Komunikaty PR

Innowacje i gospodarka. Białoruś przyjaznym środowiskiem dla biznesu

2019-06-25  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt

Kevin Pluskota
PRIMUM PR

Widok 8
00-023 Warszawa
k.pluskota|primum.pl| |k.pluskota|primum.pl
+48 696 403 363
www.primum.pl

Białoruska gospodarka rozwija się prężnie, a jej centrum stanowi Mińsk. Na Białorusi mieszka około 9,5 mln mieszkańców na łącznej powierzchni 207 600 km². Stolica liczy 1,9 miliona mieszkańców i generuje 27,7% PKB kraju. Białoruś przoduje w innowacjach, co widać na przykładzie takich projektów jak Nowy Jedwabny Szlak, Hi-Tech Park czy nowopowstały Virtual Reality Park.

Białoruska gospodarka

Na gospodarkę białoruską wpływają uwarunkowania geograficzne, geopolityczne i kulturowe, w tym tożsamość narodowa Białorusinów. Białoruś dąży do rozwijania gospodarki rynkowej, uwzględniającej potrzeby polityki społecznej, a także regulacji rządowych. Czynnikiem determinującym rozwój jest wreszcie konsekwentnie realizowana wizja Białorusi jako miejsca przystosowanego dla biznesu z obszarów technologii informatycznych.

Do największych krajów inwestujących na Białorusi należą: Rosja (30%), Cypr (22%), Wielka Brytania (5,8%) i Chiny (5,1%). W bilansie handlowym Rosja stanowi 39,2% całkowitego eksportu i około 59% importu. Unia Europejska jest drugim co do wielkości partnerem handlowym: w 2018 r. 30,2% eksportu trafiło do UE, przy jednej piątej importowanych dóbr i usług. Wielka Brytania, Niemcy oraz Holandia to trzej główni importerzy towarów i usług z Białorusi. Wśród głównych towarów eksportowych jest olej, potaż, nawozy azotowe, wyroby metalowe, samochody ciężarowe i osobowe, opony, produkty mleczne i mięsne. W 2018 r. produkt krajowy brutto (PKB) wyniósł 59,7 mld USD.

Białoruś jest ważnym centrum handlu w kilku sektorach. Warto wymienić Belaruskali, firmę produkującą jedną piątą globalnej produkcji potażu i eksportującą do ponad 70 krajów na całym świecie oraz MTZ Belarus – jednego z wiodących światowych producentów ciągników kołowych. Innymi ważnymi graczami są BelAZ - główny światowy producent wywrotek górniczych - oraz Naftan, wiodąca firma chemii naftowej.

Innowacje i startupy

Chińsko-białoruski Park Przemysłowo-Logistyczny Great Stone (Great Stone Industrial and Logistic Park) to przedsięwzięcie zapewniające miejsce pracy firmom o rozmaitej specjalizacji. Kompleks oferuje przestrzeń nie tylko dla produkcji, usług finansowych, ośrodków badawczych i biur, ale także dla centrów handlowych i apartamentów. Według kierownictwa Great Stone Industrial Park miejsce to ma stać się nowoczesnym, ekologicznym międzynarodowym miastem z naciskiem na wytwarzanie zaawansowanych, innowacyjnych i konkurencyjnych technologii. Kierownik Parku Alexander Yaroshenko twierdzi, że park w ciągu najbliższych 30 lat docelowo zajmie powierzchnię 112 km2 i będzie kluczowym elementem Nowego Jedwabnego Szlaku.

Inny przykład to Teleport, czyli największy wirtualny park rozrywki w Europie, położony w mińskim centrum handlowym Green City Mall. Przestrzeń o powierzchni 1400 m2 oferuje najnowsze technologie VR i AR zapewniające różnorodne atrakcje bez względu na wiek. Twórcy tego miejsca są przekonani, że park ten stanie się punktem zwrotnym w czekającej nas kolejnej odsłonie rewolucji cyfrowej. Odchodząc od wzorca tradycyjnych centrów rozrywki, Teleport stara się pokazać nowy kierunek rozwoju sektora digital, którym chce podążać także Białoruś.

Warto nadmienić, że Białoruś stała się swoistym domem dla wielu światowej sławy przedsięwzięć IT
i startupów, takich jak Viber oraz Wargaming. Poza wpływem gospodarczym, sektor IT oddziałuje też społecznie. Białorusini są dumni, że mają swój wkład w rozwój światowych start-up’ów. Zdaniem specjalistki ds. zasobów ludzkich, Aminy Indigovej: białoruskie firmy informatyczne są gotowe jednorazowo zatrudnić około 30 000 specjalistów, a rynek usług human resources w zakresie IT jest rozgrzany do czerwoności.

Jedną z bardziej znanych i doświadczonych firm lokalnych jest przedsiębiorstwo badawczo-rozwojowe Synesis, które nie tylko odpowiada za oficjalną stronę 2. Europejskich Igrzysk, ale także zaprojektowało specjalną mobilną aplikację Igrzysk, dostępną online i offline na IOS oraz Androida. Ponadto. Firma stworzyła model 3D stadionu Dinamo Mińsk, który pozwala na wirtualne zwiedzanie i symulację udziału w widowisku jako kibic, a także chat-bot, umożliwiający rozmowę z Lesikiem i pozyskiwanie informacji o nadchodzących konkursach. Firma Synesis opracowała również System zarządzania obsługą Igrzysk (GMS), który zawiera moduł akredytacji, zakwaterowania i przyjazdu.

Inwestycje, prywatyzacja i przepisy podatkowe

Do niedawna większość inwestycji trafiała do przemysłu drzewnego i spożywczego, jednak to sektor high-tech stał się oczkiem w głowie rządu białoruskiego. W celu zwiększenia atrakcyjności inwestycji w sektorze zaawansowanych technologii Republika Białorusi oferuje wiele ułatwień dla firm zagranicznych, w tym ochronę prawną. Na przykład w 2013 r. uchwalono specjalne prawo dotyczące inwestycji, gwarantujące pełną równość praw dla inwestorów zagranicznych i dające możliwość odwołania się od jakiegokolwiek naruszenia przez państwo praw inwestora.

Skutecznymi kanałami kontaktu przedsiębiorców z państwem białoruskim są takie organy jak: Rada Doradcza ds. Inwestycji Zagranicznych, Rada Współpracy Gospodarczej Białorusi i UE oraz Rada Przedsiębiorczości. Dbają one o owocne negocjacje między daną firmą a rządem, w tym o stworzenie sprzyjających warunków dla inwestycji.

Krajowa Agencja Inwestycji i Prywatyzacji jest godnym zaufania partnerem dla biznesu zagranicznego. Jako źródło aktualnych informacji na temat środowiska inwestycyjnego i możliwości biznesowych, Agencja pomaga inwestorom zagranicznym w wyborze zaufanych partnerów oraz projektów inwestycyjnych na Białorusi, a także towarzyszy na każdym etapie ich realizacji, oferuje też wsparcie poinwestycyjne.

Warto nadmienić, że na Białorusi szybko rozwija się proces prywatyzacji nieruchomości. W rankingu Banku Światowego „Doing Business-2019” Białoruś zajmuje piąte miejsce pod względem sprawności rejestracji nieruchomości na świecie. Dla firm zagranicznych program jest wyjątkową okazją do rozwoju swojej działalności.

Stosunki z UE

Dzięki aktywnemu uczestnictwu Białorusi w wydarzeniach wielostronnych w ramach Partnerstwa Wschodniego odnotowano postęp w stosunkach UE-Białoruś. UE i Białoruś uczestniczą w dwustronnym dialogu na temat środowiska i klimatu, a także w rozmowach na temat kwestii gospodarczych i finansowych.

Więcej informacji na temat Igrzysk można znaleźć na stronie: https://meet-belarus.by/

 

Kontakt dla mediów:

 

Irmina Dzyr-Rainka  

PRIMUM Public Relations

Partner Media Consulta International

Tel.: + 48 22 690 67 49

Email: [email protected]

 

Mateusz Krycki

PRIMUM Public Relations

Partner Media Consulta International
Tel.: + 48 696 403 363
Email: [email protected]

 

 

O Komitecie Organizacyjnym II Igrzysk Europejskich Mińsk 2019  (MEGOC)

Komitet Organizacyjny II Igrzysk Europejskich 2019 w Mińsku został utworzony w styczniu 2017 r.,
a przewodniczy mu premier Republiki Białorusi Siergiej Rumas. Z ramienia MEGOC za organizację
II Igrzysk Europejskich odpowiada Dyrektor generalny George Katulin (Sekretarz generalny Komitetu Olimpijskiego Białorusi) wraz z czterema zastępcami: Anatolem Kotau, Siarheiem Shablyką, Arkadzim Maleyeu i Aliaksandrem Yatsko.

O Europejskich Komitetach Olimpijskich (EOC)

Europejskie Komitety Olimpijskie (EOC) to organy zrzeszające 50 krajowych komitetów olimpijskich
w Europie. Organizacja EOC jest zaangażowana w upowszechnianie wartości olimpijskich, a także
w promowanie sportu i zdrowego stylu życia w całej Europie.

EOC wspiera takie oddolne inicjatywy sportowe, jak Igrzyska Europejskie, Olimpijski Festiwal Młodzieży Europejskiej, czy Igrzyska Małych Państw Europy.

Misją EOC jest również wzmacnianie rozwoju sportów olimpijskich w Europie poprzez wspieranie działań 50 krajowych komitetów i ścisłą współpracę z federacjami europejskimi, agencjami rządowymi, sportowcami i komitetami organizacyjnymi. EOC działa na rzecz Europy jako miejsca tętniącego sportem, żyjącego sportowymi wydarzeniami i sukcesami.

Więcej informacji o EOC można znaleźć tutaj: http://www.eurolympic.org/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Ćwierć miliarda zł - raport o rynku sztuki w 2018 roku Biuro prasowe
2019-07-16 | 12:28

Ćwierć miliarda zł - raport o rynku sztuki w 2018 roku

Ćwierć miliarda złotych – tyle jest już rocznie wart rynek aukcji sztuki w Polsce. Jego obroty wzrosły z 214 mln w roku 2017 do  252 mln złotych w 2018, czyli o 17,6%. Dwa lata
Gospodarka Mniejsze zużycie energii, większa produktywność
2019-07-12 | 01:00

Mniejsze zużycie energii, większa produktywność

W Polsce zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne wynosi 3,5 mln ton rocznie, a obroty tego sektora sięgają już 80 mld zł[1]. Branża stale się rozwija i coraz istotniejszym problemem staje się
Gospodarka Czy gospodarka światowa znów jest w impasie?
2019-07-11 | 10:20

Czy gospodarka światowa znów jest w impasie?

• Po dwóch latach silnego wzrostu, światowa gospodarka znów znajduje się w impasie, podobnie jak w latach 2015-16. Euler Hermes przewiduje, że światowa gospodarka urośnie

Kalendarium

MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce

Infrastruktura

Branża budowlana zmaga się z brakiem pracowników. Firmy wciąż ostrożnie podchodzą do automatyzacji pracy

Coraz większy nacisk na ekologię, automatyzacja pracy, prefabrykacja i eliminacja papierowej dokumentacji – to trendy, które zdaniem liderów branży zdominują budownictwo w nadchodzących latach – wynika z raportu „Budownictwo. Innowacje. Wizja liderów branży 2025”, zrealizowanego na zlecenie Autodesk. Większość badanych menadżerów firm jest zgodna – branża w kolejnych latach postawi na optymalizację i zwiększanie efektywności. Może się do nich przyczynić szersze wykorzystanie nowych technologii i innowacji, lecz w Polsce budownictwo jest raczej na etapie ich testowania – branża bacznie obserwuje rynkowych liderów i dopiero dojrzewa do wdrażania nowości.

Bankowość

Z bloków i budynków użyteczności publicznej będą znikać bariery architektoniczne. BGK uruchomi tanie pożyczki na ten cel

We wrześniu Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomi pilotażowy program nisko oprocentowanych pożyczek na likwidację barier architektonicznych w budynkach pod kątem seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Skorzystać z nich będą mogły m.in. uczelnie i szkoły, biblioteki i spółdzielnie mieszkaniowe. Po spełnieniu określonych kryteriów mogą liczyć na umorzenie nawet 40 proc. wartości pożyczki. W tym roku BGK przeznaczy na nie 4 mln zł, w kolejnych latach środki na ten cel będą znacznie większe. – W Finlandii w ciągu 9 lat udało się wyremontować 45 tys. klatek schodowych, a Polska jest krajem o wiele większym, co pokazuje nasze potrzeby w tym zakresie – mówi Piotr Krasuski z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Patronaty Newserii

XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica

Prawo

Nowe prawo zamówień publicznych w 2021 roku. Ma naprawić bolączki obecnego systemu

Z początkiem 2021 roku wejdzie w życie nowe Prawo zamówień publicznych, którego projekt w ubiegły wtorek został przyjęty przez rząd. Nowelizacja ma naprawić bolączki obecnego systemu, na który uskarża się wiele firm, m.in. skomplikowane procedury, faworyzowanie zamawiających kosztem wykonawców i niejasne orzecznictwo. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych Hubert Nowak podkreśla też, że nowe przepisy mają promować sektor MŚP i zostały pomyślane tak, żeby system zakupowy wspierał cele gospodarcze i rozwojowe państwa.

IFA 2019 Berlin

Transport

Rośnie zainteresowanie lotami z portu lotniczego we Wrocławiu. Lotnisko obsłużyło w I półroczu 1,6 mln pasażerów

Tylko w czerwcu port lotniczy we Wrocławiu obsłużył ponad 365 tys. pasażerów, a przez pierwsze półrocze – blisko 1,6 mln osób. O ile jeszcze kilka lat temu ruch na lotnisku w letnich miesiącach był niemal dwukrotnie większy niż zimą, o tyle obecnie dysproporcje nie są już tak duże. To wynik szerokiego wyboru ofert – coraz bogatszej oferty połączeń sieciowych i rozbudowanej siatki połączeń niskokosztowych. Rośnie też liczba pasażerów, którzy korzystają z lotów czarterowych przez cały rok.