Komunikaty PR

Oświetlenie biurowe dla zdrowia i produktywności

2019-10-02  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Wojciech Podsiadły
More&More Marketing

ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 5/13
52-204 Wrocław
wojciech|getmorepr.pl| |wojciech|getmorepr.pl
+48571246669
www.moreandmore.pl

Eksperci przewidują, że Human Centric Lighting - oświetlenie dostosowujące się do pory dnia – stanie się wkrótce w Unii Europejskiej zalecanym normami elementem instalacji. Już dziś jednak, bez formalnych wymagań, coraz częściej znajduje ono zastosowanie w biurach.

Human Centric Lighting (HCL) to koncepcja wychodząca naprzeciw zmianom stylu życia współczesnych społeczeństw polegających na zwiększeniu ilości czasu spędzanego w budynkach kosztem aktywności na zewnątrz, gdzie światło słoneczne ma okazję na nas oddziaływać. Zakłada ona symulowanie we wnętrzach naturalnego światła – tak, by użytkownicy korzystali z jego pozytywnego wpływu na regulację faz snu i czuwania. Czynnikami, dzięki którym powstała i rozwinęła się ta idea, było zidentyfikowanie fizycznych parametrów wiązki regulującej rytm dobowy ludzi oraz upowszechnienie technologii LED pozwalającej na sterowanie pracą opraw (w tym kluczową z tego punktu widzenia barwą emitowanego światła) na niespotykaną dotąd skalę. Pierwsze, przeprowadzone przez holenderskich naukowców badania wpływu systemów HCL na użytkowników w przestrzeniach biurowych przynoszą optymistyczne rezultaty. Osoby korzystające z pomieszczeń wyposażonych w tę technologię czuły, że: pracują wydajniej, są bardziej pełne energii (71 proc. respondentów), szczęśliwsze (78 proc.) i zdrowsze (78 proc.) niż w grupie kontrolnej. Efekty te tłumaczy się najczęściej poprawą jakości snu użytkowników technologii HCL wynikającą z poprawnego wyregulowania rytmu dobowego. Te pozytywne odczucia znalazły w pewnym zakresie potwierdzenie w wymiernych danych. Miary poprawności wykonywania zadań oraz produktywności były w przypadku pracowników innowacyjnie oświetlonego biura – odpowiednio – o 12 i 10 proc. wyższe. Czy rozwiązania tego typu staną się wkrótce standardem?

Droga do unijnych regulacji

Pod auspicjami Komisji Europejskiej w latach 2013-2016 działała instytucja eksplorująca temat możliwości technologii HCL oraz szanse i bariery jej rozwoju. Jako główne trudności dla jej upowszechnienia zidentyfikowano: niedostateczną wiedzę potencjalnych użytkowników na temat korzyści z wdrożenia Human Centric Lighting oraz brak uwzględnienia technologii w ustawodawstwie. Stowarzyszenie europejskich producentów oświetlenia Lighting Europe zapowiedziało jednak wkrótce potem działania mające zmienić ten stan rzeczy. Organizacja przedstawiła w swoim raporcie na temat przyszłości rynku oświetleniowego plan lobbingu na rzecz wpisania kwestii Human Centric Lighting do unijnej polityki podnoszenia jakości życia mieszkańców. Już dziś jednak, zanim jeszcze na dobre ruszyła maszyna mająca na celu wpłynąć na przepisy – sięga się po rozwiązania z zakresu HCL. Szczególnie widoczne jest to w branżach, gdzie walka o pracowników jest intensywna oraz w firmach szczycących się dbałością o klientów i zatrudnione osoby. Dobrym przykładem jest biuro stanowiące siedzibę niemieckiej sieci sklepów sportowych Sport Bittl.

HCL w biurze Sport Bittl

Inwestując w modernizację biura, Stefan Bittl, dyrektor zarządzający firmy biorącej nazwę od jego nazwiska, miał ambitne cele. – Chciałem, żeby wyposażenie było na najwyższym możliwym poziomie. Przez lata nie szczędziliśmy środków, by zapewniać niezapomniane doświadczenia zakupowe naszym konsumentom. Tym razem chcieliśmy zrobić coś, z czego skorzystaliby przede wszystkim nasi pracownicy – mówi. – Chciałem więc, żeby wystrój naszej siedziby zwalał z nóg – dodaje. O umeblowanie kompleksowo zadbała szwajcarska firma Vitra specjalizująca się w wytwarzaniu ultraergonomicznych siedzisk odwołujących się wzorniczo do XX-wiecznej klasyki. Prócz aranżacji wnętrza, dużą uwagę poświęcono kwestiom optymalnego oświetlenia. – By uzyskać jak najlepszy rezultat, projekt oświetlenia oparto na trzech filarach. Odpowiednio dobrano oprawy, zintegrowano je z wydajnym systemem sterowania, a jego ustawienia skonsultowano z profesjonalnymi doradcami – mówi Maciej Gronert, project manager TRILUX Polska. – W biurze Sport Bittl zastosowano nagrodzone Red Dot oraz IF Design Award 2016 oprawy aktywne Solvan Flow. By komponowały się z podwieszanym, futurystycznym stropem modułowym, zawieszono ja na stalowych linkach zintegrowanych z przewodami. Zmiany parametrów emitowanego światła zgodnie z naturalnym rytmem słońca zostały zaprogramowane w TRILUX LiveLink, intuicyjnym systemie zarządzania instalacją oświetleniową – dodaje Gronert. W oparciu o wskazania czujników oraz wykresy parametrów światła dziennego zależne od pory roku i lokalizacji biura system bezobsługowo dostosowuje ustawienia opraw do warunków zewnętrznych. Pracują one tak, by optymalizować rytm dobowy pracowników i dawać idealne światło. Jego barwa w biurze Sport Bittl - niezależnie od tego, czy na zewnątrz pada śnieg, świeci słońce czy się chmurzy – zawsze odpowiada naturalnemu światłu o danej porze dnia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Jesienne inspiracje naturą w Twojej łazience Biuro prasowe
2020-11-23 | 10:02

Jesienne inspiracje naturą w Twojej łazience

Urządzając łazienkę, szczególnie w okresie jesiennym, szukamy przepisu na wnętrze, które już od progu zaprasza do środka i epatuje przytulnym ciepłem. Na szczęście
Infrastruktura Emitel z 5 gwiazdkami w globalnym badaniu zrównoważonego rozwoju
2020-11-12 | 10:00

Emitel z 5 gwiazdkami w globalnym badaniu zrównoważonego rozwoju

Emitel otrzymał 5 gwiazdek w globalnym badaniu zaangażowania społecznego i zrównoważonego rozwoju GRESB 2020. GRESB jest międzynarodową organizacją non-profit, która
Infrastruktura Nowa sortownia DPD Polska w Rudzie Śląskiej
2020-11-07 | 20:00

Nowa sortownia DPD Polska w Rudzie Śląskiej

DPD Polska oddała do użytku sortownię regionalną w Rudzie Śląskiej. Obiekt docelowo będzie obsługiwał do 300 tys. paczek na dobę, optymalizując procesy obsługi przesyłek z

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biogen

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Farmacja

W wyniku pandemii tysiące chorych na osteoporozę pozostają bez pomocy. Lekarze i pacjenci apelują o proste zmiany umożliwiające diagnostykę i leczenie [DEPESZA]

Na osteoporozę choruje w Polsce aż 2,1 mln osób, a liczba nowych przypadków rośnie. Nieleczona prowadzi do niepełnosprawności i trwałego kalectwa, a nawet śmierci. Tymczasem pandemia COVID-19 spowodowała kilkumiesięczny przestój w diagnostyce i terapii tej choroby. Dane NFZ pokazują, że liczba porad udzielonych w poradniach leczenia osteoporozy spadła w tym roku o ponad 20 proc., a wizyt w gabinetach reumatologów i ortopedów – o 1/3. Lekarze alarmują, że opóźnienia będą mieć nieodwracalne konsekwencje dla tysięcy pacjentów, i apelują do Ministerstwa Zdrowia o wdrożenie prostych rozwiązań, które odciążą system. 

 

Infrastruktura

Firmy budowlane nie odczuwają dużego spowolnienia. Osłabienie koniunktury w budownictwie spodziewane jest w przyszłym roku

Pandemia nie zatrzymała budowlanki. Jak pokazuje listopadowa ankieta PZPB, firmy budowlane mają zapełnione portfele zleceń pozyskanych jeszcze przed pandemią COVID-19, a większość z nich pracuje w tej chwili z 80–90-proc. wydajnością. Ostatnie miesiące przyniosły pewne odbicie zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym. Branża budowlana musi jednak przygotować się na skutki kryzysu gospodarczego w następstwie pandemii, choć osłabienie koniunktury pojawi się z pewnym opóźnieniem.

Serwis specjalny

Wyprzedaże u dealerów mają pobudzić sprzedaż aut przed końcem grudnia. Mimo to w całym roku spadki przekroczą 20 proc.

Sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych przez pierwsze 10 miesięcy 2020 roku spadła o 26 proc. Po 20 dniach listopada widać większe zainteresowanie klientów – w osobówkach wzrost sięgnął 7 proc., w autach dostawczych – 26,5 proc. r/r. To może być efekt rozpoczętych wyprzedaży roczników 2020. Pod tym względem pandemiczny rok nie będzie znacząco różnił się od poprzednich. Tym bardziej że od 2021 roku wchodzi w życie nowa norma Euro 6d związana z emisją spalin. Przedstawiciele branży podkreślają, że każdy impuls popytowy byłby na wagę złota, np. programy dopłat połączone ze złomowaniem.

 
 

Infrastruktura

Mniejsze miasta dzięki pandemii mogą zahamować odpływ ludności. Nowych mieszkańców przyciągnęłyby inwestycje w czyste środowisko i oferta mieszkań na wynajem

Wyludnianie się małych i średnich miast i ucieczka młodych do większych aglomeracji to zjawisko obserwowane od dawna. Dzięki pandemii i pracy zdalnej okazało się, że nie trzeba mieszkać blisko miejsca pracy, co może okazać się szansą dla mniejszych ośrodków. Ich dużym plusem są też niższe koszty utrzymania. Jeśli lokalne społeczności zaproponują wykształconym ludziom warunki do wygodnego i przyjemnego życia, m.in. czyste środowisko i atrakcyjną ofertę mieszkaniową, będą mogły konkurować z większymi miastami o nowych mieszkańców. To może pomóc samorządom pozyskać wykwalifikowanych pracowników m.in. do pracy w urzędach, szpitalach czy szkołach.