na gospodarkę i kształtowania polityki prorodzinnej państwa. Rodzina 500+ jest programem o charakterze sprawiedliwościowym, redystrybucyjnym i istotnie przekłada się na stabilny i zrównoważony rozwój gospodarczy – uważa ekonomista.