Komunikaty PR

Jak zmienił się Wrocław dzięki funduszom unijnym – wystawa fotografii

2017-09-26  |  12:00
Biuro prasowe

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej minęła już ponad dekada. W tym czasie w kraju powstały tysiące inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych, jednak na co dzień często ich nie zauważamy. Otwarta właśnie na skwerze przy ul. Kuźniczej wystawa fotografii pod tytułem „Wrocław. 13 lat w Unii Europejskiej: co się zmieniło w naszym mieście” ma pokazać wrocławianom, jak wiele projektów w mieście zostało zrealizowanych z wykorzystaniem środków unijnych. Wystawa będzie czynna do 10 października. Na zwiedzających czeka 16 plakatów prezentujących wybrane obiekty oraz inwestycje miejskie. Wystawa jest częścią kampanii #investEU, realizowanej przez Komisję Europejską.

 

Na 16 plakatach mieszkańcy Wrocławia i turyści mogą zobaczyć zdjęcia obiektów, które znają, często nie wiedząc, że ich budowę lub modernizację zawdzięczają funduszom z UE. Narodowe Forum Muzyki, Fontanna Multimedialna przy Hali Stulecia, Scena Capitolu, czy Dworzec Główny PKP są współczesnymi wizytówkami Wrocławia. Wystawa przedstawia również projekty ułatwiające codzienne życie wrocławian tj.: trasy rowerowe i tramwajowe, Obwodnicę Wrocławską oraz Miejski Internet. Autorem zdjęć jest Bruno Żmuda, mieszkaniec Wrocławia i absolwent Politechniki Wrocławskiej, pasjonat grafiki i fotografii.

 

- W ciągu 13 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej naprawdę wiele się w naszym kraju zmieniło. Cieszy fakt, że Polacy umieją korzystać ze środków europejskich i dzięki temu wsparciu rozwijają swoje firmy, zatrudniają pracowników i tym samym przyczyniają się do wzrostu gospodarczego. Razem z wrocławianami cieszymy się, że fundusze unijne pozwoliły stolicy Dolnego Śląska na tak niezwykły i dynamiczny rozwój – powiedział Marek Prawda, szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

 

Wrocław jest w czołówce polskich miast wykorzystujących fundusze unijne w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zaraz za Katowicami i Krakowem. Tylko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego realizowanych jest obecnie 30 projektów, w których dofinansowanie UE wynosi ponad 170 mln zł. Ten sam program, realizowany w latach 2007-2013 przy wsparciu wynoszącym ponad 200 mln zł, pozwolił na realizację 45 projektów we Wrocławiu. Priorytetowe obszary wsparcia to transport i infrastruktura, edukacja i gospodarka niskoemisyjna.

 

Wystawa przy ul. Kuźniczej powstała w ramach kampanii #investEU, realizowanej w 14 krajach UE przez Komisję Europejską. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na stymulującą rolę funduszy unijnych, w tym inwestycyjnych kredytów w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy (EFIS). Przygotowana przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny strategia ma pobudzić wzrost gospodarczy w całej Unii, zwiększyć liczbę inwestycji w sektorze badań i rozwoju, pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom. Pierwsze efekty pokazują też korzystny wpływ tzw. Planu Junckera na rozwój infrastruktury i zwiększenie liczby miejsc pracy.

 

Pieniądze pozyskane z Europejskiego Banku Inwestycyjnego pozwalają na realizację ogromnych projektów w całej Polsce, m.in. w województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. W Poznaniu właśnie rozpoczęła się budowa dostępnych cenowo mieszkań w programie „najem z dojściem do własności”, przeznaczonych dla osób o umiarkowanych dochodach. Dzięki funduszom z EBI Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybuduje do 2021 r. łącznie 1300 mieszkań. W Toruniu wsparcie finansowe z UE pozwala na rozbudowę i modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Rydygiera. Inwestycja zakończy się w 2019 roku i będzie to jeden z najbardziej innowacyjnych szpitali w Polsce. Ze środków unijnych w ramach EFIS korzysta w Polsce już ponad 26 tys. mniejszych firm i start-upów. Natomiast jednym z największych polskich projektów jest budowa dróg na Dolnym Śląsku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura BRAK ZDJĘCIA
2020-12-04 | 06:00

UNIFE rusza z kampanią Hop-On for our Planet

Za 5 lat ok 40% wysoko wykwalifikowanych pracowników przemysłu kolejowego przejdzie na emeryturę. Już teraz polskie, jak i europjskie koleje, zmagają się z brakami kadrowymi. Żeby temu zaradzić, Europejskie Stowarzyszenie
Infrastruktura Zmiany organizacyjne w Danfoss gwarantujące przyszły wzrost
2020-12-01 | 10:45

Zmiany organizacyjne w Danfoss gwarantujące przyszły wzrost

Danfoss wdraża nową strukturę grupy łącząc ze sobą segmenty Heating oraz Cooling, które od tej pory działać będą pod szyldem Danfoss Climate Solutions. Decyzja ta ma na celu
Infrastruktura Panasonic we współpracy z YOTTA – rozwiązanie do zarządzania zasobami
2020-11-23 | 11:00

Panasonic we współpracy z YOTTA – rozwiązanie do zarządzania zasobami

Rozwiązanie umożliwi korzystanie z danych oraz najnowszych technologii czujników i IoT w celu sprawniejszego realizowania zadań, jak np. zarządzanie odpadami i recykling, zarządzanie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: Szczepienia podstawą bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli. Powinny być przeprowadzane równolegle ze szczepieniami seniorów

– Szczepienia są sprawą podstawową z punktu widzenia bezpieczeństwa uczniów, nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami – podkreśla Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dlatego ZNP postulował do rządu o wykonywanie ich wśród nauczycieli równolegle z grupą seniorów, którzy będą szczepieni od 25 stycznia. Na to jednak nie ma na razie szans, tym bardziej że w następnych tygodniach możliwe jest ograniczenie dostaw szczepionek przez firmę Pfizer. Jak podkreśla prezes ZNP, wszystkim zależy na bezpiecznym powrocie do nauki stacjonarnej, zwłaszcza że ma to duże znaczenie dla normalnego funkcjonowania milionów rodziców.

Prawo

W 2060 roku dwie trzecie seniorów będzie otrzymywać minimalną emeryturę. Brak reform może pogrążyć polski system emerytalny

– O ile dzisiaj jesteśmy mniej więcej w środku peletonu europejskiego pod względem wysokości emerytur, o tyle w 2060 roku będziemy należeć do krajów o najniższych emeryturach – mówi Krzysztof Nowak, prezes Mercera. Według różnych szacunków za 40 lat wysokość emerytury w Polsce będzie stanowić 25–30 proc. ostatniej pensji, czyli prawie dwukrotnie mniej niż dzisiaj. To efekt nie tylko zmian demograficznych, lecz także niskiego wieku emerytalnego. Stopa zastąpienia będzie jeszcze niższa dla kobiet ze względu na to, że przechodzą na emeryturę o pięć lat wcześniej niż panowie. – Emeryt w Polsce dziś nie jest bogaty, w przyszłości będzie biedny, a kobiety będą jeszcze biedniejsze – podkreśla ekspert.

Bankowość

Nowy system ułatwi służbom dostęp do informacji o kontach bankowych Polaków. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem nadużyć

W resorcie finansów trwają prace nad Systemem Informacji Finansowej, który pozwoli odpowiednim służbom i instytucjom szybko ustalić, w jakich bankach Polacy mają konta oraz czy korzystają ze skrytek bankowych lub kont maklerskich. Zgodnie z unijnymi przepisami ma to być narzędziem walki z poważnymi przestępstwami. – Służby powinny mieć dostęp do danych finansowych w przypadku ścigania poważnych przestępstw, jednak istnieje ogromne ryzyko, że będzie to wykorzystywane także w innych, błahych sprawach, a być może nawet w sytuacjach, które są zwykłym nadużyciem – mówi Wojciech Klicki, prawnik z Fundacji Panoptykon.

Ochrona środowiska

Kwestie środowiskowe coraz ważniejsze dla inwestorów. Nie będą finansować spółek nieraportujących swojego wpływu na klimat

ESG, czyli czynniki niefinansowe obejmujące np. dbałość firmy o środowisko i kwestie ważne społecznie, mają coraz większe znaczenie w podejmowaniu decyzji przez inwestorów. Takich danych szukają m.in. ubezpieczyciele czy banki, które dzięki nim mogą ocenić, czy firma działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i opłaca się udzielić jej finansowania. W tym roku duże polskie spółki giełdowe będą już po raz czwarty obowiązkowo publikować dane ESG w swoich raportach niefinansowych, ale już wkrótce większą wagę do tego aspektu będą musiały przyłożyć również podmioty średnie i mniejsze. W przeciwnym razie grozi im utrudniony dostęp do kapitału.