Komunikaty PR

Oświetlenie w biurach 2018 - Podsumowanie

2018-12-31  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Wojciech Podsiadły
More&More Marketing

ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 5/13
52-204 Wrocław
wojciech|getmorepr.pl| |wojciech|getmorepr.pl
+48571246669
www.moreandmore.pl

Toczy się coraz bardziej zażarta walka w tzw. wojnie talentów. Pracodawcy stają na głowie, żeby przyciągać specjalistów. Najważniejsze innowacje i zmiany na rynku oświetlenia w 2018 roku związane są właśnie z tą sytuacją i wynikającymi z niej zmianami w sposobie projektowania biur.

„Harmonia estetyki i dobrego samopoczucia” - megatrend będący jednym z tematów przewodnich tegorocznych targów Light+Building, coraz częściej znajduje odzwierciedlenie na rynku oświetlenia biurowego także w Polsce. Ze względu na wzrost znaczenia jakości i nowoczesności biur dla pozyskiwania kompetentnych ludzi, rozwiązania oświetleniowe w 2018 stawały się coraz bardziej estetyczne i dopasowane do potrzeb i preferencji pracowników.

Customowe rozwiązania w mainstreamie

Potrzeba wyróżnienia się przez pracodawców i przystosowania się do nowoczesnych form pracy zaowocowała upowszechnieniem biur typu multispace, które coraz rzadziej wyglądają jak typowe pomieszczenia tego typu. Różnorodność tworzonych w nich stref poskutkowała z kolei wzrostem zapotrzebowania na oprawy odbiegające wyglądem od tego, co zwykłe. Powstają w efekcie customowe rozwiązania, które po udanych wdrożeniach trafiają także do produkcji seryjnej. – W naszym standardowym portfolio pojawiły się w końcówce roku dwie zupełnie nietypowe z wyglądu oprawy oświetleniowe, opracowane wcześniej od podstaw na potrzeby konkretnych klientów – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia TRILUX Polska. – Okrągła, miękko ukształtowana OYAMO sprawia, że foyer, korytarze i przejścia stają się reprezentacyjne jak galerie sztuki nowoczesnej. Z kolei industrialna, filigranowa SO-TUBE wygląda jak wyjęta z hali produkcyjnej – opowiada Gronert.

Indywidualizacja w standardzie

Inwestorzy wykazują nie tylko większą dbałość o kwestie estetyczne, ale także o dopasowanie wyposażenia do preferencji użytkowników. Z jednej strony wynika to z rosnącej liczby badań, według których w znacznej mierze różnimy się między sobą w zakresie preferencji co do oświetlenia stanowiska pracy. Co więcej, z doniesień naukowców wynika, że potrzeby mogą się zmieniać w zależności od nastroju, samopoczucia i poziomu zmęczenia użytkownika. Odkrycia te nie miałyby jednak większego znaczenia, gdyby nie powstały technologie umożliwiające realizacji wynikających z nich założeń oraz gdyby pracodawcy nie mieli tak silnej potrzeby odróżnić się od konkurencji. – Na tegorocznych targach Light+Building premierę miała oprawa Bicult LED. To unikalne rozwiązanie, optymalnie oświetlające zarówno miejsce pracy, jak i jego bezpośrednie otoczenie. Emituje światło pośrednie (w góre) oraz bezpośrednie – na biurko. Nie ma więc konieczności stosowania dodatkowych opraw sufitowych czy podłogowych. Tego typu lampy są wystarczające, by zapewnić zgodne z normami oświetleniowymi stanowiska pracy – mówi Maciej Gronert. – Ilość światła emitowanego przez moduł pośredni i dowolnie ukierunkowywany moduł bezpośredni można regulować odrębnie – przyciskami na oprawie lub przez aplikację mobilną. Rozwiązanie jest unikalne ze względu na fakt, że umożliwia całościową aranżację biura bez opraw pod sufitem. Pozwala także na pełną indywidualizację oświetlenia miejsca pracy przez zajmującą je osobę – tłumaczy przedstawiciel TRILUX Polska. Dzięki odpowiednio dobranym zakresom regulacji, rozwiązanie pozwala pogodzić zalecenia normatywne i oczekiwania użytkowników.

Człowiek w centrum zainteresowania

Z podobnych przyczyn rośnie popularność koncepcji Human Centric Lighting. Naśladujące naturalne światło elektryczne wspiera produktywność pracowników i reguluje dobowy rytm ludzkiego organizmu. Według szacunków ekspertów wdrożenie systemu oświetleniowego w technologii HCL skutkować może w przypadku biur: wydłużeniem o 12 miesięcy przeciętnego okresu, przez jaki pracownicy pozostają zatrudnieni w firmie, spadkiem absencji o 1% wskutek poprawy ogólnego samopoczucia oraz wynikającym z polepszenia koncentracji wzrostem produktywności o 1,15%. Istnieją nawet badania, według których dzięki Human Centric Lighting wydajność zwiększa się nawet o 19%. Choć wydaje się, że to zbyt daleko idący optymizm, trudno oprzeć się wrażeniu, że w sytuacji, gdy wykwalifikowani pracownicy są coraz drożsi, rozwiązania sprzyjające ich zatrzymaniu w firmie na dłużej oraz maksymalizacji ich produktywności będą zyskiwać na popularności – także w naszym kraju. Są już jaskółki zwiastujące taki obrót spraw – pierwsze polskie wdrożenia Human Centric Lighting w biurach mamy już za sobą.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Jesienne inspiracje naturą w Twojej łazience Biuro prasowe
2020-11-23 | 10:02

Jesienne inspiracje naturą w Twojej łazience

Urządzając łazienkę, szczególnie w okresie jesiennym, szukamy przepisu na wnętrze, które już od progu zaprasza do środka i epatuje przytulnym ciepłem. Na szczęście
Infrastruktura Emitel z 5 gwiazdkami w globalnym badaniu zrównoważonego rozwoju
2020-11-12 | 10:00

Emitel z 5 gwiazdkami w globalnym badaniu zrównoważonego rozwoju

Emitel otrzymał 5 gwiazdek w globalnym badaniu zaangażowania społecznego i zrównoważonego rozwoju GRESB 2020. GRESB jest międzynarodową organizacją non-profit, która
Infrastruktura Nowa sortownia DPD Polska w Rudzie Śląskiej
2020-11-07 | 20:00

Nowa sortownia DPD Polska w Rudzie Śląskiej

DPD Polska oddała do użytku sortownię regionalną w Rudzie Śląskiej. Obiekt docelowo będzie obsługiwał do 300 tys. paczek na dobę, optymalizując procesy obsługi przesyłek z

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biogen

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Farmacja

W wyniku pandemii tysiące chorych na osteoporozę pozostają bez pomocy. Lekarze i pacjenci apelują o proste zmiany umożliwiające diagnostykę i leczenie [DEPESZA]

Na osteoporozę choruje w Polsce aż 2,1 mln osób, a liczba nowych przypadków rośnie. Nieleczona prowadzi do niepełnosprawności i trwałego kalectwa, a nawet śmierci. Tymczasem pandemia COVID-19 spowodowała kilkumiesięczny przestój w diagnostyce i terapii tej choroby. Dane NFZ pokazują, że liczba porad udzielonych w poradniach leczenia osteoporozy spadła w tym roku o ponad 20 proc., a wizyt w gabinetach reumatologów i ortopedów – o 1/3. Lekarze alarmują, że opóźnienia będą mieć nieodwracalne konsekwencje dla tysięcy pacjentów, i apelują do Ministerstwa Zdrowia o wdrożenie prostych rozwiązań, które odciążą system. 

 

Infrastruktura

Firmy budowlane nie odczuwają dużego spowolnienia. Osłabienie koniunktury w budownictwie spodziewane jest w przyszłym roku

Pandemia nie zatrzymała budowlanki. Jak pokazuje listopadowa ankieta PZPB, firmy budowlane mają zapełnione portfele zleceń pozyskanych jeszcze przed pandemią COVID-19, a większość z nich pracuje w tej chwili z 80–90-proc. wydajnością. Ostatnie miesiące przyniosły pewne odbicie zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym. Branża budowlana musi jednak przygotować się na skutki kryzysu gospodarczego w następstwie pandemii, choć osłabienie koniunktury pojawi się z pewnym opóźnieniem.

Serwis specjalny

Wyprzedaże u dealerów mają pobudzić sprzedaż aut przed końcem grudnia. Mimo to w całym roku spadki przekroczą 20 proc.

Sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych przez pierwsze 10 miesięcy 2020 roku spadła o 26 proc. Po 20 dniach listopada widać większe zainteresowanie klientów – w osobówkach wzrost sięgnął 7 proc., w autach dostawczych – 26,5 proc. r/r. To może być efekt rozpoczętych wyprzedaży roczników 2020. Pod tym względem pandemiczny rok nie będzie znacząco różnił się od poprzednich. Tym bardziej że od 2021 roku wchodzi w życie nowa norma Euro 6d związana z emisją spalin. Przedstawiciele branży podkreślają, że każdy impuls popytowy byłby na wagę złota, np. programy dopłat połączone ze złomowaniem.

 
 

Infrastruktura

Mniejsze miasta dzięki pandemii mogą zahamować odpływ ludności. Nowych mieszkańców przyciągnęłyby inwestycje w czyste środowisko i oferta mieszkań na wynajem

Wyludnianie się małych i średnich miast i ucieczka młodych do większych aglomeracji to zjawisko obserwowane od dawna. Dzięki pandemii i pracy zdalnej okazało się, że nie trzeba mieszkać blisko miejsca pracy, co może okazać się szansą dla mniejszych ośrodków. Ich dużym plusem są też niższe koszty utrzymania. Jeśli lokalne społeczności zaproponują wykształconym ludziom warunki do wygodnego i przyjemnego życia, m.in. czyste środowisko i atrakcyjną ofertę mieszkaniową, będą mogły konkurować z większymi miastami o nowych mieszkańców. To może pomóc samorządom pozyskać wykwalifikowanych pracowników m.in. do pracy w urzędach, szpitalach czy szkołach.