Komunikaty PR

Specyfika oświetlenia hal przemysłu mięsnego

2018-12-31  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Wojciech Podsiadły
More&More Marketing

ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 5/13
52-204 Wrocław
wojciech|getmorepr.pl| |wojciech|getmorepr.pl
+48571246669
www.moreandmore.pl

Przepisy dotyczące przemysłu mięsnego są nieustannie przedmiotem dyskusji i modyfikacji. Choć w porównaniu z niektórymi regulacjami zalecenia na temat warunków oświetleniowych są stosunkowo stałe, dynamicznie zmienia się technologia, dzięki której można je skutecznie realizować.

W związku z powiązaniem produkcji mięsa z przepisami dotyczącymi poruszających opinię publiczną kwestii – jak zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt czy ubój rytualny – podstawa prawna bywa dość często modyfikowana. I bez zmian w przepisach środowisko pracy w tej gałęzi przemysłu jest jednak wymagające – zarówno dla ludzi, jak i funkcjonującego w zakładach sprzętu. Jakie przepisy  względem oświetlenia w firmach mięsnych, ich halach fabrycznych i magazynach obecnie obowiązują i jakimi środkami najlepiej je spełniać?

Ogólnospożywczy HACCP

Istnieje szereg wytycznych mających znaczenie ze względu na bezpieczeństwo, wymagania sanitarne, środowiskowe i oświetleniowe charakterystyczne dla przemysłu spożywczego – w tym także i branży mięsnej. System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (ang. Hazard Analysis and Critical Control Point System – HACCP), mający na celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności przez identyfikację i wyeliminowanie zagrożeń w przebiegu jej produkcji i obrotu nią, zaleca producentom oświetlenia, by oprawy wykonane były z szczególnie wytrzymałych, odpornych na uderzenia i rozbicie komponentów. Jest to konieczne, by wykluczyć sytuację, w której elementy lamp mogłyby zanieczyścić proces wytwarzania żywności. – By uniknąć ryzyka, że do artykułów spożywczych przedostaną się niepożądane substancje, oprawy zgodne z HACCP wykonane są z ogniotrwałych, nietoksycznych, nieodpryskujących, niereaktywnych i nierdzewnych materiałów. W obudowach nie występują na przykład żadne szklane elementy – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia TRILUX Polska.
 – Jeśli w danym zastosowaniu używa się wysokociśnieniowych myjek i agresywnych środków czyszczących, zaleca się wykorzystanie opraw w klasie szczelności IP66, zapobiegających kondensacji pary wodnej w układzie optycznym nawet przy oddziaływaniu strugą wody 100 l/min – tłumaczy ekspert. Wątkiem mającym szczególnie duże znaczenie w kontekście ochrony żywności jest także maksymalne wydłużenie okresów między serwisowaniami. Mając na uwadze fakt, że działania związane z przeglądem lub wymianą opraw mogą ingerować we wrażliwe procesy produkcyjne, wymuszając przestoje, zalecane są  produkty o jak największej żywotności.

Mięsna specyfika w teorii i praktyce

Czynnikiem, który ma kluczowe znaczenie dla doboru oświetlenia do zakładów mięsnych, jest charakterystyka zadań wykonywanych przez pracowników. – W normie „PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy - Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach” rzeźniom i ubojniom poświęcony jest stosunkowo niewielki fragment, w którym ogólnie sformułowane są zalecenia dla stanowisk pracy i stref krytycznych zakładów tego typu. Zgodnie z nimi eksploatacyjne natężenie oświetlenia powinno wynosić co najmniej 500 lx; ujednolicona ocena olśnienia ≤25; równomierność natężenia oświetlenia ≥0,60, a minimalny wskaźnik oddawania barw Ra ma osiągać wartość równą lub wyższą 80  – mówi Maciej Gronert z TRILUX Polska. – W magazynach, strefach pakowania i obszarach ogólnych wewnątrz budynków obowiązują takie same zalecenia jak w innych branżach - dodaje. W praktyce wpływ na dobór opraw ma jednak również specyfika konkretnych pomieszczeń i dokładna charakterystyka działalności zakładu. W niektórych pomieszczeniach kluczowa dla trwałości oprawy jest nieprzepuszczalność obudowy dla obecnych w nich gazów, w chłodniach – szczelność wykluczająca dostanie się do układów optycznych skroplonej wskutek zmian temperatury pary wodnej. W halach, gdzie temperatura otoczenia przekracza 35 stopni powinno się zastosować oprawy przygotowane do pracy w takich warunkach. Jeśli wyizolowano stanowiska kontroli jakości, zasadne może być w ich przypadku zastosowanie opraw o zwiększonym strumieniu świetlnym i wskaźniku oddawania barw – i tak dalej.

Przykładowe wdrożenie z Zachodu

W zakładzie działającej od ponad 115 lat niemieckiej firmy Metten Fleischwaren GmbH & Co KG, do którego w 2008 r. przeniesiono całościowo produkcję kiełbas i wędlin, w zeszłym roku dokonano modernizacji oświetlenia. Postawiono na jedno rozwiązanie dla wszystkich stref roboczych – zarówno w hali rozbioru, na liniach produkcyjnych i w chłodniach zastosowano oprawy z tej samej serii. – Wykorzystane w Metten oprawy Olexeon LED to podstawowe rozwiązanie dla zastosowań wymagających wyjątkowej ochrony. Klasa szczelności IP 66 i odporność na uderzenia na poziomie IK 08 zapewniają, że układy optyczne będą pracować z nominalną trwałością 35 000 godzin – mówi Gronert. – Obudowane wzmocnioną włóknem szklanym żywicą poliestrową oprawy są przeznaczone do pracy w temperaturach od -20 do +35 stopni i osiągają skuteczność świetlną do 123 lm/W. Są więc energooszczędna, a przy tym zgodne z HACCP i zdatne do zastosowania w firmach posiadających certyfikaty IFS i BRC – konkluduje projektant oświetlenia TRILUX Polska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Jesienne inspiracje naturą w Twojej łazience Biuro prasowe
2020-11-23 | 10:02

Jesienne inspiracje naturą w Twojej łazience

Urządzając łazienkę, szczególnie w okresie jesiennym, szukamy przepisu na wnętrze, które już od progu zaprasza do środka i epatuje przytulnym ciepłem. Na szczęście
Infrastruktura Emitel z 5 gwiazdkami w globalnym badaniu zrównoważonego rozwoju
2020-11-12 | 10:00

Emitel z 5 gwiazdkami w globalnym badaniu zrównoważonego rozwoju

Emitel otrzymał 5 gwiazdek w globalnym badaniu zaangażowania społecznego i zrównoważonego rozwoju GRESB 2020. GRESB jest międzynarodową organizacją non-profit, która
Infrastruktura Nowa sortownia DPD Polska w Rudzie Śląskiej
2020-11-07 | 20:00

Nowa sortownia DPD Polska w Rudzie Śląskiej

DPD Polska oddała do użytku sortownię regionalną w Rudzie Śląskiej. Obiekt docelowo będzie obsługiwał do 300 tys. paczek na dobę, optymalizując procesy obsługi przesyłek z

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biogen

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Farmacja

W wyniku pandemii tysiące chorych na osteoporozę pozostają bez pomocy. Lekarze i pacjenci apelują o proste zmiany umożliwiające diagnostykę i leczenie [DEPESZA]

Na osteoporozę choruje w Polsce aż 2,1 mln osób, a liczba nowych przypadków rośnie. Nieleczona prowadzi do niepełnosprawności i trwałego kalectwa, a nawet śmierci. Tymczasem pandemia COVID-19 spowodowała kilkumiesięczny przestój w diagnostyce i terapii tej choroby. Dane NFZ pokazują, że liczba porad udzielonych w poradniach leczenia osteoporozy spadła w tym roku o ponad 20 proc., a wizyt w gabinetach reumatologów i ortopedów – o 1/3. Lekarze alarmują, że opóźnienia będą mieć nieodwracalne konsekwencje dla tysięcy pacjentów, i apelują do Ministerstwa Zdrowia o wdrożenie prostych rozwiązań, które odciążą system. 

 

Infrastruktura

Firmy budowlane nie odczuwają dużego spowolnienia. Osłabienie koniunktury w budownictwie spodziewane jest w przyszłym roku

Pandemia nie zatrzymała budowlanki. Jak pokazuje listopadowa ankieta PZPB, firmy budowlane mają zapełnione portfele zleceń pozyskanych jeszcze przed pandemią COVID-19, a większość z nich pracuje w tej chwili z 80–90-proc. wydajnością. Ostatnie miesiące przyniosły pewne odbicie zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym. Branża budowlana musi jednak przygotować się na skutki kryzysu gospodarczego w następstwie pandemii, choć osłabienie koniunktury pojawi się z pewnym opóźnieniem.

Serwis specjalny

Wyprzedaże u dealerów mają pobudzić sprzedaż aut przed końcem grudnia. Mimo to w całym roku spadki przekroczą 20 proc.

Sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych przez pierwsze 10 miesięcy 2020 roku spadła o 26 proc. Po 20 dniach listopada widać większe zainteresowanie klientów – w osobówkach wzrost sięgnął 7 proc., w autach dostawczych – 26,5 proc. r/r. To może być efekt rozpoczętych wyprzedaży roczników 2020. Pod tym względem pandemiczny rok nie będzie znacząco różnił się od poprzednich. Tym bardziej że od 2021 roku wchodzi w życie nowa norma Euro 6d związana z emisją spalin. Przedstawiciele branży podkreślają, że każdy impuls popytowy byłby na wagę złota, np. programy dopłat połączone ze złomowaniem.

 
 

Infrastruktura

Mniejsze miasta dzięki pandemii mogą zahamować odpływ ludności. Nowych mieszkańców przyciągnęłyby inwestycje w czyste środowisko i oferta mieszkań na wynajem

Wyludnianie się małych i średnich miast i ucieczka młodych do większych aglomeracji to zjawisko obserwowane od dawna. Dzięki pandemii i pracy zdalnej okazało się, że nie trzeba mieszkać blisko miejsca pracy, co może okazać się szansą dla mniejszych ośrodków. Ich dużym plusem są też niższe koszty utrzymania. Jeśli lokalne społeczności zaproponują wykształconym ludziom warunki do wygodnego i przyjemnego życia, m.in. czyste środowisko i atrakcyjną ofertę mieszkaniową, będą mogły konkurować z większymi miastami o nowych mieszkańców. To może pomóc samorządom pozyskać wykwalifikowanych pracowników m.in. do pracy w urzędach, szpitalach czy szkołach.