Komunikaty PR

Hale namiotowe – 5 pytań do eksperta

2017-06-19  |  08:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0 MB )

Te optymalne rozwiązania z roku na rok stają się coraz popularniejszą alternatywą dla budynków murowanych. Czym są hale namiotowe? Co przyczynia się do ich sukcesu? Czy ich konstrukcja sprawia, że przetrwają w różnych warunkach pogodowych? Jaka jest ich trwałość? Pytania i wątpliwości rozwiewają Marcin Janowski, Export Sales Director oraz Łukasz Krzymieniecki, Specjalista ds. Sprzedaży w firmie Protan Elmark, która może pochwalić się setkami realizacji hal namiotowych w Polsce i na świecie.

Czym są hale namiotowe i jakie jest ich zastosowanie?

Hale namiotowe to trwałe obiekty, których poszycie dachowe stanowią najwyższej jakości materiały PCV. Ściany boczne takiej konstrukcji mogą być natomiast pokryte plandeką, blachą trapezową czy warstwową płytą izolacyjną według potrzeb i preferencji użytkownika. Najczęściej stosowane są w branży budowlanej, transportowej, spożywczej czy eventowej, jako hale magazynowe, przemysłowe, obiekty imprezowe, a także hale sportowe. Pozwalają między innymi na przygotowanie tymczasowego magazynu, zadaszenie przestrzeni produkcyjnej, organizację targów branżowych i imprez okolicznościowych.

Czy są odporne na niekorzystne warunki pogodowe?

Hale namiotowe wykonane z najwyższej jakości materiałów odznaczają się wytrzymałością i odpornością na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, a ich użytkowanie wcale nie musi być mniej komfortowe niż budynków murowanych. Jeżeli są zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi normami oraz przeprowadzony został profesjonalny montaż, wtedy na pewno są stabilne i bezpieczne – zarówno w czasie upałów, silnych wiatrów, jak i ulewy czy śnieżycy. Hale namiotowe, z całorocznym przeznaczeniem do użytkowania, mogą posiadać wzmocnioną konstrukcję stalową lub aluminiową. Na terenie naszego kraju obiekty te występują (zgodnie z obowiązującymi normami) z obciążeniem śniegowym od 20kg/ m² do 120 kg/m², ale możliwe jest również przyjęcie wyższych obciążeń, jak na przykład 210kg/m², które obecnie stawiamy na Islandii czy nawet ponad 300kg/m² co spotyka się głównie na obszarze Skandynawii – dodaje Marcin Janowski, Export Sales Director. W okresie zimowym, dzięki odpowiedniemu kątowi nachylenia połaci dachu oraz zastosowaniu trwałych, prawidłowo zainstalowanych, wysokiej jakości materiałów PCV, nie ma ryzyka zawalenia dachu pod wpływem śniegu.

Czy ta inwestycja się opłaca?

Hale namiotowe mają wiele zalet. Jedną z nich są niskie koszty budowy - zwłaszcza w porównaniu do postawienia murowanego budynku. Łatwość i szybkość montażu wymaga mniejszych nakładów finansowych i przede wszystkim pozwala dużo szybciej zareagować na bardzo dynamicznie nieraz ewoluujące potrzeby przedsiębiorstwa. Dużą zaletą jest także możliwość późniejszego przedłużania hali, rozdzielenia na kilka obiektów, dokupienia modułów, odsprzedania, przeniesienia jej w inne miejsce lub sfinansowania obiektu poprzez leasing.

Cena hali namiotowej zależy od wielu parametrów takich jak, parametry techniczne (szerokość, długość, wysokość okapu), rodzaj poszycia czy dodatkowe wyposażenie. Są to obiekty o wysokim stopniu indywidualizacji, szyte na miarę, dające klientowi przestrzeń do rozwoju. Nie warto godzić się więc na kompromisy, wynikające z ograniczeń technologicznych czy standaryzacji stosowanej przez niektóre podmioty – taki obiekt to inwestycja, która zwróci nam się szybko jeżeli będzie spełniała indywidualne potrzeby nasze lub naszego business planu.

Jakich pozwoleń wymagają?

Co istotne, wg polskiego prawa, halę namiotową można postawić tymczasowo w wybranym miejscu na okres aż 180dni (w tym zakresie jednak mogą wystąpić ograniczenia dotyczące zgłaszanej powierzchni). Po tym czasie potrzebne będzie nam pozwolenie na budowę, ale po pierwsze można się o nie ubiegać we wspomnianym półrocznym okresie, a po drugie, biorąc pod uwagę, że dla wiodących producentów okres produkcji hali wraz z jej montażem, kształtuje się przeważnie w zakresie 4-6 tygodni, mamy możliwość praktycznie natychmiastowej reakcji i dostosowania się do zmiennych warunków formalnych i rynkowych.

Jeżeli chcemy postawić halę na dłużej niż 180 dni, bez konieczności demontażu i ponownego montażu w pobliskim miejscu, jesteśmy zobligowani uzyskać pozwolenie na budowę. W tym wypadku wymagane będą m.in. projekt budowy i pozwolenia na użytkowanie. Czas na uzyskanie pozwolenia to 30 – 90 dni.

Czy halę namiotową można wynająć?

Można. Na rynku dostępna jest oferta wynajmu długo- i krótkoterminowego. Zawsze jednak warto dokładnie przemyśleć zakup hali, gdyż po zakończonym okresie najmu nie zostaje nam fizycznie praktycznie nic oprócz zrealizowanej usługi. Jeżeli więc budżet nie pozwala nam na zakup hali, możemy skorzystać z oferty leasingowej. Po pewnym czasie użytkowania halę możemy wykupić na korzystnych warunkach, a zainwestowane przez nas dotąd środki nie przepadają pomniejszając jednocześnie kwotę wykupu – to element decydujący o wyższości leasingu nad wynajmem. W przypadku leasingu możemy także skorzystać z odliczenia podatku VAT.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura BRAK ZDJĘCIA
2020-12-04 | 06:00

UNIFE rusza z kampanią Hop-On for our Planet

Za 5 lat ok 40% wysoko wykwalifikowanych pracowników przemysłu kolejowego przejdzie na emeryturę. Już teraz polskie, jak i europjskie koleje, zmagają się z brakami kadrowymi. Żeby temu zaradzić, Europejskie Stowarzyszenie
Infrastruktura Zmiany organizacyjne w Danfoss gwarantujące przyszły wzrost
2020-12-01 | 10:45

Zmiany organizacyjne w Danfoss gwarantujące przyszły wzrost

Danfoss wdraża nową strukturę grupy łącząc ze sobą segmenty Heating oraz Cooling, które od tej pory działać będą pod szyldem Danfoss Climate Solutions. Decyzja ta ma na celu
Infrastruktura Panasonic we współpracy z YOTTA – rozwiązanie do zarządzania zasobami
2020-11-23 | 11:00

Panasonic we współpracy z YOTTA – rozwiązanie do zarządzania zasobami

Rozwiązanie umożliwi korzystanie z danych oraz najnowszych technologii czujników i IoT w celu sprawniejszego realizowania zadań, jak np. zarządzanie odpadami i recykling, zarządzanie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: Szczepienia podstawą bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli. Powinny być przeprowadzane równolegle ze szczepieniami seniorów

– Szczepienia są sprawą podstawową z punktu widzenia bezpieczeństwa uczniów, nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami – podkreśla Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dlatego ZNP postulował do rządu o wykonywanie ich wśród nauczycieli równolegle z grupą seniorów, którzy będą szczepieni od 25 stycznia. Na to jednak nie ma na razie szans, tym bardziej że w następnych tygodniach możliwe jest ograniczenie dostaw szczepionek przez firmę Pfizer. Jak podkreśla prezes ZNP, wszystkim zależy na bezpiecznym powrocie do nauki stacjonarnej, zwłaszcza że ma to duże znaczenie dla normalnego funkcjonowania milionów rodziców.

Prawo

W 2060 roku dwie trzecie seniorów będzie otrzymywać minimalną emeryturę. Brak reform może pogrążyć polski system emerytalny

– O ile dzisiaj jesteśmy mniej więcej w środku peletonu europejskiego pod względem wysokości emerytur, o tyle w 2060 roku będziemy należeć do krajów o najniższych emeryturach – mówi Krzysztof Nowak, prezes Mercera. Według różnych szacunków za 40 lat wysokość emerytury w Polsce będzie stanowić 25–30 proc. ostatniej pensji, czyli prawie dwukrotnie mniej niż dzisiaj. To efekt nie tylko zmian demograficznych, lecz także niskiego wieku emerytalnego. Stopa zastąpienia będzie jeszcze niższa dla kobiet ze względu na to, że przechodzą na emeryturę o pięć lat wcześniej niż panowie. – Emeryt w Polsce dziś nie jest bogaty, w przyszłości będzie biedny, a kobiety będą jeszcze biedniejsze – podkreśla ekspert.

Bankowość

Nowy system ułatwi służbom dostęp do informacji o kontach bankowych Polaków. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem nadużyć

W resorcie finansów trwają prace nad Systemem Informacji Finansowej, który pozwoli odpowiednim służbom i instytucjom szybko ustalić, w jakich bankach Polacy mają konta oraz czy korzystają ze skrytek bankowych lub kont maklerskich. Zgodnie z unijnymi przepisami ma to być narzędziem walki z poważnymi przestępstwami. – Służby powinny mieć dostęp do danych finansowych w przypadku ścigania poważnych przestępstw, jednak istnieje ogromne ryzyko, że będzie to wykorzystywane także w innych, błahych sprawach, a być może nawet w sytuacjach, które są zwykłym nadużyciem – mówi Wojciech Klicki, prawnik z Fundacji Panoptykon.

Ochrona środowiska

Kwestie środowiskowe coraz ważniejsze dla inwestorów. Nie będą finansować spółek nieraportujących swojego wpływu na klimat

ESG, czyli czynniki niefinansowe obejmujące np. dbałość firmy o środowisko i kwestie ważne społecznie, mają coraz większe znaczenie w podejmowaniu decyzji przez inwestorów. Takich danych szukają m.in. ubezpieczyciele czy banki, które dzięki nim mogą ocenić, czy firma działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i opłaca się udzielić jej finansowania. W tym roku duże polskie spółki giełdowe będą już po raz czwarty obowiązkowo publikować dane ESG w swoich raportach niefinansowych, ale już wkrótce większą wagę do tego aspektu będą musiały przyłożyć również podmioty średnie i mniejsze. W przeciwnym razie grozi im utrudniony dostęp do kapitału.