Komunikaty PR

W Polsce przybywa spopielarni ciał

2015-03-05  |  19:00

Na terenie Polski powstaje coraz więcej spopielarni ciał zmarłych osób. Obecnie jest ich już ponad 30, z czego praktycznie wszystkie zostały wybudowane w ciągu ostatnich dwóch dekad. Kremacja zyskuje na popularności – w porównaniu do tradycyjnej formy pochówku – m.in. dzięki niższym kosztom oraz oszczędności miejsca na cmentarzach.

W Polsce na spopielanie decyduje się z roku na rok więcej osób, co pokazuje zwiększająca się liczba specjalizujących się w tym zakładów. Jeszcze pod koniec XX wieku nad Wisłą działało zaledwie kilka krematoriów. Teraz jest ich już w sumie 34. Podobna liczba tego rodzaju obiektów funkcjonuje np. we Włoszech.

Pozytywnie na popularność spopielania wpływa m.in. kwestia kosztów, które są zazwyczaj niższe względem tradycyjnej formy pochówku. Przykładowo, w otwartej na początku tego roku w Żorach (Górny Śląsk) spopielarni ciał „Sacrum – Popiół i Pamięć” koszt kremacji wynosi średnio ok. 550-600 zł. Przeciętnie ogólne koszty okazują się mniejsze o od kilku do kilkunastu procent.

Osoby z branży zwracają uwagę na to, że w dłuższej perspektywie czasu spopielanie ciał może rozwiązać – pojawiający się obecnie w niektórych parafiach – problem z koniecznością poszerzania powierzchni cmentarzy. W porównaniu do tradycyjnej formy pochówku kolumbaria (specjalne „ściany”, w których umieszczane są urny z prochami) zajmują na cmentarzach zdecydowanie mniej miejsca.

Na wzrost liczby osób decydujących się na kremację wpływa w Polsce także m.in. stanowisko Kościoła katolickiego – Watykan akceptuje spopielanie ciał już od 1963 roku. Legalizację kremacji dodatkowo potwierdzono w znowelizowanym Kodeksie prawa kanonicznego z 1983 r., akcie zatwierdzonym za pontyfikatu Jana Pawła II. Kilka lat temu w jednym z oficjalnych dokumentów takie stanowisko zajęła również Konferencja Episkopatu Polski.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Startuje kampania „Teraz pstrąg” Biuro prasowe
2021-10-21 | 11:00

Startuje kampania „Teraz pstrąg”

Pstrągi to najpopularniejsze ryby w Polsce. Mają prozdrowotne właściwości i przede wszystkim pysznie smakują. Hodowane są w rodzinnych gospodarstwach na terenie całego kraju, dzięki czemu
Gospodarka Przerwa na papierosa niektórych pracodawców kosztuje więcej
2021-10-19 | 05:50

Przerwa na papierosa niektórych pracodawców kosztuje więcej

Koszty finansowe, jakie pracodawcy ponoszą w związku z paleniem tytoniu przez pracowników zazwyczaj związane są z czasem, który zabierają przerwy na papierosa. Kalkulacje
Gospodarka Wielki kryzys chiński: przyczyny i konsekwencje, w kraju i na świecie
2021-10-15 | 12:30

Wielki kryzys chiński: przyczyny i konsekwencje, w kraju i na świecie

  W poniedziałek 18 października br. chińskie władze przedstawią dane PKB za 3-ci kwartał 2021 roku. To ogłoszenie będzie uważnie obserwowane przez rynki, ponieważ mieszanka

Więcej ważnych informacji

Infrastruktura

Utrata danych poważnym problemem dla firm. Coraz więcej z nich decyduje się na zewnętrzne centra przetwarzania danych

Dane są dziś dla biznesu motorem napędowym i podstawą działalności. Ich utrata może oznaczać nawet wielomilionowe konsekwencje finansowe, niemożność kontynuowania działalności i utratę zaufania klientów. Tymczasem w ostatnich latach liczba naruszeń bezpieczeństwa danych wciąż rośnie, a związane z tym koszty są najwyższe w historii. Pandemia dodatkowo zwiększyła ryzyko, przyczyniając się do wzrostu liczby ataków hakerskich. Dlatego – jak podkreśla Sebastian Mikołajczyk, menedżer produktu Kolokacja w Grupie Orange – przedsiębiorstwa muszą dziś przykładać szczególną wagę do bezpieczeństwa swoich danych, a firmowa serwerownia to często za mało, żeby zapewnić im konieczną ochronę.

Ochrona środowiska

Europejski Zielony Ład budzi niepokój producentów mleka. Może spowodować spadek wydajności produkcji i wzrost kosztów

Europa chce być neutralna dla klimatu do 2050 roku, a to oznacza poważne zmiany dla rolników. Zielona transformacja wymaga bowiem wprowadzenia daleko idących zmian w produkcji rolno-spożywczej, zwłaszcza zwierzęcej. Hodowcy bydła i producenci mleka obawiają się spadku wydajności i wzrostu kosztów produkcji, a tym samym kłopotów finansowych całego sektora, który jest znaczącym producentem żywności w kraju i ważnym eksporterem. Dlatego apelują o zachowanie równowagi między ekologią a ekonomią.

Handel

Trzeci kwartał nie był dobry dla chińskiej gospodarki. Trwający tam kryzys energetyczny może się odbić także na polskim rynku

Od tygodni na rynku chińskim trwa kryzys związany z niewypłacalnością największego lokalnego dewelopera, a także kolejnych podmiotów w branży. To mocno przekłada się na wyniki całej gospodarki Państwa Środka. Dodatkowo w przemyśle zaczyna brakować energii, co wymusza przestoje fabryk. Powodzie uniemożliwiają wydobywanie większej ilości węgla, więc Chiny chcą zwiększyć jego import. Jeśli zima w Europie i Azji będzie mroźna, to już drogie surowce mogą jeszcze podrożeć. Trwający w Chinach kryzys energetyczny może mieć poważne konsekwencje dla światowego rynku węgla i może być odczuwalny również w Polsce. Eksperci oceniają, że nie powinien on jednak wpłynąć na długofalową strategię zielonej rewolucji energetycznej w Państwie Środka.

Handel

Rekordowo niska szara strefa na rynku tytoniowym. Eksperci widzą szansę dla budżetu na większe wpływy z akcyzy na papierosy

– Podniesienie podatku akcyzowego o 5 proc. przełoży się na wzrost ceny paczki papierosów o około 30 gr. To bardzo skromna propozycja. Mamy dużą przestrzeń do tego, aby podnieść ten podatek wyżej – ocenia ekspert podatkowy Wojciech Bronicki. Jak szacuje, podniesienie minimalnej stawki akcyzy na papierosy o 15 proc. przełożyłoby się na blisko 2 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu państwa. Mogłoby też skłonić część palących do rzucenia nałogu. Zdaniem ekspertów moment na wprowadzanie takiej podwyżki jest sprzyjający, bo szara strefa na rynku wyrobów tytoniowych w Polsce spada od sześciu lat i w tej chwili jest rekordowo niska: wynosi 5,5 proc.